Създаване и обучение на екипи за извършване на подготовка за извеждане, психологическо консултиране, оценка на специфичните медицински потребности, оценка на нуждата от интензивна подкрепа от специалисти.: Основната цел на тази дейност е да се обезпечи технически стартирането на цялостният процес по подготовката и извеждането на пълнолетните лица с увреждания, настанени в 41 бр. специализирани институции (СИ) и пълнолетните лица с увреждания, пребиваващи в 11 бр. Държавни психиатрични болници (ДПБ) по социални индикации, като се сформират екипите, отговорни за оценката на потребностите на лицата, подготовката за извеждане и плановете за подкрепа и същите преминат и подходящото обучение за това.
Дейността включва създаването и обучение на екипите за: извършване на предварителна оценка на потребностите на лицата, настанени в специализираните институции, които предстои да бъдат закрити и на лицата, дълготрайно пребиваващи в Държавните психиатрични болници по социални индикации; оценка на специфичните медицински потребности; оценка на нуждата от интензивна подкрепа от специалисти; оценка на социалния им кръг и възможности за реинтеграция в домашна среда и/или ползване на друг вид социална услуга; изготвяне на индивидуални планове за извеждане на лицата, които в максимална възможна степен отчитат техните предпочитания, изградени емоционални връзки, характер и особености, психологическо консултиране и подготовка за извеждането им.
В рамките на дейността ще бъдат създадени на различни нива следните екипи:
- на централно ниво, включващ експерти от отдел Социални услуги за пълнолетни лица, Главна дирекция Социално подпомагане, към Бенефициента, които ще оказват методическа помощ и подкрепа на всеки етап от оценката на останалите екипи, както и ще проведат предвидените в рамките на дейността обучения.
- на териториално ниво, включващ координатори, разпределени по региони в страната. Планира се всяко лице да отговаря за работата на средно 3 или 4 екипа за оценка, в зависимост от местонахождението им в страната, разпределени на териториален признак. Те оказват методическа подкрепа на място на екипите за оценка в съответствие с разпоредбите на специализираното законодателство и стратегическите документи за дългосрочна грижа и деинституционализация на грижата за възрастни хора и хора с увреждания. След изготвянето на всички оценки и планове същите ще бъдат надлежно представени от тях на централно ниво.
- на местно ниво - на територията на всяка специализирана институция и държавна психиатрична болница, които ще извършват индивидуалните оценки на потребностите и плановете на лицата от целевите група.
Обучение на екипите
След като бъдат сформирани екипите на териториално и местно ниво, същите ще преминат през обучение в съвременни методи на работа, базирани на социалния подход към увреждането с оглед изготвяне на индивидуалните оценки на потребностите на лицата, потребители на 41 специализирани институции определени за закриване и на лицата, трайно настанени в 11 държавни психиатрични болници. Планираното обучение има за цел да предостави място за специалистите от отделните административни нива и сектори, да взаимодействат с колегите си и позволява изграждане на позитивни взаимоотношения, подобряване на сътрудничеството и увеличаване на социалното сближаване в екипа. Ще бъдат представени добри примери от практиката на работещите по Проект BG05M9OP001-2.038 – 0001 – С01 „Нова дългосрочна грижа за възрастните и хората с увреждания“ за извеждане и интегриране на оценени потребители, настанени в нови социални услуги в общността и реалната промяна в техния живот.
Чрез това обучение ще бъде дадена възможност на екипите да формират общ език и разбиране, споделено чувство за ангажираност и отговорност за постигане на задачата, мотивация и запознаване на заинтересованите страни по места с положителните ефекти от процеса на деинституционализация. |
2 741 196.20
|
0.00
|
Изготвяне на оценки на потребностите на лицата с увреждания и планове за извеждането им с препоръки за подкрепата в случай на настаняване в новите услуги за резидентна грижа: Целта на дейността е да се планира подготовката за настаняване в подходящо място за живот в общността на лицата от целевата група, чрез извършване на индивидуални оценки на потребностите на лица от 41 СИ.Създадените и обучени 41 екипа на местно ниво в рамките на първите 13 месеца от дейността ще изготвят индивидуалните оценки на потребностите и планове за извеждането им от СИ,определени за закриване с препоръки за подкрепата в случай на настаняване в новите услуги за резидентна грижа, при съобразяване на желанията и предпочитанията на лицата и предприемане на дейности за тяхното овластяване. Оценките и плановете ще се извършват на място в следните институции:
-8 Дома за пълнолетни лица с деменция (ДПЛД)- с. Падеш, общ. Благоевград,с. Славянци, общ. Сунгурларе, с. Огнен, общ. Карнобат, с. Горско Косово,общ. Сухиндол, с. Салаш, общ. Белоградчик, с. Бистрилица, общ. Берковица, с. Добри дол, общ. Лом, с. Горна Махала,общ. Калояново.
-7 Дома за пълнолетни лица с психични разстройства (ДПЛПР) –с. Правда, общ. Дулово, гр. Твърдица,общ. Твърдица, с. Петково,общ. Смолян, с. Ровина, общ. Смолян, с. Лясково, общ. Стара Загора, гр. Свиленград, общ. Свиленград,с. Черни връх, общ. Смядово;
-18 Дома за пълнолетни лица с умствена изостаналост (ДПЛУИ)–с. Русокастро,общ. Камено, с. Факия, общ. Средец, гара Оборище, общ. Вълчи дол, с. Горен чифлик, общ. Долни чифлик,с. Драганово, общ. Горна Оряховица, с. Бутан, общ. Козлодуй, с. Батошево, общ. Севлиево; с. Българево, общ. Каварна, гр. Лом, общ. Лом, гр. Батак,общ. Батак, с. Славовица, общ.Септември, гр. Баня,общ. Карлово, с. Джурково, общ. Лъки, гр. Пловдив, общ. Пловдив, с. Бяла, общ. Сливен, с. Медовина, общ. Попово, с. Малко Шарково,общ. Болярово, с. Маленово,общ. Стралджа;
-6 Дома за пълнолетни лица с физически увреждания (ДПЛФУ) –гр. Провадия, общ. Провадия, с. Горски Горен Тръмбеш, общ. Горна Оряховица, с. Ловско, общ.Лозница, с. Айдемир, общ. Силистра, гр. Стара Загора,общ. Стара Загора, гр. Пловдив, общ.Пловдив;
-2 Дома за пълнолетни лица със сетивни нарушения (ДПЛСН)–гр. Вълчедръм,общ. Вълчедръм, гр. Пирдоп, общ. Пирдоп.
Предвид уврежданията на лицата, в рамките на един работен ден ще се извършват не повече от две-три индивидуални социални оценки и планове. Целта на оценките е да се изследва социалния кръг на лицата от целевата група, създадените доверителни връзки с други потребители, възможностите и желанието им за реинтеграция в семейна среда и други. Индивидуалните оценки, плановете за подкрепа и за извеждане се базират на комплексната оценка на потребностите и включват активното участие на лицата и техните близки. В процеса на планиране, всяка дейност се договаря с тях. Като се има предвид, че процеса свързан с извеждането на потребителите е продължителен и с оглед вероятността да настъпят промени в цялостната ситуация, касаеща потребителите (в здравословно състояние, преосвидетелстване от ТЕЛК и др. ),както и възникнала нова информация и/или промяна в обстоятелствата се планират в рамките на следващите 12 месеца от дейността и минимум 1400 актуализации на индивидуални оценки, които екипите ще извършат, при налична нова информация и/или променените обстоятелства.С оглед на постигане на положителни резултати, свързани с подобряване на качеството на живот на лицата, които следва да бъдат изведени от СИ, ще се използват добрите практики, свързани с деинституционализацията на грижа за деца с увреждания и с предходните извеждания на пълнолетни лица от специализираните институции. Натрупаният практически опит в междуинституционалното сътрудничество между всички ангажирани с процеса административни нива (национално, регионално, местно), подготовката на екипите, участващи в процеса на деинституционализация, допринасят за спокойно извеждане на потребителите от планираните за закриване институции и настаняването им в новите социални услуги в общността и изграждане на приемаща и подкрепяща нагласа в обществото. |
6 671 707.20
|
0.00
|
Оценка на потребностите на лица, трайно настанени в държавни психиатрични болници и насочването им към подходящи социални услуги. Подготовка на лицата за извеждане от държавните психиатрични болници.: Целта на дейността е да се планира подготовката за настаняване в подходящо място за живот в общността на лицата от целевата група, чрез извършване на индивидуални оценки на потребностите на лицата, за които в момента се полагат грижи в лечебни заведения (психиатрични болници) и същите не могат да бъдат реално изписани поради липсата на подкрепяща среда и полагане на адекватна грижа за тях. Създадените и обучени 11 екипа на местно ниво в рамките на 13 месеца ще изготвят индивидуалните оценки на потребностите и планове за извеждането им от ДПБ с препоръки за подкрепата в случай на настаняване в новите услуги за резидентна грижа, при съобразяване на желанията и предпочитанията на лицата и предприемане на дейности за тяхното овластяване. Процесът на оценяване ще бъде подкрепен от представител на асоциирания партньор на проекта в лицето на Министерство на здравеопазването.
Оценките и плановете ще се извършват на място в Държавните психиатрични болници:
- ДПБ – Церова кория, общ. Велико Търново;
- ДПБ – Севлиево, общ. Севлиево;
- ДПБ – Карвуна, общ. Добрич;
- ДПБ – Кърджали, общ. Кърджали;
- ДПБ – Ловеч, общ. Ловеч;
- ДПБ – Карлуково, общ. Луковит;
- ДПБ – Пазарджик, общ. Пазарджик;
- ДПБ – Бяла, общ. Бяла;
- ДПБ – Нови Искър, р-н Нови Искър, Столична община;
- ДПБ – Раднево, общ. Раднево;
- ДПБ – Царев брод, общ. Шумен.
Взаимодействието между социалната и здравната система е ключова предпоставка за осигуряване на комплексност на подкрепата за лицата с увреждания. При изготвянето на оценките на потребностите и за подготовка им за извеждане от ДПБ ще се използват добри практики за дългосрочни грижи след активното психиатрично лечение, чрез осигуряване на подходящи условия за живот в общността. Изграждането и развитието на модели за мултидисциплинарна работа, ще осигури възможности за подобряване на качеството на живот на тези хора. Предвид уврежданията на лицата от целевата група, в рамките на един работен ден ще се извършват не повече от две-три индивидуални социални оценки и планове.
Целта на оценките е да се изследва социалния кръг на лицата от целевата група, създадените доверителни връзки с други потребители, възможностите и желанието им за реинтеграция в семейна среда и други. Индивидуалните оценки, плановете за подкрепа и за извеждане се базират на комплексната оценка на потребностите и включват активното участие на лицата и техните близки. В процеса на планиране, всяка дейност се договаря с тях. Като се има предвид, че процеса свързан с извеждането на лицата, трайно настанени в държавните психиатрични болници е продължителен и с оглед вероятността да настъпят промени в цялостната ситуация, касаеща потребителите (в здравословно състояние, преосвидетелстване от ТЕЛК и др. ),както и възникнала нова информация и/или промяна в обстоятелствата се планират в рамките на следващите 12 месеца от дейността и минимум 100 актуализации на индивидуални оценки, които екипите ще извършат, при налична нова информация и/или променените обстоятелства.С оглед на постигане на положителни резултати, свързани с подобряване на качеството на живот на лицата, които следва да бъдат изведени от психиатричните болници, ще се използват добрите практики, свързани с деинституционализацията на грижа за деца с увреждания и с предходните извеждания на пълнолетни лица от специализираните институции. Натрупаният практически опит в междуинституционалното сътрудничество между всички ангажирани с процеса административни нива (национално, регионално, местно), подготовката на екипите, участващи в процеса на деинституционализация, допринасят за спокойно извеждане на потребителите и настаняването им в новите социални услуги в общността и изграждане на приемаща и подкрепяща нагласа в обществото. |
573 259.50
|
0.00
|
Осигуряване на супервизия на екипите, ангажирани с оценките и разработването на плановете за извеждане на потребителите, както и на тези, предоставящи социални услуги в специализираните институции, до окончателното им закриване: Целта на настоящата дейност е да се подкрепят екипите на местно ниво сформирани по дейност 1 в директната им работа по извършване на индивидуалните оценки на потребностите и плановете за подкрепа и на специализирания и управленски персонал и на персонала, работещ пряко с потребителите на специализираните институции до окончателното им закриване, подкрепа по превенция на професионалното прегаряне и поддържане на високо ниво на компетентност.
Подкрепата ще се реализира чрез супервизия на специалистите за справяне в конкретни ситуации в процеса на оценяване. Супервизията е задължителен компонент при помагащите професии и има основна роля за поддържане на компетентността на специалистите, работещи в социални услуги. Супервизията е преди всичко подкрепящ и развиващ процес.
Супервизията подпомага работещите за подобряване на качеството на услугите; изпълнение на професионалните стандарти; професионалната етика; придобиването на знания и умения; професионалното развитие; ценностите и нагласите, които спомагат да се развие партньорско отношение с клиентите; професионалната идентичност, мотивация на персонала и др. Супервизията подпомага работещите в социалните услуги за преодоляване на затруднения от професионален, психологически и емоционален характер.
Потребностите от супервизия се обясняват с липсата на специализиран опит, високото психическо натоварване при директна работа с потребителите, силна емоционална ангажираност и многото отговорности в ежедневната работа. Специалистите се нуждаят от допълнителна подкрепа в ежедневните си дейности на работното си място, касаеща предимно здравни и психологически проблеми, методическа подкрепа в посока справяне с проблеми с потребители и директна работа с тях, както и извършването на адекватна оценка на специфичните им потребности.
В рамките на дейността се планира и осигуряване на взаимодействие между екипите на СИ и новосъздадените социални услуги, преди извеждането на потребителите, посредством провеждане на редица опознавателни срещи на територията на всяка СИ. Ще бъде изготвено Ръководство за провеждане на опознавателните срещи между екипите на СИ и новосъздадените СУ с цел плавното извеждане на потребителите, приемственост на специализираните грижи и индивидуалните нужди на всяко едно от лицата и което ще бъде представено на 15 координатори, под формата на 3-дневно обучение за практическо прилагане.
Оказваната подкрепа ще се развие в няколко направления:
- Екипна супервизия на екипите на местно ниво за извършване на индивидуални оценки на потребностите и планове за подкрепа за извеждане на потребителите от 41 СИ и 11 ДПБ (общо около 312 специалиста);
- индивидуална и групова супервизия на персонала (около 1100 служители) на 41 специализирани институции до окончателното им закриване;
- взаимодействие (около 205 срещи) между екипите на специализираните институции и новосъздадените социални услуги. |
943 230.00
|
0.00
|
Изготвяне на специализирана програма за подготовка за независим живот, съобразена с основните специфики на съответната група хора с увреждания. Планиране на дейностите по фактическото им извеждане. Подготовка на екипите по извеждане за реализация на програмата, супервизия на прилагането й: Целта на дейността е от една страна да се продължи и надгради започнатата деинституционализация на грижата за хора с увреждания, а от друга страна да се съобразят основните специфики на целевите групи за независим начин на живот след извеждането им от СИ и ДПБ. Дейността ще осигури подкрепа на лицата с увреждания по време на целия процес, чрез практическо реализиране на Специализирана програма за подготовка за независим живот до тяхното окончателно извеждане от домовете, настаняване и адаптиране в новоизградените услуги.
Ще бъде разработена Специализирана програма за подготовка за независим живот, като всички стъпки при закриването на СИ са ориентирани към потребителя и неговите променящи се социално-здравни потребности, характер, интереси, история на живот, възможности и предпочитания. Тези характеристики са в основата на планирането и реализирането на грижите, развитието на персонала и др. Чрез програмата всяко лице ще бъде подкрепяно и стимулирано да развива потенциала си и да води независим начин на живот, като му се предоставя ясна, точна и изчерпателна информация за всяка стъпка от плана за закриването на дома, както и за мерките, предприемани при извеждането им.
Програма ще съдържа инструменти и подходи, отговарящи на тяхното когнитивното и психическото ниво на функциониране.Тя ще се провежда с активното участие на всяко едно лице – индивидуална социална работа за подготовка за извеждане от СИ и ДПБ.
Реализирането на дейността ще се осъществи чрез:
1.Изготвяне на специализирана програма за подготовка за независим живот, съобразена с основните специфики на съответната група хора с увреждания – Разработване на Специализирана програма за подготовка за независим живот за лицата, която ще подкрепи лицата, изведени от 41 СИ и 11 ДПБ, а именно около 3200 лица с трайни увреждания. Специализирана програма за подготовка за независим живот ще акцентира в/у характерните специфики за петте вида увреждания (психични разстройства, умствена изостаналост, деменция, физически увреждания, сетивни увреждания, с цел да се постигне максимален резултат върху успеваемостта тези лица да имат реална възможност за водене на независим живот. Предвидената специализирана програма за подготовка за независим живот и социалната работа с лицата с умствена изостаналост и деменция ще бъде насочена към придобиване на социални умения и осигуряване на възможности за социалното им включване чрез изграждане на трудови и социални умения. За лицата с физически и сетивни увреждания програмата ще бъде насочена към справяне с физическия и зрителния дефицит и развиване на социални умения. Програмата ще се разработи в два основни раздела – подготовка и подкрепа при извеждане и подготовка за независим живот.
2. Провеждане на обучения на екипите за прилагане на Специализираната програма за подготовка за независим живот - подготовка за извеждане, същинското извеждане и последващата адаптация на лицата в новосъздадените услуги.
Членовете на всички сформирани екипи на местно ниво за оценка на потребностите, подготовка за извеждане и планове за подкрепа, сформирани в рамките на дейност 1 ще бъдат обучени да прилагат изготвената Специализираната програма за подготовка за независим живот. В обученията ще се включат и представители на персонала от новосъздадените социални услуги. За лицата с психични разстройства, интелектуални затруднения, деменция, физически увреждания и сетивни увреждания в СИ и тези с психична болест, настанени в ДПБ се планира постоянна подкрепа и помощ, както по време на процеса по извеждането им, така и в новосъздадените социални услуги, където ще бъдат преместени.
3.Мониторинг - предвижда се и осъществяване на периодичен мониторинг по прилагането на Специализираната програма, като за целта ще се разработи „ Методика за извършване на периодичен мониторинг“, в която ще определят критерии за измерване нивото на степента за „водене на независим начин на живот“ от потребителите, които са изведени в новосъздадените социални услуги. |
609 030.00
|
0.00
|
Изготвяне на план за закриване на специализираната институция: Целта на настоящата дейност е да се подкрепи процесът за закриване на определените в Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на НСДГ специализирани институции за хора с увреждания (домове за пълнолетни лица с умствена изостаналост, домове за пълнолетни лица с психични разстройства, домове за пълнолетни лица с физически увреждания, домове за пълнолетни лица със сетивни нарушения и домове за пълнолетни лица с деменция), както и да се предприемат своевременни мерки за преустановяване функционирането им, чрез изготвянето на 41 Плана за закриване (съгласно ал. 3, § 34 от ЗСУ), извеждане и настаняване на потребителите в подходящи социални услуги. В подкрепа на изпълнението на дейността ще се използва разработената Методика за закриване на всички специализирани институции за пълнолетни лица с увреждания, в рамките на проект „Нова дългосрочна грижа за възрастните и хората с увреждания“, с което ще се подкрепят и надградят мерки, изпълнявани по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020.
Плановете имат за цел да осигурят ефективна координация и взаимодействие при изпълнение на дейностите по закриване на домове от страна на трите ангажирани институции - служители от АСП (Главна дирекция „Социално подпомагане“, отдел „Социални услуги за пълнолетни лица“, РДСП и ДСП), АКСУ и кметът на съответната община (вкл. директора на съответния дом и социални работници/психолози, назначени в СИ).
Следвайки стъпките на Методиката, експерти от териториалните поделения на АСП, представители на общинските администрации, имащи преки отговорности за предоставянето на социалните услуги в общината и служители на конкретния дом ще изготвят 41 проекта на Планове за закриване на специализираните институции за хора с увреждания, които ще включват конкретни дейности и мерки, срокове за изпълнение, отговорности на общинската администрация, на специализираната институция и на АСП, както и индикативната дата на закриване на съответната СИ
Екипът на централно ниво, структуриран в рамките на дейност 1 ще отговаря пряко за изготвянето на Плановете за закриване на СИ, същите ще работят активно с представителите на общините и с екипите за оценка и ще оказват методическа помощ и подкрепа при необходимост. Те ще имат задължението да обобщят основните данни от изготвените оценки на потребителите, желание на потребителя за преместване в нова услуга; създадени емоционални връзки с други потребители и с членове на персонала на институцията; честота на комуникация с близки, роднини и настойници (за лицата, поставени под запрещение), възможности за реинтеграция и други, имащи отношение за групирането на потребителите при тяхното извеждане.
След извеждането на потребителите се предвижда да се извърши проследяване на процеса по адаптацията им в новите социални услуги за период от 2 месеца.
Не по-късно от два месеца след извеждането на последният потребител от съответния дом, Изпълнителният директор на АСП издава заповед за закриване на институцията. |
0.00
|
0.00
|