Дейност за внедряване на нови технологии за подобряване на ресурсната ефективност и ефикасност в производствения процес/включва закупуването, внедряването и пускането в експлоатацията на 1бр. софтуер за триизмерно чертане и симулации за машиностроене/: Като част от тази дейност ще бъдат закупен, внедрен и пуснат в експлоатация:
- 1бр. софтуер за триизмерно чертане и симулации за машиностроене
Към настоящия момент машините, които фирмата произвежда биват проектирани двуизмерно. От една страна, това означава, че при залагането на материалите за изработката на машините /основно различни видове стомани/ поради използвания метод на проектиране е невъзможно да бъдат прецизно изчислени техните количества и заложени най-оптималните видове стомани. От друга страна, това влияе и на метода за последваща изработка на проектираните детайли – проектирани по този метод, те могат да бъдат изработени единствено на ръчни машини. При триизмерно чертане на детайлите, те могат да се поръчват на цифрови машини, което води до по-голяма прецизност, по-ниска цена, защото цифровите машини работят по-бързо, по-ефективно, с минимална човешка намеса. Като цяло ръчните машини са по-скъп и неефективен метод, характеризиращ се с по-голяма възможност от човешка грешка при изработване на детайлите, респективно по-ниско качество и по-голям брак на изработваните детайли, а това се отразява директно и на качеството на машините, за чието производство са необходими тези детайли.
Функционалностите на софтуера, който ще бъде закупен като част от настоящият проект, позволяват точен анализ и прецизно изчисляване на влаганите материали. Такъв анализ не е възможен по старата методология на проектиране. Софтуерът разполага с богата библиотека от данни, обединяваща опита и знанията на стотици инженери от цял свят, като съпоставя данните с международните стандарти, добри практики и модерни разработки. Това позволява най-оптимално използване на влаганите материали и най-оптимален избор на стомана за конкретната цел като оптимизацията на влаганите стомани ще бъде в порядъка до 40%. Стоманата е около 20% от себестойността на машините, а нейната обработка е около 10% от стойността. Това означава, че се намалява и трудоемкостта и се повишава производителността на труда. Общо себестойността би могла да се намали до 12%. Това се дължи и на факта, че софтуерът подсказва, кои видове стомани да се използват, нещо което традиционното двуизмерно чертане не прави.
В допълнение, софтуерът позволява и динамични симулации на работата на отделните възли и на машината, която се проектира. Друго основно предимство е, че той ще позволи изработването на детайлите на цифрови машини, което ще намали трудоемкостта на производството, ще доведе до по-голяма ефективност, по-голяма бързина на изпълнение и следователно по-голям производствен капацитет.
При реализация на дейността ще бъдат следвани следните стъпки:
1. Избор на изпълнител ( 2-5 месец)
2. Сключване на договор ( 6 месец)
3. Доставка на актива и подписване на приемно-предавателен протокол ( 6-10 месец)
4. Инсталиране, тестване и пускане в експлоатация. Подписване на финален приемно-предавателен протокол ( 11-12 месец)
|
16 000.00
|
31 914.00
|
Дейност за подобряване на производствения процес /включва закупуването, внедряването и пускането в експлоатацията на 1бр. софтуер за триизмерно чертане и симулации за машиностроене, 1бр. ЦПУ разкройна машина, 1 бр. товароподемен кран, 1бр. лентоотрезна машина/: Като част от тази дейност ще бъдат закупени, внедрени и пуснати в експлоатация:
- 1бр. софтуер за триизмерно чертане и симулации за машиностроене
- 1бр. ЦПУ разкройна машина
- 1 бр. товароподемен кран
- 1бр. лентоотрезна машина
Софтуерът описан в дейност 1 освен за ресурсната ефективност помага и за подобряване на производствените процеси. Към настоящия момент машините, които фирмата произвежда биват проектирани двуизмерно. От една страна, това означава, че при залагането на материалите за изработката на машините /основно различни видове стомани/ поради използвания метод на проектиране е невъзможно да бъдат прецизно изчислени техните количества и заложени най-оптималните видове стомани. От друга страна, това влияе и на метода за последваща изработка на проектираните детайли – проектирани по този метод, те могат да бъдат изработени единствено на ръчни машини. При триизмерно чертане на детайлите, те могат да се поръчват на цифрови машини, което води до по-голяма прецизност, по-ниска цена, защото цифровите машини работят по-бързо, по-ефективно, с минимална човешка намеса.
Функционалностите на софтуера, който ще бъде закупен като част от настоящият проект, позволяват точен анализ и прецизно изчисляване на влаганите материали. Такъв анализ не е възможен по старата методология на проектиране. Софтуерът позволява и динамични симулации на работата на отделните възли и на машината, която се проектира. Това позволява най-оптимално използване на влаганите материали и най-оптимален избор на стомана за конкретната цел като оптимизацията на влаганите стомани ще бъде в порядъка до 40%.
ЦПУ разкройната машина ще доведе до промени в производствения процес, доколкото рязането на стоманени листове към момента се прави чрез външна услуга. Вкарването на този процес във фирмата води до допълнително запълване на производствения цикъл, а от там до по-голяма гъвкавост при поемането на поръчки, контрол върху времето за изпълнение, непосредствен контрол върху качеството на този процес. Също така се очаква спестяване на около 20-30% фира от стоманените листове. До сега тази фира се заплаща от фирмата без да се използва, защото остава във външните изпълнители. Използването на тази фира за производството на по-малки елементи на машините ще доведе до по-голямо количество произведени машини за единица стоманени листове, използвани като основен материал.
Лентоотрезната машина също води до промени в производствен цикъл, доколкото рязането на стоманени пръти, което представлява другия основен материал за производство до сега се извършва от самите доставчици на суровината. Вкарването на този процес в самата фирма ще доведе до възможности за избор на доставчици на материали, което ще спомогне за по-добри цени и качество на стоманените пръти. Също така ще има непосредствен контрол върху качеството на процеса на рязане, гъвкаво управление на времето, съкращаване на сроковете, по-ниски цени на самия процес. Всичко това води до по-ниска себестойност, по-голям капацитет и разширени възможности за износ, което е и основното направление на продукцията на фирмата.
Товароподемният кран ще обслужва ЦПУ разкройната машина и лентоотрезната машина. В тази връзка то спомага за постигане на ефектите, описани от горните две машини. В допълнение, той ще замести използваният неефективен багер за повдигането на тежки елементи при сглобяването на машините, което ще доведе до по-висока ресурсна ефективност, доколкото кранът използва електричество, а багерът - дизелово гориво. Кранът ще доведе и до по-висока безопасност на процеса.
При реализация на дейността ще бъдат следвани следните стъпки:
1. Избор на изпълнител ( 1-5 месец)
2. Сключване на договор ( 6 месец)
3. Доставка на актива и подписване на приемно-предавателен протокол ( 6-10 месец)
4. Инсталиране, тестване и пускане в експлоатация. Подписване на финален приемно-предавателен протокол ( 11-12 месец)
|
214 000.00
|
213 650.00
|