Реализацията на настоящия проект ще удовлетвори изключително важни потребности на служителите и мениджмънта на машиностроителна компания „ФОРС-81“ ООД, съответно:
• на служителите - да работят на качествени работни места с максимално здравословни и безопасни условия на труд;
• на мениджмънта - да адаптира дейността на компанията към предизвикателствата на общия стремеж за постигане на климатична неутралност и динамично променящите се работни модели.
За задоволяване на тези потребности ще бъдат изпълнени следните дейности:
• Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд и изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места;
• Осигуряване на колективни предпазни средства;
• Осигуряване на социални придобивки за работещите.
Изпълнението на планираните дейности ще доведе до постигането на следните положителни резултати за дейността на „ФОРС-81“ ООД:
• идентифицирани и въведени екологосъобразни модели и практики в цялостната организация на работа;
• осигурени съвременни и ефективни средства за колективна защита на служителите;
• осигурена възможност за хранене и краткотраен отдих на работниците.
Положителните резултати ще доведат до постигане на следните специфични цели:
• подобряване на ресурсната ефективност и намаляване на въздействието върху околната среда;
• постигане на по – високи нива на опазване здравето и гарантиране безопасността на служителите;
• подобряване на социално – битовите условия за работниците.
Постигането на специфичните цели ще доведе до постигане на общата цел на проекта, а именно:
• да допринесе за подобряване и осъвременяване на работната среда във „ФОРС-81“ ООД, като отговор на предизвикателствата на екологичния, дигитален и демографски преход.
Целева група по проекта са всички 37 (тридесет и седем) служители на компанията.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд. : Целевата група за дейността ще са всички 37 (тридесет и седем) заети лица в предприятието.
Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, включително обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Разработването и въвеждането на „зелени“ модели на организация на работните процеси и трудовата дейност и „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места, ще има хоризонтален ефект, обхващайки всички звена и длъжности.
Изпълнението на дейността ще задоволи потребностите на заетите във „ФОРС-81“ ООД лица от усвояване на нови знания и умения по прилагане на ресурсноефективни и екологосъобразни практики при осъществяване на трудовата си дейност и ще спомогне за подобряване на качеството и устойчивостта на работните места в компанията.
7 400.00
0.00
Осигуряване на колективни средства за защита: С изпълнението на дейността се цели осигуряването на съвременни и ефективни колективни предпазни средства, осигуряващи максимална защита на работниците от непосредствените рискове на работното им място. В производствената дейност на "Форс-81"ООД са идентифицирани три риска, елиминирането на които може да се осъществи посредством осигуряването на колективни предпазни средства. Тези рискове са:
1) Защита от вредни вещества - маслени аерозоли във въздуха в работните помещения. Основното производствено оборудване, което работи и в двата цеха на фирмата са автоматични обработващи центрове. Общо те са 25 на брой. В тези машини има обособено работно пространство, в което върху специална работна маса се захваща метален детайл. На софтуера на машината се задават неговите форми и размери, както и тези на детайла, който се цели да бъде произведен. След като детайла се позиционира в машината, това работно пространство се затваря с прозрачна преграда. Машината избира от шлайфащите инструменти, с които е заредена подходящия за конкретната операция. С високи обороти започва процеса по шлайфане, при който се отнема от метала докато се получи желаното изделие. При това високоскоростно шлайфане, за да се предотврати нагряването на метала се използва оборотна охлаждаща течност, с която се облива обработвания участък. При попадането върху въртящия се инструмент тази течност се разбива на микроскопични капчици и образува мъгла. Мъглата остава в работното отделение на машината дълго време след като е завършил процеса на обработка. При отварянето на прозрачната преграда, за да се извади този детайл и да се постави за обработка друг, част от мъглата от маслените аерозоли излиза в производственото помещение. Поради наличието на голямо количество работещи в цеховете такъв тип машини, тази аерозолна мъгла става с висока концентрация в производствените помещения. Това води до рискове за работещите в тях. За улавянето на тези аерозоли в Програмата за минимизиране на риска е предписано поставянето на специална локална аспирация на всяка от 25-те машини. Тази аспирация се включва автоматично веднага след приключването на зададената обработка. По този начин се предотвратява излизането на маслени аерозоли в производствените помещения. Предвидените за закупуване локални аспирации са съобразени с различните модели автоматични обработващи центрове, върху които трябва да се монтират.
2) Защита от прах от заваръчни газове. Част от дейностите по заваряване се извършват в едно от основните производствени помещения. Заваръчните газове влошават качеството на дишания от всички работници въздух в помещението. Често се налага на работещите в него да използват противопрашни маски. За предотвратяването на този риск в Програмата за минимизиране на риска е заложено закупуването на заваръчна маса с локална аспирация. При работата върху нея всички заваръчни газове ще се улавят и пречистват от вградената в нея аспирация.
3) Защита от неблагоприятен микроклимат. Част от работните помещения, в които работят Управителя, Началник цеховете, Контрольор качество, Мениджър покупко-продажби и залата, в която се провеждат инструктажите на всички служители и външни посетители, не са климатизирани. Микроклимата в тези помещения през около половината година не е подходящ за работа. Към момента на подаване на проектното предложение за отопление се използват електрически печки и липсват уреди за охлаждане. За осигуряването на благоприятен микроклимат през цялата година в Програмата за минимизиране на риска са препоръчани четири броя таванни климатици с мощност от по 21 000 BTU. Те разпръскват въздуха равномерно в четирите посоки от вътрешното таванно тяло, като по този начин предотвратяват и наличието на движение на въздуха с голяма скорост в помещението. Мощността на климатиците е съобразена с площта и кубатурата на работните помещения, за които ще се ползват.
239 948.33
0.00
Осигуряване на социални придобивки за работещите: С изпълнението на дейността се цели осигуряването на социални придобивки за работещите във фирма "Форс-81"ООД. Идентифицирани са пет аспекта от социално-битовите условия, които мога да се подобрят значително. Такива са:
1) Липсват места за хранене. Към момента няма специално обособени такива места на територията на фирмата. В индустриалната зона където са двата производствени цеха няма заведения или обществени столове където работниците биха могли да се хранят с прясна и топла храна. При подходящи атмосферни условия те се хранят навън, но без никакви необходими удобства (маси, столове и т.н.). При лошо време храненето става в производствените помещения, около машините. Това води до повишен риск за здравето на работниците. За решаването на този проблем в утвърдената от Управителя Програма за минимизиране на риска е предвидено обособяването на помещения за хранене и в двата цеха на фирмата, както и оборудването им с 2 кухненски шкафа с мивка, 6 маси, 24 столове и 2 климатици, разпределени по равно между двете помещения;
2) Липсват места за съхранение на храната. Липсата на място за хранене и почивка принуждава работниците да носят храна от вкъщи, която няма възможност да се съхранява при необходимите за това условия (температура и хигиена). За решаването на този проблем в утвърдената от Управителя Програма за минимизиране на риска е предвидено закупуването на два броя хладилници;
3) Няма условия за подгряване на храната. За решаването на този проблем в утвърдената от Управителя Програма за минимизиране на риска е предвидено закупуването на два броя микровълнови фурни;
4) Няма обособени места за отдих и почивка. За решаването на този проблем в утвърдената от Управителя Програма за минимизиране на риска е предвидено закупуването на два броя дивани;
5) Няма обособени места за преобличане и съхранение на дрехите и обувките. Поради това работниците идват от домовете си на работа с работните си дрехи и обувки. За решаването на този проблем в утвърдената от Управителя Програма за минимизиране на риска е предвидено закупуването на тринадесет броя тройни метални шкафове за дрехи и обувки. Броя на шкафчетата е съобразен с броя на работниците.
53 314.28
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN