Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд в "РМЗ МИХАЙЛОВ" ЕООД (Дейност 4 от УК): Дейността е насочена към ограничаване на рисковете за здравето и безопасността на работещите при осъществяване на трудовата дейност и подобряване условията на труд, чрез осигуряване на средства за колективна защита. Дейността включва закупуване и въвеждане в експлоатация на средства за колективна защита от прах, токсични и други вредни вещества, а именно 4 бр. мобилни системи за аспириране и филтриране на заваръчни газове и газопрахови емисии от плазмено рязане и 2 бр. аспирационни маси, за аспириране и филтриране на заваръчни газове и прах. Необходимостта от осигуряване на посочените по-горе средства за колективна защита е идентифицирана и произтича от текущата оценка на риска в предприятието и е заложена за изпълнение в програмата за минимизиране на риска.
Въпреки, че към настоящият момент в „РМЗ МИХАЙЛОВ“ ЕООД са осигурени минималните задължителни здравословни и безопасни условия на труд, е при оценката на риска е идентифицирана необходимост от осигуряване на средства на колективна защита от вредности - токсични газове и прах, произтичащи от осъщестяването на заваръчни процеси и плазмено рязане на метали. При осъществяване на работните процеси по заваряване и плазмено рязане на метали, във въздуха на работната среда се отделят заваръчни газове и газопрахови замърсители, които при вдишване представляват риск за безопасността и здравето на работещите. Предприятието е обезпечило заетите лица на работните места, съобразно видовете работа, с необходимите лични предпазни средства, но те имат ограничен обхват на действие, осигурявайки временно само персоналната защита на конкретно заетите с работните процеси лица, без да успяват да неутрализират или ограничат трайно риска за работещите, осъществяващи дейност на работната площадка.
Към настоящият момент, предприятието не разполага със средства за колективна защита (принудителна вентилация и/или аспирация) неутрализиращи или ограничаващи въздействието на горепосочените вредности, на чиято експозиция са изложени, както всички пряко заети в производствената дейност лица, така и тези, които присъстват на работната площадка с оглед на технологична, логистична или организационна необходимост. Текущо, за отвеждането от работната среда на образуваните в резултат от работните процеси заваръчни газове и прахогазовите замърсители и ограничаване на тяхното въздействие върху здравето и безопасността на работещите, се разчита на естествената вентилация на работните помещения, която е крайно недостатъчна и неефективна.
Посредством планираните за закупуване средства за колективна защита, ще се ограничат или неутрализират изцяло описаните по-горе рискове за здравето и безопасността на работещите, като мярката е в съответствие с чл.125 от Наредба 7 от 23.09.1999 год. Системите за аспирация ще осигуряват засмукването и филтрирането на смесеният с газови и газопрахови замърсители въздух, като след филтрацията му ще го връщат обратно в работното помещение, пречистен. Предвидените за придобиване средства за колективна защита са планирани в количества, съобразени с видовете работа, интензивността на дейността и общият обем на работните помещения на предприятието (34 000 куб.м.), в което се осъщестяват работни процеси.
Въвеждането на средствата за колективна защита ще обезопаси работната среда от идентифицираният риск и ще осигури обхват на защитата, както върху конкретните работни места, на които се извършват заваръчни процеси и плазмено рязане на метали, така и върху лицата, които не са пряко заети със съответните операции, но присъстват или осъществяват дейност на работната площадка общо 15 заети лица, в т.ч.: заварчици, шлосер-монтьори, стругари, плазморезчици, оператор металообработващи машини, инженер конструктор.
Етапи при изпълненето на дейността:
1) Избор на изпълнител за доставка на планираното за придобиване оборудване (1-3-ти месец);
2) Доставка, инсталиране и обучение на персонала за работа с оборудването (4 - 7-ми месец);
3) Въвеждане в експлоатация на оборудването (8-ми месец). |
230 440.50
|
0.00
|
Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в РМЗ МИХАЙЛОВ ЕООД. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд (Дейност 1 от УК).: Дейността е насочена към въвеждане на „зелени“ модели на организация на работните процеси и работните места, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност , намаляване въздействието върху околната среда и формиране на екологосъобразна култура в предприятието.
Въвеждането на нови „зелени“ модели на организация на труда в РМЗ МИХАЙЛОВ ЕООД, ще бъде свързано с въвеждане на промени в организацията на работа, за включване на екологосъобразни и ресурсоефективни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места в предприятието. Разработването и въвеждането на „зелени“ модели на организация на работните процеси и трудовата дейност, се очаква да има хоризонтален ефект, доколкото дейността е относима потенциално към всички звена, работни процеси и работни места в дружеството. Преходът към климатично неутрална икономика, изправя пред сериозни предизвикателства предприятието и заетите в него лица и пряко засяга осъществяваните работни процеси, което налага извършване на организационни промени, целящи адаптиране на работните места към непрекъснато променящите се модели на работа, с оглед необходимостта от повишаване на ресурсната ефективност и намаляване на въглеродният и екологичният отпечатък от дейността. Въвеждането на „зелени“ модели на организация на труда и работните процеси, ще осигури на заетите лица нови знания и умения да прилагат ресурсоефективни и екологосъобразни практики при осъществяване на трудовата си дейност и ще спомогне за подобряване на качеството и устойчивостта на работните места, и формиране на екологосъобразна култура в предприятието.
Целева група на дейността са всички заети на трудови правоотношения в предприятието лица, общо 17 души (към датата на представяне на проектното предложение).
Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики. (1-2-ри месец)
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места. (3-9-ти месец)
1.3. Разработване и приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието. (10-11-ти месец)
1.4. Въвеждане и прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени. (12-ти месец)
Очаква се посредством адекватна, приложима и изпълнима реорганизация на работните процеси и на работните места, да се поввиши ресурсната ефективност, да се намали екологичният отпечатък от дейността и да се формира трайна екологосъобразна култура на зетите в предприятието лица. |
0.00
|
0.00
|