Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора над 65 години.: Интегрираните здравно-социални услуги се предоставят от медицински специалисти и специалисти в областта на социалните услуги, които осъществяват медицинско наблюдение и социална работа в домашна среда, в подкрепа на хора с увреждания и хронични заболявания и възрастни лица, които имат нужда от помощ при изпълнение на ежедневните си дейности.Акцентът в настоящото проектно предложение е върху хората с увреждания и възрастни лица над 65 г. с ограничена мобилност и активност, които са в риск от социална изолация и институционализация. Целта на дейността по предоставяне на услугата е пряка подкрепа в дома на потребителя за повишаване качеството му на живот и елиминиране на последиците от заболяванията и свързаните с тях негативни психологически и социални ефекти.В рамките на дейността ще се предоставят интегрирани здравно-социални почасови услуги-самостоятелно или в комбинация, включващи следните дейности: здравна подкрепа;дейност за социално включване; рехабилитационни услуги;психологическа подкрепа и консултиране;комунално-битови дейности, всички предоставяни в дома.Осъществяването на почасовите услуги в комбинация или поотделно ще се извършва съобразно направена индивидуална оценка и констатирани нужди.Услугите ще се предоставят по начин, който гарантира правото на личен избор на обслужваните лица.Проектните дейности ще бъдат изпълнявани в два последователни етапа:
I-ВИ ЕТАП: Подготвителен-2 месеца:
1-ви месец:1.Публикуване на съобщения на сайта на общината, в медиите, в Бюрото по труда, за: цели, срок, същност, целеви групи и начин за включване в проекта; 2.Стартиране на прием на заявления на лица кандидати за потребители (до назначаване на екип за управление на социалната услуга, заявленията ще се приемат от екипа за управление на проекта);3.Стартират процедури по подаване на заявления и подбор на лицата от екипа за управление на услугата: 1 социален работник и 1 диспечер/координатор, които ще изготвят индивидуалните оценки и планове на кандидатите за потребители;2-ри месец: 1.Продължават дейностите по информация и комуникация на обществеността за целите на проекта;2.Стартиране на процедура по възлагане на обществени поръчки за услуги(за граждански договори) по ЗОП. 3.Стартира прием на заявления на лица предоставящи услугите -мед. сестри и домашни санитари; 4.Подбор на персонал за предоставяне на услугата; 5.Изготвяне на трудови договори, длъжностни характеристики, графици за предоставяне на услугите; 6.Продължава приема на заявления и изготвянето на индивидуални оценки и планове на кандидат-потребителите; 7.Осигуряване на материали и консумативи за предоставяне на услугата.
II-РИ ЕТАП:Същинско предоставяне на услугата -12 месеца;
Етапът включва фактическото изпълнение на дейностите по проекта,свързани с предоставянето на почасовите услуги.Наетите лица ще преминат въвеждащо обучение, обучение с медицинска насоченост и др. и ще започнат да обслужват нуждаещите се от медицинска и/или социална услуга, като прилагат гъвкав подход спрямо индивидуалните нужди на потребителите. Екипът за управление на услугата, ще извърша консултиране и/или друг вид подкрепа за социално включване. Психологът ще консултира при заявена необходимост. При установени потребности ще бъдат назначени специалисти, като рехабилитатор и др. |
307 522.40
|
322 537.51
|
Предоставяне на психологическа подкрепа, консултиране;
: Във връзка с реализирането на проект „Подкрепа в дома“, по Приоритетна ос № 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“, чрез процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M9OP001-2.040 “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 2”, Община град Добрич, ще сключи договор със специалист-психолог, който да организира и провежда психологически консултации на нуждаещите се потребители, медицински сестри и домашни санитари.
В условията на социална изолация възрастните хора губят мотивация за живот, насочват вниманието си към себе си и необходимостта да бъдат обслужени по един чисто битов начин. При тях е осъзнато чувството за отсъствие на перспектива, цели и стремежи за бъдещето и позитивно очакване на предстоящи събития. Много често има и наслагване на соматични трайни увреждания, които правят самообслужването им твърде мъчително или невъзможно. Влошаването на общото им състояние би могло реално да затрудни битовото им обслужване и това да наложи нов режим и ритъм на съществуване, който ако е невъзможно да се осъществи в домашни условия, се прибягва до настаняване в специализирана институция, за да се получат нужните медико-социални грижи. Съществуват случаи, при които междуличностните конфликти, противоречията в светоусещането и ценностите на различните поколения от едно семейство принуждават възрастните да вземат решение за бягство от тази некомфортна реалност и да търсят уединение в подобно заведение. Много често тези лица носят своят негативен емоционален товар, което ги прави предпазливи, неадаптивни и враждебни към обкръжението. За да бъдат по-дълго време в обичайната си среда, както и да се предотврати самотата, изолацията и настаняването на възрастни хора и лица с увреждания в специализирани институции, е необходимо да се осигури мобилна интегрирана психологическа подкрепа в дома на потребителя.
Дейността е свързана и с предоставяне на психологическа консултация и на лицата назначени да предоставят социалната услуга – медицински сестри и домашни санитари. Поради спецификата на работа и индивидуалните казуси, които непрекъснато възникват при обгрижване на потребителите, те трябва да получават необходимата психологическа подкрепа, за да могат по-лесно се справят в кризисни ситуации. Част от проблемите, с които се сблъскват медицинските сестри и домашните санитари, е трудното поставяне на граници с потребителите и техните семейства. Това води до повече напрегнатост и липса на спокойствие, а оттам и напрежение в изпълнение на служебните задължения. При тези условия намесата на психолога играе решаваща роля. Тази дейност спомага услугата да стане още по адаптивна към проблемите, както на потребителите, така и на лицата предоставящи здравно-социалните услуги.
Дейността ще се осъществи в един етап:Действително предоставяне на услугата: 12 МЕСЕЦА: 1.Стартиране на процедура за избор на психолог по ЗОП;2. Наетото лице ще предоставя услугата с оглед подобряване на взаимовръзката между потребител и служител.
|
2 005.60
|
0.00
|
Обучение и супервизия на персонала: Целта на дейността е да осигури високо качество на предоставяните услуги, чрез обучение и подкрепа на лицата предоставящи услугите. С оглед на това съгласно Указанията за кандидатстване, всички медицински специалисти и специалисти в областта на социалните услуги, които са ангажирани с предоставянето на патронажни грижи, ще преминат специализирано обучение по програмата разработена от Министерство на здравеопазването, в рамките на Компонент 1 по процедура „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания". С цел подкрепа дейността на лицата, предоставящи патронажна грижа, водеща до повишаване качеството на грижа за потребителите на услугата, ще се осигурят и супервизии. Тяхната основна цел е повишаване качеството на работата, професионално развитие на работещите лица, включително и личностно развитие, както и подобряване организацията на работа и на работната атмосфера. |
9 000.00
|
9 602.40
|
Ремонти, обзавеждане и оборудване на подходящи помещения: Община град Добрич предвижда да предостави помещение на етаж от сграда, която е общинска публична собственост от 1998 г., за офис на проект: „Подкрепа в дома“. Сградата е в експлоатация от 1986 г. Предоставянето на това помещение ще доведе до по-добра координация и комуникация между екипа за управление на проекта и екипа за управление на социалната услуга. Служители на Община град Добрич управляват и администрират проектите: „Приеми ме 2015“, "За равен шанс за децата“, „Услуги за ранно детско развитие“ - общностен център за деца и семейства, както и социалните услуги в домашна среда: „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“ предоставяни по ПМС 344/2018 г., което води до пълна заетост на работните помещения. Избраното помещение е с подходяща площ и може да се ползва за нуждите на проекта. Същото не е ремонтирано от въвеждане на сградата в експлоатация. Предвижда се измазване, смяна на осветление и полагане на ново подово покритие. Заложено е оборудване и обзавеждане, отговарящо на нормативните изисквания и подходящо за предоставяне на социалната услуга.Прилежащите санитарни възли с обща площ 27,39 кв. м не се ремонтирани от 33 години. В момента състоянието им не отговаря на хигиенно-санитарните норми - стените са с паднали на места фаянсови плочки, подовото покритие е с нарушена цялост, тоалетните чинии, умивалници и смесителни батерии са захабени и амортизирани, ВиК инсталацията е остаряла и причинява течове. Вратите към санитарните възли са изгнили и не се затварят. Дейността ще се осъществи на два етапа в рамките на шестмесечния подготвителен етап: I-ВИ ЕТАП - подготвителен: 2 месеца: 1-ви месец: 1 .Съгласно ЗОП-стартира на процедура по възлагане на обществени поръчки за строителство, доставки и услуги; 2-ри месец: 1. Продължават дейностите по възлагане на обществени поръчки за строителство, доставки и услуги;II-РИ ЕТАП- Реално провеждане на СМР - 4 месеца: 1-ви месец: Стартиране на същински СМР; 2-ри месец- продължаване на дейностите по СМР; 3-ти месец: 1.Продължават СМР до финализиране на дейностите;2.Стартиране на дейности по доставка на оборудване и обзавеждане; 4-ти месец: Финализиране на дейностите по доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане.
Община град Добрич не предвижда закупуване на транспортно средство. |
39 311.56
|
36 180.19
|