Инициативи за информиране и представяне на възможностите на хората със зрителни увреждания и ролята им в обществото. Инициативи за осигуряване на равни възможности и социално включване и преодоляване на дискриминационните нагласи при наемане на хора със зрителни увреждания.: Правото на труд и работа е неделима част от икономическите, социалните и културни права на човека, които гарантират реализацията на основните потребности на индивида. Тяхното задоволяване дава възможност на хората да получават удовлетворение в различните области на личния и обществен живот. Следователно, хората с увреждания, и то независимо от типа на увреждането, не могат да бъдат дискриминирани по отношение на достъпа до работа; все пак е очевидно, че за да могат да успеят при изпълнението на ролята на работници, те се нуждаят от специална помощ при преодоляване на различните бариери, издигнати между човека и средата от трайното увреждане на организма и неприспособената към него среда.
Естествено е, че предприемането на каквито и да било действия трябва да бъде свързано с убеждението за значимост на целта и съществуването на възможност за нейното постигане. В случай на зрително увреждане, все още е здраво насаден стереотип, който поставя човекът с увреждане в сферата на безпомощността и за съжаление извежда на преден план потребността от закрила, а не от професионална активност и самостоятелност.
Обикновено с труда и ролята на работник се свързват, преди всичко, понятията за автономия на индивида, за отговорност, икономическа и житейска самостоятелност, възможността за обучение, упражняването на смислена, социално значима професия, умението да се живее и работи съвместно с другите. Често срещано е твърдението, че хората със зрителни увреждания „не са способни да работят, а само да се самообслужват в някаква степен”. В същото време съвременната наука, основаваща се на практически опит в много страни, разруши старите убеждения. Оказва се, че способността за работа при хората със зрителни увреждания зависи преди всичко от необходимостта от рехабилитация, образование, от контактите с връстниците в условията на интеграция, от създаването на възможности за нормално развитие на социалната същност на индивида, чрез активен живот и нормално третиране, от професионално ориентиране, от възможността да се ползват професионални консултации и адекватно обучение.
Работата и свързания с нея обществен живот са необходими условия за поддържането на способностите и активността на човека.
Във връзка с тази дейност ще бъде разкрито „Галерия с Кафе на тъмно“ – иновативна дейност, която не съществува все още в България. В Галерията ще се излагат художествени произведения на хора със зрителни увреждания.
|
53 668.19
|
54 577.51
|
Разкриване на нова услуга - Център за достъп на хора със зрителни увреждания до историческо и културно наследство; Създаване на модел за сътрудничество с музеите и галериите за социално включване на хората с увреждания.: Разкриването на тази услуга се отнася към следните допустими за финансиране дейности:
- Създаване на модели за сътрудничество и партньорство на местно и регионално ниво между всички заинтересовани страни в процеса на социално включване на хората с увреждания, в това число и за деца и семейства в риск и утвърждаване на добри практики;
- Насърчаване на инициативи за развитието на мрежа от иновативни социални услуги за хора с увреждания и за деца и семейства в риск;
- Местни социални дейности за социално включване.
Тази услуга е изключително иновативна, досега не е съществувала в България. Дейността ще се разработва в сътрудничество с музеи, галерии и културни институции. Екипът, извършващ услугата ще подбира и изработва тактилни карти за нуждите на музеите и галериите. Чрез тези карти и Брайловите или аудио описания към тях хората със зрителни увреждания ще могат да се запознаят с културно-историческото наследство на региона. Досега НЦРС има положителен опит в тази посока. Направени са тактилни карти на експонати от регионалните исторически музеи в Пловдив, Шумен и Стара Загора, както и туристически гайд на Брайл за исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян. Тази дейност ще даде възможност на хората със зрителни увреждания да бъдат активни участници в Нощите на галериите и музеите, както и в културните дейности, свързани с Пловдив 2019.
Ще бъдат подбрани обекти, за които ще бъдат изработени тактилни карти и описания на Брайл и увеличен шрифт. Тактилните карти ще бъдат изработени в няколко копия, които ще бъдат поставени в музеите, в библиотеката на НЦРС, а също така ще бъдат раздадени на ЦСРИ за работа с хора със зрителни увреждания от цялата страна. Чрез тази дейност ще създадем модел на сътрудничество с музеите и галериите в град Пловдив за осигуряване на достъпа на хората със зрителни увреждания до богатото културно и историческо наследство на нашата страна.
За целите на проекта ще бъдат подбрани и изработени 40 броя тактилни карти по 10 копия от всяка.
Услугата ще бъде ситуирана в базата на НЦРС. За нейното разкриване е необходимо разкриване на работно място и закупуване на оборудване за него. Ще бъде оборудвано едно работно място, за което ще бъдат закупени: 1 компютърна конфигурация; 1 копирна машина; 1 принтер; Стартов пакет Zy-Fuse; софтуер TactileView; маркери, 2 пакета микрокапсулна хартия; консумативи.
Стартов пакет Zy-Fuse с набор тактилни карти и софтуер за създаване на тактилни графики TactileView. С него може да се създават високо качествени тактилни графики. Незрящите хора могат да ги разчитат чрез докосване с пръстите на ръцете. TactileView предлага лесни за работа инструменти за проектирането и отпечатването на диаграми, картини, снимки, карти и др. Създадените чрез този софтуер графики могат да бъдат отпечатвани чрез брайлов принтер или върху микрокапсулна хартия. Напълно достъпен е с мишка, клавиатура или екранен четец; Съвместим е с множество модели брайлови принтери. Притежава множество инструменти за чертане и филтри за лесно редактиране. Закупува се еднократно и се ползва неограничено.
За нуждите на тази дейност ще бъде закупен и 3D принтер. Този вид принтери са идеално средство за създаване на триизмерни модели, които са много по-лесни за тактилно разпознаване от релефните изображения. Ще бъдат проектирани и принтирани триизмерни модели на предложени от музеите експонати.
Ще бъдат проведени два семинара с музейни работници и галеристи за представяне на възможностите за осигуряване на достъп до културното и историческо наследство на зрително затруднените лица. Семинарите са описани в дейност 9.
Произведените тактилни карти ще бъдат предоставени на регионални организации на ССБ; на ресурсни учители; на интегрирани ученици; на ЦРСИ в България.
|
48 677.96
|
43 947.75
|
Извършване на изследвания, проучвания, анализи за потребностите на лицата и децата с увреждания и техните семейства в национален и регионален аспект. Развитие на мрежа от иновативни социални услуги за хора с увреждания и за деца и семейства в риск: Дейността е насочена към изследване, свързано с диабетните заболявания. По последни данни на Международната федерация за борба с диабета, бройката заболели в България е повече от смущаваща - 595 700. Около 40 на сто от тях не знаят, че са носители на болестта, а други 70 - са лошо лекувани. По данни на Международната федерация в Европа 31 млн. души страдат от диабет, а честотата на заболяването е 8,6 %. Прогнозата за 2025 г. е броят на болните да достигне 10 %. Диабетните заболявания са пряко свързани с нарушения на зрението. Замъгленото виждане се среща често при високи стойности на кръвната захар. В очната леща глюкозата се превръща в сорбитол, който задържа много вода. В резултат на това се стига до периодично "надуване" и "свиване" на очната леща, която води до мътното зрение. Диабетната ретинопатия пък е тежко заболяване, вследствие на диабет, което води до ослепяване.
Дейността е свързана с Диагностика на нуждите на диабетно болните от зрителна и физическа рехабилитация с цел запазване и развиване на неувредените функции; възвръщане доверието в собствените възможности. Потребителите ще бъдат насочени към дейности, свързани с кинезитерапия, физическа и зрителна рехабилитация.
Дейността ще се разгърне в следния план:
1. Издирване на потребители с диабетни заболявания от базите данни на ССБ и на ЦСРИ за работа с хора със зрителни увреждания от страната;
2. Сформиране на група за подкрепа към Форума;
3. Издирване на зрително затруднени деца с диабетно заболяване;
4. Насочване на потребителите към център ВИП за извършване на рехабилитация;
5. Консултации и рехабилитация в център ВИП;
6. Провеждане на 2 семинара „Начин на живот с диабет“ в Пловдив и София;
7. Провеждане на информационна кампания „Диабетът – социално значимо заболяване“.
|
26 809.62
|
26 928.26
|
Комплексна дейност на Център ВИП – Пловдив и София
Дейността включва интегрирани подходи за мотивиране и участие в пазара на труда; мотивационна и психологическа подкрепа; психологическо, социално, правно, здравно, трудово и друго консултиране на хората с увреждания; преодоляване на дискриминационни нагласи при наемане на хора с увреждания.
: Дейността ще бъде разгърната в следните направления:
1. Социално, психологическо и правно консултиране с цел - Повишаване мотивацията; борба със социалната изолация; защита на правата на хората с увреждания; социална адаптация
Потребителите ще посещават групови или индивидуални консултации със социален работник, психолог и юрист. Ще бъдат разгледани въпросите „Социални проблеми, създадени от увреждането”; „Скрита дискриминация”; „Човекът с увреждане и другите”.
2. Индивидуални и групови консултации за повишаване на качеството на живот и подпомагане на социалната интеграция на зрително затруднените в обществото; Обучения, насочени към личностния потенциал на потребителите
Потребителите ще бъдат консултирани и обучавани в самостоятелен живот в дома и в обществото. Ще бъдат предоставени:
- Обучения по готвене, поведение по време на хранене, разпознаване на продуктите, мерителни средства, поддръжка на кухня, поднасяне на храна и др.; придобиване на умения и култура на хранене в дома и обществените заведения.
- Обучения по грижа за дома - гладене, грижа за цветя, почистване на дома, лична хигиена; облекло;
- Обучение по ориентиране и мобилност – целта е да се да се научи курсистът да се придвижва в малкото и голямото пространство, да ползва превозно средство, да борави с бял бастун, да разчита тактилни карти и да се движи по аудиоописания;
- Обучение за работа с аудио книги и помощни средства за слабовиждащи и невиждащи. Дейността е от голямо значение за подобряване достъпа до информация на невиждащите курсисти. НЦРС разполага с богата библиотека от брайлови и аудио книги и списания, които ще бъдат на разположение на курсистите. Курсистите ще имат възможност да се научат да четат брайлови и аудио книги както с компютри, така и с МР3-устройства.
- Обучение за ползване на ползване възможностите на Андроид и мобилен телефон за придвижване в пространството и осъществяване на контакти в социалните мрежи – тази дейност е насочена към подобряване достъпа до информация на невиждащите и слабовиждащите курсисти
- Индивидуални и групови здравни консултации и консултации, свързани с начина на живот и храненето;
3. Работа с 10 интегрирани зрително затруднени ученици за развитие на мрежа от иновативни социални услуги за хора с увреждания и за деца и семейства в риск.
Ще бъдат проведени консултации и групови обучения, свързани с нуждите на учениците и върху началното професионално ориентиране в семейна и училищна среда. Ще бъдат проведени срещи с ресурсни учители и ще им бъдат предоставени материали, свързани с обучението на интегрираните ученици. Ще бъдат проведени семинари за професионално ориентиране на интегрираните ученици.
4. Работа за професионалната реализация на хора със зрителни увреждания
Дейността е насочена към кандидати, които търсят реализация на трудовия пазар
Да се идентифицират и анализират предпочитанията и възможностите на всеки един кандидат поотделно, проблемите, породени от наличието на зрително увреждане, и начините за тяхното преодоляване. Ще бъде направена оценка на степента и спецификата на влияние на увреждането върху личността на кандидата, за да се направи опит за идентификация на възможните субективни пречки пред интегрирането му в нормална трудова среда. Оценка на персоналната мобилност и способностите за адаптация в непозната среда; Обсъждане с кандидатите на стоящите пред тях проблеми и провеждане на консултации, с цел повишаване шансовете им за достъп до предпочитаните от тях работни места; Обсъждане и уточняване с кандидатите за работа на предпочитаните от тях видове работа и условия на труд.
Дейността ще се извършва от трудови посредници и психолози на територията на София и Пловдив, но кандидати за работа от цялата страна ще могат да бъдат консултирани и дистанционно във Форума по различни проблеми на пазара на труда.
|
114 335.02
|
121 032.06
|
Подкрепа на дейността на център ВИП: Продължаване и разширяване на Интернет мрежа за Взаимопомощ, Информиране и Консултиране - „Интернет мрежа ВИК” с он-лайн Форум „Попитай специалиста”. Интегрирани подходи за мотивационна и/или психологическа подкрепа за лицата и децата с увреждания според нуждите и потребностите на „отделния човек“. : Дейността е насочена към: хора със зрителни увреждания; хора с различни увреждания; семейства на хора с увреждания; специалисти, работещи с хора с увреждания; работодатели; социални служби; ресурсни учители; родители на деца със СОП; широката общественост. Дейността представлява иновативна социална услуга за хора с увреждания и тяхното обкръжение.
Хората с увреждания, в частност – хората със зрителни увреждания изпитват нужда от помощ, споделяне, съвет и подкрепа и тук основна роля биха могли да играят групите за взаимопомощ. Слабата им популярност в България подтиква голяма част от хората с увреждания да потърсят алтернатива в интернет пространството, където има разнообразие от форуми, които се посещават както от представители на целевата група, така и от различни специалисти.
Интернет мрежата за взаимопомощ може да се определи като група от отворен тип. Това позволява включване на нови участници във всеки един етап от функционирането на групата. Хората, сблъскващи се с даден проблем, получават достъп до изпробван опит, информация, както и изградена подкрепяща среда; срещат примери за справяне и превъзмогване на проблемите. Всеки един от членовете на групата има възможност да я напусне във всеки един момент, да прекъсне и възстанови участието си.
Даването на подкрепа се посочва като най–важната функция на групите за взаимна помощ. Това се отнася и за интернет групите. До голяма степен фактът, че участниците в групата не се виждат лице в лице им дава по–голяма свобода и увереност да споделят проблемите си и да потърсят помощ.
В изградената по проекта Интернет мрежа ВИК „Попитай специалиста” ще има възможност участниците да ползват както опита на други участници, така и да получат компетентен съвет при решаване на определени проблеми. Мрежата е насочена към широк кръг участници – както към хора с увреждания, така и към тяхното обкръжение – институции, социални служби, ресурсни служби, бюра по труда, работодатели, специалисти, работещи с хора с увреждания, семейства.
Мрежата вече работи с определен брой тематични групи, за които има разработени теми, които са поставени като библиотечен ресурс със свободен достъп на всички лица, регистрирани в мрежата. Библиотечният ресурс ще бъде обогатен с нови теми с актуално съдържание, представляващи интерес за хората с увреждания и тяхното обкръжение. Ще бъде разработена и разпространена информационна листовка на мрежата. Всеки експерт ще се ангажира да предостави нови три теми за библиотеката на Форума.
Мрежата ще се ръководи от един редактор-модератор, който ще насочва въпросите към специалистите и ще отговаря за ресурса на библиотеката и темите във форума.
Интернет мрежа ВИК и Онлайн Форум „Попитай специалиста” ще продължат дейността на следните тематични групи:
- Взаимодействие и комуникации с институциите
- Пазар на труда
- Права на хората с увреждания
- Очни болести
- Здравословен живот и зрение
- Подпомагане на слабото зрение
- Проблеми, възникнали в работата на комплексния инструктор на зрително затруднени
- Задай въпрос за ECDL и Андроид
- Дейности във всекидневния живот
- Кулинарни въпроси
- Социални въпроси
- Задай въпрос на психолога
- Задай въпрос за социалното подпомагане
- Интегрирано обучение – въпроси на родители и учители на интегрирани деца
- Хората с увреждания и обществото
- Забавление – театър, музика, филми, заведения за хранене, клубове, книги, спорт
- Живот с диабет
|
9 703.87
|
9 466.79
|
Подобряване достъпа до здравеопазване и промоция на здравето. Дейност в детските заведения в град Пловдив - Кампания „Весели очички“.Преодоляване на дискриминационните нагласи към децата с увредено зрение: Дейността кореспондира с целта на процедурата за повишаване степента на информираност на обществото за проблемите и възможностите на хората с увреждания и промяна в обществените нагласи спрямо тях.
Промяна в обществените нагласи можем да очакваме само ако се започне работа върху този проблем от най-ранна детска възраст. Нагласите се променят преди да са се превърнали в стереотип на поведение.
НЦРС има опит от проекта по Програма „Съпричастност“, когато влязохме във всички училища с интегрирани ученици и раздадохме на всички деца рисувани книжки „Детето с нарушено зрение – как да общуваме с него“. Децата проявиха изключителен интерес към беседата и насочиха цялото си внимание към детето със зрително увреждане от техния клас.
Тук надграждаме дейността по програма „Съпричастност“ като я насочваме към подготвителните групи на детските градини, в които децата ще получат книжки за оцветяване със ситуации от живота на едно зрително затруднено дете. Така още от тази най-ранна детска възраст ще се запознаят с „различното“ и ще получат своите първи уроци по толерантност.
Често децата много успешно прикриват различни зрителни дефицити и в училищна възраст тези състояния биват тълкувани нерядко погрешно, като недостиг на внимание, свръхактивност, неспособност за учене, твърдят специалистите. В тази дейност по подходящ за възрастта игрови начин се извършва скрининг на зрението на децата. Дейността е свързана с промоция на здравето; превенция, откриване на аномалиите в ранна детска възраст и насочване към специалисти с цел намаляване на риска от последващо зрително увреждане.
НЦРС ще проведе кампания „Весели очички“ в детските градини на град Пловдив. Идеята на кампанията е да се извърши ранна диагностика – скрининг на зрението на децата от предучилищните групи в детските градини.
НЦРС разполага с уред последно поколение портативен авторефрактометър Mobile Vision Screener Plusoptix S12С, предназначен за откриване на зрителни аномалии в най-ранна възраст.
Със скрининговите проучвания на зрителните функции при децата се откриват навреме голям брой заболявания, застрашаващи зрението и може да бъде предприето необходимото лечение. Тестът се извършва от обучен за работа със скенера оператор. С апарата се диагностицира наличие на следните заболявания: късогледство, далекогледство, астигматизъм, анизометропията - състояние, при което има значителна разлика в диоптъра на двете очи и кривогледство. В случаите, когато апаратът отчита отклонение от нормата, децата се насочват към офталмолог. В тези случаи родителите ще получат разпечатка с резултата от изследването и препоръка за посещение при специалист.
С цел да се избегне напълно евентуалното емоционално травмиране на децата, скринингът ще протича като игра. По време на извършване на скрининга на децата ще бъдат раздадени оцветителни книжки „Моето другарче с нарушено зрение“, които ще провокират у подрастващите изграждане на правилно отношение към децата с нарушено зрение. Правилното отношение, толерантността към „различните“ и премахването на дискриминационните нагласи към тях трябва да започва от най-ранна детска възраст.
Оцветителните книжки са част от дейността на НЦРС за представяне на възможностите на хората с увреждания и преодоляване на дискриминационните нагласи към тях.
С кампанията „Весели очички“ за ранна диагностика на зрението на децата от предучилищните групи в детските градини ние подобряваме достъпа до здравеопазване и промоция на здравето за децата от подготвителна група на детските заведения; насочваме децата с открити зрителни проблеми към специалисти и към рехабилитация; запознаваме децата от най-ранна детска възраст със съществуването на техни другарчета с увредено зрение; поставяме основа за бъдещото приемане от тези деца на „различното“, което е основа за преодоляване на дискриминационните нагласи към децата с увредено зрение; под формата на игра ги учим на толерантност и правилно поведение по отношение на децата със зрителни увреждания.
|
16 403.94
|
12 931.57
|
Инициативи за информиране и представяне на възможностите на хората с увреждания да творят изкуство. Местни социални дейности за социално включване чрез осигуряване на материали и ателиета за подкрепа на социалната изява на слабовиждащи художници – изработване на керамични и грънчарски изделия, картини, аксесоари и елементи за декорация, бижута. : Целта на дейносттта е да насърчава и подкрепя социалното, емоционалното и културно развитие на всеки потребител на социалната услуга; да развива жизнения потенциал на лицата със зрителни увреждания и възможностите за социалната им интеграция; да изгражда трудови и социални умения за работа в група; да покаже на широката общественост творческите възможности на хората със зрителни увреждания
Чрез дейността се осмисля свободното време на потребителите, има възможност за превръщане на заниманието в хоби или собствен бизнес; придобиват се знания, които подпомагат общуването.
Чрез обучение по изработване на грънчарски изделия, мозайки, отливки, елементи за декорация се активизира психомоторната дейност на курсистите, вдъхновява се тяхната креативност, задоволяват се естетическите им нужди. Обучението е насочено както към слабовиждащи, така и към незрящи курсисти. Обученията по керамика са групови, но с индивидуален подход.
Чрез тази дейност ще се даде също така възможност на зрително затруднени художници да проявят своя талант, като им се осигурят материали и помещения за рисуване.
По време на дейността ще се изготвят произведения, които ще бъдат изложени в Галерия, отворена по проекта. През 2019 г., когато Пловдив е Европейска столица на културата ще бъде организирана изложба на художествени произведения на хората със зрителни увреждания.
Курсистите ще получат мотивация за излизане от социалната изолация, ще се научат да изявяват индивидуалните си желания и да ги адаптират към условията на работа в малки групи. Някои от тях ще открият бъдещата си професия или хоби.
|
21 752.74
|
21 833.51
|
Разкриване на дискусионен клуб към Център ВИП: В своята целокупна социална стойност дейността визира специфични стъпки и подкрепи към хората със зрителни увреждания и затова тя може да бъде отнесена към Подкрепа за дейността на центрове за лица и деца с увреждания. Това ще се осъществи чрез:
- интегрирани подходи за мотивиране и насърчаване участието на пазара на труда на лица, полагащи грижи за зависими членове на семейства /деца с увреждания, пълнолетни лица с увреждания;
- мотивационна и/или психологическа подкрепа за лицата и децата с увреждания и техните семейства, според нуждите и потребностите на „отделния човек”;
- психологическо, социално, правно, здравно, трудово и друго консултиране на хората с увреждания и младежите и техните семейства и др.;
- преодоляване на дискриминационни нагласи при наемането на хора с увреждания.
В контекста на нейното съдържателно изпълнение, както и чрез нейния местен обхват (от нея ще се възползват главно зрително затруднени лица от Пловдив), тя може да бъде отнесена и към дейност от типа „Местни социални дейности за социално включване“.
Ключовото съдържание на дейността е свързано с разкриване на дискусионен клуб във фоайето на НЦРС. В град Пловдив липсва духовна среда, която по един естествен и непринуден начин да интегрира различните по интереси и духовни потребности хора със зрителни увреждания. С дискусионния клуб ние генерираме едно духовно огнище за обгрижване чрез: а) ежемесечно организиране на дискусии по интереси; б) литературни четения, представяне на стихосбирки и прожекции на филми; в) консултации по различни въпроси. Специфично място в работата на дискусионния клуб ще имат зрително затруднените лица, които са автори на литературни произведения (поети и писатели), които търсят изява и социални контакти. А това е допълнителен и силен стимул за привличането на хора от целевата група, защото по този начин се усилва усещането за собствена социална идентичност и роля в духовния живот на града. Освен това отварянето на този клуб ще даде възможност на потребителите да общуват в приятна обстановка като свободно дискутират различни теми със свои приятели и колеги.
Организираните клубни дейности ще създадат условия за излизане от социалната изолация на хората със зрителни увреждания, за обогатяване на техния живот, както и за личностна изява в подходяща социална среда.
Участието в клуба по интереси ще даде възможност на зрително затруднените лица за:
• личностно развитие и обогатяване;
• осъществяване на различни идеи и инициативи;
• публична изява и социална активност;
• контакти с хора със сходни интереси;
• получаване на консултации по различни въпроси;
• интересно и пълноценно използване на свободното време.
Дискусионният клуб ще работи по програма, като в началото на всеки месец ще бъде обявявана темата за дискусия или мероприятията, които ще се провеждат. Ще бъдат включени теми, свързани с трудови и правни консултации, както и дискусии, инициирани от самите участници с техните различни интереси. В зависимост от обявената тема ще бъдат поканени творци и експерти от различни области. Въвеждаме и една добре работеща практика от ЦСРИ за рехабилитация на слепи в София, където тази услуга функционира от 2016 година. Състои се в организирано прожектиране на филми с интерпретатор за невиждащи. Прожектират се филми, в които интерпретатор обяснява действието на екрана така, че да бъде разбрано от невиждащите потребители. Услугата се приема с голям интерес от присъстващите. На първите две прожекции в Клуба ще бъдат поканени интерпретаторите от ЦСРИ – София, за да демонстрират уменията си и да обучат интерпретатор на НЦРС за извършване на тази дейност.
|
30 167.99
|
32 230.78
|
Провеждане на конференции, семинари, информационни кампании, дискусионни срещи, пряко свързани с проектните дейности: 1. По дейност 2 - „Център за достъп на хора със зрителни увреждания до историческо и културно наследство“ – 2 семинара с музейни работници и галеристи от Пловдив и София. Участниците ще бъдат запознати с начините на осигуряване на достъп на хората със зрителни увреждания до музейните експонати и ще им бъдат раздадени тактилни карти за ползване от зрително затруднени посетители на музея/галерията.
Ще се проведат два семинара – през септември и октомври 2019. На всеки от семинарите ще присъстват по 10 музейни работници и 2 лектори. Ще бъдат раздадени материали – тактилни карти и описания на експонати.
2. По дейност 3 – Изследване върху диабетните заболявания ще се проведат два семинара „Начин на живот с диабет“ с болни от диабет потребители от Пловдив и София. На всеки от семинарите ще присъстват по 10 потребители и 2 лектори. Ще бъдат раздадени материали – брошури „Диабетът – социално значимо заболяване“ . Семинарите ще се проведат през април, 2020.
3. По дейност 4 – Комплексна дейност на център ВИП – Пловдив и София: два семинара със зрително затруднени младежи по професионално ориентиране. Семинарите ще се проведат в София, поради това, че освен наличието на интегрирани зрително затруднени ученици, в София се намира и СОУ „Луи Брайл“, откъдето всяка година се дипломират зрително затруднени младежи. На всеки от семинарите ще присъстват по 10 зрително затруднени младежи и 2 лектори. Семинарите ще се проведат през март 2019 и март 2020.
4. По дейност 4 – Комплексна дейност на център ВИП – Пловдив: два семинара с интегрирани ученици и ресурсни учители на зрително затруднени ученици. Ще се проведат през октомври и ноември, 2019 в НЦРС. На всеки от семинарите ще присъстват по 10 участника – интегрирани ученици и ресурсни учители на интегрирани зрително затруднени ученици и 2 лектори. Ще бъдат разисквани въпроси, свързани с трудностите на интегрираните ученици при набавянето на адаптирани учебни и дидактични материали. На ресурсните учители ще бъдат раздадени ръководства за обучение на интегрирани зрително затруднени ученици.
5. По дейност 4 – Комплексна дейност на център ВИП – Пловдив: два семинара с регионални сътрудници и с представители на ЦСРИ. Семинарите са двудневни, с по 20 участника всеки. Ще бъдат проведени през май 2019 и май 2020. Затвърждава се модел на сътрудничество и партньорство на регионално и национално ниво между заинтересовани страни в процеса на социално включване на хората с увреждания.
6. По дейност 4 – Комплексна дейност на център ВИП – Пловдив: Национална конференция
Националната конференция ще бъде проведена под мотото на информационната кампания. Ще бъде двудневна и ще се проведе през юни, 2020 г. Ще бъдат раздадени материали от информационната кампания и ще бъдат изнесени лекции за съвременните начини на рехабилитация и обучение на зрително затруднени.
7. По дейност 4 – Комплексна дейност на център ВИП – Пловдив: Провеждане на заключителна кръгла маса за представяне резултатите от проекта. Ще се проведе през ноември, 2020 с 20 участника. На Заключителната кръгла маса ще бъдат представени резултатите от проекта. Предвижда се пресконференция. Ще бъдат поканени заинтересовани страни в процеса на социално включване на хората с увреждания.
8. По дейност 6 – Достъп до здравеопазване и Промоция на здравето – 2 семинара с родители на деца от детските градини. Ще се проведат през ноември 2018 и май, 2019 с 20 участника.
По дейност 8 – Дискусионен клуб ще се проведат 30 дискусионни срещи по интереси, всяка с по 12 участника. Срещите се провеждат всеки месец и стартират от юни, 2018. В началото на всеки месец ще бъде обявена темата на дискусионната среща или наименованието на филма, който ще бъде показан и интерпретиран. Очакваме дискусионните срещи да се превърнат в поле на изява на незрящите поети, писатели и философи.
|
19 027.00
|
15 000.00
|
Дейности за информация и комуникация: Дейностите по осигуряване на информация и комуникация ще бъдат изпълнени съгласно Единен Наръчник на Бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020.
Ще бъдат отпечатани следните информационни материали:
1. Две информационни табели
2. Брошура на проекта
3. Брошура на информационната кампания
4. Детска оцветителна книжка „„Моето другарче с нарушено зрение“
5. Брошура „Начин на живот с диабет“
6. Пресинформации и пресконференции
|
3 740.00
|
3 570.00
|