Организация и управление: Дейността има за цел да се осигури ефективното и ефикасно управление на проекта в съответствие с приложимата нормативна уредба и правилата на ОП РЧР. За целите на дейността ще се сформира екип от специалисти с опит в управление на проекти, които ще отговарят за цялостното изпълнение на дейностите по проекта.През цялото времетраене на проекта екипът ще провежда екипни срещи, на които ще се обсъжда текущото изпълнение, евентуални трудности и проблеми при реализация на дейността. Ще подготвя доклади по проекта /съгласно изискванията на Управляващия орган/, като следи за постигане на заложените индикатори. Екипът ще изготвя междинни технически и финансови отчети, а в края на проекта ще бъдат изготвени окончателен технически и финансов отчет. Екипът следи за прецизното оформяне на всички приложими документи, съгласно указанията в Ръководството за бенефициенти по Схемата.
За успешното изпълнение на проекта ще бъдат създадени адекватни и ефективни механизми за организация, наблюдение, контрол и отчетност на всички заложени дейности, икономичност и ефикасност на разходите, стриктно спазване на законодателството и времевия график. |
32 500.00
|
31 226.35
|
Дейности по информация и комуникация: Всички дейности, които бенефициента ще предприеме за да популяризира проекта, са съобразени с документа „Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020”. Целта на дейността е информиране на заинтересованите страни и местната общност, създаване на публичност и прозрачност на заложените дейности. Дейностите, свързани с публичност и информираност ще се реализират през целия период на проекта. Бенефициентът ще предприеме всички необходими мерки за да осигури максимална обществена информираност относно реализирането на проекта, източника на неговото финансиране, основни цели и задачи, както и информация за Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014- 2020 г. |
1 860.00
|
1 820.00
|
Предоставяне на посреднически услуги на пазара на труда и др. подкрепящи услуги за заетост: Средногодишното равнище на безработица в община Ботевград е 9,6%.Когато безработицата е породена следствие на необходимост от полагане на грижа за член на семейството или следствие на заболяване/трудоустрояване на самото лице, се превръща в един от най-големите социално – икономически проблеми за семейството или лицето. Резултатите от този вид безработицата са свързани с редица негативни психологически, икономически и социални последици - обедняване, загуба на квалификация, лишаване от чувство на свобода, сигурност и перспектива, демотивация, икономическа зависимост, влошаване на човешките отношения, семейни конфликти, изкривяване на социалните ценности, престъпност и т.н. Налице са различни фактори, подкрепящи бедността – ранно отпадане от училище, ниско образование и квалификация, трайна безработица и липса на трудови навици, ограничени възможности за заетост, лоши битови условия, липса на достъп до здравни, социални, образователни услуги.
Подобни последици правят изключително необходимо предприемането на мерки за тяхното неутрализране и намаляване на равнището на неактивните и безработни членове на семейство на зависими от грижа лица или хора с увреждания.
Целта на дейността е да се съкрати/прекрати престоя на лицата без работа и те да се насочат към реализация на трудовия пазар посредством мотивирането им да търсят работа и да работят, да учат, вкл. да се образоват, да се регистрират в бюрата по труда. Планира се дейността да се осъществи чрез оказване съдействие на търсещите работа лица и на работодателите, предлагащи работни места, с цел сключване на договор за наемане на работа.
Дейността ще обхване хора с увреждания, които да бъдат подпомогнати при избор на подходяща професия/квалификация, съобразно психофизическите им особености и личностни интереси, лицата ще бъдат насърчавани при избора на кариерен път, както и избора на подходящо обучение. Ще се търсят и лица, които имат професия, но тя вече не отговаря на новите социално-икономически условия, или самите лица желаят да сменят професията си. |
2 000.00
|
2 000.00
|
Предоставяне на обучение за повишаване на професионалната квалификация или придобиване на нова : Целта на дейността е оказване на подкрепа на целевите групи за социално включване в общността, повишаване на трудоспособността, подпомагане достъпа до заетост. В дейността ще се включат 6 лица с трайни увреждания. Община Ботевград анализира нуждите и потребностите на лицата от целевата група, като ги съпостави с възможностите за устройване на работа. Лицата ще бъдат подбрани предварително като ще се направи оценка и анализ на възможностите им, интересите и други допълнителни потребности. След обучението самата община ще бъде работодател на обучените лица, защото обучението е в съответствие с нуждите и като Работодател. Обучението ще бъде по професията «Помощник пътен строител”. Обученията ще са подготвени въз основа на утвърден от НАПОО за професионално образование по рамкова програма, степен на професионална квалификация – първа. Кандидатът планира професионалното обучение да се осъществи в съответствие с изискванията на Закона за професионалното образование и обучение.
След приключването на обучението всяко лице с увреждане ще притежава следните компетентности да:
- спазва правилата за здравословни и безопасни условия на труд и опазва околната среда при изпълнение на служебните си задължения.
- участва в изграждането, поддържането и ремонта на: земно леглови пътни настилки; земно легло отводнителни съоръжения към, както и наводостоци, мостове и други транспортни съоръжения.
- изгражда и монтира водещи ивици и тротоарни настилки.
-полага хоризонтална маркировка и монтира вертикална сигнализация.
-извършва дейности, свързани със създаване и поддържане на пътни принадлежности и крайпътно обзавеждане.
Връзките между представителите на целевата група, която ще бъде обхваната от обучение и мерките по Компонент 2 се състоят в следното: прилага се интегриран подход спрямо лица с увреждания – тези, които нямат възможност поради социални или медицински причини да се обучават и да работят – ще посещават Дневния център за хора с увреждания, който ще се създаде по проекта. Тези лица с увреждания, които имат ресурс, интереси и възможности за интеграция на пазара на труда – ще се обучават и впоследствие ще се наемат от общината. |
3 600.00
|
3 600.00
|
Осигуряване на заетост на лицата, полагащи грижи за зависими членове или на хората с увреждания след предоставяне на посреднически услуги и обучение : Целта на дейността е предоставяне на реална възможност за 6-те обучени лица от целевата група да приложат в реална работна среда придобитите знания и умения, вследствие от проведените обучения по проекта. 6-те лица ще работят като „Помощник пътен строител”, а техен работодател ще бъде бенефициента по настоящия проект - община Ботевград. Осигуряване на благоприятна работна среда, подпомагаща формиране и затвърждаване на трудовите навици при професията. |
19 557.36
|
18 044.55
|
Подкрепа за намиране на работа и подобряване достъпа до заетост на хората с увреждания-създаване на Дневен център за деца и възрастни хора с увреждания: Основните цели на предоставянето на социалната услуга са:подкрепа на лица от различни рискови групи,чрез целенасочени дейности за интеграция и превенция на социалното изключване;социализиране на деца и възрастни с увреждания,подпомагане личностното им развитие и надграждане на предоставяните услуги от община Ботевград чрез изпълняването на комплексни социални дейности–логопедична терапия,кинезитерапия,конна езда,трудотерапия,арттерапия,социална,педагогическа и психологическа подкрепа;комплексно въздействие,водещо до възстановяване и развитие на увреденото дете/лице чрез мултидисциплинарен подход,осигуряване на индивидуализирана грижа и подкрепа.Основният акцент е гарантиране равноправното положение,чрез интегриране в обществото.Всички планирани дейности съответстват на желанията и способностите на потребителите, да стимулира цялостното развитие на личността, да улесни и да направи възможен самостоятелния им начин на живот.При определяне броя на персонала за Дневния център, доставчика на услугата се е съобразил с „Методика за определяне длъжностите на персонала в специализираните институции и социалните услуги в общността”. В методиката е регламентирано, че броя на потребителите се умножава по коефициент 0,4.
По настоящия проект се планират 40 потребителя, което означава, че персонала трябва да е 16 лица.
Основните длъжности са: Ръководител-1,Социален работник-1,Педагог-1;Психолог-1;Арттерапевт-2,Кинезитерапевт-2,Детегледач-3,Медицинска сестра-1,Помощник-възпитател-2,Санитар-1, Социален асистент-1.
Във връзка с изготвяне на досиета и цялостното осъществяване на услугата ще се закупят канцеларски материали и консумативи, които са пряко свързани с осигуряване на качество в съответствие със стандартите за документиране и отразяване хода на предоставяните социални услуги.Освен това ще се подбере доставчик на кетъринг за потребителите, който ежедневно да доставя на 40-те потребители, в съответствие с критериите и стандартите за хранене.Предвидени са средства за режийни/ток, вода, отопление, интернет и др./Също така ще се сключи договор с доставчик на материали и консумативи, необходими за провеждане на заниманията по трудотерапия, арттурапия, логопедичните, психологичните и др. дейности.Такива материали са гланцови блокове, пастели, пластелин, флумастери, кубчета, моливи, бои, дървени и хартиени пъзели, масажно олио и дезинфектанти.Освен това във връзка с провеждането на конната езда, ще се сключи договор с подходяща база, където да се провеждат заниманията.Хипотерапията/конна езда/ е предназначена за хора с увреждания. Състои в изпълнението на различни упражнения от лицето в зависимост от личните му особености и от степента на увреждането му.Животните имат успокояващ ефект върху тях.Този вид терапия подобрява физическото и психическо състояние на хората с физически увреждания.Тя тонизира и оформя тялото, а при ездата прешлените се раздвижват и нагаждат, освобождавайки по този начин натрупаните напрежение и болка.Общуването с конете дава устойчив положителен емоционален фон, който сам по себе си е целебен.
В рамките на изпълнение на дейността ще се осъществят следните задачи:
1.извършване оценка на потребностите на потенциалните потребители–въз основа на направената оценка в плана за предоставяне на услугата се разписват конкретни дейности, които са насочени към постигане на най-пълно задоволяване на индивидуалните потребности на потребителя.
2.разработване на методология за дейността– включва описание на концепцията на услугата, методите и инструментариума, технологията на осъществяване на дейността в Дневния център.
3.подбор и назначаване на физически лица наети в Дневния център, необходими за цялостното му функциониране, управление и предоставянето на услугите.
4стартиране предоставянето на социалната услуга.
5.провеждане на индивидуална и/или групова подкрепа на семействата на деца и младежи с увреждания.
Планираната стойност на дейността е както следва: 187200 - б.п.2.1.,15000-б.п.4.1.,15000-11.3,73 936,78-11.5. |
291 136.78
|
261 420.55
|
Доставка на подходящо оборудване и обзавеждане в помещенията на новоразкритата услуга: Съществуващото помещение, където ще се разкрие Дневния център е в пълно съответствие с „Наредба № 6 за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии”. Помещението се намира в сградата на детска градина, в съседство е училище, а всички ключови институции, болница, централна градска част, пешеходни зони отстоят на разстояние до 15 мин. пеша. Помещението е ремонтирано по Оперативна програма „Регионално развитие”–налична е достъпна архитектура и осигуряване свободен достъп и възможност за придвижване на потребителите до всички елементи на вътрешната и външна среда. Всички помещения са достъпни и устроени съобразно нуждите на потребителите за запазване на достойнството и сигурността им. Осигурен е достъп до следните елементи: входни и комуникационни пространства; помещения и пространства за общо ползване; санитарно-хигиенни и спомагателни помещения. Помещенията са оборудвани с всичко необходимо за функциониране на социалната услуга – легла, маси, шкафчета, съдове и посуда. Единствено е необходимо да се закупи специализирано оборудване за рехабилитация, логопедична, терапевтична и психологична работа с потребителите.
Помещенията са в пълно съответствие с приложимите критерии и стандарти за предоставяне на социалната услуга „Дневен център за деца и възрастни хора с увреждания”, както и отговаря на изискванията в документа „Наредба за критериите и стандартите за социални услуги за деца”.
При преценката си за необходимостта от дейности, свързани с оборудване и обзавеждане на помещенията в Дневния център, Бенефициента се съобрази със следните стратегически документи в областта на социалното включване:
-„Методика на социалните услуги за хора с физически увреждания” – където е регламентирано, че социалните услуги трябва да се предоставят по начин, който гарантира равноправното положение на хората с физически увреждания, чрез интегриране в обществото. Това трябва да съответства на техните желания и способности, да стимулира цялостното развитие на личността, да улесни и да направи възможен самостоятелния им начин на живот. Чрез извършване закупуване на оборудване и обзавеждане, ще се обособи пространство, където да може да се предоставят услугите, по начин, съответстващ на техните желания и способности, да стимулира цялостното развитие на личността, да улесни и да направи възможен самостоятелния им начин на живот.
-„Методика на социалните услуги за възрастни хора” – със закупуване на планираното оборудване и обзавеждане ще се създаде подходяща среда където потребителите да имат възможност да ползват услуги при пълно зачитане на достойнството, убежденията, потребностите, както и правото им да взимат решения, засягащи качеството на техния живот и предоставяните грижи. Това ще улесни пълноценният им начин на живот. |
40 503.22
|
40 503.22
|