Дейност 1: Изграждане на площадка за подхранване на грабливи птици Черен лешояд (Aegypius monachus), скален орел (Aquila chrysaetos) и Кръстат орел (Aquila heliaca), предмет на опазване в границите на защитена зона BG 0000496 "Рилски манастир" за опазване на дивите птици, в териториалния обхват на ПП "Рилски манастир".: Дейността е в изпълнение на Плана за управление, част IV, т. 2.0 Програми и проекти, подточка 2.2.5. Програма за опазване на консервационно значимите видове, Проект – Изкуствено подхранване на лешоядните птици.
Установени заплахи за видовете:
1. Намирайки се във високопланински райони при намалял брой на отглежданите животни в и около планината, ПП „Рилски манастир” понастоящем не предоставя оптимални условия за грабливите птици, които се нуждаят от трупове на умрели животни за храна.
Три вида – Черен лешояд (Aegypius monachus)-Природозащитен статус: в България: изчезнал EX B[1(a+b(iii))]+C[2a(i)]+D; ЗБP-II, III; международен: IUCN - почти застрашен; ECS-Spec 1; ДП-I; БеК-II; CITES-II, БоК-II , скален орел (Aquila chrysaetos)-Природозащитен статус: в България: уязвим VU [B1a + b(V) +D1 + E]; ЗБР-ІІ, ІІІ; международен: ECS-spec 3, рядък; ДП-І; БеК-ІІ; CITES-II; БоК-ІІ и кръстат орел (Aquila heliaca)- Природозащитен статус: в България: критично застрашен CR [D + E]; ЗБ–II, ІІІ; международен: IUCN-VU,ECS-spec 1, рядък; ДП-І; БеК-ІІ; CITES-I; БоК-ІІ. са обект на опазване в ЗЗ „Рилски манастир” и имат нужда редовно да намират умрели животни.
2. В територията около ПП „Рилски манастир” има данни за нелегално използване на отровни примамки за борба с хищници и скитащи кучета, което е основна причина за отравяне на мършоядни видове, включително целевите, посочени тук.
3. Необезопасени стълбове от електропреносната мрежа предизвикват електрически удари на кацнали на тях птици или сблъсък с жиците.
Заплахите в точка 1 и 2 могат да се предотвратят, като се изгради площадка за подхранване в Парка, на която да се изнасят трупове на умрели животни от ферми в околността на Парка.
Заплахите посочени в т.3 ще се предотвратят със закупуване и инсталирани изолационни материали по електрическите стълбове на територията на ПП „Рилски манастир”
Текстове посочващи посочените по-горе заплахи и необходимите мерки за опазване има в Националния план за действие за Кръстатия (Царския) орел 2013-2022 и в черновата на Националния план за действие за опазване на черния лешояд (изготвен по проект LIFE08 NAT/BG/278 и депозиран в МОСВ).
"Съгласно стандартния формуляр на защитена зона BG0000496 "Рилски манастир" за опазване на дивите птици, статусът на трите вида предмет на дейността (Черен лешояд (Aegypius monachus), Скален орел (Aquila chrysaetos) и Кръстат орел (Aquila heliaca)) е с глобална оценка "С"." |
47 500.01
|
40 717.37
|
Дейност 2: Подобряване на природозащитното състояние на природно местообитание 6430 „Хидрофилни съобщества от високи треви в равнините и в планинския до алпийския пояс“ предмет на опазване в границите на защитена зона BG 0000496 "Рилски манастир", в териториалния обхват на ПП "Рилски манастир".: Основните заплахи за природното местообитание са взети от специфичния доклад за местообитанието от проект "Картиране и определяне природозащитното състояние на висши растения, мъхове и природни местообитания 068. 6430 Хидрофилни съобщества от високи треви в равнините и в планинския до алпийския пояс. Разпространение в ЗЗ BG0000496 „Рилски манастир“.
Дейността е в изпълнение на Плана за управление, част IV, т. 2.0 Програми и проекти, подточка 2.2.3 Програма за опазване на високопланинската безлесна зона, проект - Оценка, картиране и определяне на мерки за опазване на високопланинските тревни, скални и клекови съобщества и 2.2.5. Оценка на популациите и мерки за опазване на консервационно значимите видове и техните местообитания.Основните заплахи за местообитанието са посочени по-долу:
1.На територията на ПП „Рилски манастир“ се наблюдава слабо фрагментиране в рамките на местообитание 6430. То е обусловено от природни фактори и е повече от 1% от площта на местообитанието. Основната причина е самозалесяване и обрастване с храсти на местообитанието. Наблюдава се естествено настаняване на дървесни и храстови видове, основно на клек, по-рядко смърч, бяла мура и хвойна. В някои райони дървесните и храстовите видове заемат повече от 10% от площта на местообитание 6430.
2.На места има поява на рудерални /конкурентни/ видове, в районите които са най-посещавани от туристи, като местността Тиха Рила и района на Долно Рибно езеро. Срещат се типичните растителни видове, като Cirsium appendiculatum, Angelica pancicii, Geranium sylvaticum, Aconitum lamarkii, Cicerbita alpina, Heracleum verticillatum, Calamagrostis arundinacea, Geum coccineum и много други.
3.Всички малки реки, включени в рилската деривация, имат промяна на водния режим под водохващанията. Това е особено проблематично през сухите летни месеци, когато водният дебит спада. Това от своя страна води до изсушаване на почвения слой и загуба на редица видове, които са строго приспособени към постоянен режим на овлажняване. Такива засушавания се наблюдават в районите на Тиха Рила и района на Долно Рибно езеро.
4.В районите на природното местообитание се наблюдава силен антропогенен натиск, водещ до утъпкването му и замърсяването му с битови отпадъци.
5.В райони с интензивна паша под язовир "Калин" има наличие на биогенно замърсяване.
Съгласно специфичния доклад за природното местообитание от проект "Картиране и определяне природозащитното състояние на висши растения, мъхове и природни местообитания 068, неговото общо природозащитно състояние е оценено като "Неблагоприятно-незадоволително". |
120 624.16
|
118 693.10
|
Дейност 3: Организация и управление на проекта:
Екипът за управление на проекта е формиран от служители на дирекцията и външни експерти. Eкипът ще се състои от:
1. Ръководител- експерт на кандидата.
2.Финансист и лице по съхранение на документи- експерт на кандидата.
3.Служител по мониторинг и докладване и информация и публичност- служител на кандидата.
4.Юрист - външен правоспособен експерт.Той ще подготвя необходимите документи за провеждане на процедурите под ръководството на директора на паркът и ръководителя на проекта, ще изготвя заповеди, договори. Юристът ще участва, когато е необходимо да бъдат провеждани процедурите и ще оформя доклада от комисията за класиране на кандидатите.
Изготвяне на актуализиран план за изпълнение на проекта дава възможност за ясна и последователна организация при изпълнението на проекта и се предвижда да бъде изготвен до края на първия месец от старта на проекта. Предвидено е дейностите по осигуряване публичност на проекта да се организират директно от координатора на проекта, със съдействието (където се налага) на всички останали експерти от екипа за управление и експертите, включени в изпълнението на дейностите. Задълженията за отчитане и докладване на текущото изпълнение, както и периодичната отчетност към договарящия орган са разпределени и описани в задълженията на отделните експерти.
|
19 080.00
|
17 786.30
|
Дейност 4: Мерки за публичност, информация и комуникация на проекта.: Пряко отговорен за изпълнението на дейността ще бъде Служителя по мониторинг и докладване и информация и публичност, с помощта на останалите експерти по проекта. Той ще прилага мерките за информация и публичност спрямо целевите групи. Групите са: (1) регионални и национални медии; (2) широка общественост; (3) управляващия орган на ОПОС; (4) регионални и национални държавни институции. |
3 629.16
|
3 627.96
|