KOZLODUY OOD with a subject of main activity under NKID 25.11 and specializes in the production of pressure vessels, metal structures, pipelines in the energy and petrochemical industries.
The candidate needs to reduce the costs of raw materials and resources, increase the efficiency of production processes by introducing circular models in production, achieve higher productivity, increase the quality and competitiveness of its production by attracting new customers who are focused on sustainability and environmental practices.
The enterprise exploits outdated technologies and equipment for the implementation of production processes, which lead to the formation of a large amount of waste generated by the production process, excessive overexpenditure of primary raw materials, unsatisfactory quality of part of the manufactured products, low productivity and high production costs. In order to meet these needs, the project aims to carry out an activity to acquire new technologies to introduce circular models in production processes with a view to expanding production capacity, reducing waste and optimizing the resources used through investments in an automatic welding machine of pipes with CNC-1pc and Universal monospindle processing machine for profiles with CNC-1pc in Regional investment Aid mode.
The expected results of the project are related to increasing the capacity of the applicant's existing business, optimizing the amount of raw materials used for the production of a unit of production, reducing the amount of waste generated, hence the operational costs of purchasing raw materials and resources and managing production waste, creating of conditions for sustainable growth and development of the enterprise by introducing circular models.
The project is directly aimed at equality and non-discrimination and is in line with the principle of "do no significant harm".
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието - ДМА №1: Предвиденото за придобиване производствено оборудване ДМА №1 Машина за автоматично заваряване на тръби с ЦПУ осигурява въвеждането на кръгови модели в направление
1) Намаляване образуването на отпадъци чрез намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността, чрез внедряване на технологии за заваряване от последно поколение.
Заваряването на тръбите в момента се осъществява, чрез ръчно електродъгово заваряване, което води до неточни и некачествени шевове, тъй като оформянето на заваръчния шев по неговата дължина и подаването на електрода за поддържане на постоянна дъга се извършва ръчно. Поради неточностите на настоящия процес свързани с операторски грешки, морално остарели машини с чести откази и прекъсване се получава некачествен, прекъснат и компрометиран шев. Тръбните елементи се подлагат на сериозни изпитания на шевовете преди вграждането им в тръбна инсталация. Някои от некачествените шевове търпят корекция, но при други е необходимо да бъде изрязан голям участък от тръбата и да бъде сложен нов такъв. По този начин генерираме брак на метали в размер на не по-малко от 1 тон на година поради некачествени заварки.
В случай на нежелани или дефектирани заварки, предвидената за закупуване машината може да прекъсва процеса и да коригира шева, така че бъдат избегнати бракове и съответно отпадъци от неправилни заварки. Също така машината в комбинация със своята система за автоматично точно позициониране и фиксиране на тръбата, гарантира висока прецизност на заварката, непрекъсваемост на шева и елиминиране на целия брак породен от това, който се равнява на не по-малко от 1 тон метали на година. Елиминирането на брак в размер на 1 тон метали на година ще предотврати генериране на около 2,3 т. СО2.
2) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите, чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им.
Към настоящия момент произвежданите продукти(тръбопроводи в енергетиката и нефтохимическата промишленост) се класифицират с не достатъчно висока енергийна ефективност поради течове по време на експлоатацията им, породени от некачествени заварки. При скъсване или компрометиране на некачествена заварка се получават течове на нагрята вода, пара или газове, които изтичат извън системата и водят до спиране на съответната система, ремонт на място и загряване на газовете или флуидите в нея отново. Това води до големи енергийни загуби на нашите клиенти и ниска енергийна ефективност на продуктите.
711 000.00
709 900.00
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието - ДМА №2: ДМА №2 осигурява въвеждането на кръгови модели в направление
1) Намаляване образуването на отпадъци:
В момента дружеството използва изцяло ръчен труд и физически остаряло оборудване за заваряване на тръбите, което води до ниска производителност, липса на достатъчен производствен капацитет и незадоволително качество на шевовете. Към момента нарязването на резби посредством машина за целта, пробиването, зенкероването, фрезоването и маркирането на греди става посредством ръчен труд, остарели фреза, колонни бормашини и ъглошлайфащи машини.
Затова се налага придобиване на ново оборудване Универсална моношпинделна обработваща машина за профили с ЦПУ от последно технологично поколение и по-високи показатели за производителност. Новата машина разполага с ЦПУ за управление на работните процеси, което гарантира бързина и ефективност на процеса и води до неговата цифровизация за разлика от настоящия полу-автоматичен процес.
След позициониране на детайла върху масата машината и задаване на програма за обработка машината дава възможност за автономно управление и изпълнение на процесите по пълна обработка на профили. Посредством своето цифрово програмно управление и прецизни устройства за следене на работните параметри, които си кореспондират цифрово в реално време в течение на работния процес всички операции се извършват прецизно и качествено без образуване на отпадъци от дейността породени от операторски грешки, пренавиване на резби, погрешни маркировки, некачествени и неправилни отвори и др.
Към настоящия момент от операторски грешки и неправилни операции се получават неправилни и компрометирани резби. При полуръчно навиване на резбата често се случва тя да бъде пренавита или по-широка. В тези случаи понякога материала може да се използва за по-малки изделия, но често се налага да бъде бракуван и да образува производствен отпадък.
Поради липса на ефективно охлаждане и мазане на инструментите за пробиване на отвори често се случва прегряване на материала, което води до спукване на детайла и счупване на инструментите. В тези случаи се генерира напълно невъзвратим производствен отпадък.
Към настоящия момент от операторски грешки и неправилни операции по разпробиване се получават неправилни отвори по размер и местоположение с назъбени и некачествени ръбове. В тези случаи това се установява при монтаж и се налага изработването на нов детайл, а компрометирания се налага да бъде бракуван и да образува производствен отпадък.
Внедряването не предвидения актив ефективно ще доведе до елиминиране на целия производствен отпадък породен горе описаните процеси, който се към момента се равнява на не по-малко от 1 тон метали на година.
Елиминирането на производствен отпадък в размер на 1 тон метали на година ще предотврати генериране на около 2,3 т. СО2.
Внедряването на ДМА 2 ще доведе до използване на по-малко суровини на единица продукция, чрез елиминиране на използване на дискове за ъглошлайфи, бургии за пробиване, резбонавиване и гравиране и др.
2) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите:
Към настоящия момент произвежданите продукти(тръбопроводи в енергетиката и нефтохимическата промишленост) се класифицират с не достатъчно висока енергийна ефективност поради течове по време на експлоатацията им, породени от некачествени заварки и некачествени крепежни конструкции. При скъсване или компрометиране на некачествена заварка породено от разместване или поддаване на конструкцията под тръботопровода се получават течове на нагрята вода, пара или газове, които изтичат извън системата и водят до спиране на съответната система, ремонт на място и загряване на газовете или флуидите в нея отново. Това води до големи енергийни загуби на нашите клиенти и ниска енергийна ефективност на продуктите.
789 000.00
787 710.00
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN