Анализ на ефикасността на мерките за приобщаване и участие на ромите във връзка с изпълнение на Общинския План за действие в изпълнение на Областната и Националната Стратегии на Р България за интегрирането на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация. : Ромите в община Садово са една от най- маргинализираните, стигматизирани и дискриминирани групи, както е в цялата страна. Няколко последователни вълни на световното и европейското изследване на ценностите разкриха, че социалните дистанции към тях са огромни на практика във всички страни, но са особено големи в страните от Централна и Източна Европа, където са концентрирани над две трети от европейските роми. Това е една сериозна причина да се търси бръз политически отговор, който ще е най-ефективен при директна интервенция на местно ниво – именно това се надяваме да допринесем с настоящето проектно предложение.
Настоящата рамка на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите за периода до 2020 г. представлява повратна точка за ромските общности в Европа. Тя постави социалната интеграция на хората с ромски произход на преден план в европейската политическа програма и оказа натиск върху държавите членки да разработят национални стратегии.
В рамките на тази дейност се предвижда Партньорът Община Садово със съдействието на Кандидата да извърши анализ и оценка на изпълнението на Общинския План за действие в изпълнение на Областната и Националната Стратегии на Р България за интегрирането на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация.
Конкретната цел на анализа е да осигури необходимата база за разработването на препоръки за бъдещите стратегически документи на общината, (вкл. и с предизвикателствата заради рестрикциите, породени от Ковид-19), които да включват новите политики, предвидени в реформираната стратегическа Европейска рамка за приобщаване и участие на ромите.
Дейността кореспондира с една от основната цел на проекта, а именно:
1. Добро управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса на процеса на приобщаване и участие на ромското население в община Садово за прилагане на реформираните стратегически европейски и национални рамки.
Целевата група на тази дейност са структурите на общинската администрация в община Садово и специалистите в областите заетост, образование, здравеопазване, сигурност и пр., които са ангажирани с интеграцията на ромите и близки до тях уязвими малцинствени групи.
Бъдещите общински стратегии в областите на интервенция на проекта и по-специално актуализираният Общински План за действие в изпълнение на Областната и Националната Стратегии на Р България за приобщаване и участие на ромите ще се основават на този анализ. Той ще има принос още и за очертаване на параметрите и функционалните рамки на партньорството на общинските власти с бизнеса и обществеността, както и необходимостта от съвместни акции в бъдеще, тъй като включването на по-голям брой общности от целевите групи и източниците на решения за подобряване на положението на ромите ще бъде по-широк за периода на изпълнение на новата Стратегия (2021-2030 г.). Генерираните данни от анализа ще бъдат насока за подробни и реалистични планове на общината за предприемане на действия в съответствие с мащаба на нуждите от социално приобщаване на хората с ромски произход.
|
13 068.00
|
13 728.53
|
Проучване на територията на община Садово на мненията, нагласите и оценката на НПО, гражданството/обществеността, бизнеса, вкл. и на представителите на ромската общност относно резултатите от местната интеграционна политика и подготвяне на препоръки за преодоляването на социалните и икономически неравенства.
: Задълбочаващите се регионалните и териториални диспропорции в демографското – а оттам и в социално-икономическото и културно развитие могат да се преодолеят само ако се обединят усилията на всички местни граждански структури - на бизнеса, на НПО-тата, младите хора, представителите на ромската общност, цялата общественост. Неефективният процес на приобщаване на ромското население създава проблеми на местно ниво, но оттам и макроикономически предизвикателства, задълбочава регионалните различия и по този начин затруднява социалното сближаване. За да може в бъдеще този процес да бъде успешен и надежден, е необходима фундаментална промяна в подхода и решително включване на обществеността/гражданството и бизнеса.
Целта на тази дейност е да активира именно този потенциал – да се осъществи граждански мониторинг върху действията, решенията и местните политики, а мнението на обществото да бъде своеобразен коректив и инструмент за обществен контрол.
Обект на проучването ще са освен пречките и предизвикателствата, също и факторите, които обуславят възможността да се актуализират наличните и да се въведат нови подходи и инструмент за преодоляване на неравенствата. Проучването ще изследва и степента и качественото ниво на гражданското участие – ефективността на партньорството между обществеността, бизнеса и местните административни структури в процеса на управление на местните политики за приобщаване на ромите.
Проучването, както и анализът (Дейност 1) ще бъдат основа за подготовка на препоръки за хармонизиране на местните политики на община Садово в съответствие с новите реалности и новите реформирани стратегически рамка за приобщаване и участие на ромите чрез партньорско управление с гражданите и бизнеса.
Тази дейност кореспондира с една от основните цели на проекта:
1. Повишаване на гражданската активност за постигане на максимална съгласуваност и консенсус в процесите на изпълнение и мониторинг на политиките за приобщаване и участие ромското население в община Садово,
както и със специфичните цели:
а) повишаване на взаимодействието между бизнеса, гражданите и администрацията при процесите на изпълнение и мониторинг на общинските политики за приобщаване и участие на ромите в община Садово;
б) нарастване на активността на неправителствения сектор при изпълнението на мониторинга върху тези политики на общинско равнище;
б) отправяне на препоръки за по-добра административна и социално-икономическа среда, стимулираща хармонизирането на местните политики на община Садово в съответствие с новите реалности и новите реформирани стратегически рамки за приобщаване и участие на ромите.
Целевата група на тази дейност са гражданите/обществеността, НПО като структури на гражданското общество, в т. ч. роми и ромски организации, бизнеса и неговите представителни организации.
Задълбочаващите се регионални и териториални диспропорции в демографското – а оттам и в социално-икономическото и културно развитие еднакво касаят всички целеви групи и изискват преосмисляне на механизмите и подходите. Осъществяването на тази дейност ще допринесе за изграждането на капацитета им за ефективно изпълнението на местните политиките за приобщаване на ромите по съществен, достоен, безпристрастен, приобщаващ и прозрачен начин, като специално ромското участие ще бъде обвързващ общ стандарт за качество на бъдещата рамка на Общинския План за действие на община Садово в изпълнение на Областната и Националната Стратегии на Р България за приобщаване и участие на ромите.
Проучването ще идентифицира и причините за неравенства във всички приоритетни области на приобщаването на ромското население в Община Садово, за породените напрежения, които поставят кохезията и европейския проект в риск – това ще послужи като база за преодоляването на тези нагласи и в резултат на това ще допринесе за повишаване на информираността на целевите групи и така ще ги мотивира да участват активнов мониторинга върху местните политики за сближаване.
|
23 200.00
|
23 200.00
|
Анализ на добри практики за граждански мониторинг, гражданско участие и контрол в процесите на вземане на решения и определяне на политики на местно ниво във връзка с приобщаването и участието на ромите.: Дейността предвижда да се идентифицират, проучат и анализират добри национални и европейски практики – работещи модели за социално сближаване, за създаване на по-отворено и сплотено общество, които са се осъществили с активното съдействие и участие на обществеността, бизнеса и публичните власти, особено що се отнася до рисковите райони на националната и местната критична инфраструктура / ромските махали и квартали и етническите общности, живеещи в тях.
Добрите практики ще са основа и ще се вземат под внимание при изготвянето на препоръките за хармонизиране на местните политики на община Садово с оглед изпълнение на актуализирания План на Общината за ромското приобщаване и участие в контекста на реформираните стратегически рамки.
Конкретната цел на тази дейност е в съответствие на общите цели на проекта:
1. Добро управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса на процеса на приобщаване и участие на ромското население в община Садово за прилагане на реформираните стратегически европейски и национални рамки.
2. Повишаване на гражданската активност за постигане на максимална съгласуваност и консенсус в процесите на изпълнение и мониторинг на политиките за приобщаване и участие ромското население в община Садово.
Целевите групи, към които е насочена дейността са:
1. общинското ръководство в община Садово, структурите на общинската администрация и специалистите в областите заетост, образование, здравеопазване, сигурност и пр., които са ангажирани с интеграцията на ромите и близки до тях уязвими малцинствени групи.
2. гражданите/обществеността, НПО като структури на гражданското общество, в т. ч. роми и ромски организации.
3. бизнеса и неговите представителни организации.
Разбира се, че в община Садово съществуват програми и плановете за действие за приобщаване на ромите, но често предвидените мерки за интервенция остават „на хартия“ и не са били достаъчно ефективни, както по отношение на въздействието, така и по отношение на активното включването на партньорите в изпълнението на тези политики в лицето на обществеността и бизнеса. Проучването и анализирането на работещи модели и подходи за ромско включване и за активиране на гражданското участие, бизнеса и публичните институции ще допринесе за мотивиране на целевите групи да се включат активно в процеса на хармонизиране на българското общество, утвърждаване на общочовешките, европейски и национални ценности и за по-активното им участие в мониторинга на местните политики в областите на интервенция на проекта. Общинската администрация ще може да ползва/адаптира тези работещи модели за хармонизиране на местните политики на община Садово в съответствие с новите политически рамки за приобщаване и участие на ромите, които ще залегнат в Общинския План за действие в изпълнение на Регионалната и Национална Стратегии на Р България за приобщаване и участие на ромите (2021-2030).
|
13 068.00
|
13 068.00
|
Информационна кампания за повишаване на гражданската активност за постигане на максимална съгласуваност и консенсус в процесите на изпълнение и мониторинг на политиките за приобщаване и участие ромското население в община Садово: Със стартирането на проекта ще се разработи План за презентиране, популяризиране и обсъждане на създадения по проекта инструментариум и ще се състави подробен график на информационните дейности, които ще бъдат провеждани през времетраенето на проекта.
Кампанията предвижда:
-Публикации на сайтовете на Кандидата и на Партньора за напредъка и резултатите от проекта, както и в социалните мрежи;
-Публикации в местни медии, регионални и национални медии вкл. уеб базирани;
-Подготовка на информационна дипляна;
-Организиране на заключително събитие за запознаване на заинтересованите страни с резултатите от изпълнението на проекта чрез организирането на дискусионен форум - кръгла маса.
По време на заключителното събитие, окончателният вариант на анализа, аналитичният доклад- резултат от проучването, добрите практики и подготвените препоръки ще бъде представени на съответните институции, гражданите и бизнеса.
Целите на информационната кампания са:
-да запознае обществеността/гражданите, бизнеса и компетентните органи на общинско равнище с разработения по проекта инструментариум за хармонизиране на местните политики за приобщаване и участие на ромите;
-да подложи на дискусия тези разработки
-да повлияе върху нагласата на бизнеса и на обществеността/гражданите и неправителствени организации относно ролята им да бъдат инструмент за мониторинг и обществен контрол при изпълнението на местните политики;
-да провокира по-активно участие на всички заинтересовани страни в този процес ;
Тази дейност пряко кореспондира с всички набелязани основни цели на проекта:
1. Добро управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса на процеса на приобщаване и участие на ромското население в община Садово за прилагане на реформираните стратегически европейски и национални рамки.
2. Повишаване на гражданската активност за постигане на максимална съгласуваност и консенсус в процесите на изпълнение и мониторинг на политиките за приобщаване и участие ромското население в община Садово,
както и със специфични цели:
а) повишаване на взаимодействието между бизнеса, гражданите и администрацията при процесите на изпълнение и мониторинг на общинските политики за приобщаване и участие на ромите в община Садово;
б) нарастване на активността на неправителствения сектор при изпълнението на мониторинга върху тези политики на общинско равнище;
в) отправяне на препоръки за по-добра административна и социално-икономическа среда, стимулираща хармонизирането на местните политики на община Садово в съответствие с новите реалности и новите реформирани стратегически европейски и национални рамки за приобщаване и участие на ромите.
Целевите групи,към които е насочена тази дейност са:
1. общинското ръководство в община Садово, структурите на общинската администрация и специалистите в областите заетост, образование, здравеопазване, сигурност и пр., които са ангажирани с интеграцията на ромите и близки до тях уязвими малцинствени групи.
2. гражданите/обществеността, НПО като структури на гражданското общество, в т. ч. роми и ромски организации.
3. бизнеса и неговите представителни организации.
Имайки предвид проблемите и нуждите на целевите групи и проблемните области на интервенция на местно ниво (описани подробно в 11. Целеви групи) е очевидно,че са недостатъчно устойчиви политиките в община Садово и не са в достатъчна степен устойчиви и партньорствата между местна власт, НПО, общността като цяло и бизнеса по въпросите на ромското приобщаване. Информационната кампания ще повиши информираността, ще допринесе за активизиране на участието и ще повлияе върху нагласата на бизнеса и на обществеността/гражданите и неправителствени организации относно ролята им да бъдат инструмент за мониторинг и обществен контрол при изпълнението на местните политики за приобщаване на ромите.
|
5 346.00
|
5 346.00
|