Управление, изпълнение и контрол на проекта: В рамките на дейността ще бъде сформиран екип за организация, управление, изпълнение, вътрешен контрол и мониторинг на индивидуалните дейности от проекта.
Екипът за управление и изпълнение на проекта ще бъде съобразен със спецификата и обема на заложените дейности, като при неговото сформиране ще се подходи балансирано и на база на професионални качества. С това ще се гарантира спазването на изискванията за наличие на административен и оперативен капацитет на бенефициера при изпълнението на проекта. Екипът ще включва ръководител, основен координатор, счетоводител, двама координатори по визови информационни системи, координатор по развиване и осъвременяване на НВИС и координатор по обществени поръчки. С оглед технологичната сложност на проекта към екипа ще бъде привлечен също външен експерт за подпомагане на специфичните дейности на проекта.
Проектният екип ще отговаря за организацията и координацията на проектните дейности, както и за законосъобразния избор на изпълнители в съответствие със Закона за обществените поръчки и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.
За осъществяване на процедурите по вътрешен контрол, мониторинг и оценка на проекта ще се използва система, въведена в работата по програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове. С вътрешния мониторинг на ниво проект ще бъдат ангажирани всички членове от екипа за управление и изпълнение на проекта. Ще бъде разработен подробен план за действие с детайлен времеви график и разпределение на отговорностите в екипа за изпълнението на проекта. Напредъкът на проекта ще се проследява по време на регулярните срещи на проектния екип и ще се сравнява и оценява спрямо заложените индикатори за изпълнение и резултати, на база подробния работен план, както и в съответствие с изискванията и процедурните правила на най-актуалната версия на утвърдените системи за управление и контрол на фонд "Убежище, миграция и интеграция" (ФУМИ) и фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС) 2014 - 2020, разработени от Отговорния орган (ОтО) в лицето на дирекция 'Международни проекти" на Министерството на вътрешните работи .
Екипът на проекта ще отчита извършената работа в съответствие с указанията за отчитане на проекти по ФУМИ и ФВС в ИСУН. При подготовката на отчетите бенефициерът ще използва формулярите, генерирани от ИСУН, и приложенията съгласно договора за безвъзмездна финансова помощ, както и в съответствие с актуалния списъка с документи и указания, необходими при отчитането на финансовото изпълнение на проекти по ФУМИ и ФВС в ИСУН. Отчетите ще се отнасят до проекта като цяло, без оглед на това каква част от него е финансирана чрез безвъзмездна финансова помощ, като ще съдържат пълна информация за всички аспекти на изпълнението за описвания период, както и необходимите данни за постигане на индикаторите, посочени в проектното предложение. За тази цел бенефициерът ще води точна и редовна документация и счетоводни отчети, отразяващи изпълнението на проекта, използвайки подходяща електронна система за документация и двустранно счетоводство. Счетоводните отчети и разходите, свързани с проекта, ще подлежат на ясно идентифициране и проверка.
Бенефициерът е предвидил за целите на настоящия проект да разполага с необходимия офис и оборудване за управление на проекта. Проектът ще се управлява и координира в административната сграда на МВнР - Централно управление.
Настоящата дейност е основополагаща за успешното реализиране на проекта. Тя ще гарантира доброто управление на проекта по отношение на реализиране на дейностите, както и във връзка с целесъобразното и законосъобразно изразходване на финансовите средства. От степента на вътрешна организация и контрол на екипа по проекта ще зависи изпълнението на всяка проектна дейност по отношение на качеството и срока й за реализация.
Настоящата дейност ще се реализира в рамките на целия период на срока на договора за безвъзмездна финансова помощ (БФП). |
375 844.80
|
38 472.96
|
Анализ, оценка и изготвяне на концепция за развитие на НВИС: В рамките на дейността се предвижда да бъде разработена цялостна концепция за развитие и модернизиране на Националната визова информационна система (НВИС) с прилагане на мултидисциплинарен подход. Концепцията ще обхваща задълбочен правен, бизнес и ИТ анализ на НВИС.
В рамките на дейността ще бъде направен детайлен анализ на действащото европейско и национално законодателство в областта на визовите информационни системи. По този начин ще се формира правната рамка, в която функционира НВИС и ще се изведат насоки за нейното развитие, така че процесите да бъдат в пълно съответствие с приложимото законодателство.
Ще бъде извършен анализ на цялостните бизнес процеси, които се обслужват от НВИС на Република България. Дейностите по надграждане на НВИС ще осигурят ефективна и ефикасна автоматизация на бизнес процесите от информационната система.
Съчетанието между правната рамка и текущото състояние на бизнес процесите е в основата на изграждането на ясна концепция за развитие на НВИС.
Като продължение на дейността се предвижда да бъде изготвена оценка на текущото технологично състояние на информационно-комуникационната инфраструктура на НВИС и идентифициране на възможностите за надграждане и осъвременяване на системата, отчитайки степента на развитие и интеграция на съществуващите европейски информационни системи в областта на визите и граничния контрол. В рамките на анализа изпълнителят следва да се съобрази също с изискванията на Наредбата за минималните изисквания за мрежова и информационна сигурност.
На база извършените анализи, оценки и проучвания ще бъдат изготвени детайлни концепция и план за развитие на НВИС. Планът за развитие ще обхваща по систематичен начин идентифицираните насоки и препоръки от правния анализ, прегледа на бизнес процесите с оценката на текущото технологично състояние и установените добри практики в други държави-членки на ЕС.
Необходимостта от изпълнение на дейността е продиктувана от отсъствието на цялостна оценка на потребностите с обстоен анализ на нуждите, които да съответстват на реалното текущо състояние на програмното и техническо осигуряване на НВИС, компонентите и елементите, по отношение на които е необходимо развитие и модернизиране на НВИС, както и оценка за съответствие на системата НВИС с действащата нормативна уредба на национално и европейско ниво. |
550 000.00
|
0.00
|
Технологично и функционално надграждане на НВИС и свързване с други системи: На база изготвените доклади, концепция и план за обновяване и развитие на НВИС по дейност 2 ще бъдат детайлно специфицирани техническите и функционални изисквания за изпълнение на дейностите по обновяване и развитие на НВИС. Ще бъде осъществено обновяване и надграждане на НВИС в съответствие с новите технологии, привеждане на НВИС в съответствие с EU VIS, посредством актуализиране на съществуващи или разработване на нови функционалности. Ще бъде осъществена връзка със системата за обмен на информация за консулско сътрудничество и консултация на визи VIS Mail и поддържане на възможност за постоянен обмен на информация между системите съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 767/2008 на Европейския Парламент и на Съвета относно Визовата информационна система (ВИС) и обмена на данни между държави-членки относно визите за краткосрочно пребиваване (Регламент за ВИС).
Още на етапа на проектиране на системата ще бъдат дефинирани изисквания, така че да се осигури адекватно ниво на защита с оглед информационната и киберсигурност.
Като продължение на дейността се предвижда да бъде изграден механизъм за осигуряване на непрекъснат достъп до данните на ВИС на ЕС за органите, компетентни за предотвратяването, разкриването и разследването на терористични действия и престъпления, както и да бъдат разработени интерфейси за постоянен обмен на данни и интеграция с външни системи. Предвижда се също в процеса на модернизиране и развитие на НВИС да бъдат разработени интерфейси за постоянен обмен на данни и информация с националните АИС (автоматизирани информационни системи) и интеграция с външни системи.
Обновената Национална визова информационна система ще бъде внедрена и документира със съответните системни проекти, детайлна техническа документация на програмни приложни интерфейси; описание на сорс кодове; детайлна техническа документация за схемата на базата данни – структури за данни, индекси, дялове, съхранени процедури, конфигурации за репликация на данни и др.; обща информация, инструкции и процедури за администриране и поддръжка на приложните сървъри, сървърите за бази данни и др., ръководства и наръчници, както и ще бъдат обучени служители на МВнР и служители на консулските служби на Република България за администриране и работа с надградената система.
За осигуряване на непрекъсваемост на процесите и безотказно функциониране на НВИС се предвижда да бъде обезпечена гаранционна поддръжка на системата.
Необходимостта от изпълнение на настоящата дейност е продиктувана от изискванията за постоянно развиване, обновяване и надграждане на програмното осигуряване на НВИС с оглед оптимизиране, улесняване и повишаване на ефективността на работата на съществуващата система, както и създаване на условия за свързване на НВИС с други системи в контекста на функционалните и технически стандарти, условия и изисквания за оперативна съвместимост на НВИС на Република България с Визовата информационна система на Европейския съюз.
Изпълнението на така изложената дейност ще допринесе за постигане на оперативната и специфичните цели и очаквани резултати на проекта. |
6 044 838.17
|
6 585 600.00
|
Обновяване на техническото и системно осигуряване на НВИС: В рамките на дейността се предвижда да бъде извършено модернизиране на системата от центрове за данни на Националната визова информационна система (НВИС).
Настоящата дейност 4 ще се реализира в четири поддейности - 4.1, 4.2, 4.3 и 4.4.
Осъществяването на поддейност 4.1 няма да бъде обвързано с резултатите от планирания анализ и оценка в изпълнение на дейност 2, но ще се изпълнява паралелно с тази дейност. В рамките на поддейност 4.1 ще бъде извършено спешно обновяване на част от мрежовите компоненти на НВИС във връзка с идентифицирани критични проблеми с активното мрежово оборудване (фабрични дефекти, остаряване на интегрални схеми и спряна техническа поддръжка на мрежовите компоненти) на мрежовата подсистема на НВИС, ще бъдат извършени дейности по доставка на системи за повишаване нивото на мрежова и информационна сигурност на НВИС и услуги по техните инсталации и настройки, както и дейности по доставка на системи за управление, мониторинг и защита на данните на НВИС и услуги по техните инсталации и настройки. Осъществяването на тази поддейност е обусловено от необходимостта от обезпечаване на непрекъснато и безпроблемно функциониране на Националната визова система (Основният и Резервният визов център) и интерфейсите за връзка с ВИС на ЕС в режим 24/7 с оглед развиване на надеждността и производителността на системата. Планираното неотложно обновяване на част от мрежовите компоненти на НВИС в рамките на тази поддейност е обусловено също от необходимостта от трайно гарантиране на отказоустойчивостта в работата на системата при нейното взаимодействие с ВИС на ЕС и мрежата за консултиране на визи VIS Mail
Поддейност 4.1 е планирано да стартира непосредствено след подписване на договора за безвъзмездна финансова помощ.
Поддейност 4.2 ще бъде осъществена на база изготвения по дейност 2 проект за обновяване на центровете за данни на НВИС. Въз основа на резултатите от дейност 2 ще бъде извършено осъвременяване и надграждане на техническото и системно осигуряване на НВИС, като при идентифицирана необходимост в процеса на изпълнение на дейността проектът, изготвен по дейност 2, може да търпи актуализации с цел оптимална технологична модернизация на опорната ИКТ инфраструктура на НВИС.
Ще бъде извършено обновяване на хардуерното оборудване, както и на системния софтуер.
По линия на поддейност 4.2 се предвижда също да бъде проведено специализирано обучение на служители на МВнР за администриране на сървърната инфраструктура, както и на инфраструктурата за архивиране и резервиране на информационните масиви.
Поддейност 4.3 няма да бъде обвързано с резултатите от планирания анализ и оценка в изпълнение на дейност 2, като настоящата поддейност ще включва дейности по извършване на доставка на системи за управление, мониторинг и защита на данните на Националната визова информационна система, както и услуги по техните инсталации и настройки, както и ще осигури гаранционно сервизно обслужване на системите/оборудването. Необходимостта от изпълнение на поддейността е продиктувана от изискванията на Наредбата за минималните изисквания за мрежова и информационна сигурност.
Необходимостта от изпълнение на дейността е продиктувана от високото ниво на изхабяване на техническото и системно осигуряване на НВИС вследствие от непрекъснатата експлоатация на системата, което налага предприемане на мерки за подобряване и оптимизиране на работата на системата, обезпечаване на надеждност при резервиране на информацията, развитие и обновяване на оборудването, повишаване на капацитета на мрежовата свързаност и постигане на непрекъсваемост на системата.
Продължение във файл Проектно предложение към Анекс 4 към договора. |
4 967 170.01
|
4 885 219.33
|
Информация и публичност на проекта : Настоящата дейност включва мерки за визуална идентификация, информация, публичност, комуникация и прозрачност във връзка с популяризиране на проекта, неговите цели и резултати. Мерките по тази дейност са съобразени с Делегиран Регламент (ЕС) № 1048/2014 на Комисията от 30 юли 2014 година за определяне на мерки за информиране и популяризиране, насочени към обществеността, и на мерки за информиране на бенефициентите съгласно Регламент (ЕС) № 514/2014 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общи разпоредби за фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и за инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество, предотвратяването и борбата с престъпността и управлението на кризи и Регламент за изпълнение (ЕС) № 1049/2014 на Комисията от 30 юли 2014 година относно техническите характеристики на мерките за информиране и популяризиране съгласно Регламент (ЕС) № 514/2014.
В изпълнение на изискванията на посочените европейски актове в рамките на настоящия проект ще бъде предоставена информация на широката общественост и целевата група и ще се осигури публичност на осъществяваните по проекта дейности и заложените цели и резултати. По този начин ще се спази основният принцип на равнопоставеност и прозрачност.
Всички мерки за информация и комуникация ще бъдат планирани и изпълнени с оглед своевременното задоволяване на идентифицираните нужди на целевите групи, както и на конкретната ситуация, в която се изпълняват.
Ще бъде спазен също принципът на партньорство, съгласно който мерките ще се изпълняват в открит диалог и взаимодействие с всички заинтересовани страни, включени в целевите групи на проекта.
Тази дейност е предвидена в проекта като средство за осигуряване на благоприятна, добронамерена информационна среда за широка обществена подкрепа и информиране на целевата група и заинтересованите страни за дейностите, целите и резултатите от проекта, както и визуализацията на подкрепата и приноса от фонд "Вътрешна сигурност". |
2 150.00
|
720.00
|