Патронажна грижа: Целта на дейност "Патронажна грижа" е осигуряване на подкрепа чрез предоставяне на патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда. Дейността ще осигури продължаване на подкрепата по процедура "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания" - компонент 2, чрез почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домовете, вкл. на лица по карантина. Дейността представлява продължаваща подкрепа и в извънредна обстановка в отговор на актуалните нужди, свързани с превенция и ограничаване на коронавируса и потребностите на уязвимите групи. Патронажната грижа включва следните поддейности:
1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора - предоставяне на тези услуги ще започне с подписването на договора за БФП по процедура "Патронажна грижа +". Ще бъдат включени потребителите от "Патронажна грижа ...", но след приключване на договорите им по Компонент 2. Предвидени са за включване и нови потребители, подали заявления, в очакване на включване в услугата.
Предоставянето на почасовите мобилни интегрирани здравно-социални услуги ще се осъществява съобразно Методика за предоставяне на патронажна грижа, на Министерство на здравеопазването. Почасовите интегрирани здравно-социални услуги включват:
- услуги, предоставяни от домашните помощници - подкрепа в битовото обслужване - хранене, обличане, лична хигиена, хигиена в жилището, помощ в домакинството, и подкрепа за социална активност - помощ при общуване, придружаване до институции, доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, вкл. лекарства /закупени със средства на потребителите/, заплащане на битови сметки, и др.
- медицински манипулации - прием на лекарства, превръзки, обработка на рани, поставяне на инжекции, поставяне на инсулин, проследяване на жизнени показатели / пулс, телесна температура, кръвно налягане/ и др.
- рехабилитационни процедури като част от медицинските грижи, които е допустимо да се предоставят извън медицинско заведение.
2.Предоставяне на психологическа подкрепа, консултиране
3.Транспорт на персонала, предоставящ патронажната грижа, от/до домовете на лицата.
Всяко нуждаещо се лице ще получава здравно-социални услуги /патронажна грижа/ в рамките на допустимите до 2 часа на ден, а услугите ще се предоставят от 15 домашни помощници по график.
Ще бъде сформиран мобилен екип от медицинска сестра, рехабилитатор и психолог. Здравните услуги и рехабилитационните дейности, както и психологическата помощ, които е допустимо да се предоставят извън медицинско заведение, ще бъдат предоставяни по график, изготвен от диспечера в зависимост от нуждите на потребителите като ще се покрива територията на цялата община, като се ползва закупеното по процедура "Патронажна грижа ....- компонент 2" моторно превозно средство.
Мобилните интегрирани услуги ще бъдат координирани от диспечер, който ще изготвя седмични графици на екипа за предоставяне на услугите, според нуждите и на териториален принцип. Освен това диспечерът веднъж седмично ще осъществява контакт с болницата в гр. Луковит, относно изписани възрастни пациенти и хора с увреждания, както и други уязвими лица от целевите групи, нуждаещи се от следболнични медицински манипулации, рехабилитация, социални услуги и психологическа подкрепа. При констатирана необходимост и въз основа на изготвени индивидуални оценки на тези лица ще бъдат предоставени съответните интегрирани мобилни здравно-социални услуги за определен период от време. При необходимост за определен период от време ще бъдат включвани и лица, поставени под карантина.
Предоставянето на патронажна грижа ще продължи 12 месеца.
Всички лица от персонала, предоставящ услугите, са преминали обучения, съгласно Методиката на МЗ. |
0.00
|
112 069.44
|