Проектът предвижда осигуряване на адаптирана работна среда за заетите лица в ИНФРАКОРЕКТ СТРОЙ ЕООД, като удовлетворява потребността им от предотвратяване на рискове за здравето и трудови злополуки, предпазване от професионални заболявания, поддържане на здравето през целия трудов живот, придобиване на знания и умения за внедряване на екологосъобразна фирмена култура.
Целевата група по проекта са 31 заети лица в предприятието.
Проектът цели подобряване качеството на работните места в ИНФРАКОРЕКТ СТРОЙ ЕООД чрез осигуряване на здравословна и безопасна работна среда, въвеждане на „зелени модели за прилагане принципите на климатично неутрална икономика и насърчаване социалните иновации в предприятието.
Дейностите по проекта ще доведат до устойчиви условия на труд и адаптиране на работната среда към съвременните предизвикателства за безопасност, устойчива икономика и достоен труд.
В резултат на изпълнение на проекта работната среда в ИНФРАКОРЕКТ СТРОЙ ЕООД ще се адаптира за осъществяване на преход към климатично неутрална икономика, ще се подобри безопасността при работа и ще се приложат съвременни модели на организация на работния процес, което от своя страна ще подобри качеството на работните места, прилаганите стандарти за здравословни и безопасни условия на труд и ще рефлектира положително върху постигане на устойчиви условия на труд.
Основни дейности по проекта:
1. Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд
2. Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд: Дейността е основна и необходима за успешното изпълнение на проекта, за постигане на неговите цели и резултати
Целта на дейността е да се въведат „зелени“ модели на организация на работните процеси за лицата, включени в целевата група. „Зелените“ модели ще бъдат свързани с повишаване на ресурсната ефективност и/или за намаляване въздействието върху околната среда и/или за повишаване устойчивостта на предлаганите услуги от компанията, като конкретната насоченост на тези нови за дружеството модели на организация на работните процеси ще бъдат определени на базата на преглед на моментното състояние и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики. Този преглед ще се извърши в началото на дейността и той ще обоснове конкретните „зелени“ модели и „зелените“ карти за тях към всяка длъжност на лицата от целевата група. Ще се разработи и приеме план от мерки за прилагане на „зелените“ модели. Моделите на организация на работните процеси ще бъдат въведени в компанията, което ще включва и обучение на персонала – представителите на целевата група, за прилагането и изпълнението на съответните мерки.
Кризите в последните няколко години, засегнали икономиката на България, Европа и Света, налагат спешна промяна в организацията на работа на компанията. Пандемия, инфлация, войните в Украйна и в ивицата Газа, високите цени на горивата, енергийна криза са все предизвикателства, които налагат адаптиране и адекватни действия от страна на кандидата. В сферата на пътното строителство и производство на асфалтови смеси всички тези кризи се допълват от дефицит на основни строителни материали, като напр. пясък, и все по-засилващ се проблем с обезвреждането на строителните отпадъци, тяхното рециклиране и повторно използване.
В резултат на изпълнение на дейността ще се подпомогне преходът на компанията към климатично неутрална икономика, за да може дружеството да се адаптира по-плавно и да продължи да поддържа висока степен на конкурентоспособност. Този преход не може да бъде осъществен без инвестиране в обучение и адаптиране на работниците за активно участие в процеса. С изпълнение на дейността компанията ще започне да прилага в своята работа основните принципи на кръговата икономика и ще осигури екологосъобразна трудова заетост.
Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
6 200.00
0.00
Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд: Дейността е основна и необходима за успешното изпълнение на проекта, за постигане на неговите цели и резултати.
Цел-да се постигнат по-добри стандарти за ЗБУТ, чрез инвестиции в КПС за лицата от ЦГ, осигуряващи минимизиране на рисковете и опасностите при работа от най-висок клас. Дейността цели да постигне нива на безопасност и здраве, които не просто удовлетворяват минималните изисквания на приложимото законодателство, а създават условия за постоянно поддържане на високо качество в безопасността при работа на площадката на асфалтобазата и устойчиви условия на труд. Това ще повиши качеството на работните места.
ИНФРАКОРЕКТ СТРОЙ спазва приложимото законодателство и стандарти за ЗБУТ,има сключен договор със СТМ.
Изготвена е Програма за намаляване и ликвидиране на риска за здравето и безопасността,утвърдена от управителя.
Проектът въздейства на следните идентифицирани опасности и рискове за ЦГ, които работят на площадката на асфалтобазата:
1.Риск от наличие на миризми (неорганизирани емисии) при товарене на асфалтовата смес в камиона
2.Риск от експозиция на потенциално опасни за здравето и безопасността химични агенти (неорганизирани емисии) и експозиция на прах в работната зона при товарене на асфалтови смеси
3.Опасност от изгаряне при пълнене на асфалтова смес в каросерията на автомобилите (разливане, разпръскване)
Проектът предвижда монтиране на КПС Капсулована система за ограничаване на вредните емисии от прахообразни и химични вещества и Аспирационна система за улавяне на миризми.
Посечените КПС представляват по смисъла на пар.1, т.6 от ЗБУТ технологично решение,което изолира пространството,в което се проявява опасност от увреждане за работещите.
Описаните КПС до момента не са използвани от дружеството. Капсулованата система за улавяне на вредни емисии представлява метален съд, в който чрез релсови колички се довеждат асфалтовите смеси с оглед предотвратяване на разпрашване и разливи на суровини.Тя е затворен тип система, чиято цел е да минимизира съприкосновението на асфалтовите смеси с атмосферния въздух.Така се ограничават неорганизираните емисии от прах и намяляват вредните химични вещества-неорганични газообразни, канцерогенни, органични в-ва и въглероден оксид.Чрез капсуловата система се минимизират опасностите от трудови злополуки, като изгаряния и вдишване на големи количества въглероден оксид, което би могло да доведе до фатални работещите инциденти. Капсулованата система ще обезопаси процеса по товарене на камионите с асфалтова смес.Без нея, загрятата до 175°С асфалтова смес се изсипва директно в камионите, като образува кълбо от черен прахообразен дим наситен с вредни в-ва и миризми.Процесът по товарене на един камион продължава около 15 минути и за този кратък период се натрупва изключително голям брой вредни за здравето на работещите прахообразни вещества и миризми.При пълен работен ден могат да бъдат натоварени десетки камиони, което повишава многократно нивата на прахови частници и вредни вещества в атмосферния въздуха. Капсулованата система предотвратява разпрашаването на вредни вещества във въздуха, но за ограничаване на миризмите от горещия асфалт е необходимо към системата да се инсталира аспирация за улавяне на миризми. Тя се поставя в края на металния съд, непосредствено преди асфалтовите смеси да бъдат натоварени в камионите.
В резултат на изпълнение на дейността ще се доставят КПС, даващи защита от по-висок клас и гарантиращи по-качествена работа при осигурена защита на работещите и предотвратяване на трудови злополуки и професионални болести.
Предвидени са КПС за заетите лица на длъжности:
1.Работник производство на асфалтови смеси – 17 лица
2. Шофьор товарен автомобил – 10 лица
3. Шофьор тежкотоварен автомобил – 2 лица
4. Машинист ПСМ - 2 лица
Дейността включва следните два етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
2.1 Провеждане на процедура за избор на външен изпълнител – доставчик на КПС
2.2 Доставка на КПС за лицата от ЦГ
603 078.15
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN