Придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, необходими за изпълнението на Мярка 1 „Доставка, инсталиране и въвеждане в експлоатация на Мобилна челюстна трошачка“, включена в обследването за енергийна ефективност: С инвестициите по проекта ще се закупи и пусне в експлоатация Мобилна челюстна трошачка за производство на фракции от инертни материали.
Мобилната челюстна трошачка е верижна, самоходна, задвижвана от дизелов двигател трошачна инсталация.
Изключително здравата конструкция дава възможност за работа в най-тежки условия. Мощната ходова част осигурява на трошачката отлична маневреност.
Мобилна челюстна трошачка с първично двудеково пресяване ще претрошава и пресява инертния материал, произвеждайки две фракции - 0–40 мм и 0-70 мм. Активът, който ще се закупи ще е последен клас оборудване от този тип, който благодарение на промените в дизайна и кинематиката на трошачката са увеличили производителността с 10% в сравнение с по-старите модификации. Машината разполага с вибрационен питател, монтиран в бункер с хидравлично сгъваеми страници, който е оборудван с груба решетка тип „гризли“ и сито, куплирано към питателя. С тази конфигурация се постига разделяне на входящия материал на две места и стават възможни три режима на работа на машината – отделяне на стерил 0–70 мм и производство на чист претрошен материал; отделяне на стерил 0–40 мм и материал, получен от претрошаване, и байпас на 40–70 мм към основната лента. Входящият отвор на челюстната трошачка е с размери 1 060 на 700 мм и благодарение на тази геометрия може да приема материал с размер, максимално близък до размерите на входа. Челюстната трошачка e оборудвана със сателитна система за мониторинг – най-новата система за компютърно управление на трошачни комплекси, която осигурява максимално ефективен процес. Тя дава информация за разхода на гориво и алармира при течове и преразход, съгласно зададени норми. Мощността от двигателя (до 224 кВт) се предава посредством хидравлика и хидростатика към работните органи на машината. Той е с понижена консумация и ниски нива на вредни емисии от СО2. Задвижването на трошачката посредством хидростатика позволява изключително точно да се следи натоварването и компютърната система да контролира безстепенно честотата на питателя с цел постигане на максимално плавен процес и максимизиране на производителността. Тази контролна конфигурация осигурява до 15% по-висока производителност на дневна база в сравнение със системи с on/off контрол. Компютърната система e самодиагностична и за сервизните инженери е изключително лесно да локализират възникнали проблеми.
Капацитетът на претрошен материал на час е най-висок в този клас- 400 т. Машината разполага с дистанционно управление и на практика не се нуждае от оператор – багеристът изпълнява тази роля, тъй като при него са изнесени функциите за управлението на работата на машината.
Мобилната челюстна трошачка ще се инсталира в производствената база на "РОКС ТРЕЙД" ЕООД в близост до Кариера Аламура, община Стара Загора, област Стара Загора, където към момента на кандидатстване се произвежда една фракция 0-100 мм за основи на пътища. Капацитетът е 30 тона в час. Произведените фракции, от новата инсталация ще се влагат директно в обектите на предприятието, което обуславя оптимизиране на себестойността и обвързано производство в съответствие с изпълняваните обекти и обемите на поръчките. о
За реализиране на така описаната инвестиция, съгласно изискванията на настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и действащата нормативната уредба, ще се реализират следните етапи:
Етап 1: Подготовка за избор на доставчик: от 1-ви до 2-ри месец;
Етап 2: Провеждане на процедура за избор на доставчик, в съответствие с ЗУСЕСИФ и ПМС 160/01.07.2016 г. и сключване на договор с класираните на първо място кандидати: от 3-ти до 4-ти месец;
Етап 3: Доставка на активите и въвеждането им в експлоатация: от 5-ти до 18-ти месец, включително;
Етап 4: Информираност и публичност по проекта - 1-ви - 18-ти месец. Дейността ще се реализира със собствени средства от кандидата.
Етап 5: Одит на проекта: 17-18 месец. Дейността ще се реализира със собствени средства от кандидата. |
838 411.51
|
838 400.00
|
Придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, необходими за изпълнението на Мярка 2 „Доставка и въвеждане в експлоатация на Колесен челен товарач 173 kW– 2 бр.“, включена в обследването за енергийна ефективност : За обезпечаване непрекъснат цикъл на работа на предвидената за закупуване по проекта Мобилна челюстна трошачка е необходимо закупуване на Колесен челен товарач - 2бр. с единична инсталирана мощност не по-голяма от 173,00 kW и произовдителност не по-малка от 357 м3/час.
Колесните челни товарачи ще транспортират инертния материал от депата на поризводствената площадка и ще захранват с инертни материали новата Мобилна челюстна трошачка
Предвидените за закупуване Колесни челни товарачи ще работят в рамките на производствената площадка на "РОКС ТРЕЙД" ЕООД. Колесните челни товарачи са част от технологичния процес за производство на фракции от инертни материали. Активите ще бъдат позиционирани в непосредствена близост до мобилната челюстна трошачка като ще я захранват с инертни и ще се придвижват само на територията на предприятието.
Активите са с нисък разход на гориво – до 13,92 л/час, нисък шум и минимални ремонтни разходи.
Колесните челни товарачи имат мониторингова система за контрол и диагностика на всички работни функции.
Активите са продукт на ефективен дизайн, в отговор на повишаващите днешните цени на горивата и въпросите, свързани с околната среда, с водещи за класа ефективност и ниски експлоатационни разходи.
|
743 215.40
|
743 200.00
|
Придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, необходими за изпълнението на Мярка 3 „Доставка и въвеждане в експлоатация на Колесен челен товарач 127 kW– 2 бр.“, включена в обследването за енергийна ефективност : При производството на фракции от Мобилната челюстна трошачка се отделя до 30% надситов материал +70 мм, който се връща отново за претрошаване в бункера. Сортирането на готовите фракции на депа и експедирането им е необходимо високотехнологично оборудване.
Енергийният одит препоръчва посочените технологични операции да се реализират с Колесни челни товарачи - 2 бр. с единична инсталирана мощност не по-голяма от 127,00 kW и производителност не по-малка от 278 м3/час.
Колесните челни товарачи ще захранват с надситов материал бункера на новата Мобилна челюстна трошачка, ще соритрат и експедират готовите продукти.
Предвидените за закупуване Колесени челни товарачи ще работят в рамките на производствената площадка на "РОКС ТРЕЙД" ЕООД. Колесните челни товарачи са част от технологичния процес за производство на фракции от инертни материали. Активите ще бъдат позиционирани в непосредствена близост до мобилната челюстна трошачка като ще я захранват с надситов материал, ще складират и експедират готовите продукти като ще се придвижват само на територията на предприятието.
Активите са с нисък разход на гориво – до 10,82 л/час, нисък шум и минимални ремонтни разходи.
Колесните челни товарачи имат мониторингова система за контрол и диагностика на всички работни функции.
Активите са продукт на ефективен дизайн, в отговор на повишаващите днешните цени на горивата и въпросите, свързани с околната среда, с водещи за класа ефективност и ниски експлоатационни разходи.
|
567 190.70
|
567 000.00
|
Придобиване на дълготрайни нематериални активи, необходими за изпълнението на мерките, включени в обследването за енергийна ефективност – Мярка 4: Изграждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението на производствен обект на предприятието: В дружеството не е въведена система за мониторинг и контрол на енергопотреблението.
Събирането и съхранението на информация е особено важно за процеса на идентифицирането на отклонения от нормалната експлоатация и промени в областта на енергийната ефективност. Важната информация се събира ръчно (за дизеловото гориво потребено от машините с ДВГ) и на редовни интервали.
Енергийният доклад препоръчва реализиране на мярка "Изграждане и въвеждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението на производствен обект на предприятието" като компонент на технологичната линия за производство на фракции от инертни материали.
Софтуерната система е необходима за реализиране на препоръчаните мерки в енергийния одит с цел оптимизиране на производствения процес и редуциране на енергопотреблението до 6% за всяка от тях.
Активите, препоръчани да се закупят по проекта имат фабрично инсталирана автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението. Системата на всеки актив е свързана с компютъра на машината и постоянно дава информация за разход на гориво (моментен, среден), работни параметри на техниката, нива на охладителна и хидравлична течност, температури.
По проекта ще се изгради уеб базирана система, която ще събира и преобразува стойностите от потребление на ел. енергия и гориво от системите за мониторинг на закупените активи по проекта в един централен сървър. Системата ще дава възможност на предприятието да изследва въздействието и ефективността на разходите на всички енергоефективни мерки, които ще се изпълняват в бъдеще. Системата ще дава сигнали, когато установи ненужно потребление на енергия.
Дейността ще допринесе за оптимизиране на производствения процес на новата технологична система за производство на фракции и чрез изграждане на интегрирана електронна система, която обединява всички данни от системите за енергопотребление на всеки актив и спомага за анализиране на енергийната консумация с цел идентифициране на слабите страни и извършване на промени в енергийното потребление във времето, както и изпълнение на енергоефективни мерки. В допълнение, енергийният мониторинг е важен за упражняване на контрол, установяване на пропуски и идентифициране на възможни подобрения.
Уеб базираната система представлява информационна система тип SCADА, която ще се инсталира в контролен център, който ще се подсигури от предприятието. Чрез системата ще се управляват комуникациите с инсталираните датчици и софтуери на новозакупените активи, четене на данни от разположените в тях контролери и датчици, визуализация на данните и подаване на команди обратно към активите за промяна на режимите на работа.
Изграждането и въвеждането на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението на производствения обект ще доведе до редукция на консумираната енергия от новозакупените активи до 6% (заложен процент икономии в техническата документация на уеб базирана система - 5-8%).
Очакваните енергийни спестявания ще са размер на 114 305 kWh/год.
|
7 800.00
|
0.00
|
Внедряване и сертифициране на ISO 50001:2011: Системи за енергийно управление: По проекта ще внедри и сертифицира ISO 50001:2011: Системи за енергийно управление.
Основната цел на БДС EN ISO 50001 е да помогне на организациите да установят системи и процеси, необходими за подобряване на енергийната ефективност. ISO 50001:2011 определя изискванията, приложими за използване на енергия и потребление, включително за измерване, документиране и отчитане, проектиране и практики за обществени поръчки за оборудване, системи, процеси и персонал, които допринасят за подобрение на енергийните характеристики.
По проекта ще се въведат системи и процеси, необходими за подобряване на енергийната характеристика, което включва енергийна ефективност, използване и потребление на енергия. С въвеждането на стандарта ще се постигне намаляване на емисиите от парникови газове, разходите за енергия и други въздействия, свързани с околната среда чрез систематично управление на енергията.
Системата за енергийно управление ще позволи на "РОКС ТРЕЙД" ЕООД да постигне своите ангажименти (заложени в политиката), да предприеме действие, необходимо за подобряване на енергийната й ефективност и да покаже съответствието на с изискванията на този международен стандарт.
|
5 300.00
|
5 245.00
|
Обследване за енергийна ефективност на промишлена система и изготвяне на доклад, съдържащ мерки за намаляване на енергийните разходи, икономически анализ и обосновка на предложените мерки: Избраният изпълнител, фирма „Виаконсулт 11“ЕООД – София, с номер на лиценз от АУЕР: № 00077/28.08.2015 г., изпълни следните дейности:
1. Извърши обследване за енергийна ефективност на промишлена система;
2. Изготви доклад от обследването за енергийна ефективност по образец на Управляващия орган на ОП Иновации и конкурентоспособност, съдържащ мерки за намаляване на енергийните разходи, икономически анализ и обосновка на предложените мерки.
С цел повишаване на енергийната ефективност на съществуващото производство и за намаляване на производствените разходи, докладът от енергийното обследване препоръчва да се изпълнят следните инвестиционни мерки:
Мярка 1: Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на Мобилна челюстна трошачка;
Мярка 2: Доставка и въвеждане в експлоатация на Колесен челен товарач 173 kW– 2 бр.;
Мярка 3: Доставка и въвеждане в експлоатация на Колесен челен товарач 127 kW– 2 бр.;
Мярка 4: Изграждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението в производствен обект на предприятието.
В настоящия проект са заложени дейности за реализиране на препоръките на енергийния доклад, които категорично съвпадат със стратегията за развитие на фирма "РОКС ТРЕЙД" ЕООД.
|
20 000.00
|
20 000.00
|