1. Сформиране на екип на Националния фокусен център: Стратегията на Европейския съюз (ЕС) за младежта е рамката за сътрудничество на Съюза по политиката за младежта за 2019—2027 г. и конкретизира 11 стратегически цели, които да се реализират чрез акцентиране в три основни области на действие: ангажиране, свързване, овластяване и задължителна синергия при съгласувано изпълнение в различните сектори. С Решение № 1 на Народното събрание на Република България от 31.01.2023 г. бе приета Националната стратегия за младежта (2021-2030), както и План за изпълнение й за 2024 г. (РМС № 712/17.10.2024 г.). В системите за младежки политики устойчиво и водещо място заемат младежките центрове. Съгласно модела на Съвета на Европа младежкият център представлява образователна институция, която предоставя знания и умения чрез методите на неформалното образование, запознава младите хора с основните европейски ценности и ги подготвя за активно участие в икономическия и социален живот. Към настоящия момент в България функционират 8 младежки центъра в градовете Добрич, Враца, Стара Загора, Пловдив, Габрово, Бургас, Монтана и Перник, създадени по програми на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП). С цел смекчаване на икономическите и социални последици от пандемията от коронавирус, повишаване подготвеността на учениците и младежите за преодоляване на предизвикателствата на съвремието като глобализацията, изменението на климата, въздействие на съвременните технологии, демографските и социално-икономическите фактори, неравнопоставеността и дискриминацията, както и социалното и образователното изключване, се изисква изграждането на добре координирана система за младежки политики. В тази връзка, по две процедури по НПВУ (BG-RRP-1.008 „А1 Младежки центрове (в областни градове)“ и BG-RRP-1.009 „А2 Изграждане на младежки центрове (в градове, които не са областни)“ се предвижда изграждане на 20 младежки центъра в страната, като местоположението им се избира според съответни критерии, сред които: безработицата сред младежите, дял на ученици и младежи от уязвими групи, в т.ч. роми, процент на отпаднали от образователната система ученици.
Създаването и въвеждането в действие на Национален фокусен център (НФЦ) има за цел повишаване на капацитета на институционалната система за младежки политики и подобряване на координацията за осигуряването на ефективни пространства за социално и образователно включване на младежи от уязвими общности. НФЦ ще бъде изграден към Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ) с функции и роля на методическо, информационно, обучително и координационно звено, което да осигури условия за развитие на младежките политики чрез дейността на младежките центрове, съвместно с всички заинтересовани страни (образователни институции, местна власт, неправителствени организации). Дейностите на НФЦ ще бъдат основани на принципите за оказване на методическа подкрепа и координация на работата на институционалната система за младежки политики (младежките центрове и техните служители), както и за гарантиране на включването и демократичното участие на младите хора в социално-икономическия и обществено-политическия живот чрез трите основни области на въздействие: ангажиране, свързване и овластяване.
Изпълнението на функции и дейността на НФЦ ще се осигури от 9-членен екип, назначен от ЦОИДУЕМ след проведен подбор. Екипът ще има придобит опит, експертни познания и компетентности в сферата на младежките политики. С регламентиране на функциите на НФЦ ще бъдат разработени Правила за работата му и длъжностни характеристики на всеки член на екипа. Това ще гарантира институционален капацитет за реализирането на функциите на НФЦ чрез дейности за подобряване координацията на системата от младежките центрове, както и реализиране на дейности за усвояване на умения, знания и компетентности и за активното включване на ученици/младежи от уязвими групи в образователни и социални мерки и мерки за предприемачество и по-устойчива заетост. |
629 202.55
|
86 074.29
|
2. Провеждане на обучения, клубове по интереси, младежки инициативи: 2.1. Обучения и срещи за подкрепа и координация на младежките центрове в страната: Основната цел на дейността е надграждане на капацитета на системата за младежки дейности чрез повишаване на умения и компетентности на екипите на създадените по НПВУ младежки центрове, на новоназначените служители в младежките центрове създадени по ФМ на ЕИП и на екипа на Националния фокусен център (НФЦ). Постигането на целта ще се осъществи с изпълнението на следните дейности:
1.Специализирани обучения за изграждане на капацитет на екипа на НФЦ, на екипите на новосъздадените младежките центрове, изградени по НПВУ и на новоназначените служители от младежките центрове, изградени по ФМ на ЕИП. Обучителната програма ще съдържа два модула-Базов и Надграждащ. В тях ще се включат теми от обучителни рамки за младежки работници, образователни медиатори и непедагогически персонал, разработени по проект „Изграждане на капацитет за образователно и социално включване“, финансиран по ФМ на ЕИП 2014-2021. Програма ще съдържа и теми за прилагане на форми на наставничество, както и придобиване на компетентности за превенция и защита от дискриминация. Водещи ще бъдат ценностно ориентирания подход, интерактивността и формите на неформалното образование, които ще осигурят последващи действия за обучаемите и мултиплициране на практиките.
2.Обучение за обучители по програма UPSHIFT. Екипът на НФЦ ще премине Обучение за обучители по програма UPSHIFT, която е доказана добра практика на УНИЦЕФ за придобиване на умения при работа за и с младежи чрез предоставяне на умения за справяне с обществените предизвикателства с помощта на иновации и предприемачество, и овластяване на младите хора да бъдат лидери и активни граждани. Обучените за обучители от НФЦ ще проведат обучения/иновативни работилници за ученици/младежи от 13 до 29-годишна възраст, които не са обхванати от младежките центрове в страната. https://www.unicef.org/innovation/upshift
3.Обучение за обучители (от НФЦ) за прилагане на компетентностен модел. Екипът на НФЦ ще премине Обучение за обучители по разработения компетентностен модел и ще участва съвместно с външни обучители в обученията за младежи, които не са обхванати от младежките центрове в страната по модела.
4.Мобилни практики между екипите на изградените по ФМ на ЕИП младежки центрове (МЦ) и новосформираните МЦ по НПВУ. Екипите на новосформираните МЦ на регионален принцип ще посетят изградените действащи МЦ. Целта е изградените по ФМ на ЕИП младежки центрове да споделят своя придобит институционален опит за реализиране на младежки дейности, включително опит при работа с младежи от уязвими групи.
5.Обучителни визити в Младежките центрове (МЦ) в Лисабон, Коккола и Берлин. Целта е обмен на идеи, опит и добри практики. Участници ще бъдат представители от: екипа на НФЦ, екипа за управление на проекта, служители и младежи от новоизградените по НПВУ МЦ, Консултативния съвет, Управителния съвет на ЦОИДУЕМ, ЦОИДУЕМ и преводач. По време на обмените участниците ще се запознаят с международната и европейска практика за младежки политики, вкл. предизвикателствата, породени по прилагането й; ще усвоят знания, умения и компетентности,инструментариум от иновативни методи и подходи. Дейнстта ще осигури надграждане на уменията и знанията за реализиране на политики за образователно и социално включване на младежи, вкл. тези от уязвими групи. Ще се повиши капацитета на НФЦ за изпълнение на функциите си като методическо, информационно, обучително и координационно звено, което да подпомага развитието на младежката работа в България, прилагането на формалното и неформалното образование за работа с младежи, вкл. от уязвими групи и тяхното ангажиране, свързване и овластяване.
6.Международен младежки фестивал за образование, заетост и иновации. Събитието ще спомогне развитието в мрежа в национален и международен аспект чрез обмен на идеи и добри практики. Участие във фестивала ще вземат представители от всички младежки центрове в България, както и представители на младежките центрове със Знак за качество на СЕ. |
1 224 960.47
|
163 945.64
|
2. Провеждане на обучения, клубове по интереси, младежки инициативи: 2.2. Обучения, клубове по интереси, менторство за младежи, които не са обхванати от младежките центрове в страната: 1.Организиране и провеждане на дейности от екипа на НФЦ по разработен Тематичен календар. Екипът на НФЦ ще изготви тематичен календар, който ще бъде одобрен от ръководителя на проекта. В тематичният календар, в сътрудничество с местната власт, младежки центрове, училища, висши училища, младежки неправителствени организации, ще бъдат планирани инициативи и събития, които ще се реализират чрез формите за неформално образование като: уоркшопи; тренинги по лидерство и усвояване на меки умения за самостоятелен живот; екологични и социални инициативи, културни и творчески събития; форми за равитие на критично мислене и емоционална интелигентност; обучения за работа в екип, насърчаване на кариерно ориентиране и личностно развитие на младите хора, граждански права и задължения, както и гражданско участие в местната и национална политика. В рамките на календара ще се проведат събития и инициативи с младежи, необхванати от младежките центрове и в населени места, където няма създадени младежки центрове. Чрез дейностите ще се осигури подкрепа и мотивация на младежите за включване и ангажиране в областта на различни сфери и в обществено - политическите и социално- икономическите процеси.
2.Организиране на специализирани обучения за придобиване или повишаване на дигиталните компетентности на млади хора. Обученията ще се осъществяват по групи на територията на цялата страна, като групите от обучаеми ще се сформират от екипа на НФЦ.
3.Организиране на обучения/иновативни работилници по програма UPSHIFT. За прилагане на програма UPSHIFT с младежи, които не са обхванати от младежките центрове в страната ще се организират обучения/иновативни работилници за младежи от 13 до 29-годишна възраст, за изграждане на умения на 21-ви век и насърчаване на гражданско участие.
4.Обучения на ученици/младежи на възраст от 13 до 29 години (вкл. от уязвими групи, в т.ч. роми) по Компетентностен модел за ученици/младежи на възраст от 13 до 29 години (вкл. от уязвими групи, в т.ч. роми) за усвояване и развитие на граждански, здравни, екологични и интеркултурни компетентности.
5.Отбелязване на Международния ден на младежта 12 август-Организиране на Национална младежка конференция с участие на 100 младежи от цялата страна. По време на конференцията ще бъдат организирани и съпътстващи дейности: изложба на младежки творби, фотоси, кулажи, художествени картини, скулптури и др.; културна програма; награждаване на активни младежи, отличили се чрез различни инициативи (доброволчески кампании, менторство, участвие в спасителни акции и др.) или чрез научни постижения. |
1 195 951.82
|
14 016.00
|
3. Методическа дейност и развиване на мрежа: 1.Разработване на компетентностен модел за ученици/младежи на възраст от 13 до 29 години (вкл. от уязвими групи, в т.ч. роми) за усвояване и развитие на граждански, здравни, екологични и интеркултурни компетентности. Моделът ще бъде иновативен чрез прилагането на прототипната теория, осигуряваща когнитивното осъзнаване и по-детайлно разбиране на понятията, свързани с гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование и свързаните с Европейската референтна рамка за ключовите компетентности. Компетентностният модел ще има принос за преодоляване разминавания при тълкуването на теоретично дефинираните понятия и функционирането и приложимостта им в обществено - политическата и социално – икономическа реалност. Моделът ще съдържа методология и обучителна програма и ще се прилага устойчиво в дейността на НФЦ, в системата на младежките центрове и като дейности за неформално образование в образователната система.
2.Сформиране на механизъм за съвместно управление (co-management). Съгласно изискването на Стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г. за съгласувано изпълнение на младежката политика в различните сектори и като една от най-успешните и дългогодишни практики на Съвета на Европа за вземане на решения с участието на представители на изпълнителната власт и младите хора, ще бъде сформиран механизъм за съвместно управление (co-management), представляващ широко разпространен и насърчаван модел на механизъм в процесите, свързани с планиране и изпълнение на младежката политика вкл. и при управлението на младежка инфраструктура като младежки центрове и др. За сформиране на механизма ще бъде създаден Консултативен съвет за младежта, в който ще бъдат поканени за участие ключови заинтересовани страни, сред които институции с отношение към младежката работа, представители на Националното сдружение на общините, представители на Националната мрежа на младежките центрове, Националния младежки съвет и други представители на младежкия сектор на национално и регионално ниво, включително представители на ЦОИДУЕМ и НФЦ. Консултативният съвет ще се състои от 33-членен състав и ще провежда заседания, в които ще изготви правилник за дейността си, ще обсъжда механизма за съвместно управление със заинтересовани страни, ще разработва процедури за вземане на решения, ще планира изпълнението на младежката политика в България. Една от важните цели на НФЦ ще бъде и актуализиране на длъжностната характеристики на длъжността "младежки работник" и насърчаване на процедура за включване в Списъка на професиите за професионално образование и обучение на професията "младежки работник".
3.Организиране на регионални срещи за сътрудничество с местните публични власти, бизнеса, институции и неправителствени организации за разработване на координирани политики и работа с ученици и млади хора.
4.Организиране на Национална конференция за споделяне на опит и добри практики между представители на всички общини, в които има създадени младежки центрове по ФМ на ЕИП и по НПВУ.
5.Организиране на регионални срещи с представители на местния бизнес с цел пълноценната професионална, социална и личностна реализация на младежите. |
198 528.87
|
0.00
|