СИП "Готови ли сте за матура по БЕЛ?": Целта е да се подпомогнат учениците от целевата група за успешна реализация като завършат гимназиален етап чрез:
- допълнителни занимания с ученици за компенсиране на пропуските при усвояване на учебния материал по БЕЛ.
- повишаване на качеството на образованието в ССГ гр. Садово;
- създаване на условия за успешна социализация като се подобри езиковата им култура;
Дейността обхваща:
- Допълнително обучение по български език за ученици от 12 клас, които имат затруднения при усвояване на книжовния български език и пропуски в познаването на художествените произведения от конспекта за матура в часове по СИП( за всяка учебна година по 31 часа) чрез изучаване, допълване и задълбочаване на знанията по БЕЛ, формиране и затвърждаване на умения за създаване на писмени текстове и решаване тестове с формат за ДЗИ.
Часовете ще се провеждат от учител по БЕЛ в гимназиален етап с група от 15 до 20 ученици, от тях минимум 20% ще са от уязвими семейства в неравностойна ситуация от етнически малцинствени групи. Участниците ще се определят за всяка учебна година - ученици от 12 клас съгласно подадено заявление за участие - през първи проектен месец при стартиране на проекта и до 30.09. през следващи учебни години . Преди започване на занятията преподавателят ще изработи учебна програма за СИП, която ще бъде утвърдена от ръководителя на проекта. При провеждане на занятията ще се използват интерактивни и ИКТ методи и при възможност ще се провеждат в училищната библиотека, която ще работи за нуждите на учениците от СИП "Готови ли сте за матура по БЕЛ?" по определен график. За тази цел е необходим експерт-административни дейности, който ще предоставя материалите на учениците и ще присъства при индивидуалната им работа в обособения интернет кът. При необходимост или промяна на конспекта за матура по БЕЛ програмата ще се актуализира. Занятията ще се провеждат с УТС и учебни помагала за подготовка на матура по БЕЛ, осигурени за всеки ученик със средства по проекта. За оценяване на постигнато ниво на подготовка ще се проведе пробна матура по БЕЛ в рамките на определените часове за занятия.
Дейността ще се изпълнява в следната последователност/етапи/:
1.Сключване на договор или допълнително споразумение с учител, който ще разработи учебната програма, графика за часовете, необходими дидактически материали-тестове, схеми, презентации и др. и ще провежда занятията с целевата група .
2.Разработване на учебна програма за занятията от учителя и утвърждаването й от ръководителя на проекта.
3.Разработване и утвърждаване на график за провеждане на занятията с дата, час и място на провеждане.
4.Определяне на участниците в дейността от учениците от 12 клас.
5.Закупуване на необходимите учебно-технически и дидактически материали и помагала за учениците.
6.Провеждане на часовете по СИП в съответствие с учебната програма и график.
7.Отчитане на изпълнението на дейността с месечни присъствени списъци за участниците и отчети за учителя, които се представят на ръководителя на проекта. |
9 340.50
|
7 455.70
|
Секция "Спорт"
: Целта на дейността е социална реализация на учениците от етническите малцинства чрез:
- повишаване на мотивацията на учениците за включване в училищния живот с активна спортна дейност;
- преодоляване на негативните обществени нагласи, основани на етническия произход, чрез оценяване на техните спортни изяви;
С дейността ще се формират два спортни клуба, в които ще се осъществяват допълнителни занимания по спорт с ученици от различни етноси. В спортен футболен клуб "Реал - ССГ" ще се осъществяват тренировки по футбол и приятелски футболни срещи с отбори от други училища или футболни клубове. В спортен волейболен клуб "ССГ волей" ще се провеждат тренировки и волейболни срещи на момичета от целевата група. С провеждането на спортни срещи пред общественост се цели преодоляването на негативните обществени нагласи , основани на етническия произход на участниците. Участниците ще провеждат ежеседмични тренировки по разработена от ръководителя и утвърдена от директора учебна програма, която включва обща физическа подготовка и тренировки за съответния спорт.
Изпълнението на дейността ще се осъществява в следната последователност ( етапи):
1.Определяне на участниците до 30.09. за всяка учебна година ( поради движението на учениците - новопостъпили в 9 клас и завършили от 12 клас) с подадено заявление за участие до ръководителя на проекта.
2.Сключване на договор и /или ДС на ръководители за изпълнение на дейността за целия срок на проекта.
- 1 ръководител на футболен клуб , който да има педагогическа правоспособност.
- 1 ръководител на волейболен клуб, който да има педагогическа провоспособност.
3.Разработване от ръководителите на учебна програма за заниманията във футболния и във волейболния клуб и утвърждаването им от ръководителя на проекта.
4. Изготвяне на графици за провеждане на заниманията - дата, час и място на провеждане, утвърдени от ръководителя на проекта.
5.Подаване на заявки ( преди стартирането и по време на изпълнението на заниманията) от ръководителите на спортните клубове до ръководителя на проекта за необходимите материали и тренировъчни пособия .
6. Определяне на общата физическа подготовка, чрез тестуване на входното равнище
7.Закупуване на заявените материали и пособия.
8.Провеждане на заниманията ( тренировки по обща физическа подготовка и по футбол/волейбол) по 2 часа седмично( съгласно графика).
9.Организиране от ръководителите и провеждане по 2 приятелски срещи за всеки спорт с други отбори извън Община Садово.
10. Определяне на общата физическа подготовка, чрез тестуване на изходното равнище
11. Отчитане изпълнението на дейността с месечни присъствени списъци на участниците и отчети на ръководителите. |
33 561.00
|
34 999.55
|
Културен клуб “Искам да ...“ : Целта на дейността е да се изградят учениците от етническите малцинства като пълноценни граждани и да постигнат успешна социална и творческа реализация чрез:
- изграждане на адекватно отношение към културата и изкуството чрез извеждане на учениците от ромските квартали и махали и участие в културни събития;
-преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етническия произход и културната им идентичност;
- взаимно опознаване на учениците от различни етноси и възпитанието им в дух на толерантност;
- да провокира творческата активност у учениците,
Дейността обхваща мероприятия със застрашени от отпадане от училище ученици от етническите малцинства.
Тя включва посещения на изложби, изложения, свързани с професионалното им обучение, кино и музеи за изграждане на позитивно отношение към културните ценности или професионалната реализация и възпитание в интеркултурна толерантност. Създаване на фотоизложби от преживяното ( с впечатления от всички дейности по проекта) като изява на творческите им способности.Преди и след всяко посещение ще бъдат провеждани от ръководителите занимания - беседи с учениците по темата на мероприятието. Фотоизложбите ще бъдат представяни на празника на гр. Садово в фоайето на читалище "Христо Смирненски - 1925"( за запознаване на обществеността с училищния живот и творческите изяви на учениците от етническите малцинства с цел преодоляване на негативни обществени нагласи). Постоянното местоположение ще е в сградата на училището.
Ще се провежда с ученици от 9, 10, 11 ,12 клас от Селскостопанска гимназия - гр. Садово. В групите ще се включат ученици от различни етноси, които интегрирано ще участват в организираните събития.
1.Сключване на договор или допълнително споразумение с 2 учители/ръководители/.
2.Разработване и утвърждаване на график за провеждане на мероприятията с дата, час и място на провеждане за всяка учебна година.
4.Определяне на участниците в дейността за всяко мероприятие - ще събират заявления от учениците и декларации от родителите за съгласие за участие.
5.Изпълнение на предвидените мероприятия:
1 етап ( от втори до единадесети проектен месец) в който ще се изпълнят следните мероприятия:
- 2 посещения на кино (3D прожекции) в гр. Пловдив с 40 ученици и двама ръководители
- посещения на изложби, или музей, или изложения, свързани с професионалната реализация - едно в гр. Пловдив с 40 ученици и двама ръководители
Създаване на фотоизложба от учениците с преживяното по време на мероприятията и училищния живот с 1 ръководител.
2 етап (от дванадесети до двадесет и трети проектен месец), в който ще се изпълнят следните мероприятия:
- 2 посещения на кино в гр. Пловдив (3D прожекции) с 40 ученици и двама ръководители
- посещения на изложби, или музей, или изложения, свързани с професионалната реализация - едно в гр. Стара Загора с 40 ученици и двама ръководители
Създаване на фотоизложба от учениците с преживяното по време на мероприятията и училищния живот с 1 ръководител.
3 етап (от двадесет и четвърти до двадесет и седми проектен месец), в който ще се изпълнят следните мероприятия:
- 1 посещение на кино в гр. Пловдив (3D прожекции) с 40 ученици и двама ръководители
Създаване на фотоизложба от учениците с преживяното по време на мероприятията и училищния живот с 1 ръководител.
6.Отчитане на изпълнението на дейността:
- участието на целевата група - с присъствени списъци за всяко мероприятие;
- и отчети на ръководителите за всяко мероприятие или фотоизложба , които се представят на ръководителя на проекта. |
11 405.00
|
10 554.69
|
Екскурзии „ България – нека я познаваме добре” : Цел: Да се изградят учениците, произхождащи от етническите малцинства като пълноценни граждани и да постигнат успешна социална реализация чрез:
- преодоляване на негативните обществени нагласи, основани на етническия произход и културна идентичност, извеждайки ги извън ромските махали.
- създаване на интеграционна мултикултурна среда за успешна социализация на децата от етническите малцинства.
- обогатяване на ценностната система на децата, изграждане на чувство за собствена стойност и насърчаване на процеса на пълноценно развитие и социална интеграция;
- осъществяване на досег на децата с природата и осъзнаване на ролята и отговорността на човека за опазване на природния свят;
- възпитаване в уважение и грижа за заобикалящата ги среда;
- запознаване на учениците с историята и многобройните артефакти, открити по българските земи, и възпитание в опазване и съхранение на културно-историческото наследство на България
Дейността включва подготовката, реализирането и отчитането на екскурзии с културно-образователна и възпитателна цел по различни маршрути в България в извънучебно време. Чрез разглеждане на красиви природни и исторически места из България, учениците получават емоционално и интелектуално удовлетворение.
Излизайки извън родното място, учениците ще се научават как да се адаптират и как да бъдат гъвкави в различни културни среди, как да имат самочувствие сред други култури. Учебните екскурзии дават отлични възможности за развитие на чувството за отговорност към колектива, осъзнаване на необходимостта от взаимно зачитане, взаимопомощ, тактичност и толерантност вътре в групата. Обикновено по време на ученическите екскурзии се създават дълготрайни спомени и приятелства. Така учебните екскурзии спомагат за осъзнаването на принадлежността на индивида към обществото и получаване на чувство на отговорност и удовлетворение от това.
Такъв тип дейност вече е изпълнена по проект "Нашето училище - път към общо бъдеще" по ОП РЧР, схема "Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства" през 2013 година с други участници и по други маршрути. Отчитайки постигнатите резултати от предходния проект и повишения интерес на участвалите продължаваме такава дейност. Настоящото проектно предложение е с нови участници и по нови маршрути. Поставяме за цел постигане на устойчиво развитие и продължаването й като традиционна дейност за училището и след приключване на проекта.
Дейността ще обхваща следните етапи:
1.Сключване на договор или допълнително споразумение с 2 учители/ръководители/.
2.Разработване и утвърждаване на график за всяка учебна година за провеждане на екскурзиите с дата и маршрут.
3. Избор на туроператорска фирма и сключване на договор.
4.Определяне на участниците в екскурзиите - ще се събират заявления от учениците и декларации от родителите за съгласие за участие.
5.Реализиране на екскурзиите през трите учебни години, като се осъществява по една двудневна екскурзия в края на втория учебен срок през м. юни и/или юли. През месец март или ноември се осъществява по една еднодневна екскурзия по маршрути:
Двудневни екскурзии
• Садово – Троянски манастир – Ловеч – Крушунски водопади – Деветашка пещера – Садово
• Садово – Кабиле – Бургас – Созопол – Устието на река Ропотамо – Садово
• Садово – Самоков – Рилски манастир – Банско – Добърско – Садово
Еднодневни екскурзии
• Садово – Старосел – Панагюрище - Садово
• Садово –Брацигово – Батак – Велинград – Садово
• Садово – Перперикон – Кърджали – Садово
6.Отчитане на изпълнението на дейността. |
25 745.00
|
25 501.46
|
Обучителни семинари за ученици и родители: Целта на дейността е изграждането на учениците от етническите малцинства като пълноценни граждани чрез:
• Взаимно опознаване на учениците от различни етноси и възпитанието им в дух на толерантност.
• Преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход.
• Включване на родителите в образователния процес.
• Съхраняване на културната идентичност на учениците от етническите малцинства.
• Да се задълбочи интересът към културата и историята на ромите и др. етноси, живеещи в България, и взаимно да се опознаят учениците и родителите.
Дейността предвижда да се провеждат образователни семинари за ученици и родители на следните теми:
1. Ромската история и култура и мястото й в българското общество
2. Етносите в България – празници, обичаи и традиции и мястото им в ХХІ в.
3. Психологически аспекти на етно - културната ситуация в България
Семинарите ще се провеждат в читалище „Христо Смирненски - 1925” гр. Садово. Освен ученици от ССГ, техните родители и учители лекциите ще бъдат с отворени врати и в тях ще може да се включи обществеността на община Садово.
Изпълнението на дейността предвижда да се проведе на три етапа от един ръководител и външен лектор.
І етап: Семинар на тема: "Ромската история и култура и мястото и в българското общество". Ще се проведе през 17 проектен месец
ІІ етап: Семинар на тема: "Етносите в България – празници, обичаи и традиции и мястото им в ХХІ в". Ще се проведе през 22 проектен месец
ІІІ етап: Семинар на тема: "Психологически аспекти на етно - културната ситуация в България". Ще се проведе през 25 проектен месец |
1 341.00
|
383.88
|
Психологическа подкрепа на учениците и техните семейства : Целта на дейността е изграждането на учениците от етническите малцинства като пълноценни граждани чрез:
- Засилване на мотивацията на учениците от етнически малцинства и техните родителите за участие в образователния процес
Дейността предвижда:
- Психологическа подкрепа на учениците от етническите малцинства
- Работа с родители без разлика от етническия им произход за разясняване на образователна интеграция и приемане на различието
Голяма част от учениците в ССГ имат нужда от психологическа подкрепа поради условията, в които растат и традициите, диктувани в етническата им общност. В училище няма педагогически съветник, защото броят на учениците не позволява да бъде назначен такъв. Залагаме работа на медиатор психолог, който да работи с учениците и техните семейства.
Изпълнението на дейността се предвижда да се изпълнява от психолог, който веднъж седмично да е на разположение на учениците в сградата на ССГ и да разговаря и подкрепя нуждаещите се. Веднъж в месеца да посещава домовете на учениците от уязвими семейства в неравностойна ситуация от етническите малцинствени групи. Медиаторът психолог ще осъществява допълнителни занимания със застрашените от отпадане от училище ученици от етническите малцинства; ще насърчава участието на родителите в образователния процес; ще работи с родителите от етническите малцинства, които възпрепятстват децата си от редовно посещение на учебни занятия; ще работи с родители без разлика от етническия им произход за разясняване ползите от образователната интеграция и приемането на различието; ще разговаря с възрастния, който е авторитет в семейството да съдейства за редовното посещаване на училище от ученика;
3. Извършва консултативна дейност:
3.1 Индивидуално консултиране на:
- ученици – по проблеми, свързани с тяхното поведение, с взаимоотношенията с връстници, родители, учители; по отношение на личностното и интелектуалното им развитие;
- родители – по проблеми с взаимоотношенията с техните деца; по отношение на личностното и интелектуално развитие на децата им; кариерно развитие (училищно, професионално и социално) на децата им; взаимоотношенията с училището като институция – училищно ръководство, учители, училищно настоятелство.
3.2 Групова работа:
- обучения за развитие на социални умения и правене на социални избори;
- решаване на проблеми, свързани с рискове за здравето – превенция от употреба на психоактивни вещества, превенция на зависимостите, рисково сексуално поведение и др.;
- изграждане на умения за справяне с различните форми на насилие
- възпитаване в толерантност
4. Посредничи при взаимодействия, при решаване на конфликти между ученици, учители, родители и училищно ръководство. |
8 390.00
|
1 026.96
|
Организация и управление на проекта: Целта на дейността е осигуряване на изпълнението на проекта и заложените в него дейности в съответствие с насоките за кандидатстване по процедура BG05M20P001-3.002 "Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила".
Дейността обхваща организирането и координирането на подготовката и изпълнението на проектните дейности, вътрешен мониторинг и своевременното им отчитане.
Подбор и сключване на договори с изпълнителите на дейностите по проекта. Обобщаване на заявките, доставка и разпределение на заявените материали, оборудване и обзавеждане. Вътрешен мониторинг върху изпълнението на дейностите и допустимостта на разходите. Своевременно отчитане на разходването на получената безвъзмездна финансова помощ. Осигуряване прозрачност и спазване на изискванията за информираност и публичност за изпълнение на дейностите по проектното предложение.
|
10 207.10
|
8 344.78
|
Информираност и публичност: Цел: Информиране на обществеността за целите на проектното предложение и постигнатите резултати от изпълнението на заложените дейности, в които интегрирано участват ученици от различни малцинствени групи и промяна на нагласата на обществото към позитивно отношение спрямо тези ученици.
Целта ще се постигне чрез:
Информиране на обществеността с кратко описание на проекта на уеб-сайта на училището
Изготвяне и отпечатване на информационни материали - плакати , листовки, табела
Изготвяне и разпространение на презентации.
Изготвяне и разработване на други рекламни материали – тефтери, химикали и фланелки /тениски/
Изготвяне и отпечатване на информационни стикери.
Информационно табло за развитието и резултатите от дейността по проекта.
Информационни дни за стартирането , за изпълнението и резултатите на проекта.
Всички рекламни и информационни дейности ще са изпълнени съгласно Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020 г; ще съдържат емблемата на ЕС, упоменаването на ЕС, наименованието на съфинансиращия фонд, общото лого на програмен период 2014-2020 г със съответното наименование на финансиращата програма; наименованието на проекта, адреса на единния информационен портал.
Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, включително всеки присъствен списък или друг доказателствен материал ще се посочва финансиращата го оперативна програма.
Дейността ще се изпълнява от ССГ. |
2 041.42
|
1 639.39
|