Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 103 дървета
English

Програма: Вътрешни работи

Район за планиране: Всички

Описание

Създадените нови възможности и произтичащите визия, цели и задачи на ТУ по програмата “Създаване на мрежа от изследователски висши училища”, създават необходимите предпоставки за визията за бъдещо развитие и създаване на необходимите условия за подобряване на изследователският капацитет чрез привличане на млади и талантливи изследователи, повишаване на квалификацията и специфичната експертиза на установените учени, както и подобряване на работната среда.
Научните изследвания са насочени в пет стратегическите за ТУ области с хоризонт 2030 година: Дигитализация, свързаност и информационна сигурност; Интелигентни системи и изкуствен интелект. Индустрия 4.0; Мехатроника, чисти технологии, кръгова икономика и управление на ресурсната ефективност; Нови технологии за зелена енергия и енергийна ефективност; Инженерни технологии за здравословен живот.
Планираните дейности са с фокус научни и научно-приложни изследвания в стратегическите области чрез формиране на научни групи за надграждащо развитие на съществуващия експертен и изследователски капацитет, което ще повиши общественото доверие към науката и обществения статус на учените и изследователите. Чрез привличане на водещи изследователи в стратегически за ТУ научни области се планира  да създадат „ядра“ за развитие на научни групи, и по-специално около чуждестранни учени с високи постижения и опит, за да се осъществи научен и културен трансфер и засилено международно сътрудничество и технологичен трансфер в стратегическите области на ТУ. 
Предвижда се управлението да бъде осъществявано от пет членен Управителен комитет. Административното и финансово управление на проекта се предвижда бъде реализирано от научноизслеователския сектор (НИС) в ТУ - София. Предвижда се и Съвещателен борд, който включва чуждестранни партньори и представители на българския бизнес. Той ще изпълнява функциите на съвещателен и вътрешен оценителен орган по изпълнението на стратегическата научноизследователска и иновационна програма.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изпълнение на Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие : Дефинираните в проектното предложение общи и специфични цели, свързани с развитието на изследванията в Техническия университет – София и утвърждаването му като водещ европейски научноизследователски университет са планирани следните основни дейности: Дейност 1.1 Научни и научно-приложни изследвания насочени към стратегическите за ТУ София области (свързани с посочените научни групи в т.1.2 и т.1.3). Предвидено е формиране на научни групи, съгласно определените в проектното предложение учени и научни програми, описани в приложените документи. Планираните научни групи, водени както от учени, служители на университета, така и от чуждестранни учени с високи постижения и опит, е в логическа връзка с петте основни стратегически направления (и техни поднаправления) за развитието на научните изследвания и елементите на изследователската програма. Засиленото по тази програма проектно и програмно финансиране е важен инструмент за осъществяване на визията на ТУ – София за ускорено и ефективно осъществяване на политиките в сферата на науката. Планираните за формиране научни групи ще допринесат за надграждане на съществуващата инфраструктура и в най-голяма степен за развитие на експертен и изследователски капацитет, което ще допринесе да се издигнат позициите на ТУ – София и на страната в областта на науката и да се повиши общественото доверие към науката и обществения статус на учените и изследователите. Дейност 1.2 Привличане на водещи изследователи в стратегически за висшето училище научни области. Този елемент е от голямо значение за развитие на стратегически за ТУ – София изследователски области чрез привличане на водещи изследователи, които да създадат „ядра“ за развитие на научни групи. Дейност 1.3 Международно сътрудничество в стратегическите области на висшето училище. Международното сътрудничество в стратегическите области на висшето училище ще подпомогне и мотивира ново ниво на развитие, поддържане и ефективно използване на съществуващата модерна научна инфраструктура, както и осигуряване на необходимия достъп до европейска и международна научна инфраструктура за осъществяване на научни изследвания извън формираните научни групи по горните елементи. Дейност 1.4 Приложни научни изследвания, насочени към иновации или интелектуална собственост. Приложните научни изследвания в съответствие с визията на ТУ – София са насочени към иновации и по възможност към регистриране интелектуална собственост. Дейност 1.5 Защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер. Защитата на интелектуалната собственост и технологичен трансфер е съществен елемент от визията на ТУ – София за осъществяване на научни изследвания с голяма добавена стойност. 25 759 999.00 6 036 220.07
Управление на проекта: Управлението на програмата ще се осъществява чрез научноизследователския сектор на ТУ – София и назначен към него пет членен Управителен комитет, определен с съответствие с указанията на процедура „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“ от Ректорското ръководство (Заповед № 2480 / 05.09.2022 г). Научноизследователският сектор към ТУ – София (НИС при ТУ – София), създаден 1963 г., е самостоятелно звено с дългогодишен опит в организирането, администрирането, финансово-счетоводното обслужване и контролиране на изпълнението на научноизследователските и научно приложните проекти, по които работят изследователските екипи на университета. НИС при ТУ – София ежегодно организира, провежда, администрира и контролира изпълнението на проекти по т. нар. Вътрешни конкурси за научни изследвания на университета; отговаря за работата и на над 40 научноизследователски лаборатории и обслужва научноизследователските проекти, финансирани по национални и международни програми. Към настоящия момент НИС при ТУ – София администрира общо 43 международни проекта по програмите „HORIZON 2020“; EPLUS; COST; Erasmus+ KA2; и общо 62 национални проекта с финансиране по Национални научни програми; Фонд научни изследвания; Националния иновационен фонд; ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и др. НИС при ТУ – София управлява над 450 договора с български и чуждестранни предприятия, като 189 от тях са сключени през последната година. Проектите, администрирани по вътрешния конкурс са в направленията: „В помощ на докторанти“; „Перспективни ръководители“; „Студентски иновационен хъб“; „Дни на науката на ТУ – София“ и „Художествено-творческа дейност“. Наред с това НИС при ТУ – София администрира и програмата на МОН „Млади учени и постдокторанти“. Членовете на Управителния комитет са международно утвърдени учени с богат административен опит в управление на научноизследователски проекти, ръководство и координация на научноизследователски екипи. С оглед осигуряване на ефективност и прозрачност на управлението на програмата ще бъде назначен Съвещателен борд от чуждестранни партньори и представители на българския бизнес. Той ще изпълнява функциите на съвещателен и вътрешен оценителен орган по изпълнението на стратегическата научноизследователска и иновационна програма. Съвещателният борд ще заседава веднъж годишно, като ще отчита и оценява постигнатите резултати през изминалата година. При установяване на проблеми ще дава становища и предложения за тяхното решаване. Членовете на Съвещателния борд са изявени професионалисти, с доказани компетенции и опит. 2 240 000.00 336 228.09

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.