Настоящият проект има за цел да подпомогне прехода на предприятието към климатично неутрална икономика, като се разработят "зелени" модели на организация на труд, както и подобряване на здравословната и безопасна среда на труд за работниците на Накмаш 97 ООД, чрез изграждане на качествени работни места, използвайки съвременните технологии и иновативни средства за защита.
Основните дейности, предвидени за реализация са:
1. Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд;
2. Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд по отношение на защита от прах, токсични и други вредни вещества.
Индикаторите за постигане на целите на проекта са:
- Разработени "зелени" модели за организация на труд - обучени 46 заети лица
- Осигурени колективни средства за защита за 24 заети лица в участък "заваряване": Мобилна аспирационно вентилационна система, Локална аспирационна система за филтрация при шлайфане и Вакуумна машина за почистване.
- Осигурени колективни средства за защита за 22 заети лица в участък "механична обработка": Локални аспирационни системи за филтрация на маслени пари - 3 броя и Локална аспирационна система за филтрация при рязане.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд: Целта на дейността е разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси, които ще осигурят повишаване на ресурсната ефективност, осигуряване на по-екологосъобразна работна среда и намаляване въздействието върху околната среда, с което ще се постигне целта на процедурата - преход към климатично неутрална икономика и променящи се модели на работа. Въвеждането на "зелени" модели е свързано с въвеждане на промени в организацията на работа за включване на екологосъобразни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места;
Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Дейността ще бъде възложена на външен изпълнител, избран в съответствие с реда на Глава четвърта от ЗУСЕФСУ и ПМС 80/09.05.2022г. При избора на изпълнител ще се заложи изискване да бъде лице, което по занятие извършва някоя от следните дейности:
• консултации и/или сертификация по прилагане на системи за управление по околна среда (ISO14001, EMAS или еквивалентни);
• преподавателска и/или научно-преподавателска дейност в сферата на ресурсната ефективност и/или екологията;
• консултантска и/или научноизследователска и развойна дейност в сферата на ресурсната ефективност, екологията или икономическата дейност на дружеството.
Избраният изпълнител ще извърши преглед на дейността на дружеството, организацията на труда, правната и регулаторна рамка на дейността, съществуващи практики и процедури за управление на човешките ресурси във връзка с въздействието върху околната среда. Ще бъде идентифицирано моментното състоянието на организацията на трудовата дейност и съобразно дефинираните нужди ще се въведат иновативни екологосъобразни ефективни мерки за постигане целта на процедурата - преход към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа. В резултат на извършения преглед и съобразно спецификата на работните места, изпълнителят ще разработи съответните „зелени“ модели на организация на труда и ще изготви „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места. Ще разработи и план от мерки за прилагането на "зелените" модели. След изпълнението на планът с конкретни мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси в предприятието ще са реално въведени мерките от него. Всички служители ще бъдат запознати с извършените промени и ще им бъде проведен инструктаж и/или обучение за въвеждането на съответните мерки.
Новите „зелени“ модели, които ще бъдат разработени за предприятието ще се изрззяват във въвеждане на промени в работата на отделните производствени единици в предприятието, насочени към въвеждане на практики за опазване на околната среда, осигуряване на по-екологосъобразна работна среда и намаляване на използваните ресурси Те ще доведат и до промени по отношение на начините на работа и работните взаимоотношения. Чрез тях ще се въведат и екологосъобразни практики в цялостната организация на работа в предприятието, в т.ч. мотивиране на индивидуалния служител за прилагане на екологосъобразно поведение по време на работа чрез информационни събития и създаване на система за отличаване и възнаграждаване на „зелено“ поведение на служителите.
7 820.00
0.00
Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд по отношение на защита от прах, токсични и други вредни вещества.: Цел на дейността е минимизиране на рисковете, посочени в оценката на риска чрез осигуряване на съвременни средства за колективна защита на работещите. За изпълнение на дейността е планирана доставка на следните колективни средства за защита:
1. Мобилна аспирационно вентилационна система - 1 брой
2. Локална аспирационна система за филтрация при шлайфане - 1 брой
3. Вакуумна система за почистване - 1 брой
4. Локална аспирационна система за филтрация на маслени пари – 3 броя
5. Локална аспирационна система за филтрация при рязане- 1 брой
Замърсяването на работната среда в участъци "заваръчен" и " механична обработка" с различни газове, пари и прах от частици от самия метал, и планираните за подобряване колективи средства за защита са както следва:
1. По време на заваръчните процеси и при рязането на метали в заваръчния участък се формира опасен за дихателната система токсичен газово-прахов облак с висока концентрация на свободен кристален силициев диоксид. Съгласно оценката на риска и в съответствие с изискванията на чл. 21 от Наредба 7 за ЗБУТ, се планира доставка и пускане в действие на Мобилна аспирационно вентилационна система. Системата осигурява филтрация на въздуха в затворени помещения, като аспирира в съответните филтри замърсителите и така пречиства въздуха.
2. В участъка се извършва почистване на изработваните детайли и елементи чрез шлайфане (пилене) на работна маса. При този процес се отделят твърди частици и прах, замърсяващи зоната около мястото за шлайфане. Отново в изпълнение на програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на Локална аспирационна система за филтрация при шлайфане - оборудване с жлебове за събиране на твърдите частици и прах, отделящи се при пиленето, снабдено и с шумозаглушителна кутия. Така ще се осигури защита при източника на отделяне на вредни вещества, както и ще се редуцира разпръскването на твърди частици и прах в участъка.
3. При производствения процес в заваръчния участък се генерира и запрашаване, което остава по пода. Оценката на риска препоръчва поддържане на работните площадки в добро хигиенно състояние (чл.21 на Наредба 7). Към момента хигиенното поддържане е ръчно и не ефективно. То може да бъде значително подобрено чрез периодично почистване, както на зоните около работните места, така и на проходите и пътеките между тях с почистваща вакуумна система (индустриелна прахосмукачка). В изпълнение на програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на Вакуумна машина за почистване. Чрез нея ще се постигне чувствително снижаване на локалното и на вторичното общо прахово замърсяване, дължащо се на разпространение на седиментирания прах при движение на транспортни средства и хора.
Чрез доставката на горните три актива ще се допринесе за повишаване на здравето и безопасността на работещите лица от целевата група - 24 души (заварчици и шлосери), работещи в заваръчния участък.
4. В участък "механична обработка" има замърсяване на въздуха от отделянето при работата на стругове с ЦПУ и обработващи центри на маслени пари. В изпълнение на програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на три броя Локална аспирационна система за филтрация на маслени пари. Те ще се поставят при източници на замърсяване и ще предотвратяват разпространението на маслените пари в участъка.
5. При работата на газорезната машина над работната маса се отделят газове от изпаренията и твърди частици (прах). В изпъление на Програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на Локална аспирационна система за филтрация при рязане, която ще осигури защита при източника на отделяне на вредни вещества, .както и ще се редуцира разпръскването на твърди частици и прах в участъка.
Така чрез доставката на двата актива ще се допринесе за повишаване на здравето и безопасността на работещите лица от целевата група - 22 души (оператори на металообработващи машини) работещи в участъка.
223 653.75
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN