Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието – ДМА №1: Предвиденото за придобиване производствено оборудване ДМА №1 – Каруселен струг 1 бр., осигурява въвеждането на кръгови модели в направление:
1. „Намаляване образуването на отпадъци“:
В момента с наличните активи процесът по струговане е неточен и некачествен. Поради използване на наличните технологии и операторски грешки по детайлите се наблюдават назъбени отвори и ръбове, неточни, неправилни и некачествени отвори, ъгли, резби, дупки, линии и др. В някои случаи детайлите могат да бъдат коригирани, но често се генерира невъзвратим отпадък и той е в размер на около 15% на година. След внедряване на новата технология детайлите ще бъдат обработвани изцяло автоматизирано, което ще елиминира образуването отпадъци поради некачествена обработка на детайлите и ще предотврати образуване на отпадъци от дейността.
Друг значителен елемент от образуваните отпадъци от предприятието са смазочните материали. В момента предприятието използва стар и амортизиран струг с висок разход на мажеща течност от 0.2 L/min. Новият струг се характеризира с много по-нисък разход на мажеща течност 0,14/0,12 L/min, което води до значително намаляване образуването на отпадъци. Така предприятието ще намали отпадъците от смазочни материали с над 500 литра годишно.
Към момента отпадъците от дейността се равняват на не по-малко от 8 тона метали на година. С внедряване на новата машина ще се постигне елиминирането на отпадък в размер на 3 тона метали на година ще предотврати генериране на около 6 т. СО2.
Намаляване на използваните суровини за производството на единица продукт ще бъде постигнато чрез прецизно автоматично измерване на инструмента, точност на повторяемост 0,01 мм по X и 0.005 мм по Z. В момента металните суровини се оразмеряват и изрязват ръчно като се оставя аванс в дължината от 5% преди обработка поради невъзможност за прецизна обработка. В последствие при обработване на детайла се отнема по-голям обем материал (а стружките се изхвърлят) за постигане на точен размер на детайла. Чрез внедряване на новата технология едно и също количество метална суровина ще бъде използвано за производство на повече детайли. По този начин ще бъдат намалени използваните суровини за производството на единица продукт, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт. В момента преразходът на метални суровини е в размер на около 10-15%, т.е. намалението на използваните суровини и количеството образувани отпадъци за производството на единица ще бъде в същия размер.
2) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им.
Новият Каруселен струг е снабден с ЦПУ, има прецизно автоматично измерване на инструмента и точност на повторяемост 0,01 мм по X и 0.005 мм по Z, което прави обработките изключително прецизни и дава възможност за работа със сплави и метали, които до момента не са могли да бъдат обработвани качествено. Някои от тези сплави се характеризират с висока якост и гъвкавост, но са в същото време много по-леки. Замяната на детайли от стомана с по-леки сплави ще доведе до по-олекотена конструкция на плавателния съд, което ще намали общата му маса. Енергията, необходима за задвижване на кораба зависи пряко пропорционално от неговата маса. Колкото е по-олекотен съда, толкова по- малко енергия ще е необходима за неговото придвижване. Друг аспект тук са и антикорозионните свойства на сплавите. Когато корпусът на кораба е компрометиран вследствие на корозия, по повърхността му се появяват неравности, които допълнително увеличават съпротивлението на съда при плаване във водата. Това допълнително увеличава необходимата енергия или гориво за задвижване на кораба. След внедряване на предвидения ДМА , който ще позволи обработката на нови сплави и метали, ще бъде подобрена енергийната ефективност на продуктите с не по-малко от 10% през целия им жизнен цикъл.
|
822 000.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието – ДМА №2: Предвиденото за придобиване производствено оборудване ДМА №2 – Хидравличен абкант 1 бр., осигурява въвеждането на кръгови модели в направление:
1. „Намаляване образуването на отпадъци“:
- намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността, за която е заявена подкрепа
В момента поради остарялото налично оборудване за огъване на метални детайли, се генерират отпадъци, което с внедряване на новия Хидравличен абкант ще бъде сведено до минимум. Понастоящем използваният абкант се характеризира с неточност на огъването. Новият абкант е снабден с автоматична настройка на усилието на притискане в зависимост от материала и инструментите и лазерно мерене на процеса на огъване, осигуряващи прецизност на огъването. Предотвратяването на неточни огъвки директно ще допринесе за намаляване образуването на отпадъци чрез намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността
Към момента отпадъците от неправилно огънати детайли се равняват на не по-малко от 2 тона метали на година. С внедряване на новата машина ще се постигне елиминирането на отпадък в размер на 1 тон метали на година ще предотврати генериране на около 2 т. СО2.
- намаляване на използваните суровини за производството на единица продукт, с което се постига намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността, за която е заявена подкрепа.
В момента в процеса на огъване на детайли с наличното оборудване се регистрира преразход на листов материал поради некачествени огъвания и брак. Понастоящем използваният абкант се характеризира с неточност на огъването поради липсата на система за измерване на ъгъла на огъване в реално време. С новия Хидравличен абкант този проблем ще бъде решен и разходът на метални суровини ще се минимизира – новата машина гарантира точна повтаряемост на процеса на огъване измежду редица заложени/запаметени програми, зареждане на опашка от програми за изпълнение, благодарение на своето ЦПУ. Новата хидравлична система има по-бърза работна скорост и прецизност. Новият абкант е снабден с автоматична настройка на усилието на притискане в зависимост от материала и инструментите и лазерно мерене на процеса на огъване, осигуряващи прецизност на огъването.
По този начин ще бъдат намалени използваните суровини за производството на единица продукт, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци (т.е. изхвърляните към момента неправилно огънати детайли) при производството на единица продукт. В момента преразходът на суровини заради неправилно огъване е в размер на около 5%, т.е. намалението на използваните суровини и количеството образувани отпадъци за производството на единица ще бъде в същия размер.
2) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им.
Новият ДМА2, гарантира точна повтаряемост на процеса на огъване измежду редица заложени програми, зареждане на опашка от програми за изпълнение, благодарение на своето ЦПУ. Новата хидравлична система има по-бърза работна скорост и прецизност. Новият абкант е снабден с автоматична настройка на усилието на притискане в зависимост от материала и инструментите и лазерно мерене на процеса на огъване, осигуряващи прецизност на огъването. Всичко това прави обработките изключително прецизни и дава възможност за работа със сплави и метали, които до момента не са могли да бъдат огъвани качествено. Някои от тези сплави се характеризират с висока якост и гъвкавост, но са в същото време много по-леки, което олекотява конструкцията и намалява необходимата енергия или гориво за задвижване на съда.Замяната на детайли от стомана с по-леки сплави повишава енергийната ефективност на корабите. След внедряване на предвидения ДМА ще бъде подобрена енергийната ефективност на продуктите с не по-малко от 10% през целия жизнен цикъл на продуктите.
|
940 400.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието – ДМА №3: Предвиденото за придобиване производствено оборудване ДМА №3 – Тръбоогъваща електро-хидравлична машина 1 бр., осигурява въвеждането на кръгови модели в направление:
1. „Намаляване образуването на отпадъци“, по-конкретно:
- намаляване на количеството образувани отпадъци
В момента поради остарялото налично оборудване за огъване на метални тръби, се генерират отпадъци, което с внедряване на новата Тръбоогъваща електро-хидравлична машина ще бъде сведено до минимум. Понастоящем използваната машина се характеризира с неточност на огъването. Новата Тръбоогъваща електро-хидравлична машина е снабдена с автоматичен режим на програмиране, автонастройка на основните компоненти на машината, програмируема скорост на огъване за всека отделна огъвка и възможност за запаметяване на неограничени програми. Предотвратяването на неточни огъвки на тръби директно ще допринесе за намаляване образуването на отпадъци чрез намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността.
Към момента отпадъците от неправилно огънати тръби се равняват на не по-малко от 1 тона метали на година. С внедряване на новата машина ще се постигне елиминирането на отпадък в размер на 0.5 тона метали на година ще предотврати генериране на около 1 т. СО2.
- намаляване на използваните суровини
В момента в процеса на огъване на детайли с наличното оборудване се регистрира преразход на тръбен материал поради некачествени огъвания и брак. Понастоящем използваната машина се характеризира с неточност на огъването поради липсата на ЦПУ и автоматичен режим на програмиране. С новата Тръбоогъваща електро-хидравлична машина този проблем ще бъде решен и разходът на метални суровини ще се минимизира – новата машина гарантира точна повтаряемост на процеса на огъване измежду редица заложени/запаметени програми, зареждане на опашка от програми за изпълнение, благодарение на своето ЦПУ. Новата Тръбоогъваща електро-хидравлична машина има по-бърза работна скорост и прецизност. Новата Тръбоогъваща електро-хидравлична машина е снабдена с автоматичен режим на програмиране, автонастройка на основните компоненти на машината, програмируема скорост на огъване за всека отделна огъвка и възможност за запаметяване на неограничени програми.
По този начин ще бъдат намалени използваните суровини за производството на единица продукт, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци (т.е. изхвърляните към момента неправилно огънати тръби) при производството на единица продукт. В момента преразходът на суровини заради неправилно огъване е в размер на около 5%, т.е. намалението на използваните суровини и количеството образувани отпадъци за производството на единица ще бъде в същия размер.
2) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им.
Новата Тръбоогъваща електро-хидравлична машина гарантира точна повтаряемост на процеса на огъване измежду редица заложени/запаметени програми, зареждане на опашка от програми за изпълнение, благодарение на своето ЦПУ. Тя има по-бърза работна скорост и прецизност и е снабдена с автоматичен режим на програмиране, автонастройка на основните компоненти на машината, програмируема скорост на огъване за всека отделна огъвка и възможност за запаметяване на неограничени програми. Всичко това прави обработките изключително прецизни и дава възможност за работа със сплави и метали, които до момента не са могли да бъдат огъвани качествено. Някои от тези сплави се характеризират с висока якост и гъвкавост, но са в същото време много по-леки, което олекотява конструкцията и намалява необходимата енергия или гориво за задвижване на съда. Замяната на детайли от стомана с по-леки сплави повишава енергийната ефективност на плавателните съдове. След внедряване на предвидения ДМА ще бъде подобрена енергийната ефективност на продуктите с не по-малко от 10% през целия жизнен цикъл на продуктите. |
315 600.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието – ДМА №4: Предвиденото за придобиване производствено оборудване ДМА №4 Бластираща машина с абразив 1 бр осигурява въвеждането на кръгови модели в направление:
1. „Намаляване образуването на отпадъци“, по-конкретно:
- намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността, за която е заявена подкрепа,
В момента металните детайли се почистват с помощта на физически и морално остаряла бластираща камера, а в някои случаи и ръчно с инструменти, което изисква твърде много време, употреба на консумативи (дискове за шлайфане) и усилия и води до недостатъчно прецизно почистване на метала. Това създава опасност от влошаване на механичните му качества, повишаване на крехкостта на метала, и поява на пукнатини, които се разрастват при последващи динамични и вибрационни експлоатационни въздействия. Това прави много от детайлите негодни и налага тяхното бракуване. Машината гарантира бързина и ефективност на производствения процес по почистване на детайли, снабдена е с филтър за пречистване на въздуха и филтрираща система за пречистване на абразива за повторно използване, което спомага за пълноценна употреба на абразива и съответно намаляване на отпадъците.
При внедряването на новата машина ще бъде постигнато намаляване на количеството образувани отпадъци от абразив, както и замърсяване на околната среда с разпрашаване от абразив във въздуха.
- намаляване на използваните суровини за производството на единица продукт
В момента металните детайли се почистват с помощта на физически и морално остаряла бластираща камера, а в някои случаи и ръчно с инструменти, което изисква твърде много време, употреба на консумативи (дискове за шлайфане) и усилия и води до недостатъчно прецизно почистване на метала. Това създава опасност от влошаване на механичните му качества, повишаване на крехкостта на метала, и поява на пукнатини, които се разрастват при последващи динамични и вибрационни експлоатационни въздействия.
Бластиращата машина с абразив гарантира бързина и ефективност на производствения процес по почистване на детайли. Безупречното зачистване на металните повърхности на детайла постига идеално гладка контактна повърхност позволява равномерно нанасяне на боя без преразход на суровини (боя и грунд). В допълнение, боята се доставя на предприятието в пластмасови баки и контейнери, които допълнително генерират отпадъци.
По този начин ще бъдат намалени използваните суровини (боя и грунд) за обработката на детайли, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци (вкл. от опаковки за доставката на бои) при производството на единица продукт. В момента преразходът на суровини (боя и грунд) в резултат от недобре зачистени детайли и недостатъчно гладка повърхност е в размер на около 5%, т.е. намалението на използваните суровини и количеството образувани отпадъци за производството на единица ще бъде в същия размер.
2) Ограничаване използването на пластмасови продукти за еднократна употреба чрез внедряване на технологии за намаляване употребата на пластмаса като суровина, влагана в продукти.
С ДМА №4 се постига безупречно зачистване на металните повърхности на детайла и идеално гладка контактна повърхност, което позволява равномерно нанасяне на боя без преразход на суровини (боя). В допълнение, боята се доставя на предприятието в пластмасови баки и контейнери, които след употреба се изхвърлят и на практика представляват пластмасови продукти за еднократна употреба, които допълнително генерират отпадъци.
По този начин ще бъдат намалени използваните суровини (боя и грунд) за обработката на детайли, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци (вкл. от пластмасови опаковки за еднократна употреба за доставката на бои и грунд) при производството на единица продукт.
По този начин ще бъде ограничено използването на пластмасови продукти чрез внедряване на технологии за намаляване употребата на пластмаса с около 0.8 тона на година. |
127 000.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието – ДМА №5 (част 1): Предвиденото за придобиване производствено оборудване ДМА №5 Машина за водно бластиране 1 бр. осигурява въвеждането на кръгови модели в направление:
1. „Намаляване образуването на отпадъци“, по-конкретно:
В момента метални повърхности с големи размери – корпус на плавателни съдове – се почистват от старата боя и ръжда с помощта на физически и морално остаряла машина за водно бластиране, а в някои случаи и ръчно с инструменти, което изисква твърде много време, употреба на консумативи (дискове за шлайфане) и усилия и води до недостатъчно прецизно почистване на метала. Старата машина има износени детайли и некачествени уплътнения, които допускат смесване на смазочни масла с водната струя, а оттам омазняване на обработваната повърхност и некачествена обработка, която компрометира процеса и качеството на боядисване, а оттам води до увеличено количествообразувани отпадъци.
Новата Машина за водно бластиране е снабдена с филтър и филтрира входяща вода. Това е предимство от гледна точка на производителност, тъй като когато водата не е филтрирана, запушва дюзите и това води до некачествена обработка на повърхностите. Машината има автоматично изключване на двигателя и оптична индикация за повреди. Контролира помпата високо налягане, температурата на маслото, диференциалното налягане на водния филтър и др. Сензор за налягане следи налягането на маслото, налягането на водата, диференциалното налягане на водния филтър и налягането на въздуха. Всичко това спомага за прецизна обработка на повърхностите, като предотвратява образуване на отпадъци от дейността в размер на 1 тон/годишно (от преразход на боя, отпадъци от пластмасови баки и контейнери за боя, дискове и инструменти за шлайфане, уплътнения и смазочни материали от старата машина).
- намаляване на използваните суровини за производството на единица продукт, с което се постига намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността, за която е заявена подкрепа.
Старата машина има износени детайли и некачествени уплътнения, които допускат смесване на смазочни масла с водната струя, а оттам омазняване на обработваната повърхност и некачествена обработка, която компрометира процеса и качеството на боядисване, а оттам води до преразход на суровини – грундове и бои.
Новата Машина за водно бластиране е снабдена с филтър и филтрира входяща вода. Това е предимство от гледна точка на производителност, тъй като когато водата не е филтрирана, запушва дюзите и това води до некачествена обработка на повърхностите. Машината има автоматично изключване на двигателя и оптична индикация за повреди. Контролира помпата високо налягане, температурата на маслото, диференциалното налягане на водния филтър и др. Сензор за налягане следи налягането на маслото, налягането на водата, диференциалното налягане на водния филтър и налягането на въздуха. Всичко това спомага за прецизна обработка на повърхностите и последващо качествено грундиране и боядисване без преразход на суровини – грунд и боя.
По този начин ще бъдат намалени използваните суровини (грунд и боя) за обработката на детайли, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци (вкл. от опаковки за доставката на бои) при производството на единица продукт. В момента преразходът на суровини (боя) в резултат от недобре зачистени детайли и недостатъчно гладка повърхност е в размер на около 5%, т.е. намалението на използваните суровини и количеството образувани отпадъци за производството на единица ще бъде в същия размер.
За боядисването на плавателен съд с примерна дължина от 100 метра и ширина от 20 метра, дълбочина на газене 20 метра и височина над линията на газене 10 метра се изразходват средно 2 500 литра боя на един слой при препоръчителни 3 слоя. Консумацията на грундове и бои в предприятието може да достигне 60 000 литра и спестяване от 5% представлява значителните 3 000 литра боя.
|
652 000.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятието – ДМА №5 (част 2): продължение от част 1:
2) Подобряване на енергийната ефективност на продуктите чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им.
В момента метални повърхности с големи размери – корпус на плавателни съдове – се почистват от старата боя и ръжда с помощта на физически и морално остаряла машина за водно бластиране, а в някои случаи и ръчно с инструменти, което изисква много време, употреба на консумативи (дискове за шлайфане) и води до недостатъчно прецизно почистване на метала. Това създава опасност от влошаване на механичните му качества, повишаване на крехкостта на метала, и поява на пукнатини, които се разрастват при последващи динамични и вибрационни експлоатационни въздействия. Старата машина има износени детайли и некачествени уплътнения, допускащи смесване на смазочни масла с водната струя, а оттам омазняване на обработваната повърхност и некачествена обработка, която компрометира процеса и качеството на боядисване, а оттам води до преразход на суровини – грундове и бои.
Новата Машина за водно бластиране е снабдена с филтър и филтрира входяща вода. Това е предимство от гледна точка на производителност, тъй като когато водата не е филтрирана, запушва дюзите и това води до некачествена обработка на повърхностите. Машината има автоматично изключване на двигателя и оптична индикация за повреди. Контролира помпата високо налягане, температурата на маслото, диференциалното налягане на водния филтър и др. Сензор за налягане следи налягането на маслото, налягането на водата, диференциалното налягане на водния филтър и налягането на въздуха. Всичко това спомага за прецизна обработка на повърхностите и последващо качествено грундиране и боядисване без преразход на суровини – грунд и боя. Нанасянето на равномерен слой боя върху безупречно обработена повърхност без следи от ръжда и стари слоеве боя спомага за постигането на идеално гладка контактна повърхност на корпуса и значително намаляване на триенето на корпуса с водната повърхност при движение. Това от своя страна понижава енергията за задвижване на съда. С новия ДМА ще бъде подобрена енергийната ефективност на продуктите с не по-малко от 10% през целия жизнен цикъл на продуктите.
3) Ограничаване използването на пластмасови продукти за еднократна употреба чрез внедряване на технологии за намаляване употребата на пластмаса като суровина, влагана в продукти.
В момента металните детайли се почистват с помощта на физически и морално остаряла бластираща камера, а в някои случаи и ръчно с инструменти, което изисква твърде много време, употреба на консумативи (дискове за шлайфане) и усилия и води до недостатъчно прецизно почистване на метала. Новата Машина за водно бластиране има автоматизиран подход на работа, което прави процеса на почистване изключително ефективен. Машината има автоматично изключване на двигателя и оптична индикация за повреди. Контролира помпата високо налягане, температурата на маслото, диференциалното налягане на водния филтър и др. Сензор за налягане следи налягането на маслото, налягането на водата, диференциалното налягане на водния филтър и налягането на въздуха.Безупречното зачистване на металните повърхности на детайла постига идеално гладка контактна повърхност позволява равномерно нанасяне на боя без преразход на суровини (боя). В допълнение, боята се доставя на предприятието в пластмасови баки и контейнери, които след употреба се изхвърлят и на практика представляват пластмасови продукти за еднократна употреба, които допълнително генерират отпадъци.
Така ще бъдат намалени използваните суровини (боя) за обработката на детайли, а в резултат на това ще се постигне намаляване на количеството образувани отпадъци (вкл. от пластмасови опаковки за еднократна употреба за доставката на бои) при производството на единица продукт.
По този начин ще бъде ограничено използването на пластмасови продукти чрез внедряване на технологии за намаляване употребата на пластмаса с около 0.8 тона на година. |
0.00
|
0.00
|