В рамките на 36 месеца, в контекста на изпълнение на Националния план за Европейската гаранция за детето и на Общинския план за приобщаване, равенство и участие на ромите, община Сунгуларе цели, да подобри качеството на живот на деца в несигурна среда, деца на семейства с ниски доходи (предимно деца от ромската общност) и деца с увреждания и техните родители, живеещи в общината, чрез предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги, консултативна подкрепа и повишаване на компетенциите на родителите.
Общо 306 деца и младежи ще бъдат обхванати в проекта.
За постигане на целта в проекта се предвижда изпълнението на два типа дейности:
1. Реализация на програми и дейности за повишаване на компетенциите на целевите групи свързани със: здравната профилактика, превенцията, по-добра информираност във връзка с достъпа до здравни грижи и насърчаване на по-отговорно родителство;
2. Предоставяне на комплексни здравно-социални и образователни услуги на място в Младежкия център в Сунгуларе и мобилни услуги в града и населените места, като: патронажна грижа, консултации и насочване към медицински специалисти, работа на терен с децата и семействата, за предотвратяване на рисковете от бедността, социалното изключване и подобряване благоденствието и достъпа до права на децата.
Проектът предвижда също и обучения и супервизии на екипите включени в проекта. Ключови принципи в изпълнението на проекта ще бъдат: интегриран подход при изпълнението на дейностите, подкрепа на участието на общността, засилване на междуинституционалното сътрудничество и прозрачност и информираност на местната общност за изпълнението на проекта.
Проектът е на обща стойност 345436 лв.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Основни дейности по Специфична цел 2: Дейностите за изпълнение на СЦ2 включват следните поддейности:
1. Предоставяне на мобилни здравни консултации и услуги в град Сунгурларе и селата селата Ведрово, Везенково, Велислав, Вълчин, Горово, Грозден, Дъбовица, Завет, Камчия, Климаш, Лозарево, Манолич, Подвис, Прилеп, Пчелин, Садово, Славянци, Съединение, Терзийско, Черница, Чубра.
2. Предоставяне на стационарни здравни консултации и услуги в Младежки център в Сунгурларе.
3. Организиране и провеждане на на информационна кампания „от врата до врата“ за повишаване на информираността за достъпа до здравни грижи.
4. Организиране и провеждане на обучителни дейности за превенция на ранните бракове и раждания, претенция на изоставянето на новородени, превенция на домашното насилие, превенция на тютюнопушенето и употребата на психоактивни вещества и др.;
5. Организиране на училище за родители за повишаване на компетенциите на родителите по отношение на по-добра информираност по здравни въпроси, изпълнение на имунизационния календар, разпознаване на болестите при децата, здравословното хранене, повишаване на мотивацията за участие в образователния процес и др.
6. Организиране на занимания за отдих и свободното време на децата по населени места и в Младежки център Сунгурларе.
73 440.00
6 135.04
Подкрепящи дейности по Специфична цел 2:
: Подкрепа реализацията на Основни дейности по Специфична цел 2:
Подкрепа на реализацията на поддейност 1. Здравна профилактика и превенция, информираност за здравното обслужване на гражданите и достъпа до здравни грижи. Информираност относно имунизационния календар.
Подкрепа на реализацията на поддейност 2. Превантивни програми: Програма за превенция на изоставянето на новородени; Програма за превенция на ранните бракове и раждания; Програма за родители за формиране на проактивно поведение по отношение на училищното представяне на децата им; Програма за развитие на емоционалната интелигентност; Програма за минимализиране на домашното насилие; Програма за превенция на злоупотребата на тютюневи изделия и психоактивни вещества.
Подкрепа на реализацията на поддейност 3. Училище за родители имащо за цел повишаване на здравната култура по отношение превенция на болестите при децата.
Функционирането на мобилен екип от специалисти изисква сериозно планиране, организиране, подготовка на обучителни програми, доставка на материали и консумативи, информиране на целевите групи, мотивиране за ползване на предлаганите от община Сунгурларе услуги.
29 376.00
2 454.02
Основни дейности по Специфична цел 3: Включва следните поддейности:
1. Ранна интервенция на деца с увреждания и затруднения в развитието:
• Индивидуална работа с децата и родителите. Изготвяне на индивидуален картон за проследяване на нуждите и изпълнените дейности от мобилния екип, както и предоставените други услуги по проекта. Идентифициране на нуждите на децата и родителите. Съставяне на индивидуален план за работа с всяко семейство.
• Предоставяне на консултации от мобилен екип от експерти. Особено внимание ще се обърне на тези деца, които не посещават детска градина/ ясла/ училище.
• Насочване за следващи дейности с медицински специалисти, работа с психолог, логопед, педагог, социален работник и др.
Наблюдава се сериозен проблем за неглижиране на децата с увреждания и с изоставане в развитието в семействата с ромски етнически произход. Психолозите и педагозите знаят, че позитивно развитие се постига само когато интервенциите са стартирали възможно най-рано. Особено тревожна е липсата на чуствителност към отклонението от нормалното развитие на детето. Призванието на мобилния екип е да идентифицира рано и да приложи адекватни корекционни дейности.
2. Предоставяне на патронажна грижа за деца от 0 до 3 години:
• Провеждане на посещения на медицински екип, придружен от общностен/социален работник с цел ранно идентифициране на затруднения в развитието и предоставяне на своевременни съвети за тяхното преодоляване;
• Насочване към медицински специалисти и подкрепа на семействата за достъп до социални услуги за ранна детска интервенция;
• Предоставяне на съвети и консултации на родителите свързани със здравни грижи и услуги, здравословно хранене на децата, занимания за ранно детско развитие, отглеждане на децата в благоприятна семейна среда и др.;
• Консултиране на бременни жени, които отглеждат деца до 3 г. за възможностите за проследяване на бременността и др.
3. Превенция на изоставянето на новородени деца:
• Системна подкрепа на бременни, деклариращи желание да изоставят децата си;
• Идентифициране на майки, които трудно се справят или не се справят с грижите за новороденото и малкото дете. Предоставяне на консултации и услуги . Осигуряване на психологическа подкрепа и др.;
• Обучителни дейности с ромски младежи и техните семейства за превенция на ранни бракове и ранни раждания;
4. Предоставяне на интегрирани здравно-социални и помощни образователни услуги за деца и младежи с увреждания и хронични заболявания до завършване на средно образование.
• Има няколко деца от общината, които имат нужда от подпомагане поради затруднения от физиологичен и интелектуален характер.
• Индивидуални и групови занимания за деца и младежи за подобряване на знанията по български език, подготовка на младежите за реализация на пазара на труда;
• Организиране на занимания за отдих и за свободното време на децата и младежите.
5. Въвеждащи и надграждащи обучения, вкл. и супервизия на служители на доставчиците на социални услуги, във връзка с услугите за ранно детско развитие, превенция, ранна интервенция на уврежданията за деца, интегриран подход и комплексност на подкрепата, и др.
Настоящата дейност е в изпълнение на Наредба за качество на соц. услуги, приета с ПМС 135, от 22.06.2022 г., Приложение № 4 към Чл. 6. "Социалната услуга Мобилна превантивна общностна работа се предоставя съгласно стандартите за качество и критериите за тяхното изпълнение, определени в приложение № 4 "Стандарти и критерии за качество на общодостъпна социална услуга Мобилна превантивна общностна работа и по конкретно: Критерий 8.2: "Доставчикът на соц. услуга осигурява въвеждащи и надграждащи/специализирани обучения за служителите" предвижда за новопостъпилите служители да се осигури 36-часово въвеждащо обучение и на всеки 12-месеца да се планира минимум 24-часово надграждащо обучение.
В изпълнение на Критерий 8.3: Сме планирали групова супервизия на всеки 3 месеца /4 за периода на изпълнение на проекта/ и индивидуални супервизии на всеки 4 месеца - т.е. по 3 супервизии за всеки служител.
173 300.00
1 452.88
Подкрепящи дейности по Специфична цел 3: Настоящата дейност ще обезпечи ритмичното изпълнение на планираните поддейности:
1. Ранна интервенция на деца с увреждания и затруднения в развитието.
2. Предоставяне на патронажна грижа за деца от 0 до 3 години.
3. Интегрирани здравно-социални и помощни образователни услуги за деца и младежи с увреждания и хронични заболявания до завършване на средно образование.
Екипът на проекта, администриращ дейностите ще има ангажименти по набиране на потребителите на услугите, мотивиране за участие в дейностите. Ще организира пътуванията, тъй като мобилните екипи ще използват общинския транспортен парк. Ще бъде необходим стриктен график на дейностите и организация по неговото прилагане.
69 320.00
581.15
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN