Организация и управление на проекта : Включват се стандартни дейности за управление на проекта като: Сформиране и управление на екипа по проекта, планиране, счетоводство и финансово управление, мониторинг и контрол, управление на доставките и тръжни процедури, отчетност към Управляващ орган и други институции /напр.ДАЗД, Агенция за социално подпомагане, Дирекция „Социално подпомагане”/, комуникация със заинтересованите страни, контрол върху постигането и изпълнението на индикаторите и други.
Ежедневно екипа по проекта ще осъществява работа по реализирането на конкретните дейности, спазването на времевия график, изготвянето на необходимите документи, воденето на документация и работно досие на проекта, създаването на контакти и работни взаимоотношения. Ежемесечно ще се разглежда работата и напредъка по проекта и евентуално възникналите трудности. Срещите на екипа ще се протоколират. За ефективен вътрешен мониторинг се предвижда попълване на анкетни карти от целевата група/или обкръжаващите ги лица/, които ще бъдат анализирани от ръководителя на проекта.
Екипът следи за прецизното оформяне на всички приложими документи, съгласно указанията в Ръководството за бенефициенти по Схемата.
|
10 000.00
|
10 000.00
|
Информация и комуникация : Всички дейности, които фондация „Социални норми” ще предприеме за да популяризира проекта, са съобразени с документа „Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020”. Целта на дейността е информиране на заинтересованите страни и местната общност, създаване на публичност и прозрачност на заложените дейности. |
1 000.00
|
1 000.00
|
Предоставяне на услугата ЦСРИ: Реализацията на дейността се основава на извършен анализ на нуждите на целевите групи и техните семейства, извършен от мултидисциплинарен екип. Идентифицирани са 30 деца и младежи, с увреждания, колкото ще бъде и капацитета на ЦСРИ.В рамките на изпълнение на дейността ще се осъществяват разнообразни консултативни, терапевтични и рехабилитационни дейности, насочени към създаване, поддържане и разширяване на социалните умения, както и обучение за водене на самостоятелен начин на живот. Ще има значителен спектър от дейности, насочени и към семействата на потребителите. Помещенията, където ще функционира ЦСРИ са ремонтирани съгласно Наредба №6 от 2003г., основните помещения са разположени и оразмерени така, че да осигуряват удобно разполагане на необходимото обзавеждане и оборудване за индивидуална или групова работа/занимания с потребителите, като има и места за изчакване от родители и придружители. При ремонта на ЦСРИ е осигурен достъп на следните елементи:- входни и комуникационни пространства;- помещения и пространства за общо ползване;- санитарно-хигиенни и спомагателни помещения.Изграден е достъпен санитарен възел за хора в инвалидни колички, свързан с достъпен маршрут до ЦСРИ.
Основните дейности са:
- подкрепа на лица от различни рискови групи, чрез целенасочени дейности за интеграция и превенция на социалното изключване.
-социализиране на деца и младежи с увреждания, подпомагане личностното им развитие и надграждане на предоставяните услуги от фондация „Социални норми” чрез изпълняването на комплексни социални дейности – логопед, кинезитерапия, трудотерапия, социална, педагогическа и психологическа подкрепа.
- комплексно въздействие, водещо до възстановяване и развитие на увреденото дете или младеж чрез мултидисциплинарен подход, осигуряване на индивидуализирана грижа и подкрепа.
На трудов договор ще работят седем специалисти. Със следните задължения:
-възпитател- участва в предоставянето на социални услуги и консултации на потребителите на ЦСРИ. Участва и изготвянето и актуализирането на индивидуален план за грижи, както и в разработването и реализирането на обучителни, рехабилитационни и терапевтични индивидуални планове и програми за работа с потребителите в ЦСРИ.
-психолог- изпълнява дейности, ориентирани към цялостното личностно развитие на потребителите. Формира умения и навици; стимулиране на тяхното интелектуално развитие за повишаване пригодността им за успешна социализация и реализация.
- трудотерапевт- способства за постигане на самостоятелност и улесняване участието в обществения живот чрез придобиване на трудови навици, развиване на нови умения, осмисляне на времето и развиване на естетично чувство.
-рехабилитатор- прилага рехабилитационни методи за подобряване и възстановяване на увредените функции и засегнати части с оглед постигане на самостоятелност и независимост в ежедневния живот.
-логопед- Провежда корекционно-възпитателната работа с лицата, като работи индивидуално и групово с тях. Осъществяване на дейности за развитие на обща и фина моторика. Прилагане на сензорна стимулация. Изготвя речева карта на всеки представител на целевата група.
-социален работник- отговорен е за организирането, разпределянето, координирането и контролиране на всички дейности. Организира цялостната дейност, като основната цел е комплексно въздействие, водещо до повишаване качеството на живот на потребителите. Формира умения и навици у потребителите, стимулиране на тяхното интелектуално развитие за повишаване пригодността им за успешна социализация и реализация.
-сътрудник „Социални дейности”- поддържа реда и чистотата в работните, битовите помещения и дворното място на ЦСРИ. Подпомага останалите специалисти при работата им с потребителите. |
104 014.80
|
102 013.85
|
Обучения и индивидуална подкрепа на уязвимите групи и на членове на семейства, които се грижат за зависим член на семейството - разработване и прилагане на индивидуални програми с цел подобряване на достъпа до пазара на труда. : Преди създаването на настоящия проект екип на фондация „Социални норми” направи обстоен анализ на предлаганите социални услуги на територията на община Костенец, като ги съпостави с потребностите на целевите групи. На територията на общината не се предоставят услуги за деца и младежи с увреждания, извън предлаганата услуга „Личен асистент”/”Домашен помощник” и „Домашен социален патронаж”.
Фондацията разполага с база данни на хора с увреждания, които да се включат в проекта. С приемането на стратегическите документи за период 2014-2020 се създават реални условия за осигуряване на устойчивост на дейността, като настоящия проект е само началото на инициативите, насочени към пободряване качеството на живот на хората с увреждания, както и създаване на реални условия за заетост на техните близки. Това е така защото хората с увреждания ще бъдат обхванати от ЦСРИ, а техните близки ще имат възможност да търсят работа или да упражняват професиите си.
Целта на настоящата дейност е създаване на условия за повишаване качеството на живот на хората в риск, както и насърчаване равните възможности на уязвимите групи за заетост. Основния акцент е работа със семействата на хората с увреждания. Дейността включва следните мерки:
- Подготовка на потребителите за усвояване или възстановяване на навици /обучителни и трудови/, които съответстват на здравословното им състояние и образование.
- Изготвяне на индивидуални програми с цел подобряване достъпа до пазара на труда.
- Провеждане на обучения за семействата и близкото обкръжение на хора с увреждания с цел подобряване на достъпа до пазара на труда.
За изпълнение на дейността ще се наемат две външни физически лица – специалисти. Целта е потребителите да имат интервенция с външни лица, а не с персонала, който те ежедневно познават от ЦСРИ. Ще се наемат двама експерти, които ще осъществяват следната дейност:
- Експерт „Придобиване на самостоятелни умения за живот” – извършва дейности по взаимодействие с хората с увреждания, техните родители и близки, както и със специалистите, с които работят в екип, за постигане в най-висока степен развитие на индивидуалните дадености на всяко лице.
- Експерт „Придобиване на трудови умения” – извършва дейности по обучение и практикуване на различни социални умения и компетентности, които ще опосредстват процеса на пълноценно включване в живота на общността и в трудова заетост. |
6 000.00
|
6 000.00
|
Мотивационна и/или психологическа или друг тип подкрепа за целевата група, според тяхната индивидуална потребност - консултиране, медицинска, социална, образователна и психологическа подкрепа с цел подобряване на достъпа до пазара на труда. : Характерна отличителна черта на целевата група на хората с увреждания е липсата на мотивация, умения за професионално ориентиране, инициативност, вземане на решения и отстояване на позиции, както и ниската икономическа активност. Съчетаването на ниска квалификация, недостатъчно образование и здравословни проблеми правят тези лица неконкурентноспособни на пазара на труда. Целта на дейността е реализация на различни интервенции, като ще се съчетават комплексни действия в посока улесняване достъпа до заетост, включително интегрирани услуги, услуги по превенция и целенасочени дейности във връзка с улесняване достъпа до заетост на представителите на целевата група. Планира се дейността да обхване 15 хора с увреждания.
Дейността включва следните мерки:
- създаване на възможности за социална интеграция чрез обучения в умения за самостоятелен живот и създаване на условия за социални контакти, различни изяви и възстановителни дейности чрез различни методи.
- създаване, поддържане и разширяване на уменията.
- подпомагане процеса на социализация и социално включване.
- придобиване на умения за общуване и работа в група.
Дейността ще се изпълнява от специалистите наети за работа по проекта. Всеки специалист изготвя собствен график за работа с целевите групи, така, че да има проследимост на дейността и да се избегне риска от дублиране на потребителите при различни специалист по едно и също време. Задълженията на специалистите в тази дейността са:
-Психолог - обсъжда с потребителите и техни близки въпроси, свързани с личностни нужди и потребности. Работи с потребителите самостоятелно или групово. Оказва психологическа подкрепа, съдейства при възникнали трудности в общуването и в поведението.
-Социален работник – оценява статуса на лицата, следи за хода на дейността, отразява напредъка и проблемите от участието в мотивационната подкрепа на всеки един участник.
-Трудотерапевт – провежда функционална, битова, занимателна, развлекателна, индустриална, обучение в самообслужване.
-Рехабилитатор – участва в определянето на медицинските показатели за формиране на трудово поведение, подпомага лица с физически увреждания във връзка с мотивацията и адаптация в различна среда от обичайната.
-Логопед- Провежда корекционно-възпитателната работа с лицата, като работи индивидуално и групово с тях.
-Възпитател- участва в предоставянето на социални услуги и консултации на потребителите по проекта.
-Сътрудник „Социални дейности”- поддържа реда и чистотата в работните, битовите помещения и дворното място. Подпомага останалите специалисти при работата им с потребителите. |
0.00
|
0.00
|
Доставка на подходящо оборудване и обзавеждане във връзка с предоставянето на социалните/интегрирани услуги: Настоящата база в ЦСРИ отговаря на критериите и стандартите за предоставяне на социални услуги. Сградата, помещенията, наличното обзавеждане е поддържано в добър вид и в добро функционално състояние. Парапетите и другите средства, подпомагащи придвижването, са разположени на подходящи за хора с увреждания места. Стълбите са адаптирани и безопасни за всички потребители. Санитарното помещение е достъпно и съобразено с нуждите на потребителите от уединение, запазване на достойнството и сигурността им. Съществуващите помощни средства и съоръжения са надлежно съхранени и годни да се използват по настоящия проект.
Необходимо е обаче закупуване на съвременно оборудване и обзавеждане, което да
Оборудването и обзавеждането, което е планирано за закупуване по проекта е изцяло съобразено с грижа за здравето и пълноценното развитие на децата и младежите.То е съобразено с основните дейности в ЦСРИ, които са насочени към социално включване, според възможностите на потребителя, както и придобиване на знания и умения в различни сфери на социалния живот. |
82.00
|
8 082.00
|