Инициативи за информиране и представяне на възможностите на децата и лицата с епилепсия и ролята им в обществото за осигуряване на равни възможности и социално включване: Дейността включва провеждане на национална информационна кампания за промяна на обществените нагласи спрямо дефицитите на децата и лицата с епилепсия, която да достигне до заинтересованите страни и широката общественост. Целта е преодоляване на “субективните” бариери и промяна на стереотипите в начина, по който се
представя и възприема епилепсията като увреждане от една страна и от друга страна самите лица с епилепсия. Кампанията ще повиши степента на информираност на обществеността (вкл.на работодателите), като ще позволи да се разширят възможностите за подобряване качеството на живот на целевата група и ще допринесе за промяна на нагласите. Основните похвати, които ще бъдат заложени за изпълнение на дейността са позитивни послания, позициониране и разпространение през най-посещавани
комуникационни канали и социални мрежи. За успешното изпълнение на кампанията, водещи блогъри с опит в областта на електронните и социални медии, съвместно с представители на АРДЕ ще позиционират информационната кампания в онлайн пространството като ще бъдат използвани различни канали за достигане на максимален брой потребители.
Очаква се посланието да достигне до над 5 000 души в интернет пространството.
От друга страна с дейността се цели мотивираща и вдъхновяваща роля в живота на децата и лицата с епилепсия и техните семейства, които не са достатъчно активни в обществото и пазара на труда и живеят в непрекъснат риск от бедност и социално-икономическа изолация. На трето място дейността цели да разкрие потенциала на лицата с епилепсия в трудоспособна възраст като пълноправни членове на пазара на труда сред работодатели и общество.
Дейността включва интегрирани поддейности с цел популяризиране на трудовия потенциал на лицата с увреждания:
1.1.Инициативи за информиране и представяне на възможностите на децата и лицата с епилепсия и ролята им в обществото.
1.1.1. Заснемане на видеа, показващи устойчиви модели за заетост на лица с епилепсия и разпространение в социалните мрежи - тази дейност включва заснемането на 3 вдъхновяващи истории за лица с епилепсия от около 5-6 минути, които ще се разпространяват по всички кампании по проекта, заключителната конференция, на сайта на АРДЕ, излъчени по една национална телевизия и две ефирни телевизии, както и по youtube и други социални мрежи.
1.1.2. Участие в радио предавания, показващи талантите и способностите на децата и лицата с епилепсия и устойчиви модели за заетост на лица с епилепсия - предвиждат се 5 участия в радио предавания. Участие ще вземат лица с епилепсия и родители на деца с епилепсия, работодатели и представители на гражданския сектор, работещи в областта на трудовата реализация на хората с увреждания, представители на институции и др.
1.1.3. Участие в телевизионни предавания, показващи потенциала на децата и лицата с епилепсия в изкуството, социалния живот, а за лицата в трудоспособна възраст и в икономиката - предвиждат се 5 участия в телевизионни предавания с културна, икономическа и социална насоченост. Ще участват експерти, деца и лица с епилепсия и техните семейства, работодатели и представители на гражданския сектор, представители на институции и др.
1.2. Общностни инициативи за осигуряване на равни възможности и социално включване на децата и лицата с епилепсия и техните семейства.
1.2.1. Разработване и отпечатване на 3 информационни бюлетини по темите: електронно включване и помощни технологии за деца и лица с епилепсия; приобщаващо образование за деца и младежи с епилепсия; подкрепена заетост за лица с епилепсия.
1.2.2. Провеждане на Информационни дни - "Равни възможности и социално включване на децата и лицата с епилепсия" в гр.София. |
29 400.00
|
29 400.00
|
Модели за сътрудничество и партньорство на местно и регионално ниво между всички заинтересовани страни в процеса на социално включване на деца и лица с епилепсия и техните семейства и утвърждаване на добри практики: Целта на тази дейност е създаване на модели за сътрудничество и партньорство на местно и регионално ниво между всички заинтересовани страни в процеса на социално включване на децата и лицата с епилепсия и техните семейства и представяне на добри практики.
Дейността включва интегрирани поддейности с цел създаване на ефективни модели за сътрудничество и партньорство:
2.1. Провеждане на пилотни еднотипни обучения на специалисти от мрежата на АРДЕ за работа с лица с епилепсия и семействата им в 2 града – Търговище и Враца, общо 20 участника.
2.2. Провеждане на Национална конференция „Епилепсията – равни възможности” за 80 участника. На конференцията ще бъдат представени резултатите от дейност 3 по проекта, а именно: изводите и препоръките от разработения Анализ на потребностите на деца и лица с епилепсия и техните семейства от една страна и от друга страна на лица с епилепсия в трудоспособна възраст от социално включване чрез заетост, както и изведените от изследването конкретни мерки в сферата на социалното включване чрез заетост на лица с епилепсия за повишаване на ефективността на политиките на регионално и национално ниво.
2.3. Провеждане на Национален форум за установяване на трайни партньорства на местно и регионално ниво между всички заинтересовани страни в процеса на социално включване на деца и лица с епилепсия и техните семейства и утвърждаване на добри практики. На форумът ще бъдат представени резултатите от апробираната по под-дейност 3.1. Методология за социално включване чрез социални и здравни услуги, арт-терапия за децата и лицата с епилепсия и трудова заетост на лицата в работоспособна възраст с епилепсия, както и добрата практика - въведения по под-дейност 4.1. Нов модел за кариерно ориентиране на семейства на деца и лица с епилепсия и възрастни с епилепсия, чрез Програмата за кариерно ориентиране в три обучителни модула.
2.4. Сключване на споразумения с общини за трайно партньорство и взаимноизгодно сътрудничество на местно и регионално ниво за осъществяване на съвместни дейности в областта на модела на подкрепа при работа с лица и деца с епилепсия и техните семейства в България, сътрудничество с цел постигане на законодателни промени, регламентиращи социални услуги за подкрепа на лицата и децата с епилепсия в България, партньорство и сътрудничество за организиране на съвместни работни групи, обучения, кръгли маси, срещи с представители на местната и регионалната власт и други по преценка на страните. |
14 000.00
|
14 000.15
|
Извършване на изследвания, проучвания, анализи за потребностите на лицата и децата с епилепсия и техните семейства в национален и регионален аспект при достъпа до здравеопазване, достъпа до образование, достъпа до социални услуги и достъпа до заетост.: Цел на дейността е разработване на конкретни мерки в сферата на здравеопазването, достъпа до образование, достъпа до социални услуги и достъпа до заетост за повишаване на ефективността на политиките на регионално и национално ниво.
Конкретните поддейности ресурси са, както следва:
3.1.Анализ на потребностите на деца и лица с епилепсия и техните семейства от една страна и от втора страна на лица с епилепсия в трудоспособна възраст от социално включване чрез заетост.
Провеждане на емперично социално изследване чрез качествени методи - един въпросник за семействата на деца и лица с епилепсия и един въпросник за лица над 18 г. с епилепсия в работоспособна възраст. Въпросниците за семействата са насочени към лица в работоспособна възраст и са ориентирани към техните потребности за заетост.
Въз основа на анализа ще се изведат:
- Социално-демографския профил на социалната категория «лица с епилепсия»;
- Идентификация на потребностите от социално включване чрез заетост за лица с епилепсия;
- Конкретни изводи и препоръки в сферата на социалното включване чрез заетост.
3.2.Изследване по проблемите на социалното включване на лицата с епилепсия.
Резултати от емперично социологическо изследване чрез качествени методи с включване на респонденти - родители на деца и лица с епилепсия и лица в работоспособна възраст и работодателите. Ще бъдат интервюирани чрез въпросници:
- Лица с епилепсия в работоспособна възраст;
- Семействата на деца и лица с епилепсия;
- Работодатели.
Въз основа на изследването ще се пристъпи към разработване на конкретни мерки в сферата на социалното включване чрез заетост на лица с епилепсия за повишаване на ефективността на политиките на регионално и национално ниво.
Изследването ще има за цел да представи:
- Социално-професионалния профил на работодателите от една страна и от втора социално-демографския профил на хората с епилепсия;
- Идентификация на бариерите и потребностите на респондентите в сферата на заетостта на хората с епилепсия.
3.3. Национални и месни политики за осигуряване на достъп до образование, социални услуги на децата и лицата с епилепсия, а на последните и до заетост.
- Необходимите мерки и препоръки за подобряване на националните и регионални политики по отношение на хората с епилепсия според категориите интервюирани чрез въпросниците;
- Предложения и препоръки за въвеждане на политики или подобряване на съществуващи политики в сферата на социалното включване, в т.ч. чрез заетост за лица с епилепсия.
3.4.Разработване и отпечатване на Методология за социално включване чрез социални и здравни услуги, арт-терапия за децата и лицата с епилепсия и трудова заетост на лицата в работоспособна възраст с епилепсия.
Методологията включва:
- Политики по предоставяне на услуги по социално включване на деца и лица с епилепсия;
- Оценка на потребностите от социална услуга Център за подкрепа;
- Добри практики за прилагане на подкрепа на заетостта;
- Същност на социалната услуга в общността Център за подкрепа, етапи и инструментариум за развитие;
- Предоставяне на услугата – методи на работа и видове услуги. |
26 701.00
|
26 701.17
|
Подкрепа за дейността на Център за подкрепа за предоставяне на алтернативни социални и здравни услуги на деца и лица с епилепсия и техните семейства в гр.София: За ефективната работа за новосформиране на Центъра е необходимо създаването на консултиращ алгоритмичен модел за професионално ориентиране и насоки за преквалификация в посока заетост на семейства на деца и лица с епилепсия и възрастни с епилепсия по придобитата квалификация и в съответствие с изискванията на пазара на труда:
4.1.Разработване на модел за кариерно ориентиране на семейства на деца с епилепсия и възрастни с епилепсия, като се изготви Програма за кариерно ориентиране в три обучителни модула - Модул 1 „Кариера“ за професионалистите, които ще предоставят услуги по кариерно ориентиране; Модул 2 "Професионално ориентиране" за целевата група ползваща услугата; Модул 3 "Ранно кариерно ориентиране" за младежи с епилепсия и членове на семействата им, в т.ч. разработване на тест към модула за ранно кариерно ориентиране на младежи с епилепсия и адаптиране на определени теми от инструменти и интерактивни упражнения.
По програмата ще се провеждат обучения, тренинги, дискусии, групови консултации, семинари и др., свързани с кариерно ориентиране;
Модул 2 и 3 ще бъдат интегрирани и в дигитална среда чрез електронната страница на АРДЕ.
4.2.Сформиране на група и провеждане на обучение в гр.София на медиатори-наставници - 20 лица от рег. представителства на АРДЕ за апробиране на модела за кариерно ориентиране и работа с Програмата и Модулите 1, 2 и 3 от т.4.1.
4.3.Наемане на персонал от 4 лица в новосъздадения Център за подкрепа за деца и лица с епилепсия:
4.3.1.Трима „Консултанти за подкрепена заетост” за предоставяне на консултации на лица с епилепсия и лица от семействата на лица и деца с епилепсия - за представяне пред работодател, работа в екип, умения за търсене на работа, явяване на интервю, оценка на собствената пригодност за дадена работа, подготовка на автобиография, ориентация в професиите на пазара на труда, идентифициране на индивидуален план на развитие;
4.3.2.Рехабилитатор за работа с младежите с епилепсия за преодоляване бариерите пред тяхната двигателна култура.
4.4. Привличане на 13 външни за АРДЕ експерти:
4.4.1. Експерт за разработване на Програмата по т.4.1. и провеждане на обучение по т.4.2.
4.4.2.„Лектор-психолог” за водене на специализирани обучения за придобиване на социалния умения на лица с епилепсия и техните семейства;
4.4.3.Психолог за работа с целевата група - консултира и асистира при предоставянето на социални услуги и психологически консултации в Центъра за подкрепа, вкл. он-лайн за: управление на стреса, повишаване на самооценката, справяне с личностни проблеми, обсъждане на евентуални индивидуални решения и дилеми за личностно и професионално развитие, анализиране на конкретни ситуации, обсъждане на проблеми от семейството или работата.
4.4.4.Шест "Медиатори" по един в 6-те града с цел покритие на всички райони на планиране в България за предоставяне на местни социални дейности и услуги за потребителите на Центъра на национално ниво.
4.4.5.Арт-терапевт за организиране и провеждане на арт терапия за деца и възрастни чрез работа в Ателие Рисуване.
4.4.6. Логопед за общуване с деца и лица с епилепсия и техните семействата за преодоляване на бариери.
4.4.7.Социален работник на деца и лица с епилепсия при предоставяне на специализирани социални услуги за подкрепа.
4.4.8.Администратор на он-лайн платформа за актуализиране на информация и дейностите на новосъздадения Център за подкрепа по подкрепа на вече създадения уеб-сайт на АРДЕ, финансиран със собствен ресурс на АРДЕ.
4.5. Оборудване на Центъра - закупуване на 6 лап-топа, които ще се ползват от Консултантите подкрепена заетост, Психолога за работа с целевата група, вкл. обученията и семинарите по проекта, вкл. по т.4.1.; 1 мастилено струен цветен и 1 чернобял за отпечатване на тестове с интерактивните игри и упражнения на потребителите; 1 видекамера за заснемане на събитията по проекта.
4.6.Сключване на договор за наем за помещение за Центъра.
4.7. Осигуряване на 14 бр. мобилни апарати за комуникация в Центъра. |
28 564.00
|
28 513.81
|
Насърчаване на инициативи за развитието на мрежа от иновативни социални услуги за лица и деца с епилепсия и семейства в риск: Центърът за подкрепа ще насърчава иновативни социални услуги и ще предоставя алтернативни социални и здравни услуги на деца и лица с епилепсия и техните семейства в гр.София. Екипът на центъра ще работи по методите „Система за водене на случай“ и „Приобщаваща семейна среда“, вкл. чрез интегрирани комплексни мерки и предоставяне на подкрепящи иновативни услуги в общността по методологията „подкрепена заетост” в продължение на 20 календарни месеца.
Цялостен план за организация и координация на дейностите по предоставянето на услугите от Центъра ще бъде подробно описан в Методологията за социално включване чрез социални и здравни услуги, арт-терапия за децата и лицата с епилепсия и трудова заетост на лицата в работоспособна възраст с епилепсия, разработена по т.3.4. Съответно за да стартират поддейностите по Дейност 5 е необходимо да бъдат реализирани успешно всички поддейности по Дейност 3 и Дейност 4.
5.1. Разработване на Модул Социални умения от психолог-лектора.
5.2. Сформиране на 3 фокус-групи от 30 лица със средна и тежка форма на епилепсия, съпътствана с интелектуален дефицит за:
Провеждане на 3 еднотипни три-дневни обучения в 3 групи х 10 лица от целевата група в гр.София по Модул Социални умения и Модул 2. По време на обученията тези лица ще се придружават и съвместно обучават с 10 ментори-наставници, т.е. 1 ментор-наставник ще отговаря за 3 лица. И двете групи - лица с епилепсия и ментори-наставници са от територията на страната.
5.3. Сформиране на 5 фокус-групи от 50 младежи, включително и със средна и тежка форма на епилепсия, съпътствана с интелектуален дефицит за: Провеждане на 5 еднотипни три-дневни обучения в гр.София по Модул Социални умения и Модул 3. По време на обученията тези лица ще се придружават и съвместно обучават с 5 ментори-наставници, т.е. 1 ментор-наставник ще отговаря за 10 лица. И двете групи - лица с епилепсия и ментори-наставници са от територията на страната.
5.4. Предоставяне на алтернативни социални и здравни услуги за 100 деца и лица с епилепсия и техните семейства и услуги за подкрепена заетост.
(в т.ч.: мотивационна и/или психологическа подкрепа според нуждите и потребностите на „отделния човек”; психологическо, социално, правно, здравно, трудово и друго консултиране; преодоляване на дискриминационни нагласи; консултации от родители като „експерти от опит”; посредничество и асистиране; интегрирани подходи за мотивиране и насърчаване участието на пазара на труда на семействата на деца и лица с епилепсия и възрастни с епилепсия в трудоспособна възраст; консултиране при реализиране на правото на труд чрез разработения модел на кариерно ориентиране, вкл. и ранно кариерно ориентиране, който ще бъде интегриран към интернет страницата на АРДЕ в нова рубрика "Пазар на труда" за гарантиране на икономическа активност, нуждата от единствена подкрепа от социално подпомагане и излизане от рамката на професията „родител“; утвърждаване на обучителните програми за кариерно ориентиране като ефективни консултационни, методически и координиращи звена за реализиране на политиката за кариерно ориентиране на семейства на лица с епилепсия и възрастни с епилепсия).
5.4.1. Проведени индивидуални консултации с 50 лица от целевата група чрез алтернативни социални и здравни услуги за деца и лица с епилепсия и техните семейства;
5.4.2. Проведени индивидуални консултации с 50 лица с епилепсия с цел професионално ориентиране и консултиране.
5.4.3. Включване на членове на семействата на лицата, участващи в проекта в подкрепящи услуги. От една страна чрез индивидуални консултации и от друга страна чрез съвместна работа със специалистите към Центъра за подкрепа и техните деца или близки с епилепсия. |
125 416.00
|
134 261.76
|
Подобряване достъпа до здравеопазване и промоция на здравето, вкл. чрез специализирани за епилепсията събития и медийни кампании: 6.1. Медийна кампания за популяризиране на Дните на епилепсията. Осигуряване на широка гласност за провеждане на Дните на епилепсията.
6.1.1. Ще се подготви участието на представител на АРДЕ в 5 радио-предавания за популяризиране на Дните на епилепсията в градовете София, Плевен, Варна и Пловдив.
6.1.2. Ще се подготви участието на представител на АРДЕ в 2 телевизионни предавания за популяризиране на Дните на епилепсията в градовете София, Плевен, Варна и Пловдив.
6.2. Провеждане на Дни на епилепсията в градовете София, Плевен, Варна и Пловдив.
Целта е преодоляване на стигмата относно епилепсията чрез безплатни прегледи и консултации с участието на мобилни консултанти - специалисти-лекари. По този начин семействата на деца, включително с епилепсия и възрастни с епилепсия ще се запознаят с новостите относно това социално значимото заболяване. Науката непрекъснато открива нови медикаменти и методи за лечение на епилепсията. Получаването на своевременна информация за тях е шанс за децата и лицата с епилепсия и техните семейства за включване в общността.
Дейността ще се осъществява в националните детски неврологични клиники в гр.София, Плевен, Варна и Пловдив, включително в Детска неврологична клиника към МБАЛ Свети Наум - София, в която се диагностицира епилепсията в най-ранна детска възраст. Тези болнични заведения са отправна точка за голям процент от семействата на децата, които се диагностицират с епилепсия и служат като притегателен център за семейства от цялата страна за консултации със специалист невролог.
Предоставянето на място на адаптирана, актуална и компетентна помощ на деца и лица с епилепсия и техните семейства ще подобри достъпа до здравеопазване и промоция на здравето, ще подкрепи целевата група по проекта с информация, съвети и консултации на хора с епилепсия и техните семейства за диагностициране и подкрепа.
Дните на епилепсията ще се проведат в рамките на 2 месеца от 4 консултанта лекари-невролози, т.е. 4 еднотипни формата х 2 дни = 8 дни х 6 часа/ден |
6 600.00
|
6 600.31
|
Местни социални дейности за социално включване.: 7.1. Организиране и провеждане на Дни на социалните услуги с участието на деца и лицата с епилепсия - един в гр.Благоевград и един в гр.Търговище.
Събитието съдържа иновативен подход и висока социална значимост и ефективност, като дава възможност за споделяне на опит, в това число между доставчиците на социални услуги от региона, осигурява условия за диалог и дискусии по важни теми, чрез участие на всички заинтересовани страни, допринася за развитие на сектора за социални услуги и социално включване, чрез заетост в контекста на активни и ефективни социални политики на местно ниво.
В рамките на Дните на социалните услуги в Община Благоевград и в Община Търговище ще се проведат изложение; музикална програма с участието на потребители на Центъра за подкрепа за деца и лица с епилепсия; Форум „Актуално в социалната сфера“, посещение на обекти и богата културна програма. Всички съпътстващи дейности към Дните на социалните услуги ще се включат в двудневна програма за двата града Благоевград и Търговище.
По този начин потребители и работещи в сектора представят постигнатото в различните дейности. И двете общини са сред водещите общини в страната с добри практики в сферата на социалните услуги.
Силен акцент в програмата на Дните ще се постави чрез организирания форум „Актуално в социалната сфера”, който си поставя за цел да дискутира по основни теми в социалния сектор, включително и социално включване чрез подкрепена заетост и социално предприемачество. Провеждане на активна, задълбочена и изключително професионална дискусия по темите „Социалните услуги в общността - достатъчност и ефективност" и „Подкрепената заетост – различният начин на икономическа активност”. Освен презентациите и коментарите на представителите на всички участващи институции ще се представи и добра практика за социално включване чрез заетост на лица с епилепсия. Целта на форума е провеждане на една по-широка дискусия с изразени и формулирани проблеми, потребности, нужни решения и условия за бъдещо развитие на социалните услуги и подкрепената заетост, както в региона, така и в страната. Ще бъдат дискутирани широк кръг от въпроси, в това число работа по промяна на стандартите за възлагане и реализация на социалните услуги, осигуряване на устойчиво държавно финансиране на услугите, приемане на стратегически документи за реализация на грижите за възрастни хората с увреждания, включително и на лицата с епилепсия като част от тях, осигуряване на условия за активно и ефективно социално предприемачество от всички възможни субекти, общини, неправителствени организации и други.
Форумът ще се проведе с участието на представители на държавни институции – МТСП, АСП, Националното сдружение на общините в Република България, неправителствени организации, специалисти от ресорни отдели в общините, Дирекциите „Социално подпомагане”и други специалисти, медии, както и представители на децата и възрастните с епилепсия и техните семейства.
Чрез тази инициативата и дискусии ще се популяризира и информира обществеността, за приноса на месните общности за подобряване на качеството на живот и социалното развитие на отделните региони и страната като цяло. |
12 600.00
|
12 600.00
|
Информация и комуникация: Целта на дейността е информиране на широката общественост за дейностите на проекта на всеки етап от изпълнението му, прилагане на принципите за прозрачност и спазване на изискванията на договора за безвъзмездна финансова помощ и изискванията на Управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020. Дейностите по информиране и публичност ще отговарят на условията и изискванията описани в Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020. |
2 450.00
|
2 447.60
|
Разработване на специализиран софтуер за подкрепа на електронното включване на лица с епилепсия с интелектуални дефицити: На база дългогодишния опит при работа с деца и младежи с епилепсия и техните семейства, екипът и специалистите работещи към АРДЕ отчитат тенденция за трудности при справяне на целевата група с дигиталните технологии. В тази връзка с настоящето проектно предложение се предвижда разработването на специализиран софтуер за лесно четима версия, ападтирана към деца и лица с епилепсия с интелектуални дефицити. Специализираният софтуер ще се внедри в съществуващата платформа на АРДЕ, като ще бъде и в подкрепа на специалистите от новосъздадения Център за подкрепа при работа с деца и лица с тежка форма на епилепсия и интелектуални дефицити. Чрез специализирания софтуер ще се предлага възможност за онлайн консултации, включително в реално време. Ще бъдат фиксирани часове, в които всички нуждаещи се, независимо от местонахождението си, ще имат достъп до услугата в реално време. Също така, ще се предлага възможност за специализирана подкрепа, включително психологична на лица желаещи да запазят анонимността си. За целта психологът за работа с целевата група към центъра ще има функцията, както да оказва първоначална подкрепа, така и да оценява и пренасочва нуждаещите се към конкретен експерт от Центъра, ако услугата е от друго естество - здравна, образователна, подкрепена заетост и/или друга. Също така, ще изготвя и анализира постъпилите запитвания, конкретизираните нужди, данните от които ще се използват за бъдещо развиване на услугите на Центъра.
Целта е да се подкрепи една от най тежките групи от целевата група на АРДЕ, именно лицата и децата с тежка форма на епилепсия и интелектуални затруднения. Чрез ново разработения специализиран софтуер се възползват както децата, младежите и лицата с увреждания с епилепсия с интелектуални дефицити, така и членове на семействата, в които се отглеждат те. Основното предимство е на първо място достъпността и възможността консултирания да се чувства защитен, да може свободно да изложи проблема си, да сподели дори подробности, които би се притеснил да сподели в лична среща, без да се ограничава и да е сигурен, че винаги може да прекъсне срещата без последствия.
Чрез специализирания софтуер за лесно четима версия ще се даде възможност и до ползване на специализирана библиотека с електронни издания по теми свързани със социалното включване чрез образование, заетост, помощни технологии и др., които ще бъдат достъпни за безвъзмездно ползване от децата, младежите и лицата с тежка епилепсия с интелектуални дефицити.
Специализираният софтуер за лесно четима версия ще бъде съобразен с улеснен достъп до екран, основно с графично съдържание чрез големи изображения и минимално текстово съдържание. Основния акцент при създаването на специализирания софтуер ще бъде графичния дизайн, който трябва да съобрази и честотата на трептенията на екрана за лицата с фоточувствителна епилепсия, тъй като трептенията променят начина на възприятия на образите и предизвикват епилептични пристъпи. |
26 525.00
|
26 250.00
|