Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Дейността е насочена към въвеждане на „зелени“ модели на организация на работните процеси, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност и/или за намаляване въздействието върху околната среда и/или за повишаване устойчивостта на предлаганите продукти и услуги.
Въвеждането на нови „зелени“ модели на организация на работните процеси ще е свързано с едно или няколко от следните направления:
1. внедряване в предприятието на нови екологични производствени инвестиции, поради които се променя организацията на труда в предприятието;
2. въвеждане на промени в организацията на работа за включване на екологосъобразни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места;
3. изграждане на цялостна екологосъобразна („зелена“) фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите.
Новите „зелени“ модели могат да се изразяват във:
- въвеждане и утвърждаване на промени в организационната структура на човешките ресурси, въвеждане на нови форми на заетост, промени по отношение на: начините на работа, работните взаимоотношения, съответно на длъжностните характеристики, процесите по подбор на персонала; нови модели на екипна работа и взаимодействието между служителите, и др.;
- въвеждане на промени в работата на отделни работни единици в предприятието, насочени към намаляване на използваните ресурси, въвеждане на практики за опазване на околната среда, осигуряване на по-екологосъобразна работна среда и др.;
- въвеждане на екологосъобразни практики в цялостната организация на работа в предприятието, в т.ч. насочени към генериране и изпълнение на дейности за корпоративна социална отговорност със „зелена“ насоченост, мотивиране на индивидуалния служител за прилагане на екологосъобразно поведение по време на работа чрез информационни и други фирмени събития или създаване на бонусна система за отличаване и възнаграждаване на „зелено“ поведение на служителите или генериране от служителите на идеи за екологосъобразно поведение и др.
Дейността ще включва задължителните четири етапа и ще се реализира в следната последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Производственият процес в "Асарел-Медет" АД е много тежък, ресурсоемък и енергоемък с изключително високо потребление на суровини, материали, енергия, вода и др. Предвид това, изпълнението на подобна дейност от предприятието за внедряването на "зелени" модели, се очаква да доведе до значителен положителен ефект върху потреблението на ресурси в посока понижаване и минимизиране на въздействието върху околната среда. |
20 000.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд чрез закупуване на система за предотвратяване навлизането в опасни зони в Рудник "Асарел" и за избягване на близост и сблъсъци: Дейността включва осигуряването на колективни предпазни средства на част от служителите на "Асарел-Медет" АД чрез закупуването на система за предотвратяване навлизането в опасни зони в Рудник "Асарел", както и за избягване на близост и сблъсъци между специализираните и помощни машини. Системата представлява специализирано оборудване, което ще бъде поставено в машините и автомобилите, които навлизат на територията на рудник "Асарел" и за които съществува риск от навлизане в опасни зони на рудника и евентуални последващи инциденти и наранявания на служителите на компанията. Навлизане в опасните зони в рудника може да се наблюдава в следните няколко места и при извършване на посочените по-долу работни операции:
- в близост до границите на рудничните пътища (бермите);
- участъци в съседство с изкопи, руднични съоръжения за отводняване, товарене и транспорт на руда (циклично-поточни транспортьори и др.);
- участъци, в които в момента се извършват минни работи от други машини;
- при разминаване на две или повече машини в рудника;
- при спиране на машина/и поради авария или други причини в рамките на рудника;
- на взривните полета;
- всякакви други ситуации, изискващи повишено внимание от страна на работещите служители на територията на рудника.
Рудник "Асарел" е много голям обект с множество опасни участъци в него. Минните дейности се извършват денонощно и целогодишно без прекъсвания в технологичния процес. Предвид това, производственият персонал, пряко и косвено зает с работните операции в рудника, работи в много тежки условия - мъгла, понижена видимост през нощта, запрашеност при силен вятър, мокър и хлъзгав терен, неравни участъци, наклонени терени и др. Това предпоставя завишен риск от сблъсъци при навлизане в опасна близост между руднична и спомагателна техника, оперираща в Рудник "Асарел", между машините и техническата инфраструктура на територията на рудника и/или между машини и служители на компанията, извършващи работни дейности в него.
Още по-трудни и застрашаващи здравето на целевата група по проекта са работните условия през есенно-зимния период, когато тежките фактори на работната среда се синергират с метеорологичната обстановка - проливни и/или продължителни дъждове, интензивен снеговалеж, бури, силни до ураганни ветрове и пр.. В такива моменти, с цел запазване здравето на работниците в Рудник "Асарел" и безопасността при работа на служителите, се стопират временно част или всички дейности, изпълнявани на негова територия, за да бъдат избегнати сблъсъци и травматизъм на целевата група по проекта.
Поради високият риск от навлизане в опасни зони в Рудник "Асарел", тежките работни условия в него и евентуално настъпване на злополуки и наранявания на част от работещите служители на "Асарел-Медет" АД, компанията с настоящата дейност предприема мерки за подобряване условията на труд, запазване здравето на работниците си и повишаване на тяхната безопасност при работа чрез закупуване на система за избягване на близост и предотвратяване на сблъсъци. Дейността по оборудване на специализираните и спомагателни машини, опериращи на територията на рудника, със системата, ще минимизира риска от навлизане в зони на опасна близост между машините, съоръжения, работници и др. Цялостната система представлява дълготраен материален актив - съвкупност от датчици, сензори, видеодисплеи, и сървър със съответното приложение за управление, които могат се поставят в машините, на съоръженията или в други опасни участъци на рудника, които са свързани помежду си и осигуряват многостранен обмен на информация в реално време за посока на движение, скорост на движение, местоположение, разстояние и др. параметри. Приближаването към опасна зона (други машини, технически съоръжения, границите на рудничните пътища, изкопи и т.н.) се индикира на работника чрез аларма с няколко нива на опасна близост (стандартно три зони на близост). Това е т.нар. динамична зона за безопасност, която се конфигурира индивидуално при внедряването на системата. |
1 479 605.82
|
0.00
|