Картографиране на инвазивни чужди видове, включително дейности по проучвания, за предотвратяване и контрол на разпространението на извазивни чужди видове: Картографиране на инвазивни чужди видове
1. Картографиране на ИЧВ
2. Събиране на исторически данни за ИЧВ в Черно море и конкретно в региона на обследване / ще бъде определен след стартиране на дейностите/.
3. Реална ситуация – /данни от обратна връзка с рибари, водолази, еколози и др./
4. Изработване на електронен модел на местообитанията на ИЧВ
5. Изработване модел на хартиен носител/карта/ на ИЧВ
6. Извършване на реално обследване на определена територия за физическото присъствие на ИЧВ – тук може да стане с водолазна дейност, заснемане и др.
Дейности, включително проучвания, за предотвратяване и контрол на разпространението на извазивни чужди видове.
1. Естествени врагове на ИЧВ в Черно море
2. Добри практики, световни и европейски за превенция на ИЧВ
3. Описание на жизнен цикъл на определения индивид с възможности за ограничаване на разпространението
4. Практически опити за ограничаване на ИЧВ в определени територии, чрез използване на уреди, техники и или други методи за влияние
|
179 996.63
|
0.00
|
Обучение на рибари и други заети в сектор рибарство по опазване и възстановяването на морските екосистеми и по съответни алтернативни дейности, като екотуризъм в зони от Натура 2000 и МЗТ: С цел повишаване знанията и осведомеността на рибарите и други лица заети в сектор рибарство по опазване и възстановяването на морските екосистеми и по съответни алтернативни дейности, като екотуризъм в зони от Натура 2000 и МЗТ, както и с цел повишаване на знанията по отношение на предотвратяването и контрола на разпространението на инвазивни чужди видове, също избягване и намаляване на нежелания улов, ще бъдат проведени обучения на 100 лица от територията на МИРГ Шабла-Каварна-Балчик . С цел гарантиране и осигуряване на качествено обучение се предвижда, лицата да бъдат разделени в десет групи х 10 лица в група или общо 100 обучени. Обученията ще бъдат проведени от външна фирма, която притежава необходимите експерти с опит в областта. Основната цел на обученията е да се повиши знанието и осведомеността на рибарите по опазване и възстановяване на морските екосистеми и по съответните алтернативни дейности като екотуризъм в зони от Натура 2000 и МЗТ. В обучението ще залегнат теми относно предотвратяване и контрола на разпространението на инвазивните чужди видове, както и за намаляване на нежелания улов. Според Международния съюз за опазване на природата тези екзотични нашественици са на трето място сред заплахите за застрашените видове. В новата си среда на обитание инвазивните видове просперират за сметка на своите гостоприемници, като унищожават някои от тях, лишават други от хабитата им или пък ги заразяват с нови болести. Веднъж въведени на новото място, екзотичните нашественици са отделени от различни или местни или екзотични видове хищници, паразити и заболявания, които ги държат в баланс в родната им обитаема среда. След като естественият контрол над тях вече липсва или бива намален, тези видове често стават вредители, някои - до степен, че чак нараняват екосистемите – госптоприемници и дори може да предизвикат икономически щети. В резултат на корабоплаването всяка година се пренасят средно около 3000 растителни и животински вида. Адаптирайки се в новата среда на обитание, нашествениците се развиват в много по-високи концентрации от типичните за тях. Освен висока репродуктивност, те демонстрират фенотипна и генетична пластичност.
Общ метод за случайното въвеждане на чужди видове в морската среда е чрез баластните води на океанските плавателни съдове. За да стабилизира кораба, екипажът изпълва баластните цистерни с вода, заедно с всички организми, намиращи се в тази вода. Баластната вода по-късно се изпуска в някое друго пристанище, често - в друга част на света. И така тези организми биват „отвлечени" от своята среда и въведени в нова, чужда среда. Учените изчисляват, че до 10 000 чужди вида на ден се транспортират по целия свят в баластната вода на корабите. Образователните кампании за повишаване на обществената осведоменост са най-добрият начин за намаляване на нежеланото въздействие на екзотичните видове в новите им местообитания. Има четири основни техники, които се използват с известен успех: физическото отстраняване на инвазивния вид, екологичен контрол, химичен контрол и биологичен контрол. Опазването на природните системи от бионашественици включва предотвратяване на допълнителни въвеждания на екзотични видове, откриване на нови заплахи, преди да се случат големи щети, контрол и управление на съществуващите нашественици и възстановяване на местообитанията на местните видове.
С цел достигане на максимално голям брой лица, обученията ще бъдат проведени в следните населени места: гр. Шабла, гр. Балчик, и гр. Каварна . Всяко едно от обученията ще бъде с продължителност два дни. Целта на обученията е да се запознаят рибарите с опазване и възстановяването на морските екосистеми и по съответни алтернативни дейности, както и с опазването на природните системи от бионашественици или така наречените инвазивни чужди видове и методите за това.
|
44 600.00
|
0.00
|
Повишаване на осведомеността по въпроси на околната среда с участието на рибари, във връзка с опазването и възстановяването на морското биологично разнообразие : Организиране на широка информационна кампания и други сходни дейности с цел повишаване на обществената осведоменост относно повишаване осведомеността по отношение на морските защитени територии, повишаване знатията относно инвазивните чужди видове и методите за борба с тях, възстановяване на морските екосистеми и др. Целта на дейността е чрез информационна кампания да се обхване по широк кръг от граждани, с цел опазване на природната среда. За повишаване осведомеността популяризиране сред администрации, хотелиери, ресторантьори и други предлагащи туристически продукти от ползите на алтернативните форми на туризъм в Натура 2000.Чистата вода, здравите местообитания и изобилието на морско биоразнообразие също така са от съществено значение за крайбрежния и морския туризъм.
За целта ще бъдат проведени конференции сред представители на хотели, ресторанти и други предлагащи туристически продукти в следните населени места: Шабла, Каварна, Балчик –в територията на МИРГ Шабла-Каварна-Балчик- партньор по настоящото проектно предложение .
Дейността за организация на събитията, включващи зали, техническо оборудване, кафе паузи, обяд ще бъде възложена на външен изпълнител по реда на ЗУСЕСИФ.
Ще бъдат проведени 6 конференци от екипите на бенефициентите и партньора. Всяка една от конференциите ще бъде с продължителност 1 ден.
Включването на заинтерсованите страни в конференциите двата ще ги запознае с важността за осигуряването на публичност относно чиста вода, здрави местообитания и изобилието на морско биоразнообразие, които са от съществено значение за крайбрежния и морския туризъм, предотвратяване разпространението на инвазивните чужди видове. България е изправена пред нарастващи предизвикателства по отношение на изменението на климата, увеличаване на урбанизацията, деградация на природните ресурси, както и загуба на биологично разнообразие. Черно море е обявен за „особен” район според международната конвенция MARPOL 73/78 и северозападната му част е силно уязвима.
|
47 020.00
|
0.00
|
Разработване на обощен Анализ на база постигнатите резултати от проекта, като се включат и исторически данни за вредите нанесени на териториите, като се наблегне на изчезнали или застрашени видове и възможностите за тяхното възстановяване,: Ще бъде разработен на обощен Анализ на база постигнатите резултати от проекта, като се включат и исторически данни за вредите нанесени на териториите, като се наблегне на изчезнали или застрашени видове и възможностите за тяхното възстановяване. За анализа ще бъде нает външен изпълнител съгласно ЗУСЕСИФ и националното и европейско законодателство. |
13 800.00
|
0.00
|