Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 343 дървета
English

Програма: Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи

Район за планиране: Всички

Описание

Военната агресия от страна на Руската федерация срещу съседна Украйна и продължаващият въоръжен конфликт промениха коренно положението със сигурността в Европа. В резултат на тази военна агресия Европейският съюз (ЕС) и по-специално източните му региони, включващи България са изправени пред значителен приток на хора които са били разселени от Украйна след 24 февруари 2022 г. Това представлява допълнително предизвикателство за публичните бюджети в момент, когато икономиките на държавите членки все още се възстановяват от въздействието на пандемията от COVID-19, и крие риск от отслабване на подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката.
Същевременно някои държави членки, включително България се сблъскват със значителен брой пристигащи от Украйна лица, на които трябва да бъде предоставена незабавна подкрепа.
Предвид настъпилите извънредни събития, породени от военните действия в Украйна, лицата, потърсили убежище на територията на Република България, имат нужда от подкрепа чрез предприемането на конкретни действия за осигуряване на тяхното настаняване на територията на страната, поради което е необходимо вземането на спешни мерки.
Действията по процедурата са за справяне с миграционните предизвикателства, породени от военната агресия на Руската федерация срещу Украйна и са за покриване на основните нужди на бежанците от Украйна, подкрепени от Министерството на туризма – oсигуряване на настаняване (нощувка) с включена закуска и топъл обяд на всяко разселено лице, пристигнало от Украйна в България и получило временна закрила.
При осигуряването на подкрепата ще се спазват  хоризонталните принципи на Европейския съюз, приложими към ОПДУ, съгласно т. 17 от  Насоките за кандидатстване по процедурата.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Осигуряване на настаняване (нощувка) с включена закуска и топъл обяд на всяко разселено лице, пристигнало от Украйна в България и получило временна закрила за периода 01 – 17 май 2022 г.: Изпълнението на дейността предвижда осигуряване на настаняване (нощувка) с включена закуска и топъл обяд на всяко разселено лице, пристигнало от Украйна в периода от 01.05.2022 г. до 17.05.2022 г. и получило временна закрила. За посочения период ще бъде осигурено настаняване (нощувка) с включена закуска и топъл обяд за 68 544 лица получили временна закрила , в това число 27 768 деца под 18 години. Дейността е в съответствие с мерките, прилагани от Министерството на туризма по Програмата за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Украйна, приета с РМС № 145 / 10.03.2022 г., изм. и доп. с РМС №147/12.03.2022 г., РМС №181/30.03.2022 г., РМС №239/15.04.2022 г., РМС № 241/15.04.2022 г. и РМС № 298/09.05.2022 г. Предоставянето на подкрепа по Програмата за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в Република България вследствие на военните действия в Украйна е осъществявано посредством местата за настаняване вписани в Националния Туристически Регистър (НТР) и местата за подслон вписани в Регистъра на местата за подслон (РМП) при условията на задължително осигуряване на комплексна услуга по настаняване и изхранване. В съответствие с изискванията на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 ще бъде: - Изготвена и публикувана информация за проекта на интернет страницата на бенефициента www.tourism.government.bg ; - Изработен и поставен на видимо място плакат с информация за проекта - 1 бр. формат А3 с необходимата визуализация; - проведени 2 бр. информационни събития за осигуряване на публичност и прозрачност. 40 000 000.00 38 432 000.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.