Association 'Underground Infrastructure Industrial Cluster (UIIC) was established in 07.2012 with the main activity of preserving, restoring and improving the existing underground pipeline infrastructure, as well as developing and implementing new technologies for the reconstruction and modernization of underground infrastructure.
Within the framework of the current project, UIIC plans to increase its innovation activity by establishing a center for experimental development and testing, and development of a product innovation (carbon fiber lining for the rehabilitation of pipelines of high pressure- and temperature- of the conducted fluid by trenchless technology "Cured-In-Place Pipe" - CIPP).
The project activities envisaged include:
1) Provision of resources for the innovation and Ramp;D activities of the UIIC by hiring qualified research staff of 3-person who will be directly involved in the development of the innovative insulating material and the purchase of materials and supplies needed for the design and testing of a laboratory prototype of the innovative product (1 set)
2) Acquisition of Tangible Long-term Assets for joint cluster innovation activities, with the aim of establishing a center for experimental development and testing in the field of trenchless technologies, including developmental experimental and laboratory modules
3) Publicity and visualization of the project
4) Financial audit of the project
The project envisages the planned center for experimental development and testing to be located in premises provided free of charge in the production base of the UIIC member "Stroitelna mechanizatzia" AD near the village of Koprinka, municipality of Kazanlak, as the planned activity for product innovation development will be implemented too.
The implementation of the project will allow to increase the innovation activity of the cluster, to strengthen the relations and cooperation between its members and increase their competitiveness.
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Ресурсно обезпечаване на иновационната и научно-изследователска дейност на клъстера чрез осигуряване на иновационен и научно-изследователски персонал за развитие на клъстерните иновационни дейности, както и на материали и консумативи за извършване на иновационна и научно-изследователска дейност. : В рамките на настоящата дейност и с оглед укрепване на иновационния и научно-изследователския потенциал на Сдружение "Индустриален клъстер подземна инфраструктура", ще бъдат изпълнени индустриални научни изследвания по създаване на лабораторен прототип на разработвания от ИКПИ иновативен облицовъчен материал - облицовка на база карбонови влакна за рехабилитация на тръбопроводи с високо налягане и температура по безизкопна технология „Облицовка с втвърдяване на място“ (CIPP).
Дейността ще бъде изпълнена чрез:
I. РЕСУРСНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ИНОВАЦИОННАТА И НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ НА КЛЪСТЕРА:
Тази част от дейността ще бъде изпълнена посредством наемането по трудови договори за 12 месеца по проекта при пълна месечна заетост на 4-часов работен ден на квалифициран иновационен и научно-изследователски персонал, който ще бъде пряко отговорен за развитието на клъстерните иновационни дейности, както следва:
1. Специалист-изследовател в областта на материали и технологии за безизкопна рехабилитация на топлопроводи - 3-ма души;
и
II. ЗАКУПУВАНЕ НА МАТЕРИАЛИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ИНОВАЦИОННАТА И НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ:
1) Материали и консумативи за създаването, изследването и изпитването на лабораторния прототип на иновативния облицовъчен материал - 1 комплект;
ЗАБЕЛЕЖКА: Конкретните видове, технически и функционални характеристики, и количества на предвидените за закупуване материали и консумативи, ще бъдат уточнени и конкретно специфицирани след първоначалния старт на изпълнението на дейността, в хода на изпъленние на посочения по-долу.Етап 1.
От хронологична гледна точка, научно-изследователската дейност, която ще бъдат изпълнени в рамките на дейността, ще включва следните последователни етапи:
ЕТАП 1: ПРОУЧВАНЕ, ИЗСЛЕДВАНЕ, ИЗПИТВАНЕ И ИЗБОР НА МАТЕРИАЛИ, ОТ КОИТО ДА БЪДЕ СЪЗДАДЕНА ИНОВАТИВНАТА ОБЛИЦОВКА
В рамките на този етап ще бъде събирана и анализирана кабинетна и лабораторна информация за:
- видовете карбонови влакна, най-подходящ производител и модификация влакна (от 3 до 5 вида);
- видовете тъкани от карбонови влакна - ориентация и разпределение на влакната в аксиално и радиално направление (от 3 до 5 вида тъкани);
- най-подходящи изкуствени смоли (мин. 3 вида), както и начини за импрегниране на облицовката;
- най-подходящи начини за изработка на първични лабораторните образци на материала;
В този етап участие ще вземат Експерт 1, 2 и 3 от наетите по проекта квалифицирани изследователи, като в резултат ще бъдат избрани най-подходящи за материали за изработване на иновативния облицовъчен материал
ЕТАП 2: СЪЗДАВАНЕ, ИЗСЛЕДВАНЕ И ИЗПИТВАНЕ НА ЛАБОРАТОРНИ ПРОТОТИПИ НА МАТЕРИАЛА
Етапът обхваща:
1. Създаване на първични лабораторни прототипи на материала (облицовки, произведена от различни видове карбонови влакна и тъкани, импрегнирана с различни смоли);
2. Изследване и изпитване на механичните свойства на първичните лабораторни прототипи за определяне на оптималната им конструкция, режими на изработка и режими на втвърдяване на облицовката.
3. Избор на окончателен лабораторен прототип (прототипи) на иновативния материал, въз основа на резултатите от изследванията и изпитванията на първичните прототипи.
В този етап участие ще вземат Експерт 1, 2 и 3 от наетите квалифицирани изследователи по проекта.
В резултат на изпълненето на дейността се очаква да бъде създаден и тестван лабораторен прототип на иновативен облицовъчен материал - облицовка на база карбонови влакна за рехабилитация на тръбопроводи с високо налягане и температура по безизкопна технология „Облицовка с втвърдяване на място“. Създаването на този материал
101 408.00
63 421.72
Придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) за общи (съвместни) клъстерни иновационни дейности - комплекс за развойно-експериментална дейност и изпитания в областта на безизкопните технологии, включващ лабораторен модул и развойно-експериментален модул. : В рамките на дейността ще бъдат придобити ДМА за иновационна развойно-експериментална дейност и изпитвания, включващи оборудване за изпитвателна лаборатория (лабораторен модул) и развойно-експериментално оборудване (развойно-експериментален модул). Посочените две групи оборудване ще послужат за създаването на Център за развойно-експериментална дейност и изпитвания в областта на безизкопните технологии“ на ИКПИ, предназначен за изпълнението на общи иновационни дейности в областта на безизкопните технологии.
Оборудването, което ще бъде закупено в рамките на дейността, включва следните две групи машини (модули):
І. ЛАБОРАТОРЕН МОДУЛ, включващ:
1. Оборудване за определяне на механични свойства на образци от композитни материали и пластмаси, включващо:
- Машина за якостни изпитания
- Комплект екстензометър с клас на точност 0,5 спрямо EN ISO 9513, екстензометър за изпитване на пластмасови тръби и програмен пакет
2. Оборудване за определяне на дебелината на образци от композитни материали и пластмаси, включващо следните апарати:
- Механичен шублер 1500 мм (височина на челюстите: 300 мм)
- Механичен шублер 1500 мм (височина на челюстите: 500 мм)
3. Оборудване за определяне на специфично тегло и плътност на образци от композити и пластмаса, включващо:
- Аналитична везна 160 г
- Модул за определяне на плътност на течни и твърди вещества
- Комплект за определяне на специфично тегло 240.00 1 алтернатива на твърди проби
4. Оборудване за определяне на твърдостта на образци от композитни материали и пластмаси, включващо:
- Твърдомер по Роквел с електронно управление на силата
5. Оборудване за измерване на ударната здравина на композитни материали и пластмаси, включващо следните апарати:
- Уред за изпитване на ударна жилавост
6. Оборудване за определяне на хидростатична якост на образци от композитни материали, включващо:
- Машина за измерване на хидростатична якост при ускорено стареене
ІІ. РАЗВОЙНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЕН МОДУЛ, включващ:
1.Инсталация за получаване (изработване) на образци от облицовки за извършване на рехабилитация по безизкопна технология CIPP с UV втвърдяване на тръбопроводи с диаметър от ф 150 мм до ф 1800 мм-1 бр.
2.Инсталация за получаване (изработване) на образци от облицовки за извършване на рехабилитация по безизкопна технология CIPP с термично втвърдяване за тръбопроводи с диаметър от ф 150 мм до ф 1200 мм-1 бр.
Посочените два модула оборудване ще се ползва както за разработването на иновативния продукт (облицовка на база карбонови влакна за рехабилитация на тръбопроводи с високо налягане и температура), така и за други иновационни, развойно-експериментални и изпитвателни дейности на ИКПИ в полза на членовете си и на всички други заинтересовани ползватели, както следва:
- За разработване на иновативен продукт ще се ползват и двата модула. Чрез използване на лабораторното оборудване наетите квалифицирани експерти ще тестват и подберат най-подходящите материали за създаване на иновативния продукт, като ще създадат и тестват и различни варианти на структура на облицовката и състава на изкуствената смола. Всеки вариант на облицовка се втвърдява на някоя от инсталациите в Модул „Развойно-експериментален“ и от него се вземат стандартизирани образци. Образците се изследват отново от лабораторното оборудването в Модул “Лабораторен“, където се определят физико-механичните им показатели, като тази информацията служи за внасяне на промени и създаване на нови варианти, до получаване на окончателен прототип на облицовъчния материал.
- Паралелно на разработването на иновацията и след приключването на проекта оборудването на двата модула ще се ползва и от други членове на ИКПИ и външни ползватели. Лабораторният модул ще функционира като независима лаборатория за изследване на композитни материали. Инсталациите от развойно-експерименталния модул ще обслужват иновационната дейност на клъстера и неговите членове за създаване на облицовки за безизкопна рехабилитация с UV и термично втърдяване.
2 038 249.67
1 977 107.06
Дейности по публичност и визуализация на проекта: Предвидените дейности и постигнатите резултати от изпълнението на проекта ще бъдат популяризирани сред широката общественост, като за целта ще бъдат спазвани стриктно изискванията на Националната комуникационна стратегия 2014-2020 г. и на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.
В съответствие със задълженията си за осигуряване на визуализация и публичност, произтичащи от изпълнението на Договора за БФП, Сдружение "Индустриален клъстер подземна инфраструктура" ще изпълни следните дейности, необходими за популяризиране на приноса на ЕС и на получената безвъзмездна финансова помощ по проекта:
1. Поставяне на временен информационен билборд на мястото, на което е предвидено да бъдат изпълнени дейностите по проекта - 1 бр.
2. Поставяне на стикери за визуализация върху всички компоненти на закупеното по проекта оборудване - мин. 11 бр.
3. Разработване и публикуване на интернет-страницата на Сдружение "Индустриален клъстер подземна инфраструктура" на специална под-страница с пълна информация за проекта, предвидените дейности, етапите и постигнатите резултати от изпълнението му - 1 бр.
4. Поставяне на постоянна информационна табела (1 бр.) на мястото на изпълнение на проекта, съдържаща данните на проекта и включваща всички задължителни реквизити с цел оповестяване на приноса на ЕС за финансирането му.
Фази на изпълнението на дейността:
1. Избор на изпълнител/и за извършване на предвидените услуги по публичност и визуализация на проекта (1-ви месец)
2. Визуализация на изпълнението на проекта през времетраенето му чрез публикуване на специализираната под-страница за проекта на интернет-сайта на клъстера и поставяне на временния информационен билборд и на стикерите за визуализация върху закупеното по проекта оборудване (от 1-ви до 24-ти месец).
3. Поставяне на постоянната информационна табела (24-ти месец).
2 000.00
1 989.99
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN