Дейност 1 „Подбор и наемане на персонал за извършване на дейности по Специфична цел 2“ се обвързва с б.р. 1.1; : За изпълнението на Специфична цел /СЦ/ 2 и насърчаването на социално-икономическата интеграция ще бъдат провеждани информационни кампании, насочени към по-широк кръг от маргинализираните общности.
Поддейност 1.1. Здравна профилактика и превенция, информираност за здравното обслужване на гражданите и достъпа до здравни грижи. Информираност относно имунизационния календар;
С помощта на социален работник и медиатор ще се извършва подпомагане достъпа до медицинска помощ на лица от уязвими групи чрез:
- информиране и разясняване на правата и задълженията на пациента;
- информиране за здравните дейности, гарантирани от бюджета на НЗК;
- информиране за медицински услуги извън обхвата на задължителното здравно осигуряване;
- -посредничество и придружаване за записване на детето в детска градина, включително с посредничество с лични лекари за осигуряване на необходимите имунизации и документи
Социалният работник и медиаторът ще осъществяват и дейности по промоция на здравето сред уязвими групи чрез:
- информиране и разясняване на ползата от ваксинопрофилактиката, рисковете от ваксинопредотвратимите инфекциозни заболявания и техните усложнения;
- оказване на съдействие за закупуване на лекарствени продукти и медицински изделия;
- идентифициране на възможни проблеми в здравето и развитието на детето;
- информиране за вредите от тютюнопушенето, употребата на алкохол и наркотични вещества;
- подкрепа и насърчаване на здравословен начин на живот в семейството;
Поддейност 1.2. Програми за превенция в най-уязвимите и маргинализирани общности - програми за превенция на ранни бракове и раждания и семейно планиране, подготовка за включване в образователната система и други, според идентифицираните нужди.
В рамките на дейността ще бъде извършена подготовка и реализация на информационни кампании. Целта на кампаниите е :
-създаване на отворено пространство за дискусия в ромските общности за преоценка на традиционните семейни подели и практики.
-повишаване обществената чувствителност и промяна на обществените нагласи към актуални проблеми, свързани със спазване правата на детето;
-информиране за предоставяните услуги по оказване подкрепа на децата и семействата в общността
-промотирате на нова роля и добри практики на училището за развитието на интересите и стремежите на подрастващите -генератор на привлекателни алтернативи, противостящи на предопределеното бъдеще от ранния брак и раждане.
Социалният работник и медиаторът ще организират информационни кампании в общността, в групите в детските градини с преобладаващо ромско население и на място - в сградата на Общностния център.
В рамките на информационните кампании ромското население ще бъде запознато с темите: "превенция на ранни бракове и раждания", "семейно планиране", "подготовка за включване в образователната система". Ще бъдат представени: законовите норми и санкции по отношението на ранните бракове; последиците за бъдещата социална и професионална реализация на младите хора, предизвикани от детския брак-здравни, социални, образователни и други. На територията на Общностния център ще се проведат разяснителни кампании за семейното планиране - репродуктивно здраве, методи за контрацепция както и болести, предавани по полов път.
|
24 334.40
|
6 520.54
|
Дейност 2 „Подбор и наемане на персонал за извършване на дейности по Специфична цел 3“ – свързана с бюджетен ред 2.1; : В рамките на дейността ще бъдат предоставяни:
2.1. услуги за ранно детско развитие -
-формиране на родителски умения; семейно консултиране и подкрепа, вкл. и по отношение на здравните аспекти.
Услугите ще се предоставят съобразно действащите насоки за предоставяне на услугите "формиране на родителски умения" и "семейно консултиране и подкрепа". Дейностите са насочени към :
-развиване на родителски умения за подобряване на грижата за бебетата и децата;
-превенция на неглижирането чрез форми за подкрепа и обучение за лица, полагащи грижа за деца в ранна възраст и членовете на техните семейства-индивидуални и групови;
-стъпки при отглеждане на новородено дете;
-консултиране и подкрепа на млада майка;
-училища за родители в подкрепа на ранно детско развитие и развиване на родителския капацитет на семейства с бебета и малки деца в риск;
-дейности, насочени към по-пълно обхващане на децата в образователната система като част от подкрепата на ранно детско развитие и ранна интервенция;
-консултиране на родителите и семействата по отношение на здравословното хранене на децата;
-консултиране по отношение особености в развитие на детето;
-формиране на обща здравна култура-превенция на полово предавани болести, хигиена, контрацепция и семейно планиране;
-съвети към бъдещи родители;
-социално консултиране и подкрепа на бъдещи и настоящи родители
Дейностите ще се изпълняват в Общностния център, в групи в детските градинии в общността. Работата по случай ще се основава на оценка и индивидуален план с цели. Заниманията ще се провеждат от специалисти. Ще се формира мобилен екип.
Екипът за предоставяне на услугите -Социален работник -1 ; медиатор-1; стоматолог- 1; медицинска сестра - 1; гинеколог - 1; акушер -1 ; юрист -1.
В процеса на изпълнение на дейностите ще се извършва и оценка на образователните потребности на деца, ще се проследява динамиката в развитието и разработват индивидуални образователни програми за тяхното обучение, възпитание и развитие.
По всеки случай ще има входна оценка и индивидуален план, в който ще се набелязват и целите. Участието на родители ще се гарантира чрез включване на всеки етап от услугата и въз основа работа по мотивация за участие в инициативи, включване в групи за самопомощ и др. Ще се гарантира достъпност до услугата, и възможност за домашни посещения. При необхванато семейство ще се планира посещение за консултиране възможността за подкрепа. Ще се прилага интегриран подход, свързан с предоставяне на различни дейности в услугата, работа на мобилен екип, съвместна работа на екипа с представители на други услуги.
Работата на екипа ще осигури и възможност за по-добра социална интервенция и подкрепа на децата и техните семейства. Консултирането за възможността за ползване и на други услуги в рамките на Общностния център ще гарантира интегрирания подход при предоставяне на комплексни услуги. Дейността ще се координира и с Дирекция „Социално подпомагане”, при необходимост, както и с други услуги в общността. |
212 517.89
|
58 040.10
|
Дейност 3 „Планирани дейности по Специфична цел 2“ – за които ще се разходват средства от единната ставка и се обвързва с б.р. 3.1; : Във връзка с изпълнението на Специфична цел 2 ще бъдат проведени информационни кампании и беседи и организирани срещи с уязвимото ромско население. Дейностите ще са надграждащи и подкрепящи основните, описани в Специфична цел 2. Медиатор и социалнен работник ще срещат целевите групи в описаните на дейност 2 места. Ще извършват презентации и ще се провеждат беседи с по-широката целева група.
При предоставянето на услугите шофьорът ще превозва потребители и специалисти, като за целта тук се включват и всички разходи за поддръжка на автомобил. Автомобилът е закупен от Община Сливен и няма да се разходват средства за наем. |
9 733.76
|
2 608.22
|
Дейност 4 „Планирани дейности по Специфична цел 3“ - за които ще се разходват средства от единната ставка и се обвързва с б.р. 4.1.
: За организацията и качественото управление и отчитане на проекта със заповед на кмета на общината ще се сформира екип от представители на общинска администрация Сливен включващ: ръководител, счетоводител, технически сътрудник, експерт „обществени поръчки”. След сформирането на екипа и преди стартиране на проектните дейности ще се проведе първоначална работна среща, на която ще се детайлизира разпределянето на задачи. Елемент от управлението на проекта е изготвянето и представянето на междинни и крайни отчети, в съответствие с изискванията на програмата. За осигуряване на достоверна информация за напредъка на проекта на всеки етап от изпълнението му ще се провежда планиран процес на наблюдение и вътрешна оценка. Ще се извърши редовно мониториране и оценяване на предоставянето на услугите. Мониторингът ще бъде извършван в две различни, но допълващи се направления. Дейността включва: срещи със заинтересованите страни, наблюдение; информация от екипа на услугите и потребителите, обратна връзка от експерти, ангажирани с дейности по проекта; отчети; доклади. Екипът за управление на проекта ще участва във всички обучения, работни срещи и други форми, свързани с ефективното изпълнение на проекта.
Изготвянето на информационните материали ще бъде възложено на изпълнител, избран по реда на ЗОП. В рамките на проекта ще бъдат проведени две пресконференции за започването и приключването на проекта. Те ще бъдат организирани от екипа с цел информиране на обществеността. Банерът ще бъде поставен и на двете пресконференции. Информационните флаери ще съдържат важна информация за потребителите на услугата относно имунизационен календар, превенция на здравето, услугите "формиране на родителски умения" и "семейно консултиране и подкрепа" и ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието. Информационните стикери ще бъдат ползвани за обозначаване на закупените материали и оборудване по проекта. На уебсайта на Община Сливен ще бъде поместено кратко описание на проекта, неговите цели и резултати.
За функционирането на Центъра и услугите за ранно детско развитие ще бъдат закупени консумативи и дидактически материали.
Съобразно идентифицирани потребности, ще бъдат извършвани въвеждащи и надграждащи обучения, вкл. и супервизия на служителите, във връзка с услугите за ранно детско развитие, превенция, ранна интервенция на уврежданията за деца, интегриран подход и комплексност на подкрепата. Обученията ще имат за цел придобиване, усъвършенстване и надграждане на практически умения на специалистите. Супервизията ще бъде индивидуална и групова. И индивидуалната, и груповата супервизия са насочени към работа по индивидуални случаи, като особено важно е, че тя има за обект на рефлексия дейността на социалния работник, а не самия случай. Индивидуална супервизия ще се предлага веднъж на месец, в продължение на 60 минути, като социалният работник има право да избере своя супервизор, както и да го смени. Важно е създаването на доверие и усещане за супервизията като наистина привилегировано пространство на социалния работник. При груповата супервизия ефектът на учене се осъществява върху всички участници, което я прави по-ефективна. |
85 007.15
|
23 216.04
|
Дейност 2 „Подбор и наемане на персонал за извършване на дейности по Специфична цел 3“ продължение – свързана с бюджетен ред 2.1 : Ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.
В рамките на Дейност 2.1 Услуги за ранно детско развитие ще се извършва подкрепа за деца с увреждания и деца в риск от забавяне в развитието до 7-годишна възраст и техните семейства. Дейността включва ранно идентифициране на рисковете за детското здраве и развитие, прилагане на мерки за ранно въздействие с цел подобряване на състоянието и развитието на децата и за изграждане на умения за тяхното отглеждане.
Изпълнението ще се реализира от: социален работник, психолог; логопед-1 бр.; рехабилитатор; педагог; медиатор; стоматолог; педиатър; акушер и медицинска сестра.
Екипът ще извършва посещения в родилните отделения и мобилна работа по домовете. По този начин ще се гарантира достъп за всички родители на бебета и малки деца с увреждания. Предлагането на услугата ще включва наблюдение на процеса на интегриране в детските градини и мониторинг на детското развитие. Целта е предоставяне на своевременна подкрепа на майката (родителите) в стресова ситуация. Непосредствено след получаване на информация за необходимост ще се организира посещение на екип от Центъра при майката и детето с увреждане, възможно най-скоро след раждането. Броят на посещенията ще се конкретизира за всеки отделен случай.
В Общостния център ще се предоставя комплексна подкрепа и услуги на майката /родителите/ и детето с увреждане. Майката или друг член на семейството ще посещава, заедно с детето, два или три пъти седмично Центъра, където, в зависимост от спецификата на случая и проблема на детето, ще се работи съвместно със специалисти, в насока индивидуални дейности за детето с участието на родителя и включване на детето в група с връстници- психомоторни дейности, арт терапия и др.
За всеки случай ще се изготвя входна оценка и индивидуален план за развитие. Ще се организират обучения за родители.
Ще се дават консултации за: съществуващата мрежа от услуги, нормативно подпомагане; съвети по проблеми, които възникват при ежедневната грижа за детето, родителските отговорности и др. В центъра ще се предлагат профилактика, терапия, рехабилитация в детска възраст, психологическа подкрепа, речеви и психомоторни терапии. При работа по случай ще се спазват принципите за ранно започване, непрекъснатост и продължителност до необходимост. Организацията на работа ще се основава на екипен принцип.
Мобилен екип ще извършва посещения по домовете -ще се извършва наблюдение и подпомагане развиването на умения за добра грижа за детето в семейна среда, както и описаните консултации. Изработените индивидуални планове ще дават конкретни практически насоки, като родителите на място ще се обучават и подпомагат при изпълнението на плана.
Интегрираността при предоставянето на дейностите ще осигури по-добра и комплексна работа с рисковите групи, обхващане на повече случаи и социално включване на уязвими деца и родители. Консултирането за възможността за ползване и на други услуги в рамките на Общностния център ще гарантира интегрирания подход при предоставяне на комплексни услуги за ранно детско развитие. |
0.00
|
0.00
|