Saved trees
UMIS AND ITS USERS CONTRIBUTED TO SAVING 57 332 TREES
Български

Programme: Good Governance

Planning region: All

Description

The FLAG Strategy supports the implementation of the EU 2014-2020 headline targets and priorities for viability, competitiveness and environmental sustainability in the fisheries and aquaculture sectors and promoting social cohesion and employment in fisheries dependent communities.
The CLLD Strategy focuses on interventions to overcome problems related to the need for modernization of aquaculture farms on the territory and processing plants for the competitive participation of the fisheries and aquaculture sector in the sustainable development of the fisheries area. It promotes new approaches to growth and jobs, in particular by adding value to aquaculture products.
The strategy is aimed at maintaining employment in the fishing area and creating new jobs by diversifying activities to overcome the socio-economic difficulties of the area. Improving the attractiveness of the fishing area as a place to live, by investing in improving the living environment, cultural activities, promoting cultural heritage, preserving the environment, is also one of the priorities of the Strategy.
The FLAG Strategy, through innovative approaches, seeks to meet the specific needs of the area.
Implementation of the Strategy will be through a set of measures and actions to ensure the achievement of the set goals.
The development of local capacity for resource management within the FLAG is an activity that will apply to all sectors and will ensure the achievement of the expected results related to the modernization of the sector, increase employment, improve the appearance of the settlements and reduce the pressure on the environment environment.
The strategy will use all eligible financial resources from the MDRF, mobilizing a significant amount of financial resources for the private business.
Activities
Activity Contracted Amount Reported Amount
Мярка 1.1 Диверсификация и нови форми на доход: Мярката цели: - Насърчаване разнообразяването на икономически дейности от сектор „Рибарство” към такива извън сектора - Насърчаване развитието на устойчив риболовен туризъм в Рибарска територия „Високи Западни Родопи” (РТ ВЗР) - Насърчаване създаването на възможности за заетост и повишаване качеството на живот в РТ ВЗР Финансовата помощ по реда на тази мярка е безвъзмездна, предоставя се в рамките на определения бюджет за мярката в СВОМР 2014 - 2020 г. и е в размер до 50 на сто от общите допустими разходи за дейности. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект не трябва да бъде по-малък от левовата равностойност на 5 000 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е до левовата равностойност на 75 000 евро. За безвъзмездна финансова помощ за следващ проект може да се кандидатства след подаване на искане за окончателно плащане по предходен проект. Допустими дейности по мярката. Развитие на риболовен туризъм чрез следните индикативни дейности: - Изграждане и/или преустрояване на места за хранене с малък капацитет; - Обучения за водачи за екотуризъм и/или риболовен туризъм; - Маркетинг проучвания и планиране на общи за РТ туристически продукти; - Организиране на събития в РТ за популяризиране на възможностите за туризъм (фестивални събития); - Преработка и маркетинг на продукти от риболов и/или аквакултура (кулинария – производство на традиционни хранителни продукти, последващи преработката на риба) за целите на туризма; - Дейности, свързани с планиране и изработване на технически проекти за проектите с материални инвестиции; - Изграждане на дребномащабни екологосъобразни съоръжения за риболовен туризъм в реките и язовирите (средата близка до естествената); - Картиране на РТ с възможностите за туризъм – местообитания, маршрути, инфраструктура 254 660.00 0.00
Мярка 2.2 „Продуктивни инвестиции в аквакултурите”: Целите на мярка „Продуктивни инвестиции в аквакултурите” са насочени към изграждането и осъвременяването на обектите и диверсификация на доходите на предприятията за аквакултури. Освен това мярката цели да допринесе за подобряване на конкурентоспособността и жизнеспособността на предприятията в сектора на аквакултурите на РТ, включително подобряване на безопасността и условията на труд. Чрез прилагане на мярката се цели: - увеличаване на асортимента на производството ; - модернизиране и разширяване на съществуващите стопанства; - подобряване на производствените характеристики на водоема; - подобряване на условията на труд и безопасност за работещите в сектора; - подобряване и осъвременяване, свързани със здравето на животните и хуманното отношение към тях, включително закупуване на оборудване за предпазване на стопанствата от диви хищници; - развитие на устойчиви аквакултури (в икономически, социален и екологичен смисъл); - намаляване енергоемкостта и увеличаване на енергийната ефективност на аквакултурните стопанства (намаляване на загубите при пренос и разпределение на енергия, подобряване на енергийните характеристики на съществуващите сгради и др.); - въвеждане на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) като важни местни неизчерпаеми ресурси, които да бъдат използвани максимално, както водният потенциал, така и другите източници на чиста енергия (вятър, слънце, геотермални води, биомаса); - ефективно използване на ресурсите, в това число намаляване потреблението на вода чрез стимулиране на производството в рециркулационни системи; Финансовата помощ по реда на тази мярка е безвъзмездна, предоставя се в рамките на определения бюджет за мярката в СВОМР 2014 - 2020 г. и е в размер до 50 на сто от общите допустими разходи за дейности. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект не трябва да бъде по-малък от левовата равностойност на 10 000 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е до левовата равностойност на 200 000 евро. За безвъзмездна финансова помощ за следващ проект може да се кандидатства след подаване на искане за окончателно плащане по предходен проект. За безвъзмездна финансова помощ по мярката могат да кандидатстват еднолични търговци (ЕТ) или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите. 720 000.00 0.00
Мярка 5.4. „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”: Прилагането на мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” цели постигането на специфична цел ще допринесе за постигане на специфичната цел „Насърчаване на инвестициите в секторите на преработването и предлагането на пазара”. Прилагането на мярката е насочена към изграждането на нови и модернизация на съществуващи предприятия, а именно: - Модернизация на предприятията, чрез която да се намалява вредното въздействие върху околната среда – емисии на парникови газове, опасни вещества, намаляване на отпадъците, шум и т.н.; - Разработването и/или внедряването на нови продукти, процеси, услуги, технологии; системи за управление на производство и/или организация; - Разширяването на асортимента от обработени/преработени продукти на риболова и аквакултурата; - Подобряването условията на труд в предприятията; - Добавянето на стойност и по-пълното оползотворяване на произведената в РТ аквакултура. Финансовата помощ по реда на тази мярка е безвъзмездна, предоставя се в рамките на определения бюджет за мярката в СВОМР 2014 - 2020 г. и е в размер до 50 на сто от общите допустими разходи за дейности. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект не трябва да бъде по-малък от левовата равностойност на 10 000 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е до левовата равностойност на 200 000 евро. За безвъзмездна финансова помощ за следващ проект може да се кандидатства след подаване на искане за окончателно плащане по предходен проект. 280 000.00 0.00
Мярка: 7.1 Подкрепа за инфраструктура и услуги, свързани с малките рибарски стопанства и туризма, в полза на малки рибарски общности: Мярката цели Повишаването атрактивността на средата, свързана с предоставяне на туристически услуги и такива, в полза на рибарските общности в РТ Финансовата помощ по реда на тази мярка е безвъзмездна, предоставя се в рамките на определения бюджет за мярката в СВОМР 2014 - 2020 г. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект не трябва да бъде по-малък от левовата равностойност на 2 000 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е до левовата равностойност на 75 000 евро. За безвъзмездна финансова помощ за следващ проект може да се кандидатства след подаване на искане за окончателно плащане по предходен проект. Допустими дейности: - Изграждане на дребномащабна инфраструктура за достиг до водата, като пътеки, паркинги за коли и ремаркета в съответствие с норми за опазване на околната среда; - Изграждане на дребна туристическа инфраструктура – беседки край водоемите, регулирани места за пикник, места за изхвърляне на отпадъци; - Изграждане на дребномащабна инфраструктура за безопасност при влизане и излизане от водата; - Изграждане на база за спортен риболов – зониране на пространства на язовирите и дребна инфраструктура; - Обособяване на естествени места за плуване и плажуване около водоемите; - Изграждане на места за къмпинг в РТ ВЗР; - Планиране и маркетиране на общи за РТ риболовни маршрути; - Развиване на туристически атракциони чрез ефективно използване на природните ресурси и конкретно свързани с риболов (закупуване/изграждане на дребномащабни съоръжения, оборудване на бази и пространства); - Изграждане на обща информационна система за предоставяне на актуална информация в полза на рибарските общности и туристите в РТ (електронна, уеб базирана); - Изграждане на информационна инфраструктура – инфо точки, указателни табели, маршрути; - Услуги за ремонт на лодки и други приспособления за риболовен туризъм, включително оборудване с необходимите средства за ремонтните дейности - Изграждане и/или преустрояване и оборудване на пространства с експозиция на видове риба и аквакултура, характерни за РТ, „работилници” за преработка и кулинарни умения 1 150 000.00 0.00
Мярка: 7.2 Защита на околната среда в рибарската територия, с цел запазване на тяхната привлекателност, обновяване и развитие на крайбрежните рибарски селища и съхранение и развитие на природното и културно наследство: Мярката цели: - Опазване и валоризиране на природно и културно наследство за развитие на устойчив туризъм в РТ; - Ограничаване на негативните последствия от нерегулирания риболовен туризъм в РТ Финансовата помощ по реда на тази мярка е безвъзмездна, предоставя се в рамките на определения бюджет за мярката в СВОМР 2014 - 2020 г. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект не трябва да бъде по-малък от левовата равностойност на 2 000 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е до левовата равностойност на 50 000 евро. Допустими дейности - Образователни дейности, насочени към опазване на околната среда с различни целеви групи, като ученически лагери, състезания по ориентиране, курсове за природолюбители и други; - Организиране на почистващи инициативи с участието на доброволци; - Проучвания, свързани със състоянието на водите и околната среда; - Квалификационни курсове за еко патрули, които работят съвместно с институциите; - Изграждане на електронни системи за наблюдение и превенция на бракониерството в РО (компютъризирана система с радари и камери за постоянно наблюдение на водите) - Изграждане на дребномащабни съоръжения за наблюдение на видове животни край язовирите и реките (с вид до естествената среда) 530 000.00 0.00
Мярка: „Текущи разходи и популяризиране на стратегия за Водено от общностите местно развитие“: Мярката цели: Качествено управление на СВОМР на РТ ВЗР Повишаване на обществената активност и изграждане на местен капацитет Допустими дейности: Дейности за управление на МИРГ, популяризиране на СВОМР, повишаване на обществената активност и изграждане на местен капацитет 977 000.00 952 028.43

Notes:

Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN
The project is financed by the Operational Programme "Technical Assistance" and co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund.
In implementing the project № 0115-CCU-2.1 "Information system for management and monitoring of EU funds in 2014-2020 - UMIS 2020" (BG161PO002-2.1.01-0007-C0001).