Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 107 дървета
English

Програма: Наука и образование за интелигентен растеж

Район за планиране: Всички

Описание

Пътната безопасност е сред основните приоритети на ЕС. През 2017 г. министрите на транспорта на страните-членки на ЕС предприеха мерки във връзка с политиките за безопасността по пътищата, както в ЕС, така и на национално ниво. В резултат на това, в момента се подготвя стратегическа рамка на ЕС, която да очертае приоритетите, свързани с пътната безопасност за периода до 2020 - 2030 г. 
Повишаването на нивото на пътна безопасност чрез разработване на нови методики за изследване на психологическата годност на водачи на моторни превозни средства (МПС) е свързано с  реализиране на дългосрочна политика, насочена към намаляване на броя и последствията от пътнотранспортни произшествия (ПТП) и е в съответствие със Стратегията на МТИТС за подобряване безопасността на движението по пътищата на Р България за периода 2011-2020 г. и Националната стратегия за подобряване на безопасността на движението по пътищата на Република България за периода 2011-2020 г. Чрез новите методики за изследване на психологическата годност на водачите ще се даде възможност за идентифициране на потенциално опасно поведение на пътя и риска от допускане на ПТП, а това от своя страна ще доведе до намаляване на броя на загинали и пострадали в следствие на ПТП. Резултатите от дейността по проекта ще осигурят информация за транспортния сектор и свързаните с него социално-икономически показатели, в обем и качество, необходими за разработването и вземането на оперативни и стратегически решения и по-конкретно в сферата на пътната безопасност. 
Проектът допринася за  постигане общата цел на ОПТТИ „Развитие на устойчива транспортна система“ чрез приноса си за подобряване на безопасността и сигурността по пътищата.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Разработване на нови методики за изследване на психологическата годност на водачи на МПС: В момента процедурата, която се прилага за психологическа оценка на водачи е компрометирана, поради популярността на настоящия набор от методики за оценка на психологическия профил. Специфичните особености на експертната оценка на психологическата годност на водачите на МПС е свързана с не-познаването на използваните методики от лицата, които се явяват на психологически изследвания, тъй като в противен случай настъпва ефект на заучаване, който повлиява негативно способността на тестовете ефективно да установят състоянието на психологическите качества. Това налага периодично да се променя използваният специализиран инструментариум, от където и необходимостта от разработването на нови методики за изследване на качества в сферата на психичната дейност на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачите на МПС и на лицата, временно лишени от правото да управляват МПС или загубили придобитата правоспособност, като методиките следва да са валидизирани по отношение на пътната безопасност и стандартизирани за българска популация. За ефективното използване на методиките са необходими утвърдени указания за прилагането им, за оценяването на работата с тях и за интерпретиране на получените резултати. Чрез разработването на нови методики за изследване на качествата на водачите ще се идентифицират лицата с риск от потенциално опасно поведение на пътя, като по този начин се цели намаляване на броя на пътнотранспортните произшествия. Резултатите от проекта, които ще бъдат собственост на МТИТС, ще заменят съществуващия инструментариум за психологически изследвания на кандидатите за придобиване на правоспособност, водачите на МПС и лицата, които временно са лишени от правото да управляват МПС или са загубили придобитата правоспособност. 378 000.00 378 000.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.