Въвеждане в експлоатация на индукционна 20 кг пещ за стопяване и отливане на стомана в защитена газова среда, която има характер на ДМА и осигурява разширяване на производствения капацитет, намаляване на количеството използвани суровини и елиминира част от образуваните отпадъци.: Като част от дейността ще бъде закупена индукционна 20 кг пещ за стопяване и отливане на стомана в защитена газова среда. Ефективността от въвеждането в експлоатация на инвестицията е обоснована и аргументирана в извършения Одит за ресурсна ефективност (Приложение Е).
Дейността в съответствие с елемент А „Внедряване” от условията за кандидатстване и ще бъде изпълнявана при условията и праговете за режим „регионална инвестиционна помощ”. Тя има за свой основен предмет осъществяване на първоначални инвестиции в материален актив, свързан с разширяване на капацитета на съществуващия стопански обект и предвижда внедряване на технологичен метод за оптимизиране на производствените процеси, намаляване на използваните суровини и елиминиране на образувани отпадъци.
Дейността съответства на дейност 1, описана в Одита за ресурсна ефективност, съгласно който:
Инвестицията е свързана с придобиването индукционна 20 кг пещ за стопяване и отливане на стомана в защитена газова среда, която води до намаляване на суровините и спомагателните материали при производството на стоманени отливки, произвеждани по метода на прецизно леене. Едната от основните суровини 24.52.10.50 Стоманени отливки ще се намали с 4,26%.
Към момента на кандидатстване, предприятието използва индукционни 250 кг пещи, работещи в атмосферна незащитена кислородна среда. Използването им за производство на малогабаритни и маломерни детайли е изключително ресурсоемко и неефективно. Процесът е скъп и сложен, точността, която изискват маломерните и малогабаритни изделия е трудно постижима и се налагат допълнителни обработки, които още повече оскъпяват крайното изделие. Окисляването на отливката е основна причина за получаване на некачествени отливки и при конвенционалната технология това се случва три пъти - в пещта, при отливането на метала в потата и при прехвърлянето му в черупката. В момента операцията се извършва ръчно, като стопеният метал се отлива в поти, които се носят на ръка от работниците.
Планираният за придобиване актив има следните основни характеристики и функционалности: бързо, ефективно стопяване и отливане в защитена газова среда. Този начин на леене се характеризира с предварително задаване на скоростта на леене и не е необходимо участието на оператор за изпълнението му. Той протича изцяло в среда, което елиминира участието на кислорода в процеса. Предимство в новата технология е конструкцията на тигела в пещта. Черупковите форми се поставят директно върху него, след което автоматизирана система захваща формата и отлива метала директно в кухината на формата чрез завъртане. Тигелът е от алуминиеви окиси, което предотвратява химичното взаимодействие между метала и облицовката. Промяната в технологията в тази и част ще намали трайно брака и ще увеличи качеството на детайлите/ метала е предпазен от влиянието на атмосферния въздух/. Предимство на технологията е оптимизацията и ефективността, която се постига при производство на маломерни детайли.
Методът елиминира:
- Образуването на шлака/ химични съединения между разтопената стомана, атмосферния въздух и набивната маса на пещта/ - отпадък 10 09 03
- набивна маса - отпадък 10 09 99
- изгарянето на метала
Предвижда се намаляване на брака с 3 % и на използваните в процеса ОХВ - Етилсиликат и Денатуриран Спирт.
Закупуването и въвеждането в експлоатация на описаната производствена Пещ ще доведе до подобряване ресурсната ефективност на производството, чрез по-ефективно използване на суровините, намаляване на количеството некачествена продукция и предотвратяване на производствен отпадък.
Изпълнението на дейността ще премине през следните етапи:
1. Избор на изпълнител (от 1-ви до 4-ти месец от изпълнението на проекта)
2. Сключване на договор с избрания изпълнител (от 4-ти до 5-ти месец)
3. Доставка, монтаж, въвеждане в експлоатация и подписване на приемо-предавателен протокол (от 5-ти до 15-ти месец ). |
180 000.00
|
179 500.00
|
Внедряване на ДНА - софтуер за симулация на леярски процеси, който осигурява разширяване на производствения капацитет и намаляване на количеството използвани суровини в процеса на производство на стоманени отливки.: Като част от дейността ще бъде закупен и внедрен софтуер за симулация на леярски процеси. Ефективността от въвеждането в експлоатация на инвестицията е обоснована и аргументирана в извършения Одит за ресурсна ефективност (Приложение Е).
Дейността в съответствие с елемент А „Внедряване” от условията за кандидатстване и ще бъде изпълнявана при условията и праговете за режим „регионална инвестиционна помощ”. Тя има за свой основен предмет осъществяване на първоначални инвестиции в нематериален актив, свързан с разширяване на капацитета на съществуващия стопански обект и предвижда внедряване на ИКТ решение за оптимизиране на производствените процеси, намаляване на използваните суровини и елиминиране на образувани отпадъци.
Дейността съответства на дейност 2, описана в Одита за ресурсна ефективност, съгласно който:
Софтуерът предоставя възможност за симулация на процеси на леене на стомана при производство на стоманени отливки получавани по метода Леене по стопяеми модели (прецизно леене) и метода на леене в пясъчни форми (земна формовка). Представлява специфичен за индустрията софтуерен пакет, който позволява на потребителя да симулира целия процес на леене от запълване до втвърдяване включително предсказване на дефекти. Базиран е на доказаната технология на “Крайните елементи” и осигурява цялостни решения при широк спектър от леярски процеси , покривайки пълния спектър от индустриални нужди и леярски процеси. При метода Леене по стопяеми модели, генерира автоматично мрежа на крайните елементи, представяща формата с различни дебелини на черупката, наслагване на повърхностни слоеве и т.н. Отчита се въздействието на термо излъчването и ефектите на затъмняване, които са критични при работа с високо температурните сплави. Софтуерът симулира напълно начинът на изпълнение на производствения процес и подпомага правилното му планиране още преди неговото начало.
Процесът на симулиране е свързан с преминаването през следните фази: 1. Омрежване ‐ автоматичен 2‐D и 3‐D тетраедрален генератор, който осигурява възможност за CAD моделиране, проверки и поправки на модела. Възможно е зареждане на стандарти STL файлове от всички разпространени CAD системи. 2. Флуиден солвър ‐ Прецизната геометрия създадена по метода на „крайните елементи” позволява да симулира нивото на метала вътре във формата, като предвижда точно ерозия на сърца и турболенция, затворен въздух, недозаливане и неспояване, фронт и позиция на течността. Флуидното ниво може да бъде анализирано съвместно с термичния и якостния анализ и на флуидния солвър могат да бъдат задавани специфични модели за анализ на турболентни нива. 3. Термичен солвър ‐ Термичният солвър позволява симулиране на топлинните потоци при леене, с отчитане на топлопроводимостта, конвекция и излъчването. Промените в топлинния баланс, фазовите превръщания при кристализация и фазовите превръщания в твърдото състояние се описват чрез енталпията. Резултати от термичния солвър визуализация и данни за термични възли, макро и микро порьозност, охлаждане на формата и топлинна оптимизация.
Чрез пресъздаване на леярските процеси става възможно предотвратяване възникването на дефекти и брак в отливките, и най-вече оптимизиране на леяковите системи. Очаква се намаляване на количеството метал използван в подхранващите възли на отливките, оттам и на спомагателните материали/ увеличава се рандеманът- с еднакво количество метал се отливат повече отливки/. Софтуерът позволява да се направят прогнозни оценки на целия процес на леене, включително дефекти при запълване и втвърдяване, механични свойства и деформации при сложни детайли. Той позволява бърза визуализация на ефектите от конструктивни промени и осигурява база за правилно вземане на решение от най‐ранната фаза на производствения процес. Софтуерът предлага бързи и ефикасни решения, насочени към основната част на процесите на леене – запълване, втвърдяване предсказване на дефекти. |
186 000.00
|
185 799.00
|
Въвеждане в експлоатация на инсталация за производство на пясъчни форми подходящи за леене на стоманени отливки, чрез регенерация на формовъчния материал, която има характер на ДМА и осигурява разширяване на производствения капацитет, намаляване на количеството използвани суровини и част от образуваните отпадъци.: Като част от дейността ще бъде закупена инсталация за производство на пясъчни форми подходящи за леене на стоманени отливки, чрез регенерация на формовъчния материал.
Дейността в съответствие с елемент А „Внедряване” от условията за кандидатстване и ще бъде изпълнявана при условията и праговете за режим „регионална инвестиционна помощ”. Тя има за свой основен предмет осъществяване на първоначални инвестиции в материален актив, свързан с разширяване на капацитета на съществуващия стопански обект и предвижда внедряване на технологичен метод за оптимизиране на производствените процеси, намаляване на използваните суровини и на образувани отпадъци.
Дейността съответства на дейност 3, описана в Одита за ресурсна ефективност. Вторият използван метод на леене на стоманени отливки е по метода на пясъчните форми/земна формовка/. Предимствата на този метод е ниската себестойност на производството и възможността да се произвеждат едрогабаритни и с голяма маса стоманени отливки. Ограниченията са спрямо минималните габарити на отливките/ минимално тегло над 2кг/, дебелината на стените/ над 10мм/, както ниската точност и големите прибавки за механична обработка. Завишени са грапавостта и несъвършенствата. Етапите са следните:
1. Изготвяне на пясъчната смес 2. Изготвяне на сърцева смес 3. Направа на формите 4. Отливане - трябва да се извърши на същият ден. Формите са съхнещи и не са трайни във времето. 5 . Отрязване на леяковата система. 6. Почистване на дробометни машини 7. ОТКК. На втората стъпка се смесват пясък и формалдехидна смола (ОХВ) за получаване на сърцева смес. След края на процеса използваната сърцевата смес се пречиства и натрошава за повторна употреба. Прилаганата в момента технология изисква във всеки следващ цикъл освен отработената смес, задължително да се влага и определено количество свеж пясък. Броят на повторна употреба на сместа е ограничен, защото в един момент тя става негодна.
Планираното за внедряване оборудване има няколко основни и важни характеристики:
- технологията на производство позволява многократно използване на пясъка, без необходимост от влагане на свежа суровина. Увеличава се броят на циклите за повторна употреба на отработения пясък като дълготрайността нараства до 2,5 пъти. Тъй като при регенерацията, при повторно използване на пясъка вече има наличие на смола, във всеки следващ цикъл, необходимостта от добавянето и намалява. По този начин, използваната свежа леярска смола намалява два пъти от 0,0550кг/единица продукт на 0,0275 кг/единица продукт.
- пълна автоматизация на процеса във всички негови етапи - трошенето на формите, пречистването на пясъка, смесването на пясъка със смолата, изсипването на сместа в моделните каси. Всичко това спестява огромно количество ръчен труд, намалява броя на операторите от 4 на 1 и повишава производителността два пъти.
- твърдост и трайност на моделните форми - технологията уплътнява и втвърдява формите в много висока степен и избягва необходимостта процесът да протича в рамките на един работен ден, каквото е изискването при конвенционалния метод.
Очакван резултат от внедряването на технологията е намаляване и напълно отпадане на част от използваните спомагателни материали ( Бентонит, декстрин, растителна мазнина и въглероден CO2) в производството на стоманени отливки чрез пясъчни форми.
От гледна точка на производителност и технологичност се очаква ръст на производителността 100 % .
Технологични предимства са увеличаване качеството на отливките (точност на размерите, гладкост, намаляване на пясъчни включвания в отливките и брака) и възможността за съхранение на пясъчните форми до няколко седмици без да се променят качествата им както при съхнещите форми изработени по класическия метод. По този начин съоръжението предоставя и значително организационно предимство на производството. |
230 000.00
|
229 488.56
|
Изготвяне на одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата (съгласно Приложение Е от Условията за кандидатстване) : Дейността за изготвяне на одит за ресурсна ефективност е извършена преди подаване на проектното предложение.
Като част от дейността е извършено обследване за ресурсна ефективност на МЕТАЛИК БСП.
Услугата по изготвянето му е възложена на външен изпълнител.
В резултат от обследването е изготвен одит за ресурсна ефективност съгласно Приложение Е.
Изпълнението на дейността премина през следните етапи:
1. Избор на изпълнител чрез събиране на две оферти
2. Подписване на договор с избрания изпълнител – Интер Консулт Груп ООД
3. Подписан приемо-предавателен протокол след получен одит за ресурсна ефективност по образец
|
15 000.00
|
15 000.00
|
Извършване на измервания на показателите за емисии от акредитирана лаборатория : Описание (до 4 000 символа) Дейността е изпълнена за собствена сметка.
Дейността е извършена преди подаване на проектното предложение за целите на базовите показатели на емисии и е направена от външна за кандидата акредитирана лаборатория.
Избраната лаборатория е акредитирана от национален орган по акредитация съгласно стандарт БДС EN ISO/IEC 17025:2006. Копие от акредитацията на лабораторията е приложено към одита за ресурсна ефективност.
Като част от дейността са извършени измервания на базовите показателите за емисии на фирма МЕТАЛИК БСП.
В резултат от извършените измервания са изготвени Протоколи от измервания. Сканирано копие от протоколите от лабораторията са приложени към точка VI. Справки от одита за ресурсна ефективност.
Изпълнението на дейността премина през следните етапи:
1. Избор на изпълнител чрез събиране на две оферти
2. Провеждане на измервания от лабораторията
3. Подписан приемо-предавателен протокол след получаване на Протоколи от измерванията
|
0.00
|
0.00
|
Провеждане на 2 събития за мултиплициране на резултатите от проекта: Дейността има за своя основна цел постигане на мултиплициращ резултат на въведеното в рамките на проекта пилотни технологични решения - процесни иновации при прилагане на два метода за леене на стоманени отливки - прецизно леене и по метода на пясъчните форми.
За постигане на тази цел ще бъдат проведени следните събития:
1. Пресконференция – 1 бр.
Пресконференцията ще се проведе в края на проекта и ще има за цел повишаване информираността на заинтересованите страни и да покаже ефекта от въвеждането на пилотния иновативен производствен процес.
Пресконференцията ще е насочена към широката общественост чрез публично обявяване на резултатите от изпълнения проект. За да достигне до повече лица тя ще бъде анонсирана чрез съобщение в медия и на нея е могат да присъстват всички заинтересовани страни – предприятия от индустрията и всеки проявил интерес към внедрения пилотен иновативен производствен процес.
2. Работна среща – 1 бр.
Кръглата маса или работната среща ще се проведе също след изпълнение на проекта и ще има за цел повишаване информираността на по-тясно заинтересованите страни и да покаже ефекта от въвеждането на пилотния иновативен производствен процес.
Целевата група на събитието ще бъдат предприятията, осъществяващи същата дейност – производство на стоманени отливки както и други заинтересовани страни от сектора на леярската промишленост, които могат да въведат или да разпространят пилотните технологии.
На събитията ще бъде представена информация относно ефекта от въвеждането на пилотните технологии в производството на предприятието, с което другите предприятия със сходна дейност, сектор на икономическа дейност и подобни производствени процеси да се насърчат да въведат същото или подобни ресурсоефективни решения.
Предвидените за изпълнение на дейността разходи включват всичко, което е необходимо за реализацията и са както следва:
- За провеждане на пресконференция – 2500 лв.
- За провеждане на работна среща – 2500 лв.
Дейността ще бъде изпълнена в съответствие с „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация” 2014-2020.
Изпълнението на дейността ще премине през следните етапи:
1. Планиране и подготовка на събитията (16 месец)
2. Провеждане на събитията (17 – 20 месец ) |
5 000.00
|
5 000.00
|
Публикация в традиционни и дигитални медии за мултиплициране на резултатите от проекта: Дейността има за своя основна цел постигане на мултиплициращ ефект на резултата от въведеното в рамките на проекта пилотни технологични решения - процесни иновации при прилагане на два метода за леене на стоманени отливки - прецизна леене и по метода на пясъчните форми.
За постигане на тази цел медийно ще бъде направена публикация - Статия за внедрената иновативна технология в МЕТАЛИК БИ СИ ПИ АД. Статията ще бъде публикувана паралелно с провеждането на двете събития за мултиплициране на резултатите от проекта и ще отразява резултатите от тях.
Целевата група на публикацията са предприятията, осъществяващи същата дейност – производство на стоманени отливки, както и други заинтересовани страни от сектора, които могат да въведат или да разпространят пилотните технологии.
Публикацията ще съдържа информация относно ефекта от въвеждането на пилотната технология в производството на предприятието и ще има за цел да насърчи други предприятия да въведат същото или подобни ресурсоефективни решения.
Дейността ще бъде изпълнена в съответствие с „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация” 2014-2020.
Изпълнението на дейността ще премине през следните етапи:
1. Подготовка на статията - 16-18 месец
2. Публикуване на статията - 19 месец
|
3 000.00
|
3 000.00
|
Визуализация на проекта : Основната цел на дейността е информиране на обществеността за получената безвъзмездна помощ.
Дейността ще бъде осъществена в съответствие с изискванията на Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020г. и приложимото към момента на изпълнение на дейността законодателство.
Като част от изпълнението на дейността ще бъдат закупени по 1 бр. постоянна табела и необходимото количество стикери за обозначаване на съоръженията. Табелата ще включва като минимум логото на финансиращия фонд - Европейския фонд за регионално развитие, названието/абревиатурата -Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност”, логото на оперативната програма и всички останали задължителни елементи съгласно Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020г. и действащото законодателство.
На оборудването, част от Инсталацията, ще бъдат поставени стикери при доставката му, които ще съдържат необходимата визуализация съгласно Наръчника.
-Визуализиране емблемата на ЕС;
-Упоменаване „Европейски съюз“;
-Наименованието „Европейски фонд за регионално развитие“;
-Общото лого за програмен период 2014-2020г., с наименованието на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“
-Номер на договора за безвъзмездна финансова помощ;
Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, който се използва за обществеността ще се посочва, че финансиращата го оперативна програма се осъществява с подкрепата на фонда. Всяка публикация на Бенефициента във връзка с проекта, под каквато и да е форма и в каквото и да е средство за осведомяване, ще съдържа следното заявление: “Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от МЕТАЛИК БИСИПИ АД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.”
Етапи за изпълнение на дейността:
1. Избор на изпълнител (1 месец)
2. Доставка на визуализационните материали и подписване на приемо-предавателен протокол (2-18 месец)
3. Поддържане на визуализационните материали и изпълнение на изискванията за публичност и визуализация до края на изпълнение на проекта.
|
0.00
|
0.00
|