Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 739 дървета
English

Програма: Околна среда

Район за планиране: Всички

Описание

Валка ЕООД е компания основана преди повече от 15 г. и е специализирана в производството на хляб, тестени и пресни сладкарски изделия. Седалището и производството на дружеството се намира в град Монтана. През всичките тези години компанията се развива успешно, но целта винаги е била да търси още възможности и перспективи за потенциала си. Проектното предложение на предприятието е насочено към въвеждане на кръгови модели за използване на ресурсите и внедряване на неутрални по отношение на климата методи и технологии за производство и потребление на продуктите от дейността си. Чрез кръговите решения ще се намали ресурсния отпечатък. Ще се приложат:
- Технологии за намаляване образуването на отпадъци.
С реализирането на проектното предложение предприятието ще успее да трансформира производствените си процеси чрез преминаване към кръгови модели за повишаване на ресурсната ефективност и ограничаване на емисиите на парникови газове. Това ще доведе до увеличаване на конкурентоспособността и развитие на потенциала си за устойчив растеж. Инвестициите заложени в проектното предложение са съобразени с изискванията на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ върху околната среда, допринасяйки за екологичния преход в дейността на предприятието.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в Валка ЕООД: Относно реализиране на дейностите по проекта, дружеството ще внедри технологии за въвеждане на кръгови модели: 1) Намаляване образуването на отпадъци - намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността; Значима дейност в предприятието е замесването на тестото за различните видове хляб - бял, черен, типов, пълнозърнест, сладки теста и др. Към момента дружеството разполага с машини, които са вече стари и амортизирани, без автоматизация и контрол. В делителя се откъсват мини парчета, които изпадат на пода, след което от полепване през останалите части на линията, отпада от грамажа и дори цели теста накрая се отхвърлят, защото са нереално оформени или оразмерени. Новата линия за производство на хляб е прецизна, автоматизирана и с незалепващо покритие. Съставните части на линията: 1. Вакуумен тестоделител 2. Конусен окръглител 3. Пруфер междинна ферментация 4. Оформител за тесто Представлява модулна система от четири броя модула неразделно свързани. Първо готовото тесто попада в тесто делителя, който го дели на парчета по зададен грамаж. След което преминава в окръглител, който оформя тестото в кръгла форма чрез спираловидно движение на тестото по конусно трасе. След което попада в пруферно отделение, където попада всяко тесто в отделна кошница и преминава на забавен ход за междинно втасване. След това излиза в оформителна част, която го оформя до готов продукт. Накрая излиза от посочената линия . Цикъла на преминаване на тестото през посочената линия продължава според видът тесто от 20мин. до 30мин.Технологичния процес за краен продукт продължава, като тестото отива вече в основна втасална камера на пещта за изпичане и следващо опаковане. Отчетения брак се образува поради многогодишната експлоатация на машините и не автоматизираната технология, което количество брак е около 5 тона на годишна база в зависимост от вида хляб, който се произвежда, защото всяко тесто е различно по консистенция на твърдост /белите теста са по меки а тъмните по твърди/ и всеки ден е различен в зависимост от заявката за производство от клиентите по видове хляб . Прогнозните изчисления са, че този брак на тесто ще се сведе до нула , след въвеждане на новата машина. С реализирането на проектното предложение предприятието ще успее да трансформира производствените си процеси чрез преминаване към кръгови модели за повишаване на ресурсната ефективност и ограничаване на емисиите на парникови газове. Това ще доведе до увеличаване на конкурентоспособността и развитие на потенциала си за устойчив растеж. 338 000.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.