Емпирични проучвания и анализ на добри практики, свързани с интегритета в съдебната система: Дейност 1 включва изпълнението на следните задачи:
– провеждане на серия емпирични проучвания, включващи както количествени и качествени методи за събиране на данни и информация, така и аналитични методи за интерпретиране на данните;
– анализ на добри практики от държави членки на Европейския съюз, свързани с механизми за регулиране на правилата, определящи стандартите за интегритет в съдебната система;
– сравнителен анализ на утвърдени инструменти за измерване на интегритета в съдебната система – национални и международни.
За целите на проекта "интегритетът на съдебната власт" се разбира в неговия широк смисъл като цялостна концепция за способността на съдебната система да функционира съгласно установена и оповестена рамка от ценности и стандарти, които ръководят поведението, решенията и действията при изпълнението на публичните задължения. Това означава пълно приемане и зачитане на ценности като независимост, безпристрастност справедливост и прозрачност, вежливост и толерантност, почтеност и благоприличие, професионална компетентност, както и неприемане на корупцията.
Изпълнението на дейност 1 е свързано с постигането на 1 и 2 от определените специфични цели на проекта.
Обхватът на емпиричните проучванията ще включва изследване на мненията на целевите групи, преките заинтересовани страни и широката общественост по отношение на интегритета на съдебната власт. Направената предварителна оценка на обхвата на емпиричните проучванията показва, че е необходимо да бъдат обхванати:
– проучване сред широката общественост – 1000 респонденти;
– проучване сред различните категории магистрати – 800 респонденти;
– проучване сред експертната общност – 100 респонденти.
– фокус групи сред целевите групи – 7 броя.
Анализът на добри практики от държави членки на Европейския съюз, свързани с механизми за регулиране на правилата, определящи стандартите за интегритет в съдебната система, ще бъде направен чрез документално изследване с фокус възможността за трансфер на подобни практики в българската съдебна система.
Сравнителният анализ на утвърдени инструменти за измерване на интегритета в съдебната система – национални и международни, ще бъде направен с оглед осигуряване на методическа съпоставимост и извеждане на параметрите, определящи състоянието на интегритета в съдебната система.
Въз основа на резултатите от проучванията ще бъдат формулирани основните параметри на рамката за интегритет в съдебната система, приложими за българската специфика. В допълнение - в рамките на дейност 1 ще бъде направена предварителна оценка на нормативната уредба, вътрешноорганизационната регулация, Кодекса за етично поведение на магистратите, практики и др. на интегритета в българската съдебна система.
Изпълнението на дейност 1 ще бъде осигурено от експертите по проекта, за които са предвидени преки разходи за персонал, а именно:
– Владислав Славов – старши експерт – общо ръководство на изпълнението;
– Емил Георгиев – старши експерт – отговаря за методическото и организационното осигуряване на планираните емпирични проучвания; участва в анализа на добри практики;
– Душана Здравкова – старши експерт – отговаря за анализа на добри практики и за формулиране на предварителна оценка на нормативната уредба, вътрешноорганизационната регулация, практики и др. на интегритета в българската съдебна система;
– Мария Николова – старши експерт – отговаря за провеждането на емпиричните проучвания и за сравнителния анализ на утвърдени инструменти за измерване на интегритета в съдебната система – национални и международни.
Всички експерти под ръководството на г-н Славов ще участват във формулирането на основните параметри на рамката за интегритет в съдебната система, приложими за българската специфика.
Логистиката при изпълнението на дейност 1 ще бъде осигурена от екипа за организация и управление на проекта. |
11 443.20
|
15 496.31
|
Разработване на методика за мониторинг на интегритета в съдебната система – Индекс на интегритета в съдебната система (ИИСС): Дейност 2 включва разработване на проект на методика за мониторинг на интегритета в съдебната система – Индекс на интегритета в съдебната система (ИИСС).
Методиката за мониторинг на интегритета в съдебната система ще бъде базирана резултатите от дейност 1, конкретно на формулираната рамката за интегритет в съдебната система, приложими за българската специфика.
Изпълнението на дейност 2 е свързано с постигането на 3-та специфична цел на проекта.
Методиката за мониторинг ще включва измерими показатели за състоянието на интегритета на съдебната система, въз основа на които ще бъде измерен общ Индекс на интегритета в съдебната система (ИИСС), както и съответните процедури за измерване на ИИСС.
По предварителна оценка показателите за състоянието на интегритета на съдебната система включват показатели за качеството, ефективността, прозрачността и отчетността на доброто управление в съдебната власт (в светлината на документи на ООН като чл.2 от Международния пакт за гражданските и политическите права; Кодекса за поведение на полицейските служители, приет от ОС на ООН на 17.12.1979 г.; Конвенцията срещу транснационалната организирана престъпност от 2000 г.; Конвенцията срещу корупцията от 2003 г.; Резолюция 2005/68 за ролята на доброто управление за насърчаване и защита на човешките права (Комисия по човешките права на ООН), препоръки на Съвета на Европа като Препоръка No R(2000)10 за Кодексите за поведение на публичните служители; Препоръка (97)24 от 1997 г. относно 20-те водещи принципа за борба с корупцията и чл.41 от Хартата на основните права на ЕС).
ИИСС ще измерва степента на прилагане на принципите на добро управление в съдебната система и ще осигурява възможност за по-общи изводи за състоянието на практиките в съдебната система, а оттам и за всеобхватни законодателни, управленски и организационни въздействия върху тях.
ИИСС е стандартизирано средство за оценяването на доброто управление в съдебната власт. Неговата структура отразява оценката на постиженията относно прилагането на принципите на добро управление от гл. точка на гражданите, експертите и магистратите.
Съответно на тези три аспекта ИИСС ще се състои от три компонента:
– Индекс на общественото мнение - Иом;
– Индекс на обективните показатели - Иоп;
– Индекс на магистратите - Има.
Тези компоненти са формирани от групи индикатори, оценявани чрез изследване мнението на съответните групи респонденти: граждани, експерти, магистрати.
Така структуриран, индексът отразява:
– „външната” оценка за работата на съдебната власт, изразена от гражданите;
– външния и обективен поглед на експерти относно ефективността на работата на различните инструменти за прилагане принципите на добро управление в съдебната власт;
– „вътрешното” наблюдение на магистратите за степента на използване на инструментите за прилагане принципите на добро управление.
ИИСС се определя въз основа на отделните компоненти, като всеки от тях има определена тежест. Всеки компонент включва група от индикатори, които оценяват прилагането на принципите за добро управление в съдебната власт.
Примерната формула за определяне на ИИСС ще има следния вид: Ииисс=(3*Иом+2*Иоп+Има)/6
Окончателният вид и тежестта на отделните компоненти на индекса ще бъдат определени въз основа на обсъжданията – дейност 3.
Изпълнението на дейност 2 ще бъде осигурено от експертите по проекта, за които са предвидени преки разходи за персонал, а именно:
– Владислав Славов, старши експерт – общо ръководство на изпълнението;
– Емил Георгиев, старши експерт – отговаря за методическите аспекти на ИИСС;
– Душана Здравкова, старши експерт – отговаря за анализа на показателите за интегритет в съдебна система;
– Мария Николова, старши експерт – отговаря за методите за измерване на ИИСС.
Логистиката при изпълнението на дейност 2 ще бъде осигурена от екипа за организация и управление на проекта. |
10 627.20
|
10 627.22
|
Провеждане на публични обсъждания по методиката за мониторинг на интегритета в съдебната система със заинтересованите страни : Дейност 3 включва изпълнението на следните задачи:
– планиране и организация на публични обсъждания по проекта на методиката за мониторинг на интегритета в съдебната система с целевите групи и заинтересованите страни;
– провеждане на най-малко 6 серия публични обсъждания;
– документиране и анализ на обратната връзка от страна на целевите групи и заинтересованите страни по отношение на представения проект на методиката за мониторинг на интегритета в съдебната система, с оглед тяхното отразяване в окончателния вариант на методиката.
Изпълнението на дейност 3 е свързано с постигането на 3-та специфична цел на проекта.
Целта на дейност 3 е постигане на консенсус и широко приемане на изготвената методика за мониторинг на интегритета в съдебната система и Индекса на интегритета на съдебната система, както от страна целевите групи, така и от заинтересованите страни.
Изпълнението на дейност 3 ще бъде осигурено от експертите по проекта, за които са предвидени преки разходи за персонал, а именно:
– Владислав Славов – старши експерт – участие в планирането и провеждането на публичните обсъждания;
– Емил Георгиев – старши експерт – участие в планирането и провеждането на публичните обсъждания, представя Индекса на интегритета на съдебната система;
– Душана Здравкова – старши експерт – общо ръководство на изпълнението на дейност 3, представя разработената методиката за мониторинг на интегритета в съдебната система;
– Мария Николова – старши експерт – участие в планирането и провеждането на публичните обсъждания, както и изготвя анализ на обратната връзка от страна на целевите групи и заинтересованите страни.
Логистиката при изпълнението на дейност 3, включително техническото осигуряване на публичните обсъждания ще бъде осигурена от екипа за организация и управление на проекта. |
5 721.60
|
5 679.02
|
Формулиране на предложения за подобрения, свързани с укрепване интегритета в съдебната система, вкл. промени в нормативната уредба: Дейност 4 ще бъде базирана на резултатите от проучванията, направени в рамките на дейност 1 и окончателния вариант на методика за мониторинг на интегритета в съдебната система – Индекс на интегритета в съдебната система (ИИСС) – дейност 2. В рамките на дейност 4 ще бъдат формулирани и предложени препоръки за подобрения, свързани с укрепване интегритета в съдебната система, вкл. промени в нормативната уредба.
Изпълнението на дейност 4 е свързано с постигането на 4-та специфична цел на проекта.
Препоръки за подобрения, свързани с укрепване интегритета в съдебната система, вкл. промени в нормативната уредба ще бъдат изведени въз основа на констатираните при проучванията и анализите дефицити, свързани с интегритета в българската съдебна система и ще включват както предложения за организационни промени, така и промени в нормативната уредба и вътрешните регулации, свързани с ценностите и етичните стандарти, които ръководят поведението, решенията и действията при изпълнението на публичните задължения.
За всички предложения, свързани с нормативни промени ще бъде направена оценка на въздействието.
Преди да бъдат представени на съответните органи, предложенията ще бъдат публикувани за обсъждане, резултатите от което ще бъдат документирани и анализирани при окончателното оформление на предложенията.
Изпълнението на дейност 4 ще бъде осигурено от експертите по проекта, за които са предвидени преки разходи за персонал, а именно:
– Владислав Славов – старши експерт – общо ръководство на изпълнението;
– Емил Георгиев – старши експерт – участва във формулирането на препоръки за подобрения, свързани с укрепване интегритета в съдебната система, вкл. промени в нормативната уредба;
– Душана Здравкова – старши експерт – участва във формулирането на препоръки за подобрения, свързани с укрепване интегритета в съдебната система, вкл. промени в нормативната уредба;
– Мария Николова – старши експерт – отговаря за изготвянето на оценка на въздействието на предложенията, свързани с нормативни промени.
Логистиката при изпълнението на дейност 4 ще бъде осигурена от екипа за организация и управление на проекта. |
17 505.60
|
17 350.53
|
Измерване на Индекса на интегритета в съдебната система за 2018. Популяризиране на резултатите и изграждане на капацитет за последващи измервания на Индекса: Дейност 5 включва измерване на Индекса на интегритета в съдебната система (ИИСС) за 2018 г. чрез цялостно прилагане на разработената методика за мониторинг на интегритета в съдебната система.
В рамките на тази дейност ще бъдат приложени разработените инструменти за измерване на ИИСС.
След измерване на ИИСС за 2018 г. е предвидено изпълнението на задачи, свързани с популяризиране на резултатите и изграждане на капацитет за последващи измервания на Индекса, в т.ч.:
– провеждане на публично събитие за представяне на резултатите от първото измерване на ИИСС – с до 80 участника, представители на целевите групи.
Изпълнението на дейност 5 е свързано с постигането на 5-та специфична цел на проекта.
Изработването на Индекса на интегритета на съдебната система за 2018 г. ще се базира на разработената методика за мониторинг на интегритета в съдебната система и ще отразява оценките на гражданите, експертите и представителите на магистратската общност, изследвани по отношение средните постижения на прилагането на принципите на добро управление на съдебната власт на национално ниво.
ИИСС ще измери равнището на добро управление в съдебната власт като пряко въплъщение на принципа на народния суверенитет, върху който се изгражда разделението на властите в модерните демокрации. ИИСС ще измерва връзката между народния суверенитет и публичното формиране на съдебната власт, както и правото на изисквания и контрол над тази излъчена от суверена власт. Правото на добро управление в съдебната власт е право на правата, производно от самата функция на съдебната система – да установява и поддържа справедливост в обществото чрез върховенството на правото.
Резултатите от измерването на Индекса ще са:
– определяне на параметрите, характеризиращи интегритета в съдебната система;
– осигуряване на възможност за формулиране на предложения за прилагане на законодателни и управленски въздействия за по-ефективно прилагане на препоръките на Европейската комисия за постигане на добро управление на съдебната власт.
– повишаване на общественото доверие в съдебната система.
– комуникиране на проблемите по изграждането на мониторинг на интегритета на съдебната система.
Измерването на ИИСС ще осигури възможност за обективно и безпристрастно осъществяване на граждански контрол по отношение на процесите на модернизация на съдебната система.
Устойчивостта на проекта и неговите резултати ще бъде осигурена чрез създаването на възможност за периодично измерване на индекса и така да се наблюдава развитието и динамиката на критериите, заложени в Препоръките на ЕК в областта правосъдие.
С оглед осигуряване на устойчивост и популяризиране на разработения Индекс на интегритета в съдебната система ще бъде организирано публично събитие, което съвместно с ЦМП и СЮБ ще осигури поддържането и популяризирането на Индекса на интегритета в съдебната система и след приключването на проекта.
Изпълнението на дейност 5 ще бъде осигурено от експертите по проекта, за които са предвидени преки разходи за персонал, а именно:
– Владислав Славов – старши експерт – общо ръководство на изпълнението;
– Емил Георгиев – старши експерт – отговаря за методическите аспекти на ИИСС;
– Душана Здравкова – старши експерт – отговаря за анализа на показателите за интегритет в съдебна система;
– Мария Николова – старши експерт – отговаря за методите за измерване на ИИСС.
Логистиката при изпълнението на дейност 5 ще бъде осигурена от екипа за организация и управление на проекта. |
12 263.52
|
14 436.34
|
Информация и комуникации по проекта: Дейността предвижда популяризиране на дейностите по проекта и информиране на широката общественост и заинтересованите страни за целите, дейностите и очакваните резултати от проекта. Дейността е заложена в проекта съгласно изискванията на програмата .
Целта на дейността е да се популяризира финансовата помощ на ЕС, съгласно Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. като се предостави информация за целите, дейностите и очакваните резултати от проекта да достигне до представителите на целевите групи и широк кръг от заинтересовани лица. В рамките на тази дейност е предвидено разработване и разпространите на:
– брошура, популяризираща услугите, предлагани по проекта – 500 бр.;
– плакати, представящи целите и очакваните резултати от проекта – 500 бр., които ще бъдат поставени на подходящи места в сгради на съдебната система;
– информация за проекта, качена на интернет страниците на ЦМП и СЮБ. На страниците ежемесечно ще се качва информация за хода на проекта, предстоящите за изпълнение дейности – най-малко 18 информационни материала;
– публикации в интернет медии за резултатите от проекта – 6 бр.
– информационни табели – 2 бр., отразяващи финансовата помощ на ЕС, поставени в ЦМП и СЮБ.
Чрез изпълнение на настоящата дейност ще се постигне популяризиране на целите на проекта и Оперативна програма "Добро управление" и визуализация на финансовия принос на Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, както и популяризиране на постигнатите по проекта резултати и създаване на положителна обществена нагласа по отношение на процесите на модернизация на съдебната система.
Всички материали изготвяни в рамките на проекта ще бъдат оформени съгласно изискванията за обозначаване, че проектът се изпълнява по Оперативна програма "Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. При изработката на всички материали, свързани с изпълнението на проекта ще бъдат спазвани Национална комуникационна стратегия 2014 – 2020 г. и Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.
Дейността ще бъде изпълнена от екипа за организация и управление на проекта, при стриктно спазване на изискванията, определение в Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. за изпълнението на дейност 6 не са предвидени преки разходи за персонал. |
0.00
|
0.00
|