Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретни работни места в предприятиeто. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретни работни места. Обучение на лицата от целевата група, насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Дейността ще бъде насочена към въвеждане на "зелени" модели на организация на работни процеси, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност или за намаляване въздействието върху околната среда и повишаване устойчивостта на предлаганите продукти и услуги. Самата дейност ще се изрази в изготвяне на "зелени" карти за организация на работни процеси на конкретни работни места в предприятието, във въвеждане на промени в организацията на работа чрез включване на екологосъобразни дейности в работни процеси и на работни места, както и в мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите. Сред новите "зелени" модели ще бъде въвеждането на бонусна система за отличаване и възнаграждаване на "зелено" поведение на служителите и на идеи за екологосъобразно поведение.
Дейността включва следните четири етапа, които ще се реализират в следната логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
|
5 200.00
|
0.00
|
Разходи за закупуване на ЛПС и специално работно облекло (СРО): Настоящата дейност е насочена към подобряване на условията на труд в "Дейзи Нова" ЕООД чрез закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло (СРО) (Дейност 3 - т. 13.2 "Допустими дейности").
Предвидените за закупуване ЛПС и СРО са нови по вид, неизползвани до момента или такива с по-добри технически и функционални характеристики от настоящите.
В рамките на дейността ще бъдат закупени следните ЛПС и специално работно облекло в съответствие с утвърдения Списък на длъжностните лица, на които се полагат лични предпазни средства и безплатно работно облекло, утвърден въз основа на извършената оценка на риска на работните места, който отговаря на изискванията, посочени чл. 296 от КТ, Наредба №3 ДВ бр. 46/2001 г. и Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3/2001 г. ДВ бр. 40/2008 г., Наредба за безплатно и униформено облекло обн. ДВ бр. 9 от 28.01.2011 г., както следва:
машинен оператор дървообработване, машинен оператор, изделия от дърво; машинен оператор, производство мебели; опаковач, производствен цех; пакетировач, производствен цех - ръкавици от велур и плат, обувки половинки кожа с метално бомбе/летен сезон; обувки високи с метално бомбе/зимен сезон; шапка лятна, шапка зимна, предпазни очила; противопрахова маска; вътрешни антифони
опаковач, шивашки цех - ръкавици памучни, обувки половинки кожа с метално бомбе/летен сезон; обувки високи с метално бомбе/зимен сезон; шапка лятна, шапка зимна
шофьор, лекотоварен автомобил - ръкавици от велур и плат, обувки половинки кожа с метално бомбе/летен сезон; обувки високи с метално бомбе/зимен сезон; шапка лятна, шапка зимна, светлообразителна жилетка
машинен оператор, шиене - ръкавици памучни, обувки половинки кожа с метално бомбе/летен сезон; обувки високи с метално бомбе/зимен сезон; шапка лятна, шапка зимна; противопрахова маска
общ работник, промишлеността - ръкавици от велур и плат, обувки половинки кожа с метално бомбе/летен сезон; обувки високи с метално бомбе/зимен сезон; шапка лятна, шапка зимна; предпазни очила
Изброените ЛПС и СРО са пряко свързани с подобряване на условията на труд и идентифицираните потребности на представителите на целевата група с оглед рисковете, на които са изложени. Чрез закупуването им ще се подобрят защитата за здравето на служителите и условията на труд на заетите лица, ще се минимизират или предотвратяват професионални рискове, които не могат да бъдат избегнати по друг начин освен чрез ежедневното или периодичното използване на ЛПС. Използването на ЛПС минимизира професионалния риск от трудови злополуки и механични увреждания.
При извършване на дейности, свързани с риск за здравето и безопасността на лицата, който не може да се отстрани по друг начин, работодателят утвърждава на основание чл. 288 и чл.296 от КТ списък на полагащото се безплатно и специално работно облекло и ЛПС. Преди избора на работното облекло и ЛПС е извършена оценка и подбор за закупуване на същите и това дали задоволяват изискванията на Наредба №3 ДВ бр. 46/2001 г. и Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3/2001 г. ДВ бр. 40/2008 г., Наредба за безплатно и униформено облекло обн. ДВ бр. 9 от 28.01.2011 г.. Експлоатационните и техническите им характеристики са дадени към оценката, които са неразделна част от нея.
Подбраните ЛПС и работно облекло осигуряват:
1. Минимизиране на рисковете, за които се прилагат;
2. По-добро ниво на предпазване на работещите;
3. Отговарят за условията за съответното работно място и са съобразени с оценката на риска;
4. Съответстват с ергономичните изисквания на ЗЗБУТ;
5. Съвместимост при носене на две и повече ЛПС.
ЛПС са в пълно съответствие с изискванията на утвърдените мерки от работодателя за овладяване на риска, които са резултат от идентифицираните опасности при работа и оценката на професионалния риск.
С оглед на спецификата на производството във фирма "Дейзи Нова" ЕООД работодателят е утвърдил съответния списък, който е приложен към настоящото проектно предложение.
|
11 893.56
|
0.00
|
Разходи за закупуване на колективни предпазни средства (КПС): Настоящата дейност е насочена към подобряване на ЗБУТ чрез закупуване на средства за колективна защита /СКЗ/. (Дейност 4, т.13.2 "Допустими дейности" от Условията за кандидатстване).
Чрез реализирането й ще се подобри микроклиматът в предприятието, респ. ще се стигне до подобряване на ЗБУТ. Осигуряването на СКЗ ще повиши пригодността за работа в модерна и безвредна работна среда, производителността и удовлетвореността на персонала и желанието за пълноценно участие в работния процес.
Опасностите са идентифицирана в приложената "Програма за снижаване и ограничаване на риска на работещите в Дейзи Нова ЕООД".
С оглед спецификата на производствената дейност и идентифицираните потребности на целевите групи за подобряване на условията на труд ще бъдат закупени следните КПС за производствените помещения: котел за отопление, колонни климатични тела, стенни вентилатори, шлайф маси и индустриални прахосмукачки. Чрез тях ще се стигне до оптимизиране и защита от нарушения в микроклимата в определени периоди от годината.
Необходимостта от внедряване на посоченото оборудване е породена от наличието на висока степен запрашеност и отделяне на вредни прахови частици, дървесни стърготини и химически вещества, които надвишават допустимите норми през определени периоди от годината. По-високите нива на запрашеност и вредни химически вещества излагат на риск здравето на работещите в мебелното, бояджийното, металното и шивашкото производствено помещение.
Най-вече с дейността се цели закупуване на котел за отопление. В производствената база има изградена инсталация за парно отопление, която функционираше допреди около три години, когато вследствие на разразил се пожар в котелното помещение използваният котел изгоря. Към този момент като отоплително и охлаждащо средство в производствените помещения функционират 2 колонни климатични тела - едно в мебелното производствено помещение и едно в металното производствено помещение, както и 3 стенни климатика - в шивашки цех, в бояджийното хале и в едната бояджийна камера. Тези климатични тела са крайно неефективни спрямо застроената площ на производствената база, поради което е необходимо закупуване на самостоятелно и независимо средство за отопление, а именно - котел, който ще работи с отпадъка от производствената дейност - стърготини и дървесен прах, ще бъде енергийно ефективен и ще осигурява и поддържа постоянна температура през зимата. През лятото допълнително изкуствено въздушно течение се създава умишлено чрез отваряне на входно-изходни врати, което е потенциален риск за здравето на заетите.
Закупуването на котел и колонни климатични тела е от изключителна важност за подобряване на микроклимата в производствените помещения, респ. осигуряването на ЗБУТ в тях.
С цел защита от прах и вредни вещества, свързани с образуване и отделяне на фини дървесни прахови частици, за бояджийното помещение ще бъдат закупени и въведени в експлоатация стенни вентилатори. Чрез тях ще се постигне по-добра вентилация и циркулация на въздуха и ще се осигури по-чист и свеж въздух, тъй като в него основно се работи с бои, които отделят остра и силна миризма.
В производствената дейност широко се използва процесът на шлайфане, който понастоящем става на обикновени маси. Чрез закупуване на специални шлайф маси с филтриращо устройство се цели намаляване на ръчния труд при шлайфане, ограничаване на физическото натоварване и риска от завишено прахово отделяне с последващо замърсяване в производствените помещения, както и подобряване на ергономията на работното място, опазване здравето и подобряване комфорта на всички работещи.
Закупуването на индустриални прахосмукачки има за цел почистване на остатъчен прах от производството и довършителната дейност, превенция и намаляване на риска от прахово въздействие върху работещите; свеждане до минимум физическото натоварване при ръчен труд . Към момента се извършва сухо почистване около машините от работниците - с метли, което създава силна запрашеност и лош микроклимат.
|
57 036.33
|
0.00
|
Разходи за закупуване на социални придобивки на работещите (СПР): Производствената сграда на дружеството е със застроена площ от 995,58 кв.м. и се простира върху терен с площ от 9,100 дка. Вътре в нея има обособена стая за отдих, почивки и преобличане на персонала, наречена "стая за отдих" с площ около 20 кв.м. Сама по себе си тя представлява място за краткотраен отдих, където работниците упражняват почивките в рамките на работния ден по чл. 151 от Кодекса на труда. Към момента на кандидатстване "стаята за отдих" е оборудвана единствено с гардеробчета за работниците, кухненска мивка с кухненски плот, горен ред кухненски шкафове и два стола за хранене. Липсват елементарни социални придобивки в стаята за отдих, които да осигурят удобства и комфорт за работещите по време на хранене и/или почивка в рамките на работния ден. Чрез закупуването на съдомиялна машина, диван, хладилник с фризер, телевизор , маса за хранене с 6 стола, микровълнова фурна, кафеавтомат, електрическа кана, готварска печка, грил преса и сокоизтисквачка ще се набави оборудване за помещението от първа небходимост и ще се осигури елементарно обзавеждане,
"Дейзи Нова" ЕООД разполага с обширен терен на открито, където работниците релаксират и лете, и зиме. Навън работниците ползват за сядане, хранене и почивка пригодени за целта дървени трупи и валки. С предвидените за закупуване по тази дейност градински комплекти, шатри, лежанки, чадъри, градински столове и градински люлки ще се обособи релакс зона на открито, където по време на почивките в рамките на работния ден ще могат да почиват активно целогодишно.
Необходимостта от осигуряване на социалнит придобивки е породена и от обстоятелството, че повечето заети в производството лица не живеят в близкото населено място - с. Добрич, а пътуват от гр. Димитровград. Наред с това отдалечеността на производствената сграда от центъра на селото не позволява на всички работници, понеже не всеки разполага с автомобил, да го посещават в рамките на обедната си почивка, за да си осигурят храна.
Социалните придобивки са ценен инструмент, от една страна, за подобряване на определени аспекти от живота на работещите, а от друга - водят до по-добро представяне и производителност, както и до привличане, развитие и задържане на заети лица във фирмата. Както се казва: „Щастливите служители са продуктивни служители“.
Изследване на Idea Connect показва, че програма за социални придобивки може да повиши производителността на служителите с до 44%. Според него една добре обмислена и разработена програма за социални придобивки предлага на служителите по-последователна и осезаема оценка, отколкото паричен бонус веднъж годишно или парична награда за 10-годишна служба. В резултат на това работодателят получава много по-ангажирани служители, които носят и по-висока ефективност в работата си.
|
33 599.06
|
0.00
|