Разработване, адаптиране и въвеждане на системи за развитие на човешките ресурси в предприятията: Цел на дейността е да се оптимизира управлението и развитието на човешките ресурси в "АК МАГНИТ" АД. Дейността има принос за постигане на СЦ 1 и на общата цел на проекта. Развитието на ЧР е основна цел,залегнала в стратегията за развитие на предприятието.С оглед спецификата на целевата група и големия брой на обхванати в нея заети лица-379 лица,е идентифицирана потребността от организационни промени,които да подпомогнат оптимизацията на работните процеси,вкл. въвеждането на практики за по-лесно съвместяване на професионален и личен живот,за удължаване на професионалния живот на хората над 54г.,съставляващи 16,88% от целевата група, както и да се преодолеят проблемите,свързани със стратегическото УЧР.
Елементи на дейността:
-Оптимизация на работните процеси,вкл. въвеждане на гъвкави форми на заетост и др. практики за по-лесно съвместяване на професионален и личен живот-налице е необходимост от усъвършенстване на работните процеси с оглед липсата към момента на гъвкави форми на заетост - гъвкаво работно време,ротация на работното място,дистанционна работа, работа при непълно работно време и др. практики, даващи възможност на заетите лица за по-лесно съвместяване на професионалния и личен живот.В този смисъл,елементът на дейността ще доведе до повишаване нивата на устойчива заетост посредством осигуряване на възможност за повече младежи да съвместяват работа и учене;за съвместяване на професионален и семеен живот,особено на жените с малки деца, както и на заетите над 54 г., при които е налице социална ангажираност, криеща риск за устойчивата им заетост.Оптимизацията на работния процес и условията на труда спрямо нуждите на лицата над 54г. е необходима и с оглед осигуряване по-дългото им оставане в заетостта.
-Въвеждане на практики за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители (над 54г.)-по-възрастните работници и служители са ценен ресурс за организацията.Тенденцията в дружеството е за увеличаване на средната възраст на персонала, което води до потребност от организационна промяна, насочена към осигуряване по-дълго оставане в заетост на тези служители в унисон със стратегията за развитие на дружеството, целяща високи нива на устойчивост на заетостта.
За целта, необходимо е да бъде разработена и въведена система за преквалификация на работници над 54 г. с цел с напредване на възрастта да преминат към упражняване на труд,изискващ по-малки физически усилия и система за обучение на лица над 54г.за наставници/обучители с цел предаване на професионален опит и умения на свои по-млади колеги и преминаването им приоритетно към осъществяване на дейности, свързани с мониторинг и контрол на дейността и по-малка степен на физически усилия.
-Въвеждане на иновативни модели за организация на труда,насочени към повишаване производителността и опазване на околната среда- мотивационен модел/бонусна схема и модел за организация на труда чрез разделно събиране на отпадъка.
Изложеното е от ключово значение за ефективността на процеса по УЧР особено при големи предприятия, каквото е и "АК МАГНИТ".
Производителността на труда е свързана с организацията на производството и въвеждането на иновации,уменията на работниците и тяхната степен на образование и компетентност.Дейността ще доведе пряко до устойчиви нива на заетостта и ще резултират пряко в повишаване на производителността с оглед оптимизиране на управлението и развитието на ЧР.Предвидените мерки ще допринесат пряко за опазване на околната среда посредсвом въвеждане на иновативни модели за организация на труда.
Етапи:
1.Провеждане на процедура за избор на изпълнител по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016
2.Избор на изпълнител и сключване на договор
3.Получаване на услугите
4.Подписване на ППП
5.Практическо въвеждане в действие(приемане от ръководството и включване във вътрешни документи) на разработените промени/нововъведения по отношение на управлението и развитието на ЧР.
Времевият обхват на дейността обхваща периодите за реализация на изложените етапи. |
7 200.00
|
7 200.00
|
Осигуряване на организиран транспорт от работодателя до и от работното място за заетите в съответното предприятие лица, за период до 12 месеца.: Целта е да се насърчи геогр. мобилност, да се повишат нивата на устойчива заетост и да се запазят раб. места посредством осигуряване на организиран транспорт от работодателя до и от раб. място за заетите в предприятието лица и има пряк принос в постигането на СЦ 2 и общата цел на проекта. Целевата група на дейността включва 24 лица, които отговарят на условията, изложени в т.14 от УК.Представителите на целевата група живеят в населени места, различни от местонахождението на работното им място, което обуславя необходимостта от извършване на ежедневни пътувания до работното място и обратно.Същевременно, те са ценен ресурс за предприятието и с настоящата дейност се цели задържането им на работно място.Осигуряване на организиран транспорт със собствени превозни средства.
Трансп. схема с изложени маршрути при едносменен режим на работа:
Маршрут 1:1бр. тр. средство Фолксваген Каравел СО 5326 АС 8+1,лица,за които се извършва превоз:6 бр.без шофьора.
Начална точка:гр. София,ж.к.Младост 2,бл.245, час на тръгване 6.45ч.
Межд. спирки:гр. София,Х-л Плиска-Орлов Мост-СУ-СВ. Кл. Охридски- Сточна гара–Метростанция „Хан Кубрат“
Крайна точка:гр.Годеч, "АК Магнит",ул.Хр. Смирненски 21,час:07.55 и обратно с час на тръгване от раб. място 17:10ч. и пристигане в начална точка 18:20ч.
Общо разстояние 118.1км.дневно - по 59.05км. в посока.
„Маршрут 2:1бр. транспортно средство, Форд Транзит СО 7270 ВМ 8+1; лица, за които се извършва превоз: 7 лица без шофьора
Начална точка:гр. София, ж.к.Люлин 4, бл.406, час на тръгване 6.40ч.
Межд. спирки: гр.София,ж.к. Люлин 3, Магазин Т-Маркет–Кооп. пазар „Люлин“– ж.к.Люлин 6, бл.649– ж.к. Люлин 7, Метростанция Люлин– бул.П. Владигеров № 74–ул.Луи Пастьор 2.
Крайна точка:гр. Годеч, "АК Магнит", ул.Хр. Смирненски 21, час: 07.50 и обратно с час на тръгване от раб. място 17:10 ч. и пристигане в началната точка 18:15 ч.
Общо разстояние 111.44 км.дневно - по 55.72 км. в посока.
Маршрут 3:1 бр. тр. средство, Форд Транзит СО 3040 ВН/8+1/; лица, за които се извършва превоз: 6 лица без шофьора
Начална точка: гр.Своге, ул.Черно море №24, час на тръгване:
I-ва смяна: 04:55 ч. и II-ра смяна: 12:55 ч. /с поседмично редуване на смените/
Межд.и спирки: Гр. Своге,ЖП гара Своге– кв.21, бл.10–с. Свидня– с. Искрец.
Крайна точка: гр. Годеч, "АК Магнит", ул. Хр. Смирненски 21
I-ва смяна: 5:40 ч. и обратно с час на тръгване от работното място в 14:10 ч. и пристигане в началната точка в 14:55 ч.
II-ра смяна: в 13:45 ч. и обратно с час на тръгване от раб. място в 22:10 ч. и пристигане в началната точка в 22:50 ч.
Общо разстояние 67.2 км. дневно - по 33.6 км. в посока.
Маршрут 4:1 бр. тр. средство, Нисан Кашкай СО7471 ВС 6+1; лица,за които се извършва превоз:5 лица без шофьора/
Начална точка:Гр. София, бул. "П. Тодоров", бл.2, тръгване 6:45 ч.
Межд. спирки: Гр. София, ул. Младежка искра" № 17 кв. Кр. поляна" (3.9 км.) - Гр. София, жк. Борово, ул. „Ген. Ст. Тошев“ 22, бл. 223 (4.0 км.) – гр. София, бул. „Овча Купел“ 1, бл. 404 (4 км.) – гр. София, ж.к. „Люлин“, бл. 735 („Г. Георгиев“ 702 Б) (7.3 км.) – гр. София, ж.к. „Люлин“, бл. 352 (ул. „М. Преображенски“ 11) (2.6 км.)
Крайна точка: гр. Годеч, "АК Магнит" АД , ул. "Хр. Смирненски" 21 (44.8 км.),час: 07:55 и обратно с час на тръгване от раб. място 17:10 часа и пристигане в нач. точка 18:20 ч.
Общо разстояние 133.20 км. дневно - по 66.60 км. в посока.
Превозът ще се осъществява от лица с необх. проф. квалификация, които са на трудово правоотношение към дружеството- 4 бр.лица, по 1 за всеки маршрут.
Етапи:
1.Пров. на процедура за избор на изпълнител по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016 за доставка на гориво(1-3 м.)
2.Избор на изпълнител и сключване на договор (3-4)
3.Оформяне на правоотн-ята с лицата, съобразно М-ята за регл. на възнагражденията по ОПРЧР, КТ и нац. законодателство.
4.Осигуряване на организиран транспорт от работодателя до и от работното място за заетите в предприятието лица, за период до 12 месеца в рамките на периода на изпълнение на проекта. |
31 738.18
|
25 166.77
|
Осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряване професионалния и здравния статус на работниците и служителите - Закупуване на ЛПС и специално работно облекло: Дейността има за цел осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряване на професионалния и здравния статус на работниците и служителите и е свързана пряко с постигане на СЦ 3 и има принос за постигане на общата цел на проекта.
Дейността обхваща реализацията на под-дейност:Закупуване на ЛПС и СРО.ЛПС и СРО,предвидени за закупуване, са планирани в съответствие със Списъка на работните места и видовете работи, при които е необходимо да се използват ЛПС и/или СРО, утвърден въз основа на извършената оценка на риска, като съответстват на точния брой на заетите по длъжности, които ползват средствата за защита и са планирани съгласно срока за износване в Списъка за период 12 месеца в рамките на периода на изпълнение на проекта.
Планираните ЛПС и СРО са необходими с оглед на осигуряване на ЗБУТ и във връзка с обстоятелството, че осигурените от работодателя ЛПС и СРО, планирани в рамките на настоящата дейност за закупуване, ще станат негодни по обективни причини, тъй като изтича срокът на износването им в срока, в който се изпълнява проекта. От друга страна, необходима е подмяна и закупуване на нови и по-модерни ЛПС, както и закупуване на нови ЛПС, които предлагат комбинирана защита, постигана до момента с помощта на няколко отделни средства. Планирани за закупуване са следните ЛПС и СРО:
-Ръкавици, нитрилни, неталкирани-84000 бр.-До момента са закупувани латексови ръкавици за еднократна употреба,които не осигуряват надеждна защита при работа с химикали поради проникване на химикалите през тях.Това води до нежелани кожни алергични реакции на работниците.На заседание на КУТ бе идентифицирана и обсъдена необходимостта от осигуряване на по-добра защита и елиминиране на риска от алергични реакции чрез закупуване на по-висок клас защитни нитрилни неталкирани ръкавици.
- Щит за лице с антифон- 10 бр.- осигуряващ комбинирана защита на очите и лицето при дейности с наднормен шум и отделяне на метални стружки.Планираният за закупуване щит за лице с антифон ще замени антифоните и очилата открит тип от приложения Списък на ЛПС за лица на длъжности:Шлосер-3ма души/осъществяващи дейност по почистване на детайли след заваряване с пневматичен инструмент, при което е налице висок шум, прах и метални стружки, и разкрояване на изолационен материал - свързано с наднормен шум, в т.ч. с отделян в процеса изолационен прах, който, при попадане върху кожата, води до кожни реакции/ и Монтажник ел.елементи -7 души /почистват изделия след импрегнация - при което е налице отделяне на прах от лаково покритие на изделията, в т.ч.наднормен шум от използвания пневматичен инструмент/
-Ръкавици за механична защита-за осигуряване на защита от травми на горни крайници вследствие срязване, убождане, пробождане, работа с детайли с остри ръбове и товаро-разтоварни дейности - 2876 чифта;
-Обувки с допълнително защитно бомбе/зимни и летни/-общо 364 чифта -за защита от травми на долни крайници при преместване и поддържане на тежести, бутане на палетни колички
-Очила-открит тип/защитен екран-354 бр.-за Защита на очите при работа с механично задвижвани инструменти и при работа с въртящи се мащини, образуващи малки стружки;
-Антифони-външни-54бр.-за защита на слуха при дейности с наднормен шум;
-Ръкавици-кожени МИГ заваряване-260 чифта и Ръкавици-кожени ТИГ заваряване-260 чифта-за защита от травми на горните крайници вследствие срязване,убождане,пробождане,изгаряне вследствие заваръчни дейности и контакт с искра,дъга,топлина;
-Ръкавици-кожени-156 чифта-за защита от травми на горните крайници вследствие срязване убождане пробождане при работа с пневматичи и електрически машини;
Етапи:
1.Провеждане на процедура за избор на изпълнители по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016(3-6 м)
2.Избор на изпълнител и сключване на договор (6-7 м.)
3.Доставка и подписване на ППП (7м).
4. Осигуряване на ЛПС и СРО за период от 12 м. в рамките на периода на изпълнение на проекта и периодичното им поетапно разване на заетите лица.(от 7ми до 18ти м. вкл.) |
55 110.80
|
52 273.00
|
Организация и управление на проекта: Целта на дейността е да се обезпечи ефективната организация и успешното, законосъобразно и съответстващо на специфичните правила на ОПРЧР 2014-2020 управление на проекта като съвкупност от взаимосвързани и допълващи се дейности.
Членовете на екипа за организация и управление ще бъдат:
1.Ръководител на проекта - на трудов договор към предприятието-кандидат към настоящия момент, с детайлно изложените в т. 9 от настоящия формуляр функции и отговорности,свързани с организиране и текущ и последващ контрол на качественото изпълнение на проекта,спазване на план-графика,Общите и специални условия за изпълнение на ДБФП; планиране, организиране и контрол на отчетността по проекта,подготовка на документи и провеждане на процедури за избор на външни изпълнители по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016; представяне на проекта и др.
2.Счетоводител-- на трудов договор към предприятието-кандидат към настоящия момент, с основни функции и отговорности,свързани с организиране счетоводната отчетност на проекта, в т.ч. водене на редовна и точна документация, отразяващи изпълнението на АДБФП, използвайки подходяща и адекватна счетоводна система;изготвяне на отчети,отразяващи финансовото изпълнение на проекта; организиране и поддържане на отделна счетоводна аналитичност за разходите по проекта,счетоводна документация за допустимите разходи по проекта и използването на средствата от БФП в съответствие със задълженията на бенефициента, произтичащи от АДБФП и Общите и Специални условия; отговорен за проследяване на съответствието на счетоводни документи, с които се удостоверяват допустимите разходи по проекта, с приложимото законодателство, в т.ч. за придружаващите ги документи в удостоверение на обстоятелството, че са действително платени;отговорен за изготвянето на финансови отчети и искания за плащане при представянето на отчет за изпълнение на проекта, в т.ч. за спазване на формата на приложените образци в съответствие с Ръководството за изпълнение по процедурата; отговорен за предоставянето на допълнителни документи/разяснения във връзка с финансови отчети по проекта в случай, че такива са налице; систематизиране на информация за степента на изпълнение и предоставянето й на ръководителя проекта; изготвяне на други финансово-счетоводни справки; организира съхранението на цялата счетоводна информация, свързана с изпълнението на програмата; осъществява връзка и взаимодействие с външни контролни органи по отношение на финансово-счетоводните дейности по програмата; участва в процеса по провеждане избора на изпълнител по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016; присъства и съдейства на УО, както и определени от него независими експерти по време на посещенията на място с цел установяване на напредъка по изпълнение на дейностите и удостоверяване на финансово-счетоводните аспекти по изпълнението на АДБФП.
Етапи за изпълнение на дейността:
1.Сформиране на екип за организация и управление на проекта
2.Изготвяне на График за процедури за избор на изпълнители по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016
3.Изготвяне на документации за избор на изпълнители по реда на ЗУСЕСИФ/ПМС 160/2016
4.Провеждане избор на изпълнители.
5.Проследяване изпълнението на дейностите, възложени на външни изпълнители.
6.Изготвяне на отчети за отработено време на членовете на екипа - през целия период на изпълнение и изготвяне на междинни технически и финансови отчети за напредъка по изпълнение на проекта.
7.Изготвяне на финален технически и финансов отчет за изпълнение на проекта.
Дейността е пряко свързана с постигане на СЦ 4 на проекта и има принос за постигане на общата цел. С оглед обезпечаване на проектното изпълнение, тя ще протича през целия период на изпълнение на проекта. |
10 600.00
|
9 842.79
|
Дейности по информиране и публичност: Целта на дейността е да се осигурят мерки за информиране и публичност в съответствие с приложимите изисквания и указания за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020г.
"АК МАГНИТ" ще спазва стриктно указанията на УО и изложените в Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. указания относно изпълнението на дейността. С оглед на това, в рамките дейността се предвижда:
-при всички мерки за информация и комуникация да се указва съфинансирането от ЕСФ на ЕС на проекта посредством поставяне на: емблемата на ЕС в съответствие с техническите характеристики,посочени в акта за изпълнение,приет от ЕК,с упоменаване на ЕС;общото лого за програмен период 2014-2020 г. в съответствие с графичните изисквания и правила за визуална идентичност.По време на осъществяването на проекта бенефициентът ще информира обществеността за получената подкрепа като:
-включи на своя уеб сайт подробно описание на проекта,вкл. неговите цели и резултати,като открои финансовата подкрепа от ЕС - публикацията ще бъде направена в рамките на 2 дни от сключването на административния ДБФП и ще съдържа минимум следната информация:емблема на ЕС и упоменаването "Европейски съюз",наименованието на ЕСФ,общото лого за програмен период 2014-2020 г. с наименованието на ОП "РЧР",наименование на проекта и общата му стойност, в т.ч. размер на европейското и национално съфинансиране, представени в български лева;
-постави 2 бр. плакати с минимален размер А3 с информация за проекта, в които се споменава финансовата подкрепа от ЕС,на видно за обществеността място-напр. входа на сградата на организацията, в която ще се осъществява проектът.Плакатите ще съдържат следната текстова и визуална информация: емблема на ЕС и упоменаването "Европейски съюз";наименование на ЕСФ;общото лого на програмен период 2014-2020 г. с наименованието финансиращата ОП "РЧР;наименование на проекта и главната му цел;обща стойност и размер на европейското и националното съфинансиране,представени в български лева;начална и крайна дата на изпълнение.
-Във всеки документ,свързан с изпълнението на проекта,ще се посочва, че финансиращата го ОП се осъществява с подкрепата на ЕСФ.
Предвижда се в рамките на настоящата дейност,с оглед оптимално осигуряване на ефективно информиране и публичност на проекта и приноса на ЕС за реализацията му да бъдат изготвени:
-печатни информационни материали-500 бр.брошури,отпечатани на рециклирана хартия,като мярка за опазване на околната среда,съдържащи емблемата на ЕС, упоменаването "Европейски съюз"; наименование на ЕСФ; общото лого за програмен период 2014-2010 с наименованието на ОП "РЧР";наименование на проекта и адреса на Единния информационен портал. Брошурите ще се разпространят сред клиенти и бизнес-партньори, както и сред служителите на дружеството, посредством което ще се достигне до максимално широк кръг лица, информирани за приноса на ЕСФ на ЕС чрез ОП "РЧР" за реализацията на проекта.
Етапи на изпълнение:
1.Избор на изпълнител
2.Изработка на материали
3.Подписване на приемо-предавателен протокол с избрания изпълнител
4.Разпространение на информационни и комуникационни материали
5.През целия период на изпълнение на дейността-спазване на мерките на информация и комуникация от страна на Бенефициента във връзка с всички документи и публикации, свързани с изпълнение на проекта.
Дейността има принос за постигане на СЦ 4 и на общата цел на проекта. Тя ще протича през целия период на изпълнение на проекта и ще стартира със сключването на административния ДБФП.
Предвиден е 3-месечен срок за подготвителни дейности,свързани с възлагане изработването на материали на външен изпълнител. |
1 949.32
|
1 945.00
|