Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 728 дървета
English

Програма: Наука и образование за интелигентен растеж

Район за планиране: Всички

Описание

Пластхим-Т АД е голямо предприятие, развиващо дейността си в сектор С 22.22 "Производство на опаковки от пластмаси". Компанията разполага с производствена база в гр. Аксаково.
Предложението за изпълнение на инвестиция предвижда въвеждане в експлоатация на 1 бр. Рециклираща машина. Инвестицията по мярката е съобразена с изискванията на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ върху околната среда, допринасяйки за екологичния преход в дейността на предприятието.
Целта на предложението за изпълнение на инвестиция е да допринесе за ускоряване на прехода към кръгова икономика, чрез предоставянето на безвъзмездни средства на предприятие от производствения сектор за въвеждане на кръгови модели за използване на ресурсите и внедряване на неутрални по отношение на климата методи и технологии за производство и потребление на продуктите от дейността му.
Очакваният ефект e чрез подкрепата по процедурата предприятие от сектор С „Преработваща промишленост“ да трансформира производствените си процеси, чрез преминаване към кръгови модели за повишаване на ресурсната ефективност и ограничаване
на емисиите на парникови газове.
Проектното предложение е в съответствие с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.
Избран е режим „регионална инвестиционна помощ“, като изпълняваните от страна на кандидата дейности в рамките на предложението имат за свой основен предмет осъществяването на увеличаване на капацитета на съществуващ стопански обект.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията, посредством въвеждане в експлоатация на 1 бр. Рециклираща машина: Дейността предвижда доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на 1 бр. Рециклираща линия, което ще осигури въвеждането на следните кръгови модели: 1) Намаляване образуването на отпадъци, чрез внедряване на технологии за рециклиране на отпадъците от производствената дейност и последващото им влагане като суровина в производствения процес. Основната дейност на кандидата, осъществявана в производствената база в гр. Аксаково е свързана с свързана с преработка на пластмаси и производство на биаксиално ориентирано полипропиленово фолио (BOPP), биаксиално ориентирано полиетиленово фолио (BOPE). По време на процесите на екструдиране и последващо ролонарязване на ролата майка се генерира голямо количество отпадък . Този отпадък подлежи на рециклиране, извършвано чрез захранваща транспортна лента с метал-детектор, мелница, дозиращ шнек, основен и дегазиращ екструдер, вакуумно устройство, двойнобутален фиртър с обратно почистване, гранулиращо устройство, система за водно охлаждане, изсушаване и бункер за съхранение на регранулат. Изходният продукт от рециклирането се нарича регранулат, като в последствие той се превръща във входна суровина при производството на двата вида фолио - BOPP и BOPE. Към момента, Пластхим-Т АД разполага с две рециклиращи линии, чиито общ капацитет на преработка е 305 хил. кг. отпадък на месечна база. На първо място, този капацитет се оказва недостатъчен за преработване на количеството отпадък, генериран при производството на двата вида фолио в базата. За период от една година (преди подаване на проекта) фирмата е отчела отпадък от около 380 хил. кг. на месец, който не може да бъде поет от наличното оборудване. На второ място, използваните към момента рециклиращи линии нямат технологична възможност за така наречените „пити“ и „кокали“. ""Питите" се получават като отпадък при източването на материал, когато трябва да се смени с друг материал, "кокалите" се получават като отпадък при скъсване на фолиото. Липсата на достатъчно производителност на двете рециклиращи линии води до по-голямо количество отпадък, който не може да се преработи. Новата Рециклираща линия ще бъде с капацитет за преработване на 226 440.00 кг отпадък от фолио/на месец в регранулат. Тя ще замени една от използваните към момента рециклиращи линии и с внедряването й капацитетът за рециклиране на отпадъци от BOPP и BOPE фолио на завода на кандидата в гр. Аксаково ще се повиши с малко над 26%. Със същият процент ще се намали непреработеният % отпадък от завода на месечна база. 1 289 000.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.