Инвестиции за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, включени в обследване за енергийна ефективност, извършено от лица, вписани в регистъра по чл. 60, ал. 1 от ЗЕЕ /дейността ще бъде извършена чрез Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на ново основно енергоефективно технологично оборудване: 1. Линия за ламинирана хартия - 1 бр.; 2. Слитер - 1 бр.; 3. Мелница - 1 бр./: Настоящата дейност предвижда доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на ново основно енергоефективно технологично оборудване - 1. Линия за производство на ламинирана хартия - 1 бр.; 2. Слитер - 1 бр.; 3. Мелница за надробяване на технологичните отпадъци и дозирането им към основната суровина - 1 бр. Линията се състои от: Развиваща секция; Екструдерна секция; Ламинираща група; Допълнителна развиваща секция; Навиваща секция за ламинираната хартия; Електроуправление и допълнителни съоръжения.
Новата производствена линия е от висок клас и отговаря на всички съвременни изисквания при производството на ламинирана хартия. Тя е високо ефективна със серво мотори, които се управляват спрямо натоварването и с високоефективен екструдер, който управлява подаването на материала към хартията. Най-голямото предимство на този тип машини е, че при тях липсва лепилото. Материала се подава на много тънък слой като дебелината се следи по цялата ширина на платното хартия. Скоростта на производство е много по-висока от скоростта на ламиниране чрез лепене. Директното нанасяне на разтопен полимерен слой върху хартиеното платно осигурява и много по-високо качество на продукта и при значително по-големи натоварвания двата материала не могат да бъдат разделени, докато при ламинаторите с лепене винаги има вероятност хартията да бъде отделена от фолиото.
Последващият печат на така произведените ламинирани хартии се извършва на печатарски машини с ширина на валците обикновено от 30 до 50 см., което прави необходимо използването на машина за надлъжно рязане – слитер. Тенденцията е за увеличаване на ролния печат за сметка на форматния печат, което прави включването на слитера в обема на доставката абсолютно наложително.
Независимо от намаления процент брак (2%), големият обем на производство прави целесъобразно преработката на технологичните отпадъци от чист полиетилен (появяващи се при настройка на машината и при смяна на производството) и вкарването им обратно в производството. За целта е предвидена мелница – специална технология, позволяваща полиетиленовото платно да се превърне в малки гранули, годни за вторична употреба.
След прилагане на мярката, с новите машини се постигат следните значими подобрения:
• Намаление на енергийното потребление за единица произведен продукт;
• Подобрение на технологичния процес на производство на ламинирана хартия и скъсяване на нормовремето за производството на 1 kg.;
• По-ниска себестойност на произведените изделия;
• Гарантира идентично качество по цялата дължина на ролата с минимални отклонения;
• Притежава висока прецизност на настройките и прецизен смарт контрол на процеса на производство;
• Възможност за дистанционен контрол и наблюдение;
• Рязко повишаване на качеството на крайния продукт;
• Понижава се количеството на технологичния отпадък.
• Позволява на предприятието да произвежда усъвършенствани продукти със значително завишени търговски стойности
В следствие на инвестицията компанията ще реализира икономия на енергия в размер на 471 258 kWh/год., а енергийните спестявания за цялата фирма ще са 43,37% /табл. 4.2 от енергийния одит/.
Благодарение на високата производителност на новото оборудване компанията ще повиши производствения си капацитет, новото оборудване ще доведе до увеличаване на производството с 1720 тона ламинирана хартия, това ще позволи на компанията да достигне годишен оборот на площадка Плевен от над 5 млн.лв. през 2020 г.
Освен постигането на посочените по-горе цели реализирането на дейността ще доведе до намаление на натиска върху компонентите на околната среда чрез намаляване на емисиите на СО2 годишно с 386 тона /табл. 3.1.3 от Енергийния одит/.
Посочената инвестиция се отнася към Мярка 1 от Одита.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1. Избор на изпълнител - 1 - 5 месец.
2. Сключване на договор и доставка на активите - 6 - 17 месец.
3. Инсталиране, технически проби и пускане в експлоатация - 18 месец.
|
2 318 400.00
|
0.00
|
СМР във връзка с изпълнение на мерки за енергийна ефективност, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, включени в обследването за енергийна ефективност /дейността ще бъде извършена чрез СМР по приложена КСС/- ОТПАДА!: Предвидената инвестиция в машини и съоръжения изисква подготовката на работно помещение със специални изисквания. Монтажът на линията за производство на ламинирана хартия ще се извърши в помещение от 380 m2. Изискванията са за подова настилка за натоварване 3 тона на m2, равнинност по DIN 18202 табл.3, ред 2 и наличие на кран по протежение на линията с товароносимост минимум 3т., покриващ площ около 200 m2.
В съответствие с тези изисквания са планирани СМР, посочени в приложение „Ш“, в което се предвижда подова настилка от шлайфан бетон, фундаменти за колони, както и колони и рандбали за изграждане на подкрановия път. За постигане на изискванията за монтажа на линията ще бъдат извършени съответните изкопни работи, полагане на подложен бетон, изработване на кофражи и армировка за фундаменти и рандбалки, ще бъдат положени стоманобетон и ходроизолации с РЕ фолио, ще се изработи и монтира стоманена конструкция подкранов път с колони, нанасяне на антикорозионна защита и боядисване на стоманената конструкция. След изпълнението на тези СМР ще бъде възможен монтажът и пуска в експлоатация на линията за ламинирана хартия, основна част на инвестиционния проект.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1. Избор на изпълнител - 5 месец.
2. Сключване на договор и изпълнение на СМР - 5 - 9 месец.
|
125 059.00
|
0.00
|
Извършване на енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”) от лице, вписано в публичния регистри по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност /дейността е извършена преди изготвяне на проектното предложение от "ЕНЕРГОЕФЕКТ КОНСУЛТ" ЕООД/: Съгласно 13.1 от Условията за кандидатстване, за да са допустими по настоящата процедура, проектите трябва да се основават на препоръки от извършен енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”), изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти. В тази връзка избраният изпълнител "ЕНЕРГОЕФЕКТ КОНСУЛТ" ЕООД с Управител инж. Михаел Делийски, номер на регистрация в публичния регистър по чл. 60 от ЗЕЕ №00035/02.07.2016г., извършва енергийно обследване на компанията и изготвя Енергиен одит. Енергийният одит е изготвен по образец на АУЕР и включва:
1. Резюме на доклада.
2. Увод.
3. Препоръчани мерки за повишаване на енергийната ефективност.
4. Очаквани спестявания и план на изпълнение на мерките.
5. Оценка на съответствието с действащите разпоредби и законодателство за опазване на околната среда и здравословни и безопасни условия на труд.
6. Рентабилност на проекта.
7. Допълнителни ползи от проекта.
8. Справка за годишно потребление на енергия.
В резултат на извършеното енергийно обследване "ЕНЕРГОЕФЕКТ КОНСУЛТ" ЕООД предлага една енергоспестяваща мярка: Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на ново основно енергоефективно технологично оборудване - 1. Линия за производство на ламинирана хартия - 1 бр.; 2. Слитер - 1 бр.; 3. Мелница за надробяване на технологичните отпадъци и дозирането им към основната суровина - 1 бр.
В резултат на изпълнението на мярката одитът предвижда:
Годишно потребление на енергия на предприятието (ГП): 30 099 kWh/год.
Коригирано годишно потребление на енергия на предприятието за годината, приета за представителна (КГП): 1 056 618 kWh/год.
Годишни спестявания на енергия от препоръчания пакет мерки (ГС): 471 258 kWh/год.
Планирани енергийни спестявания за цялото предприятие в резултат от изпълнението на проекта (ПЕС): 43,37%
Фактор на енергийни спестявания (ESR) общо: 44,6 %.
Обобщените финансови параметри за Мярка 1: Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на ново основно енергоефективно технологично оборудване са /табл.3.1.4/:
1. Енергийни спестявания - 95 104.04 лв./год.
2. Неенергийни спестявания - 489 600.00 лв./год.
3. Общо спестявания - 584 704.04 лв./год.
4. Инвестиции - 2 408 451.60 лв.
5. Срок на откупуване - 4,12 години.
6. Живот на оборудването - 12 г.
От доклада е видно, че инвестицията е жизнеспособна, срокът на откупуването й е сравнително кратък /4,12 години/, а вътрешната норма на възвръщаемост е добра - 22,06%.
Стъпки за изпълнение на дейността - изборът на изпълнител и изпълнението на услугата са извършени преди внасяне на проектното предложение. |
19 000.00
|
0.00
|
Консултантски услуги за въвеждане на система за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001: Подготовката на фирмата за сертифициране на система за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 ще се извърши чрез наемане на консултантска фирма с опит в тази област. Консултирането ще се извърши по специфичен за фирмата на-чин, като се вземат под внимание изискванията на стандарта и в съответствие с изискванията на Директива 2012/27/EU на Европейски съюз и изискванията на Закона за енергийна ефективност и наредби №7 и №16-1594.
Ще се осъществи чрез индивидуално оформяне на системата и нейната документация, както и обучение на сътрудниците от дружеството, които ще имат отношение към нейното внедряване и по-нататъшно поддържане. Документацията ще бъде разработена и предадена на хартиен и на магнитен носител и стават притежание на дружеството. След внедряването ще бъде извършена оценка на съответствието на предписаните процедури под формата на провеждане на вътрешен одит.
Обем на предлаганите услуги:
Първи етап
Сравнителен анализ на съществуващото в предприятието положение със следния обем:
• установяване на съществуващото състояние относно наличната практика чрез разговори със служителите на фирмата и преглед на документооборота;
• специфициране на отклоненията от изискванията на стандарта;
• съвместно разработване на мероприятия за внасяне на подобрения;
• планиране на необходимите действия за изграждането на системата.
Втори етап
Разработване на проект за документация. Ще се извърши от избрания консултант въз основа на обстоятелствата и разпоредбите от първи етап.
Трети етап
• Обсъждане на проекта за документация. Това обсъждане ще се извърши в конструктивен разговор между експертите на консултанта, ръководството и част от персонала на фирмата въз основа на конкретните документи, като се съобразят желанията на предприятието за внасяне на изменения с осигуряване на съответствие с изискванията на стандарта.
• В резултат консултантът ще предприеме внасяне на необходимите корекции и допълнения в проекта, както и изготвянето на цялата документация във вид, отговарящ на изискванията за приемане от сертифицираща организация.
Четвърти етап
Подпомагане на дружеството при реализирането на системата, с цел създаване на предпоставки, необходими за успешното сертифициране, като се предвиждат следните услуги:
• провеждане на вътрешен одит в предприятието за оценяване на спазването на изискванията, заложени в документацията;
• обучение на определени от ръководството на фирмата сътрудници за внедряването и по-нататъшното поддържане на системата;
• преработване на документацията в съответствие с практическите резултати в процеса на внедряването, като се осигурят изискванията за сертифициране.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1. Избор на изпълнител - 3 месец.
2. Сключване на договор и изпълнение на услугата - 4 - 8 месец.
|
4 000.00
|
0.00
|
Консултантски услуги за сертифициране на система за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001: За сертифициране на системата "ЕМА" ООД ще сключи договор с оторизирана сертифицираща компания. Последната ще осъществи сертификационен одит при следната последователност:
Одит - Фаза 1:
- одитира се документацията на системата за управление;
- оценява се работното място и специфичните за него условия и се провежда обсъждане с персонала на фирмата, за да се определи степента на готовност за Одит - фаза 2;
- оценява се състоянието на фирмата и нейното разбиране на изискванията на стандарта, особено по отношение на идентифицирането на ключови характеристики или съществени аспекти, процеси, цели и функциониране на системата за управление;
- събира се необходимата информация по отношение обхвата на системата, процесите и местоположението на фирмата, както и свързаните с тях законови и регулаторни аспекти и съответствие с нормите;
- разглежда се разпределението на ресурсите за одит - фаза 2 и се съгласуват с фирмата подробностите относно извършването на одит - фаза 2;
- преценява се дали да се планират и извършат вътрешни одити и преглед от ръководството и дали нивото на внедряване на системата за управление потвърждава, че фирмата е готова за одит - фаза 2.
Ако се установят несъответствия в одит - фаза 1, те ще бъдат коригирани от фирмата преди провеждане на одит - фаза 2.
Сертификационен одит /одит - фаза 2/:
Ръководството на фирмата ще получи и съгласува с изпълнителя одитен план в началото на одит - фаза 2. Одитът ще започне с начална среща, ще бъде обяснена процедурата, следвана в одита. В рамките на одита в помещенията на фирмата одиторите разглеждат и правят оценка на ефективността на внедрената система за енергиен мениджмънт. Одиторите ще сравнят практическото прилагане на системата за управление с документираните процеси и да ги оценят във връзка с изпълнение на изискванията на стандарта EN ISO 0001. Това ще се постигне чрез задаване на въпроси към служителите, проверка на съответните документи, протоколи, заповеди и указания, а също и отделните производствени участъци на фирмата.
В края на одита на място ще се проведе последна среща. В одита ще бъдат ангажирани най-малко онези служители, които имат управленски функции в рамките на фирмата и чиито области са били включени в одита. Водещият одитор ще докладва за отделните елементи и ще обясни положителните и отрицателните резултати. Ако се установят несъответствия водещият одитор може да препоръча издаване на сертификат на фирмата само след приемане или проверка на коригиращите действия от страна на одитния екип.
Одитът ще се документира в одитен доклад /отделно за одит - фаза 1 и одит - фаза 2/ и ще бъде завършен с помощта на допълнителни записи.
Сертификатът ще бъде издаден, когато процедурата за сертифициране бъде прегледана и одобрена от директора на сертифициращия орган, негов заместник или номиниран представител. Сертификатът ще бъде издаден само когато несъответствията са приети или са проверени от одитния екип. Валидността на сертификата ще бъде 3 години.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1. Избор на изпълнител - 10 месец.
2. Сключване на договор и изпълнение на услугата - 10 - 11 месец.
|
7 000.00
|
0.00
|
Публичност и визуализация: Основна цел на дейността е да се осигури максимална публичност на получената безвъзмездна помощ в съответствие с договора и изискванията за визуализация. Всички дейности по информиране и публичност ще са в съответствие с изискванията на Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. „ЕМА” ООД ще направи всичко необходимо за разгласяване на факта, че проектът се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие. Предприетите за тази цел мерки ще са в съответствие с приложимите правила за информиране и публичност, произтичащи от Регламент /ЕС/ № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 13.12.2013 г. за определяне на общо приложими разпоредби за Структурните фондове на ЕС и на Регламент за изпълнение /ЕС/ №821/2014 на Комисията от 28.07.2014 год. за определяне на правила за прилагането на Регламент /ЕС/ № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета. При изпълнение на проекта, съфинансиран от ОПИК, както и на мерките по информация и публичност, задължително ще се спазват изискванията, посочени в чл. 2 и 3 на Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. Всички действия за информация и публичност ще включват следните елементи:
а) емблемата на Европейския съюз, в съответствие с техническите характеристики, установени в т.6 на Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. и позоваване на Европейския съюз;
б) позоваване на ЕФРР: „Европейски фонд за регионално развитие“;
в) единно лого и послание за всички оперативни програми, подчертаващо получената добавена стойност от интервенцията на Общността: „Една посока, много възможности”.
За постигане на публичност и повишаване информираността, в съответствие с Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. е планираното използването на следните мерки за информация и публичност:
1. Билборд - ще бъде поставен на видно място на площадка Плевен на фирмата, където ще може лесно да се забележи от обществеността. Монтажът на билборда ще бъде извършен при стартиране на дейностите по изпълнение на проекта.
2. Постоянна обяснителна табела - ще бъде поставена на същото място до една седмица след демонтирането на билборда.
3. Плакат А3 - В периода на изпълнение на проекта Изпълнителят ще постави 5 броя плакати на входа на фирмата и на видни места в производствените помещения.
4. Рекламен календар - Планирано е изработването и разпространението на 100 броя рекламни календари. Календарите ще информират за изпълнението на проект от „ЕМА” ООД, финансиран от ЕФРР.
5. Стикери - Закупеното по проекта оборудване ще бъде обозначено с 20 броя стикери, поставени на видими места.
6. Организиране на две пресконференции - стартова и финална.
Стъпки за изпълнение на дейността:
- избор на изпълнител - месец 1;
- изпълнение на услугата - месец 2-18.
|
1 272.00
|
0.00
|
Одит на проекта - ОТПАДА!: В съответствие с чл.207 от Делегиран регламент на Комисията /ЕО/ №1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент /ЕС, ЕВРАТОМ/ №966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза проектът подлежи на задължителен финансов одит, тъй като размерът на безвъзмездната финансова помощ надхвърля сумата от 750 000 евро. Ще бъде изготвен Доклад за външен одит на счетоводната документация по проекта (съгласно Приложение Ц към Условията за изпълнение), извършен от регистриран одитор. Одиторът изготвя и изпълнява програмата си за потвърждаване на разходите съгласно изискванията за тази дейност. За тази цел той ще използва насоките, дадени в Международен одиторски стандарт 500 „Одиторски доказателства” и по-специално параграфите, отнасящи се до информацията, която трябва да е „достатъчна и подходяща”. Одиторът следва да се позове на професионалната си преценка по отношение на това кое представлява достатъчно и подходящо одиторско доказателство за потвърждаване в случаите когато прецени, че дадените в МОС 500 насоки, условията на Административния договор за безвъзмездна помощ, както и РЗ на настоящото споразумение не са достатъчни. Одиторът ще постигне достатъчно разбиране по отношение на условията на Административния договор за безвъзмездна помощ като го преглежда заедно с прикачените към него приложения и друга релевантна информация, както и посредством запитване към Бенефициента. Одиторът ще получи копие от оригиналния Административен договор за безвъзмездна помощ заедно с приложенията. Одиторът ще обърне специално внимание на Приложение I от Административния договор за безвъзмездна помощ, който съдържа Описание на проекта, Приложение II - Общи условия към финансираните по Оперативна програма “ Иновации и конкурентоспособност”–2014-2020 административни договори за безвъзмездна финансова помощ. Неспазването на горните правила прави разходите недопустими за финансиране от Общността. Одиторът ще провери дали Бенефициента е действал в съответствие с правилата за водене на счетоводство и регистри по отношение на Административния договор за безвъзмездна финансова помощ и по-специално в съответствие с чл. 14 от Общите условия. Одиторът ще съгласува информацията от Финансовия отчет със счетоводната система и регистри на Бенефициента. Одиторът ще извърши аналитичен преглед на разходните пера във Финансовия отчет и :
- ще потвърди, че бюджетът във Финансовия отчет отговаря на бюджета в Административния договор за безвъзмездна финансова помощ (автентичност и оторизация на първоначален бюджет), както и че направените разходи са били предвидените в бюджета на Административния договор за безвъзмездна финансова помощ.
- ще потвърди, че поисканата от Бенефициента обща сума за плащане не надхвърля максималния размер на безвъзмездна финансова помощ, описан в чл. 2.1 на Административния договор за безвъзмездна финансова помощ.
- ще потвърди, че всички поправки и допълнения към бюджета на Административния договор за безвъзмездна финансова помощ са в съгласие с условията за извършване на подобни поправки (вкл. където е приложимо, изискването за допълнение/адендум към Административния договор за безвъзмездна финансова помощ), както са заложени в чл. 8 от Общите условия.
- ще потвърди, че условията за реализиране на печалба са били спазени.
Одиторът ще потвърди разходите и ще докладва за всички изключения , които произтичат от това потвърждение. Одиторът ще удостовери допустимостта на преките разходи съгласно условията на Административния договор за безвъзмездна финансова помощ и по-специално чл. 12 от Общите условия. Одиторът ще потвърди, че свързаните с дадено действие или транзакция разходи са били надлежно и точно регистрирани в счетоводната система на Бенефициента и описани във Финансовия отчет, както и че са подкрепени от подходящите доказателства и документи.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1. Избор на изпълнител - 18 м.
2. Сключване на договор и изпълнение - 18 м. |
5 000.00
|
0.00
|