Дейност за подобряване на производствения капацитет на "Иво Петров - Архитекти" ООД (ще се изпълни чрез закупуване на 3D Лазерен скенер - 1 бр.; Софтуер за регистрация - 1 бр. и Софтуер за моделиране - 1 бр.): Настоящият проект предвижда закупуването и въвеждането в експлоатация на специализиран хардуер и софтуер, с които Иво Петров - Архитекти ще повиши капацитета си за предлагане на услугата по проектиране и моделиране на обекти, включително промишлени обекти и такива в областта на културното наследство. Основните проблеми и ограничения пред развитието на дружеството са наличните хардуерни и софтуерни продукти, с които кандидатът извършва основната си дейност, които са времеемки и не се характеризират с висока производителност. За дейностите по заснемане на обектите, предмет на проектиране и моделиране, екипът на кандидата използва геодезически инструмент – тотална станция, който посредством лазерни точкови измервания изчислява разстоянието и състоянието на заснеманата среда. Понастоящем, лазерът се насочва ръчно към посочена точка и на база градусите и времето за отиване и връщане на лазерния лъч се изчислява разстоянието и информацията се записва в суров вид. Големият недостатък на този процес е, че времето, необходимо за едно измерване е от 3 до 5 минути, а за някои обследвани обекти - часове. За да оптимизира този първоначален процес в дейността си, дружеството се насочва към закупуването на 3D Лазерен скенер, който сканира и записва данните посредством глава, която се поставя на тринога и се върти на 360° и огледало, което на високи обороти се върти на 360°. Посредством тези две движения се покрива цялото пространство около скенера. При този процес се записват данни за градуса на завъртане на главата, градуса на завъртане на огледалото, времето за отиване и връщане на лазерния лъч, както и неговата интензивност, като от тези данни се създава облак от точки. Скоростта на измерванията е до 1млн. пъти в секунда. Този начин на сканиране спестява време и предоставя цялата информация, необходима за последващо проектиране.
В момента точките, генерирани при сканирането с тоталната станция, се обработват от софтуер, който прави изчисленията и определя техните координати. Едва след като се заредят в друг софтуер могат да бъдат ситуирани една спрямо друга в пространството, което също отнема немалко време за обработка на всички направени точкови измервания. Със закупуването на новия софтуер за регистрация този процес ще се оптимизира. При заснемането на обект, лазерният скенер се поставя на различни позиции, наречени станции. Всяка станция сканира пространството около себе си цялостно (на 360°) или секторно и създава отделен файл за всяко от тях. При сканирането се поставят маркери/сфери, необходими в последствие за по-лесното позициониране на станциите в дигитална среда. Отделните файлове се вкарват в софтуера за регистрация, като първоначално в дигиталното пространство са един върху друг и за център използват позицията на станцията. Посредством сканираните маркери и сфери, отделните станции се сглобяват една спрямо друга от софтуера за регистрация и се позиционират правилно в пространството, като по този начин се създава един цялостен облак от точки.
За последващото използване на създадения облак от точки, кандидатът предвижда закупуването на моделиращ софтуер, посредством който се създава модел - дигитален близнак на заснетата сграда. В момента моделът се създава ръчно в наличния софтуер, като се използват съществуващи двуизмерни чертежи или триизмерни данни от заснемане на място (с тотална станция или лазерна ролетка). Информацията е оскъдна и неизмерените елементи се създават ръчно по направени снимки, което е много трудоемко. Създаденият проект от софтуера за регистриране се запаметява локално на компютъра, за да може да се свърже със софтуера за моделиране, инсталиран на него. Свързването позволява работа само на един потребител с облака от точки и извършване на манипулации с него. Софтуерът за моделиране полуавтоматично разпознава елементи от облака от точки като тръби, въздуховоди, колони, греди и др. и автоматично извлича техните размери и използва вградените му каталози с действителни елементи за създаване на геометрията. |
256 739.00
|
223 309.67
|
Дейност за подобряване на производствения капацитет на "Иво Петров - Архитекти" ООД (ще се изпълни чрез закупуване на Софтуер за моделиране в мрежа - 1 бр.; Софтуер за съдаване на триизмерна мрежа - 1 бр.; Скенер за интериорни пространства - 2 бр.): За допълнително улеснение на процеса по моделиране на заснетите обекти, дружеството има необходимост от софтуер за моделиране в мрежа, който позволява базата данни и проектите, създадени от софтуера за регистрация, да се свържат с моделиращия софтуер. Този софтуер също позволява моделиращият софтуер да се свързва директно с проект на сървъра, без да има нужда той да се прехвърля локално на компютрите. Софтуерът за моделиране в мрежа дава възможност няколко потребителя едновременно да имат достъп до даден проекта и по този начин едновременно да работят с моделиращия софтуер и да извършват манипулации с облака от точки. В момента данните (двуизмерни чертежи и триизмерни данни от заснемане на място), използвани за изграждането на моделите и проектите, се съхраняват на сървъра и са достъпни от всички, но не може да се осъществи едновременна работа с тях.
Друг силно необходим софтуер за работата на екипа на кандидата е софтуер за съдаване на триизмерна мрежа. Софтуерът позволява всевъзможни манипулации на облака от точки – изчистване, опростяване, премахване на части и т.н. Този софтуер автоматично генерира геометрична пространствена мрежа (Mesh) на база облака от точки, която лесно може да се коригира, заглажда, изчиства и допълва. Този софтуер дава възможност за бързо генериране на триизмерна геометрия на облака от точки на сканирани съществуващи сгради, която геометрия може да се използва за 3D принтиране. В момента, за да се направи модел, годен за 3D принтиране, съществуващите сгради се заснемат с тотална станция и на база заснемането и снимковия материал, ръчно се изгражда триизмерен модел, след което се адаптира за целите на 3D принтирането.
Софтуерът ще се използва и за генериране на геометрична пространствена мрежа на облак от точки на построени сгради или такива в строеж. Мрежата може да се съпоставя с дигиталния модел от наличен софтуер. Това сравнение позволява автоматичен контрол на всички изпълнени строително-монтажни работи и генериране на документация за налични несъответствия между проектната документация и построената сграда или такава в строеж. В момента проверката на построени сгради и такива в строеж се извършва чрез заснемане на място, след което се изгражда модел спрямо заснемането и този модел ръчно се съпоставя с проектната документация, което е много трудоемко.
За дейността по заснемане на вътрешни интериорни пространства при извършване на услугата по проектиране и моделиране, кандидатът ще закупи 2 бр. скенери за интериорни пространства. В момента интериорните заснемания се извършват чрез електронна ролетка, правеща единични измервания, като размерите се нанасят на ръчни скици, по които впоследствие се изграждат моделите. В случаите, в които някой размер не е заснет поради пропуск, се налага повторно посещение и заснемане на обекта. Скенерите за интериорни пространства работят на принципа на фотограметрията - разполагат със стерео камери (два броя камери), които са разположени на точно определено разстояние една от друга и всяка камера прави снимка. Двете снимки се съпоставят и на база разликите между тях и фиксираното разстояние между двете камери се правят изчисления, скалиране, обработка и комбиниране. Устройството позволява бързо и цялостно заснемане и запаметяване на интериорните пространства във файлове. При изграждане на интериорното пространство, запаметените файлове могат да се отваря по всяко едно време и да се измерват всевъзможни размери. |
52 669.00
|
52 669.00
|
Дейност за подобряване на производствения капацитет на "Иво Петров - Архитекти" ООД (ще се изпълни чрез закупуване на Фотограметричен софтуер - 1 бр.; Мобилна работна станция - 1 бр. ; Дрон (квадрокоптер) - 1 бр.): За заснемане на високи сгради, покривни пространства и съоръжения, понастоящем кандидатът използва дрон, който не разполага с позиционираща система, а камерата, с която лети е стандартна и с ниска разделителна способност. Времето на полет и обхвата на дрона са малки и ограничени, поради което се предприемат стъпки към закупуването на нов дрон с по-добри технически характеристики. Новият дрон разполага с допълнителна позиционираща система, която нанася корекции на координатите му в реално време. По този начин точката, от която е направено всяко едно изображение може по-точно и прецизно да се постави в пространството. Дронът позволява монтирането на различни професионални камери и обективи, което допринася за направата на много по-детайлни и точни изображения с много висока резолюция. Дронът ще позволява заснемането на недостъпни за лазерния скенер обекти или части от обекти. Неговите характеристики позволяват по-дълго летателно време за заснемане на по-големи обекти, по-голям обхват на летене и получаване на по-прецизна заснета информация.
За направата на фотограметрия на обследваните обекти в момента се използва абонаментен софтуер, който има ограничение в броя на използваните снимки.
Новият фотограметричен софтуер позволява интегрирането на всички заснети от дрона изображения. На база позицията на дрона, направените изображение и специален алгоритъм, се генерира фотограметрията на обекта. От нея софтуерът създава триизмерен облак от точки с прецизно позициониране на всяка една точка в пространството. Софтуерът дава възможност за различни манипулации и настройки на облака от точки. Този облак както и облака от лазерния скенер, могат да се обединят в един общ облак от точки.
За да е възможно използването на описаните по-горе софтуери на място на заснемането, заедно с лазерните станции, е необходимо екипът на кандидата да разполага с надеждна мобилна работна станция. На нея ще бъдат инсталирани софтуера за регистриране, софтуера за създаване на триизмерна мрежа и фотограметричния софтуер. Всички те изискват голяма изчислителна мощност, бърз процесор, бърза памет и бърза и мощна графична карта, за да се обработват безпроблемно големите файлове и базите данни. Лесното пренасяне на мобилната станция ще спомага за бърза и своевременна обработка, още на самия обект, на суровата информация, генерирана от устройствата и качването й посредством VPN връзка на фирмения сървър. В момента подобна информация се обработва при завръщане от обект на локална машина в офиса. По този начин се губи време, през което е можело да се започне процеса по моделиране на обектите.
Реализацията на проекта и закупуването на новите активи ще позволи отпадането на всички описани ограничения в процеса по проектиране и моделиране, което ще доведе и до значително повишаване на капацитета на дружеството или от 191 бр. до 207 бр./год. |
58 665.00
|
58 665.00
|