Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 332 дървета
English

Програма: Наука и образование за интелигентен растеж

Район за планиране: Всички

Описание

Пластмасата е най-използваният продукт с антропологичен произход използван навсякъде. Микропластмасите като вид замърсители са по-малко познати, но същевременно с по-голям потенциал за негативно влияние върху екосистемите. Основна пречка пред реализацията на мащабни, точни и непрекъснати мерки за противодействие на микропластмаси в различни водни среди е липсата на адекватен метод и реализирани на негова база устройства за определяне състава, размера и формата на частици от микропластмаса в реално време, на място и в достатъчно големи водни обеми. В резултат дългогодишна работа по тази тема, Аква Лид ООД разработи и патентова метод и концепции за устройства способни да решат този проблем в различни водни среди. Серии от експерименти проведени в лабораторни условия недвусмислено показаха работоспособността на метода и ясно очертаха конкретните нужди от допълнителни мерки за повишаване на точността и особено възпроизводимостта му по отношение идентификацията на полимерната субстанция на микрочастиците. 
Съвместен проект реализиран от Аква  Лид и ИФТТ БАН и финансиран от Национален Иновационен Фонд за разработка на лазерен източник, с високочестотна импулсна емисия с 3 дължини на вълните в рамките на един импулс (510 nm, 578 nm и 627,8 nm) доведе до качествен скок във възможностите на разработваната технология, още повече компанията продължава своята съвместна изследователска работа с ИФТТ БАН по отношение създаване на източник с 4 спектрални линии на базата на вече реализирания по-горе проект. 
Докторантурата ще има за цел да изследва влиянието на формата, състава и структурата на микропластмаси (50 micrometers – 5 mm) от PE, PP и PET върху поглъщането във видимия и близкия UV спектър във водна среда. Ще бъде извършено моделиране и компютърни симулации на процесите на взаимодействие на кохерентна (лазерна) емисия във видимия и UV спектър с частиците. Предвижда се и експериментална верификация на моделите.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Работна хипотеза: Създаване на работна хипотеза разглеждаща комплексно проблема 13 800.00 0.00
Математически модел и компютърни симулации : Създаване на подходящ математически формализъм описващ конкретния проблем (съобразен със спецификата на материалите, геометрията и спектралния диапазон). Създаване на конкретен математически модел. 13 800.00 0.00
Експериментална верификация : Планиране и извършване на експерименти с цел верификация на разработените модели 66 156.24 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.