Проектът е базиран на принципа за създаване на ефективно партньорство, който изисква прилагане на механизмите на консултации и участие, които да осигурят ефективно включване на бизнеса и структурите на гражданското общество при определянето на приоритетите за развитие на общинско ниво в различни обществени сфери, както и за вземането на решения и провеждането на политики, имащи за цел да отговорят на важни обществени потребности, така и за доброто функциониране на общинската администрация.
Ето защо проектът цели да инициира и мотивира създаването на среда за ефективно партньорство при планиране и прилагане на местните икономически политики чрез събиране на информация и изготвяне на база данни за съществуващи механизми на бизнес и гражданско участие при планиране и прилагане на политики, отнасящи се до инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността в Община Кюстендил и сравнителен анализ на реалните ефекти от така заложените механизми поотделно за всяко направление и се оцени до каква степен те се прилагат на практика, в коя от областите бизнес и гражданското участието е застъпено повече или по-малко с цел да се определи къде има потенциал за оптимизиране на партньорството.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Провеждане на анкетно проучване: Събиране на информация и изготвяне на база данни за съществуващи механизми на бизнес и гражданско участие при планиране и прилагане на политики, отнасящи се до инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността в Община Кюстендил: Дейността предвижда да се проведе анкетно проучване: Събиране на информация и изготвяне на база данни за съществуващи механизми на бизнес и гражданско участие при планиране и прилагане на политики, отнасящи се до инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността в Община Кюстендил, като проучването ще бъде проведено сред микро, малки и средни предприятия, опериращи на територията на общината, неправителствени организации и граждани.
Целта на проучването е да се събере информация доколко при планиране и прилагане на местните политики по отношение на инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността се прилагат следните подходи:
- вземат се предвид мненията на различни заинтересовани страни
- съберат се представители на всички заинтересовани страни в решаване на даден въпрос
- създават се условия за взаимно познаване на професионалния капацитет на бизнеса и местната власт
- приобщават се гражданите с техния потенциал и ресурс и се мотивират да участват в
процеса на планиране на местни политики .
Получените резултати ще бъдат основата за изготвяне на Сравнителен анализ на възможностите за подобряване партньорството между бизнеса, НПО, гражданите и местната власт в трите направления, обект на проучване – политика по инвестиции, политика по данъчно облагане и политика по управление на собствеността.
Анкетното проучване е важно, защото ще даде поглед върху съществуващата среда за ефективно партньорство при планиране на местни политики и заедно с последяващия го Анализ ще подпомогне процеса по извеждане на основни изводи и препоръки в разглежданата сфера.
25 000.00
26 599.72
Сравнителен анализ на възможностите за подобряване партньорството между бизнеса, НПО гражданите и местната власт в трите направления, обект на проучване : Дейност 2 се явява логическо продължение на проведеното анкетно проучване срез бизнеса, НПО и гражданите в рамките на Дейност 1, тъй като получените от него резултати следва да бъдат анализирани и интерпретирани в контекста на подобряване и насърчаване на взаимодействието между заинтересованите страни.
За целта чрез външно възлагане ще бъде извършен Сравнителен анализ на възможностите за подобряване партньорството между бизнеса, НПО гражданите и местната власт в трите направления, обект на проучване, включващ:
1. Кабинетно изследване на местни планови, стратегически документи, вкл. наредби и други нормативни документи, свързани с инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността
Изследването трябва да покаже от една страна наличието и ефективността на прилагане на местни стратегически и нормативни документи в посочените три направления, и от друга да даде информация до каква степен при тяхното разработване, приемане и прилагане се отразява мнението и се защитават интересите на бизнеса и гражданското общество в отговор на целите на програмата и настоящото проектно предложение, включително и съществуването на действащи структури на партньорство като например Съвети за тристранно сътрудничество към общината и др.
2. Сравнителен анализ на възможностите за подобряване партньорството между бизнеса, НПО, гражданите и местната власт в трите направления, обект на проучване – политика по инвестиции, политика по данъчно облагане и политика по управление на собствеността на база на резултати от Дейност 1.
Този анализ се базира на резултатите от Дейност 1 и извършеното кабинетно изследване на местни планови, стратегически документи, вкл. наредби и други нормативни документи.
Той трябва да даде оценка на степента на въздействие на прилаганите до момента механизми за взаимодействие, заложени в различните планови документи на общината в сравнителен план между трите направления – инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността.
Целта е да се извърши анализ на реалните ефекти от така заложените механизми поотделно за всяко направление и да се оцени до каква степен те се прилагат на практика, в коя от областите бизнес и гражданското участието е застъпено повече или по-малко с цел да се определи къде има потенциал за оптимизиране на партньорството.
Анализът ще засегне и възможността за мултиплициране на добрите практики от едно направление в друго, какъвто пример е проведеният през миналата година от Община Кюстендил неформален референдум за размера на местните данъци и такси.
3. Изготвяне на обобщаващ доклад с основни изводи и препоръки към Община Кюстендил и Общински съвет гр. Кюстендил с цел подобряване на партньорството между бизнеса, гражданите и местната власт в сферата на местно икономическо развитие на община Кюстендил. С оглед спецификата на проекта и ролята на социално-икономическите партньори в процеса по подобряване на законодателството и политиките на местно, регионално и национално ниво се предвижда Препоръките да бъдат отправени и до Българска търговско-промишлена палата, която работи активно с държавни власти в рамките на тристранния диалог.
Предвижда се да бъдат изведени поне по 3 препоръки за всяко направление /общо 9 бр./, които ще бъдат изпратени до общинска администрация, общински съвет Кюстендил и Българска търговско-промишлена палата, както по електронен път, така и внесени като хартиен документ в деловодството им.
Също така изводите и препоръките от изготвения доклад ще бъдат разпространени и сред бизнеса и широката общественост в рамките на заложената информационна кампания по Дейност 3.
24 948.00
26 756.24
Информационни дейности с цел повишаване на бизнес и гражданското участие при планиране и прилагане на политики, отнасящи се до инвестиции, данъчно облагане и управление на собствеността в Община Кюстендил : Дейността по информиране е неразделна част от реализацията на проекта, като подхода ни е базиран на принципа, че информираността за изпълнението на проекта трябва да е регулярна, а не епизодична, да е достатъчна като продължителност и да е навременна.
Информационната кампания ще е насочена към всички целеви групи и ще се извършва текущо в рамките на срока на проекта, като ще бъдат използвани съвременните канали за разпространение на информация, тъй като виртуалната среда и интернет комуникирането са модерен и ефективен начин за достигане на по-широк кръг от заинтересованите страни.
4 900.50
4 900.50
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN