Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.“ |
1 400.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло – ЧАСТ 1: Основата цел на дейността е подобряване на здравословната и безопасна работна среда в предприятието, което е ключов елемент за постигането на устойчиви условия на труд за всички работници, спомагайки за намаляване на рисковете за здравето на работното място и за подобряване на стандартите за ЗБУТ чрез закупуване на ЛПС и специално работно облекло с оглед постигане още по-добра от съществуващата защита за рисковете, идентифицирани в оценката на риска на фирмата.
Фирмата периодично извършва оценка на риска съвместно със СТМ. Поддържа се актуален, списък на видовете дейности, за които се предоставят ЛПС и специално РО.
Закупуваните съгласно списъка СРО и ЛПС осигуряват необходимата защита срещу съществуващите основни рискове от неблагоприятен микроклимат; шум; вибрации; производствен прах; аерозоли; механични увреждания; режещи и пробождащи елементи. Новите технологии и материи предоставят възможност и позволяват надграждане в специфичните характеристики на предпазните средства, което накратко може да се обобщи в следното:
• Повишаване на защитата от студ на използваното специално работно облекло, чрез използване на хидрофобиран плат и студоизолираща подплата
• Повишаване на пропускливостта и хигроскопичността на работното облекло за летния сезон, за да създава чувство за комфорт.
• Допълнителна защита и усилване на здравината в областта на коляното на работните панталони за операторите.
• При работните обувки и боти целта е да се подобри комфорта и цялостната защита чрез подходяща подметка осигуряваща поглъщане на енергията в петата. Правилната комбинацията от кожа и плат осигурява проветривост при летните обувки и студонепропускливост при зимните боти.
• Предпазните очила „открит тип“, ще са устойчиви на надраскване и незапотяващи се, с гъвкави рамки и с увеличено зрително поле, като анатомичната им форма и възможността за регулиране на дължината на рамката ще осигурява отлично прилягане към лицето.
• Предвижда се закупуването на противосрезни ръкавици според характеристиките на опасностите произтичащи от дейностите. Предпазните ръкавици са с висока чувствителност при допир и висока сигурност при хващане, защита срещу срязване.
• Предвидените за закупуване ръкавици за работа с агресивни вещества са флокирани, с релефна повърхност на дланта и пръстите. Те предпазват при досег с химически вещества и замърсени повърхности, а също и подобряват комфорта по време на работа.
• Предвидените за закупуване респиратори за защита от прах са с клапа за лекота, ефективност, удобство и хигиеничност на дихателната защита от прах и дим, вкл. защита от фини прахови частици, защита от газове и пари, в случай че възникне такава необходимост–например при използване на лепила, съдържащи опасни вещества, при боядисване и лакиране и др.
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 2 |
9 193.55
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. - ЧАСТ 1: Основата цел на дейността е подобряване на здравословната и безопасна работна среда в предприятието, което е ключов елемент за постигането на устойчиви условия на труд за всички работници, спомагайки за намаляване на рисковете за здравето на работното място и за подобряване на стандартите за здравословни и безопасни условия на труд чрез осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд и с оглед постигане още по-добра от съществуващата защита за рисковете, идентифицирани в оценката на риска на фирмата.
КЪМ МОМЕНТА СЪСТОЯНИЕТО Е СЛЕДНОТО:
В оценката на риска по отношение на работещите на длъжностите Управител-1 зает, Mебелист-4 заети, Шпакловка-1 зает и Хигиенист-1 зает са идентифицирани опасности от неблагоприятен микроклимат. Работещите са изложени на цитираните опасности (Честота на експозицията) непрекъснато, през цялото работно време, вероятността от настъпване на вредата е определена като „напълно възможна“, а тежестта на вредата (последиците) е определена като „значителна“. Съгласно използваната методика за оценка на риска на работните места, рискът за здравето и безопасността за всеки един от цитираните фактори е от степен „Умерен. Необходими са мерки за намаляване и ограничаването му“.
Опасностите от неблагоприятен микроклимат са идентифицирани, тъй като сградата, в която компанията се помещава е нова, повечето помещения не са климатизирани, а работните пространства са големи, с високи тавани, с доста прозорци и остъкления. В цеха за производство на мебели липсва отопление и охлаждане, като там поради голямата кубатура на помещението е необходимо да работят два климатика, за да осигурят температурен комфорт. В офиса, в който един от мебелистите се занимава с дизайна на мебелите, проектирането и разкрояването на плоскостите като работи на компютър с дизайнерски програми, също липсва отопление и охлаждане. В офиса на управителя има амортизиран климатик, който не е коректно оразмерен за големината на конкретното помещение и при високи летни и ниски зимни температури не съумява да осигури необходимите параметри за комфортен работен процес. В помещението, което играе ролята на шоу рум също липсва адекватна климатизация. Предвидено е в офиса на мебелиста, в офиса на управителя и в шоу рума да бъде инсталиран по един климатик тип сплит, който да осигури топлинен комфорт през цялата година на мястото на инсталацията. За производствения цех е предвидено закупуването на два броя климатици, които ще осигурят оптимален микроклимат през всички сезони. Това ще осигури оптимален микроклимат както на мебелистите, чието работно място е там, така и на заетото лице на длъжност Шпакловка, а и на Управителя и Хигиениста, които също изпълняват част от трудовата си дейност в производствения цех. Климатизирането на всички работни помещения ще осигури оптимален микроклимат на всички заети във фирмата лица. Осигуряването на оптимален микроклимат в работните помещения като средство за колективна защита е в синхрон с императивната норма на закона, която вменява на работодателя да предприема мерки за защита на живота и здравето на работещите от неблагоприятните климатични условия. Всички мерки са описани в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. При липсата/дефектиране на отопление/охлаждане се налага да се предприемат всички допустими мерки, а именно - промяна на работното време, тип работа, която е по-безопасна при дадени условия, подходящи лични предпазни средства, осигуряване на помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. При недостатъчно ефективно отопление/охлаждане, не успяваме да осигурим пълен комфорт на работещите, въпреки, че липсват отклонения от определените оптимални температури през топлия и студения период.
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 2 |
63 777.50
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло - ЧАСТ 2:
ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 1
Предвиденото за закупуване на ЛПС и специално работно облекло ще минимизира рисковете от неблагоприятен микроклимат, производствен прах, механични увреждания, режещи и пробождащи елементи, чрез подходяща защита, която съчетание с ергономичност и дизайн ще осигури и допълнителна свобода на работните движения.
Дейността ще подобри работната среда и намали идентифицираните опасности и рискове за здравето и безопасността на работещите, породени от обичайното изпълнение на трудовата дейност. Допълнителна защита ще получат работещите чрез използването на подходящо работно облекло и лични предпазни средства – респиратори за защита от прах, противосрезните ръкавици защитават от механични увреждания, ръкавиците за работа с агресивни вещества защитават при контакт с химически вещества, предпазните очила-открит тип освен от прах защитават и от механични очни травми . Необходимо е също подходящо специално работно облекло за студения и топъл периоди на годината, което освен да защитава от климатични въздействия, да осигурява необходимата свобода на движение. Срещу механични опасности защитават и подходящи обувки и боти – противохлъзгащи и със защитно бомбе, защитни ръкавици срещу срязване.
Дървесният прах е съществен фактор на работната среда в мебелното производство, който може да има значими неблагоприятни ефекти върху здравето на работещите. Друг съществен фактор на работната среда е неблагоприятният микроклимат, тъй като се работи в големи помещения с високи тавани, които е трудно да бъдат климатизирани, а освен това обичайно при извършване на монтаж при клиент помещенията, в които се работи също не са отоплени или охладени. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство. Поради невъзможност за ограничаване на рисковете с подходящи колективни средства за защита е предвидено работещите да получат допълнителна защита чрез използването на подходящо специално работно облекло и лични предпазни средства. Личните предпазни средства включват: Предпазни очила - открит тип, Респиратор за защита от прах FFP2 и Предпазни ръкавици - противосрезни, като са предвидени за длъжностите Мебелист - 4 заети лица и Шпакловка - 1 заето лице, тъй като всички работят на машини с висок въртящ момент и множество режещи елементи и в запрашена среда. За длъжността Хигиенист - 1 заето лице са предвидени Ръкавици за работа с агресивни вещества.
Микроклиматът е един от основните физични фактори на работната среда, който често в практиката се подценява и пренебрегва. Характеризиращите го параметри /температура на въздуха, инфрачервена радиация, влажност и скорост на движение на въздуха/, макар и разнородни от физическия аспект, се обединяват от комплексното въздействие, което оказват върху процесите на терморегулацията на човешкия организъм. Трудовата дейност невинаги е свързана с наличието на един или няколко други вредни фактори, но при всички случаи тя се извършва при определени метеорологични условия, които са универсални и постоянно действащ елемент на условията на труд. Тъй като изброените заети лица извършват трудовата си дейност в големи помещения, които не се отоплят и охлаждат, както и поради факта, че трудовите им задължения включват монтаж на място при клиента, то те работят през голяма част от времето при отклонения от приетите норми в посока на прегряване или преохлаждане.
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 3 |
0.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло - ЧАСТ 3:
ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 2
Комбинираното действие на всички фактори налага предприемането на множество мерки за намаляване на риска, като с предимство се ползват колективните средства за защита. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство. Поради невъзможност за ограничаване на рисковете с подходящи колективни средства за защита е предвидено работещите да получат допълнителна защита чрез използването на подходящо специално работно облекло, включващо:
• за длъжностите Мебелист (4 заети) и Шпакловка (1 зает), общо 5 заети лица са предвидени: Яке + полугащеризон - летни, Яке + полугащеризон - зимни, Студозащитна блуза с дълъг ръкав, Обувки - половинки летни - категория S3, Обувки - зимни боти - категория S3
• за длъжността Хигиенист - 1 зает са предвидени: Яке + панталон - летни, Студозащитна блуза с дълъг ръкав, Ватиран елек, Обувки - противохлъзгащи
По този начин е изпълнено основното изискване към специалното работно облекло и ЛПС - да осигуряват защита от рисковете, при които се прилагат, без те самите да водят до увеличаване на който и да е риск; да отговарят на условията на съответното работно място; да са съобразени с ергономичните изисквания и здравословното състояние на работещите; да съответстват на размерите на използващия ги, ако е необходимо, след подходящо регулиране, а тъй като поради наличие на повече от една опасност е необходимо работещите да носят повече от едно лично предпазно средство, те са съвместими и при едновременното им използване да продължават да бъдат ефективни срещу съответните опасности. Предвиденото специално работно облекло е със светлоотразителни елементи, както за студения, така и за топлия период на годината, което освен да защитава от климатични въздействия, осигурява необходимата свобода на движение. Срещу механични опасности защитават подходящи обувки и ръкавици, предпазни очила, срещу прах - респиратори. По този начин работещите са защитени едновременно срещу всички опасности, като се минимизира и риска от тяхното комбинирано синергично и потенциращо действие.
Заложените за закупуване ЛПС и Специално работно облекло отговарят на точния брой на заетите към момента на кандидатстване лица по длъжности, които ползват средствата за защита и са планирани, съгласно срока за износване в Списъка на работните места и видовете работи, при които се използват ЛПС и специално работно облекло, за периода на изпълнение на проекта.
Предвидената дейност ще подобри работната среда и намали идентифицираните опасности и рискове за здравето и безопасността на работещите, породени от обичайното изпълнение на трудовата дейност. |
0.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. - ЧАСТ 2:
ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 1
Това налага превантивни мерки, включващи осигуряване на климатици за отопление и охлаждане. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство.
Именно в този контекст е планирана доставка и монтаж на общо 5 нови климатика тип сплит.
В оценката на риска са идентифицирани и ергономични опасности за длъжностите Управител (1 зает) и Мебелист (1 зает), който заедно с управителя се занимава с дизайна и разкроя на мебели, като използва специфични компютърни програми. Работещите са изложени на цитираните опасности (Честота на експозицията) непрекъснато, през цялото работно време, вероятността от настъпване на вредата е определена като „напълно възможна“, а тежестта на вредата (последиците) е определена като „значителна“. Съгласно използваната методика за оценка на риска на работните места, рискът за здравето и безопасността за всеки един от цитираните фактори е от степен „Умерен. Необходими са мерки за намаляване и ограничаването му“. Работещите ежедневно на компютър, са застрашени от сериозни увреждания на опорно-двигателния апарат. Напрегнатата гръбначна мускулатура и многобройните движения в ръцете обаче претоварват опорно-двигателния апарат. Продължителната седяща поза при работа с видеодисплей и продължителното обездвижване се появяват след време и се локализират обикновено в гърба, ръцете, краката. Много вероятни са органични промени - гръбначни изкривявания, остеохондрози, тунелен синдром. Рискът от подобни увреждания е налице за всички работещи в трудоспособна възраст и води до нарушена работоспособност. В рамките на дейността е предвидено и закупуване на ергономични работни столове за 2 от работещите, както и на 2 броя бюра, с възможност за регулиране на височината спрямо ръста на служителя (за длъжностите Управител (1 зает) и Мебелист (1 зает)). Предвидените ергономични работни столове и бюрата, с възможност за регулиране на височината спрямо ръста на служителя са в контекста на изискванията за правилното устройване на работното място в съответствие с анатомичните размери на човешкото тяло, тъй като съответствието между размерите на работната мебел и анатомичните размери предотвратява неправилни и принудителни пози. Това е съответствие както с Оценката на риска, така и в синхрон с НОРМИ ЗА ФИЗИЧЕСКО НАТОВАРВАНЕ НА РАБОТНИЦИТЕ И ХИГИЕННО-ФИЗИОЛОГИЧНИ И ЕРГОНОМИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА РАЦИОНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТНОТО МЯСТО И ТРУДОВИТЕ ПРОЦЕСИ № 05, Приложение № 1 ЕРГОНОМИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ РАБОТНАТА МЕБЕЛ, където е указано, че столовете трябва да имат подходящи размери и устройство, което да позволява приспособяване на размерите им в съответствие с антропометричните данни на работника и характера на извършваната работа. Планираните ергономични работни столове и бюра, с възможност за регулиране на височината спрямо ръста на служителя ще допринесат за правилното устройване на работното място и осигуряване на физиологично издържана работна поза, като това ще рефлектира в подобряване стойката на тялото при работа на бюрото и стола, и намаляване напрежението върху гръбначния стълб, като се осигурява удобство и стабилност.
В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство.
ПЛАНИРАНИЯТ ЕФЕКТ от дейността е да се подобри работната среда и намали идентифицираните опасности и рискове за здравето и безопасността на работещите, породени от обичайното изпълнение на трудовата дейност. |
0.00
|
0.00
|