Защита на околната среда в рибарския район с цел запазване на неговата привлекателност, обновяване и развитие на крайбрежните селища с рибарски дейности и съхраняване и развиване на националното природно и архитектурно наследство чрез създаване на екозона за рекреация и популяризиране на дейности "За чисто Черно море": В рамките на дейността се предвижда създаване на екозона за рекреация и популяризиране на дейности "За чисто Черно море", разположена на бул. "П. К. Яворов" и ул. "Пазарна", гр. Поморие.
Предвидена е доставка на нови детски уреди за игра на съществуваща детска площадка с тематика опазване на черноморското крайбрежие.
Материалите с които, ще се изгради площадката са рециклирани, извадени от Черно море. Предвижда се да бъдат поставени табели, с изписани интересни факти за последиците от човешката дейност и замърсяването на Черно море. Настилката и детските съоръжения ще са с морска тематика.
Предвидените кошчета за разделно събирани отпадъци, ще са свързани с въжета със син, жълт и зелен цвят, чрез които във формата на игра да се изгради от най-ранна детска възраст в децата отговорност за опазването на околната среда в рибарския район. На детската площадка, ще се провеждат разяснителни срещи с деца и родители наречени „Синя стая“, целта ще е отново грижата за по-чисто Черно море. С помощта на инсталираните интерактивни табла, малчуганите ще се учат да връзват морски възли и да определят пътя на рибата, морската звезда и костенурката.
По плажовете на Черно море има в изобилие отпадъци като пластмасови чаши и бутилки, торбички, цигарени фасове, батерии, санитарни продукти, хартиени опаковки, части от облекло и предмети на бита, парчета от строителни материали и още много други. В акваторията на пристанищата, на морското дъно, в близост до брега отпадъците са голяма заплаха за морската среда и хората. Целта е да изградим от най-ранна детска възраст в децата отговорност за опазването на околната среда в рибарския райони с цел запазване на неговата привлекателност, обновяване и развитие на крайбрежните селища с рибарски дейности и съхраняване и развиване на националното природно и архитектурно наследство. Изграждането на екологично познание и ценности у подрастващите е предпоставка за постигане на дългосрочни природозащитни цели и преодоляване на неустойчивите ползвания на природните ресурси. Реализацията на дейността ще даде възможност за общуване с природата и емоционална удовлетвореност от възприятията за природата около тях. Практическите ориентири, са детето в хармония със заобикалящата го природна среда, като се цели да се изгради екологична култура още в най-ранна детска възраст. Следователно, екологичният ангажимент на човека започва от най-ранна възраст, а неговото осмисляне и развитие следва да бъде отглеждано с любов още в началното.
Изградената детска площадка и поставените информационни табели дават цел, нагледни материали, методи, очаквани резултати, понятия и умения, както и конкретни дейности, които ще бъдат извършени от децата с помощта на родителя. В процеса на игра с конкретните тематични модули се цели обучение и осъзнатост за екологичните проблеми в Черно море, усвояване на знания, ценности и чувство на отговорност за рационалното използване на природните ресурси, както и насърчаване на действия по посока опазване на природата и нейното устойчиво развитие. Основното послание, при реализиране на проекта, е че бъдещето на Черно море, неговото богатство и разнообразие зависи от всеки един човек и колкото и малки промени в личните си навици да бъдат направени, то това може да помогне в глобален мащаб. |
93 939.59
|
76 164.45
|