Дейност 1: Извършване на изследвания, изпитвания, измервания, необходими за разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация (дейността ще бъде изпълнена от ангажиран по проекта квалифициран персонал – 9 броя експерти (7 от кандидата и 2 от партньора); материали и консумативи): Дейност 1: Извършване на изследвания, изпитвания и измервания, необходими за разработването на прототипа на IoT платформа е обособена в следните технологично-изследователски етапи:
Етап 1. Извършване на виртуални изпитвания, измервания и изчисления за събиране на технически изисквания за форматите на данните. Този етап включва:
- дефиниране на унифициран модел за съхранение на данни с незадължителен характер, но с изисквания за вид и минимален набор от данни;
- анализиране на публични източници на информация като регулатори или агенции и дефиниране на хипотези за анализиране и тестване в данни предоставяните от телематични доставчици на услуги за управление на Интелигенти Транспортни Системи;
- създаване на методологии и алгоритми въз основа на изводите и направените анализи.
Етап 2. Демонстрационни изчисления с примерни данни от партньори и тестване на различни групи за анализ с цел проверка и поправка на алгоритмите.
В процеса на изпълнение на така описаните етапи ще бъдат ангажирани 9 експерта, участващи в специализирания екип за извършване на изследванията, изпитванията и измерванията, необходими за разработването на продуктовата иновация. В състава на специализирания експертен екип ще влязат следните експерти:
• софтуерен архитект и проджект мениджър – 1 експерт, 8 часа на ден за 7 месеца (от 2-ри до 8-ми месец, вкл.);
• младши разработчик бизнес интелект – 1 експерт, 4 часа на ден за 7 месеца (от 2-ри до 8-ми месец, вкл.);
• разработчик на софтуер – 4 експерта, 8 часа на ден за 6 месеца (от 3-ти до 8-ми месец, вкл.);
• уеб дизайнер, дизайнер на потребителски интерфейси - 1 експерт, 8 часа на ден за 7 месеца (от 2-ри до 8-ми месец, вкл.);
• ИТ изследовател - 2 експерта, 4 часа на ден за 7 месеца (от 2-ри до 8-ми месец, вкл.) – ангажирани от партньора ИИКТ-БАН.
За изпитванията, измерванията и изчисленията ще бъдат закупени, най-общо следните групи материали и консумативи.
Осигуряването на необходимите човешки ресурси за изпълнението на дейност 1 ще бъде в следните последователни стъпки:
1. Подбор и наемане на квалифициран персонал по проекта – от 1-ви до 2-ри месец
2. Работа на сформирания специализиран екип – по описаната по-горе схема. |
164 251.96
|
133 178.19
|
Дейност 2: Създаване и тестване на прототип, свързан с разработването на продуктова (услуга) иновация (дейността ще бъде изпълнена чрез ангажиране на 9 броя експерти и възлагане на 1 брой външни услуги по инсталиране, конфигуриране, настройки и свързване на ИТ инфраструктура): Дейност 2 предвижда създаването и тестването прототип на IoT платформа за анализ на поведението на водачите на МПС и изчисление на шофьорски рисков профил на базата на обработвани релевантни реални телематични данни. Най-общо, по дейност 2 могат да бъдат обособени следните технологични етапи:
Етап 1. Изграждане на хранилище за данни от вид Data Lake базирано на Big Data Architecture.
Етап 2. Изграждане на модели за съхранение на телематични данни от различни източници с условие за изолация на данните с цел както индивидуална обработка на информацията, така и обобщена обработка на данните (multi-tenant архитектура на модела на данните).
Етап 3. Инсталация, конфигурация и оптимизация на техническите средства за обработка на огромен поток от входящи данни от IoT (интернет на нещата) устройствата на доставчиците на телематични услуги.
Етап 4. Изграждане на изчислителните и аналитичните механизми за приемане, обработка и анализ на съхранение телематични данни.
Етап 5. Изграждане на Програмен интерфейс (Application Programming Interface) за свързване към платформата на външни протоколи за предоставяне на информация от доставчици на телематични услуги.
От разговори с участниците в асоциация 1 Fleet Management знаем, че различните доставчици използват различни собствени протоколи за трансфериране на данните от IoT устройството до вътрешната им инфраструктура, следователно е необходимо да се дизайнне платормата така, че лесно да се добавя поддръжка на нови информационни протоколи за доставка на информация от IoT устройства за наблюдение на ППС (Пътни Превозни Средства).
Етап 6. Вграждане или разработка на интерфейс за включване на нови или промяна (на вече включени) аналитични механизми.
Етап 7. Тестване и валидиране на разработения прототип за достигане на TRL 8 - Завършена и сертифицирана система.
Изпълнението на така описаните етапи на разработката и тестването на прототипа ще бъдат извършени от същите експерти, включени в специализирания екип по дейност 1, при същата им часова ангажираност на ден, но за различен период, както следва:
• софтуерен архитект и проджект мениджър – 1 експерт, 8 часа на ден за 15 месеца;
• младши разработчик бизнес интелект – 1 експерт, 4 часа на ден за 12 месеца;
• разработчик на софтуер – 4 експерта, 8 часа на ден за 14 месеца;
• уеб дизайнер, дизайнер на потребителски интерфейси - 1 експерт, 8 часа на ден за 9 месеца;
• ИТ изследовател - 2 експерта, 4 часа на ден - единият за 14, другият за 15 месеца.
За част от изпълнението на Дейност 2 е необходимо ползването на консултантски услуги за осигуряване на външни услуги по инсталиране, конфигуриране, настройки и свързване на ИТ инфраструктура в процеса на разработване и тестване на прототипа. Изборът на изпълнител ще се извърши чрез провеждането на процедура с публична покана според разпределението на съответните разходи в бюджетните редове и разпоредбите на глава четвърта на ЗУСЕСИФ. |
375 848.04
|
322 634.81
|
Дейност 3: Придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация (дейността ще бъде изпълнена чрез закупуването на Изчислителни машини – сървърна конфигурация тип 1 – 3 бр.; Изчислителни машини – сървърна конфигурация тип 2 – 5 бр.; Сървърен шкаф – 1 бр.; Мрежово оборудване – 2 бр.): Придобиваните по дейност 3 дълготрайни материални активи са от съществено значение за процеса на разработваната по проекта иновация. Те са част от т.нар. инфраструктура (съвкупност от сървъри, софтуер и комуникации), върху която ще бъдат инсталирани средите за извършване на необходимите изпитания, измервания и изчисления по разработката на иновацията, както и самата разработка на прототипа. Същата инфраструктура ще послужи и за тестване, валидиране и демонстриране на изградения прототип на решението. С други думи, закупуваните по дейността ДМА са необходимото условие/предпоставка за осъществяване на дейности 1 и 2 по разработваната по проекта иновация и именно заради тяхната значимост проектът стартира с тяхното осигуряване, планирано в началото на изпълнението му.
Необходимото оборудване, закупувано по проекта включва:
- Изчислителни машини – сървърна конфигурация тип 1 – 3 бр.;
- Изчислителни машини – сървърна конфигурация тип 2 – 5 бр.;
- Сървърен шкаф – 1 бр.;
- Мрежово оборудване – 2 бр.
Цялата дейност 3 ще бъде изпълнена в следните последователни стъпки:
1. Избор на доставчик на необходимото оборудване чрез провеждане на процедура за избор с публична покана – 1-ви и 2-ри месец
2. Сключване и изпълнение на договор за доставка на необходимото оборудване – от 3-ти до 4-ти месец. |
112 800.00
|
98 077.00
|
Дейност 4: Визуализация на проекта (дейността ще бъде изпълнена чрез изработка и доставка на 1 бр. постоянна табела и стикери за маркиране на закупуваните по проекта ДМА-10 бр.): С цел съблюдаване изискванията на оперативното ръководство за изпълнение на ДБФП по ОПИК 2014-2020 по отношение на визуализацията и публичността, както и съблюдаване спазването на изискванията за информация и публичност, описани в раздел 1 „Информиране и публичност”, чл. 8 от Регламент (ЕО) № 1828/2006 на Комисията и приложение I към чл.9 от Регламент (ЕО) № 1828/2006 на Комисията, дейността предвижда изработката и доставката на 1 брой постоянна табела, която ще бъде монтирана на видно място и изработка и доставка на стикери за маркиране на закупуваното по проекта оборудване и визуализиране помощта, получавана по линия на ОПИК чрез ЕФРР и националния бюджет.
За изборът на доставчик ще бъде проведена процедура за избор с три оферти. |
100.00
|
100.00
|