Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 065 дървета
English

Програма: Вътрешни работи

Район за планиране: Всички

Описание

Предварително дефинираният проект има за цел да засили оперативната съвместимост и координацията на националните правоприлагащи органи. Това ще бъде постигнато чрез развитие на комуникационната система ТЕТРА в районите на българо-гръцката граница, които се използват като канали за незаконна миграция; трафик на наркотици и хора, както и секс туризъм и робство. В посочените области се очакват и вторични движения на нелегални имигранти от Гърция с бъдещото присъединяване на България към Шенгенското пространство и ще бъдат разгледани от проекта. Проектът допълнително ще допринесе за подобряване на възможностите на българските правоприлагащи институции за обмен на информация и сигурни комуникации с гръцките колеги. 
Проектът е насочен към нуждите за по-добро радио покритие по българско-гръцката граница и по-специално в районите на област Благоевград (градовете Банско и Гоце Делчев) и област Смолян (град Доспат).
Предварително дефинираният проект е включен в подписаното Програмно споразумение между Министерството на външните работи на Норвегия и Централното координационно звено в Министерския съвет.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Доставка, инсталиране, интегриране и тестване на комуникационно оборудване и софтуер и обучение на технически персонал на МВР за експлоатация и поддръжка на комуникационната инфраструктура: Дейността е етап от разширяването на обхвата на мрежата на МВР по ТЕТРА стандарт. Това ще допринесе за разширяване на радиопокритието по протежение на българо-гръцката граница, а именно района на област Благоевград - гр. Банско и гр. Гоце Делчев, и района на област Смолян - гр. Доспат. Очаква се в рамките на дейността да бъдат доставени, инсталирани и въведени в експлоатация нови базови станции по ТЕТРА стандарт и интеграцията им в съществуващата ТЕТРА система на МВР. Към настоящия момент в района на гр. Банско, гр. Гоце Делчев и гр. Доспат няма изградени елементи от ТЕТРА мрежата на МВР и няма радиопокритие от комуникационната система ТЕТРА. Създадената организация на силите и средствата на Министерството на вътрешните работи се основава на областен принцип и изграждането на радиопокритие в област, където то не съществува, ще допринесе за завършването на комуникационната система и по този начин ще спомогне за подобряване на координацията между отговарящите структури. Дейността ще бъде извършена от външен изпълнител, избран в процедура по ЗОП. Предвижда се доставеното комуникационно оборудване да се използва не по-малко от 5 години. Заложено е изискване към изпълнителя за осигуряване на гаранционна поддръжка на оборудването за срок от 3 години. След изтичане на гаранционната поддръжка на елементите, МВР ще осигури техническата поддръжка на доставеното оборудване за оставащия срок на експлоатация. Експерти на ДКИС ще подготвят техническите спецификации и всички необходими документи за подготовка на процедура по ЗОП за избор на външен изпълнител. Предвижда се експерти от ДКИС-МВР да участват в посещения на потенциалните места за разполагане на комуникационното оборудване и необходимите тестови изпитания за приемане на дейностите по проекта. За тази цел са предвидени разходи за възнаграждения и командировки на служителите. Предвидено е провеждането на обучение на технически персонал на МВР за експлоатация и поддръжка на комуникационната инфраструктура. В рамките на дейностите ще бъде проведено специализирано обучение на не по-малко от 15 служители от ДКИС. Изпълнителят ще осигури визуалната идентификация по проекта, като постави стикери на оборудването и информационни табели/билбордове в съответствие с локацията на дейносттите по проекта. 2 730 894.19 2 731 596.97
Информация и публичност: Дейността е съобразена с изискванията за информация и публичност в Анекс 3 към Регламента за изпълнение на НФМ 2014-2021 г., във връзка с чл.3.3, параграф 3 на Регламента; Комуникационния план на Програма „Вътрешни работи“ на България 2014-2020; Указанията за информация и публичност 2014-2021; Ръководството за комуникация и дизайн, финансов механизъм на ЕИО и Норвегия за периода 2014-2021; Системи за управление и контрол на изпълнението на програма Вътрешни работи на НФМ 2014-2021. Тя включва: - провеждане на откриваща и закриваща пресконференции и провеждане на заключителна конференция; - изработване на рекламни материали; - Интернет страница за проекта; След подписване на договор за финансиране на проекта, сключен между изпълнителя и Програмния оператор, ДКИС-МВР ще информира обществеността за получената подкрепа на специална Интернет страница за проекта. На него ще се представя информация за изпълнението на проекта и ще се публикуват доклади за постигнатото по него. - осигуряване на визуализация върху доставеното оборудване и на местата, където то се поставя. С цел осигуряване на визуална идентификация на доставеното и инсталирано оборудване, както и на финансовата подкрепа от НФМ 2014-2021 изпълнителят по дейност 1 поставя на видимо място стикери, съобразени с размера и повърхността на артикулите, и осигурява информационни табели/билбордове съобразно мястото на дейностите по проекта. 3 878.80 3 847.68
Управление на проекта : В рамките на тази дейност ще бъдат извършени действия за мониторинг на напредъка на проекта, за координиране на изпълнението на проекта и постигане на очакваните ключови резултати. Експертите на ДКИС-МВР ще определят възможностите и рисковете за проекта и ще се грижат за изпълнението на препоръките, представени от контролните органи и органите на МВР. Освен това те ще работят в тясно сътрудничество с изпълнителите. Докладите за напредъка на проекта ще бъдат редовно предоставяни на Програмния оператор. Предвижда се създаване на управленски екип и звено от експерти. Тяхната работа ще се ръководи от изискванията на Системите за управление и контрол на Програма "Вътрешни работи" на НФМ 2014-2021 и Регламента за прилагане на норвежкия финансов механизъм 2014-2021, както и нормативните документи. Експертите ще участват в дейности, организирани от Програмния оператор, ще докладват регулярно за напредъка на проекта и при необходимост, за всички възникнали трудности. 3 347.01 2 383.84

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.