Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд. : Ние сме компания с особен афинитет към зелените модели на работа и минимизиране на въглеродния отпечатък от дейността ни. Концепцията за зелено предприятие е залегнала още в организирането на технологичните ни дейности и се отнася до всички производствени процеси, като отпадъците от производството ни се събират разделно така, че да могат да бъдат изпратени по съответните направления - за преработка или унищожаване по регламентиран начин, а където е възможно - за повторно използване и влагане в производствения процес.
Отчитаме, обаче, че е необходима оптимизация на ниво комуникиране на моделите с работниците и служителите, както и анализ и идентифициране на допълнителни възможности за прилагане на зелени модели. Моделът на работа е глобален, основно на ниво мениджмънт, и се отнася по-скоро до организацията на производствените процеси, както и материалите, които се използват и особено ефективното им влагане в производствените процеси.
Ние генерираме опасни отпадъци, като стриктно спазваме изискванията по отношение на предаване и утилизирането им съобразно кода на отпадъка. Водим и стриктна документация за количествата им.
Зеленият и дигиталният преход променят икономиката, придвижвайки я към ресурсно-ефективна, кръгова, цифровизирана и климатично неутрална и с това —
трансформират пазара на труда, в който се очаква новите технологии, дигитализацията, изкуственият интелект и роботиката да създават нови работни места, да
променят съществуващи или да заменят други. Тези процеси изискват постоянни и динамични промени в набора от умения на млади и възрастни в процеса на придобиване, надграждане и актуализиране по такъв начин, че да са в крак с потребностите на икономиката и пазара на труда. Това, съответно, изисква и от работодателите непрекъснат анализ и синхронизиране на дейностите със съвременните изисквания. От друга страна, наличието на глобална концепция за развитието на компанията ни в тази посока, все още не вклюва цялостно изграждане и разписване на модели за зелено работно място за съответсните длъжности.
В изпълнение на тази дейност предвиждаме да бъдат направени различни анализи на особеностите на ключови длъжности, като те бъдат оптимизирани в контекста на установените възможности по отношение на разписване и въвеждане на ежедневни практики, свързани със спестяване на енергия, вода, материали, ресурси и консумативи, разделно събиране на отпадъци, съответно да бъдат измерени и еквивалентите на спестени въглеродни емисии от дейността ни. Чрез обучението на служителите и изнасянето на фактите по интересен за тях начин ще ги мотивираме да започнат да мислят в посока екологосъобразен начин на живот, тъй като според нас, промяната в мисленето е първата стъпка към постигането на целите на въглеродно неутрална икономика, което трябва да е цел на всеки.
Зелената ни концепция ще бъде допълнително надградена и разписана, като въведените "зелени" карти за съответната длъжност, ще допълнят практиките ни. Разписаните модели ще бъдат вменени като задължителни в длъжностните характеристики за съответните длъжности.
Дейността включва следните четири етапа, които ще бъдат реализирани в следната логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
|
2 000.00
|
0.00
|
Осигуряване на социални придобивки за работещите вкл. ремонт и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в предприятията и др: Въвеждането на физиологични режими на труд и почивка по време на работа е задължение на работодателя и е неразделна част от цялостната фирмена политика за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Това е регламентирано в ЗБУТ и НАРЕДБА № 15 ОТ 31 МАЙ 1999 Г. ЗА УСЛОВИЯТА, РЕДА И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ НА ФИЗИОЛОГИЧНИ РЕЖИМИ НА ТРУД И ПОЧИВКА ПО ВРЕМЕ НА РАБОТА, издадена от министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването, Обн. ДВ. бр.54 от 15 Юни 1999г
Физиологичният режим на труд и почивка /ФРТП/ представлява научно обоснована система за продължителността, реда и начина на ползване на периодите на почивка, осигуряващи висока и трайна работоспособност, качество на извършваната дейност и опазване здравето и работоспособността на работниците.
Това е задължителен елемент от цялостната ни фирмена политика за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд още от създаването на компанията.
Почивките са необходими за възстановяване и поддържане на работоспособността, производителността и ефективността на труда на високо ниво при запазено здраве на работещите. Според нас, правилната организация на труда и физиологичният режим на труд и почивка, трябва да осигуряват оптимално редуване на периодите на работа и почивка в зависимост от натоварването на организма, предизвикано от характера на трудовата дейност и условията на работната среда. Основен критерий за ефективността на всички решения за оптимално протичане на трудовите процеси е състоянието на работоспособността, която зависи от множество фактори и се измерва с резултатите от изпълнението на трудовите задачи.
Препоръчва се място на провеждане на почивките да се осъществява извън работните помещения, в стаи за почивка, които да осигуряват необходими условия за възстановяване на работещите. При невъзможност за организиране на стаи за почивка се допуска ползването на т.нар. “кътове за почивка”, а ако характера на работа не позволява – възстановяването се извършва на работното място.
Поради липса на възможност за обособяване на специализирани помещения за преобличане и почивка, както и такива за хранене в обхвата на самите производствени помещения, необходимо е тези придобивки да бъдат обособени извън производственото помещение. По тази причина, предвидени за закупуване са 8 броя оборудвани контейнери (фургони), като 4 от тях ще бъдат пригодени за помещения за преобличане, 3 ще бъдат обособени като помещения за хранене и почивка и 1 ще бъде оборудван като санитарно помещение и поставен в непосредствена близост до съблекалните. Фургоните са изцяло преносими, без двигател, с размери 300х900х280 см.
Фургоните, предназначени за съблекални, са оборудвани с метални, заключващи се шкафчета и пейки с дървени летви за удобство на хората. Във всеки фургон ще има по 15 шкафчета, като общият им брой ще покрие броя на работещите. Там те ще могат да оставят дрехите, с които са дошли на работа и личните си вещи.
Непосредствено до тези фургони ще бъде разположени и санитарен такъв, в който ще бъдат разположени 4 бани, 4 мивки и 3 тоалетни и 2 писоара, които ще бъдат обособени като кабинки със затварящи се вътрешни врати. Ще бъде поставен и голям електрически бойлер, за да се осигури подходяща температура на водата за къпане.
Фургоните, предназначени за хранене и почивка ще бъдат изцяло оборудвани с всичко необходимо, като във всеки от тях ще има кухненски шкаф с плот, мивка със смесител, хладилник, 3 броя маси с по 6 стола всяка, кафемашина, микровълнова фурна. Така ще се осигури максимално удобство за притопляне на храна при необходимост, както и място за социални контакти във времето за почивка, когато атмосферните условия навън не позволяват това.
Всичко фургони ще бъдат климатизирани, за да се осигури оптимален микроклимат както в помещенията за преобличане, така и тези за почивка.
Фургоните ще бъдат разположени в дворното място, прилежащо към производствените ни помещения, но непосредствено до тях. |
223 960.00
|
0.00
|