Проектът е в изпълнение на мерки 15 и 33 от Националната приоритетна рамка за действие за мрежата Натура 2000. Той е насочен към работа с основни заинтересовани страни в регион Ловеч, определени въз основа на предварителен анализ, а именно представители на туристическия бранш (хотелиери, ресторантьори и др.) и предоставящите свързани услуги и продукти – земеделци, животновъди, и др., както и представители на местната власт и административни структури, имащи отношение към управлението на защитените територии и зони.
Предвижда се провеждане на кръгла маса на тема "Натура 2000 и възможности за региона", както и поход на тема "Природата за хората и хората за природата", в предварително избрана защитена зона. На територията на област Ловеч са одобрени и обнародвани 9 зони за опазване на дивите птици и 10 зони за опазване на местообитания, които са изброени в приложения анализ (предвид ограниченията на това поле).
Ще бъдат представени възможностите, които мрежата Натура 2000 предоставя, насърчаване на устойчиви форми на туризъм, съобразени с целите на опазване в защитените зони. Ще бъдат представени добри практики от други региони/държави като например развитие на животновъдство, земеделие, туризъм на база на които да се намали обезлюдяването на региона. Ще бъдат използвани най-подходящите комуникационни канали, определени въз основа на Националната информационна и комуникационна стратегия за мрежата Натура 2000, по-конкретно контакти "лице в лице".
В резултат от изпълнението на проекта се очаква да започне процес на промяна на нагласите на населението към мрежата Натура 2000 и възприемането й като възможност, а не като ограничение за хората. В крайна сметка, това ще доведе до изграждане на споделена визия за екологичната мрежа Натура 2000 и подкрепа за постигане на по-добра степен на съхраненост на видовете и местообитанията предмет на опазване, каквато именно е целта на процедурата и приоритетна ос "Натура 2000 и биоразнообразие" на програмата.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Спомагателни дейности, необходими за подготовка и изпълнение на проекта: Дейност "Спомагателни дейности за подготовка на проекта", обхваща следните експертни анализи и проучвания:
- Преди подаване на проектното предложение, е извършен предварителен анализ, вкл.: Анализ на спецификите на регион Ловеч и възможностите, които предоставя мрежата Натура 2000 в него;
- Приложими бизнес модели, съобразени с предмета и целите на опазване на защитените зони, припокриващи се изцяло или частично с територията на региона;
- Анализ на добри практики и опит от други региони/ държави, приложими за област Ловеч;
- Анализ на заинтересовани страни;
- Анализ на нагласите и комуникационните потребности на населението в региона;
- Анализ на подходящи комуникационни канали.
3 000.00
0.00
Oрганизиране и провеждане на информационна кампания за мрежата Натура 2000 в регион Ловеч: Дейността включва организиране и провеждане на кръгла маса на тема "Натура 2000 и възможности за региона". Целта на кръглата маса е да се представи систематизирана и полезна информация за идентифицираните заинтересовани страни - представители на туристическия бранш (хотелиери, ресторантьори и др.) и предоставящите свързани услуги и продукти – земеделци, животновъди, и др., както и представители на местната власт и административни структури, имащи отношение към управлението на защитените територии и зони. Ще бъдат представени възможностите, които мрежата Натура 2000 предоставя, насърчаване на устойчиви форми на туризъм, съобразени с целите на опазване в защитените зони. Ще бъдат представени добри практики от други региони/държави като например развитие на животновъдство, земеделие, туризъм на база на които да се намали обезлюдяването на региона. Ще бъде провокирана дискусия в рамките на която ще се търси взаимодействие между заинтересованите страни, което да доведе инициативи, които ще се отразят благоприятно на региона и на поведението на живущите в него в посока осъзнаване на Натура 2000 като предимство и готовност и съпричастност към целите на мрежата и тяхното постигане.
Планира се и провеждане на поход на тема "Природата за хората и хората за природата", в предварително избрана защитена зона. Регионът изобилства от подходящи терени с наличието на Национален парк "Централен Балкан", карстовите образувания, вкл. някои от най-известните пещери в страната. Организирането на поход е съвсем различен комуникационен похват от кръглата маса, която се планира да бъде проведена. Докато в рамките на първото събитие ще бъде представена информация от практическа значимост, която следва да бъде осмислена и анализирана, в рамките на планирания поход се цели емоционално въздействие. За природата не трябва да се говори, тя трябва да се преживее. Ще бъдат представени спецификите на конкретното място на посещение. По този начин ще се надгради ефекта от първото събитие. Реалния допир с природата ще остави лични и ярки впечатления у участниците, които ще оценят въздействието на запазената природа както на физическо така и на емоционално равнище.
Събитията ще се проведат под формата на контакти "лице в лице" с представители на заинтересованите страни, в съответствие с препоръките в Националната информационна и комуникационна стратегия за мрежата Натура 2000. Само в краен случай, при въвеждане на ограничения във връзка с пандемията от COVID19 (на национално ниво или в региона), събитията може да се организират в онлайн среда, по подходящ за това начин.
Дейността включва всички необходими действия за организация и провеждане на събитията.
Презентациите и посланията ще се разработят детайлно въз основа на извършения предварителен анализ по дейност 1 (приложен към проектното предложение), вкл. Анализ на спецификите на региона и възможностите, които предоставя мрежата Натура 2000 в него; Приложими бизнес модели, съобразени в предмета и целите на опазване на защитените зони, припокриващи се изцяло или частично с територията на региона; Анализ на добри практики и опит от други региони/ държави, приложими за региона; Анализ на заинтересовани страни; Анализ на нагласите и комуникационните потребности на населението в региона; Анализ на подходящи комуникационни канали.
60 000.00
0.00
Организация и управление, информация и комуникация по проекта: Организацията и управлението на проекта ще се осъществят чрез създаване на екип за управление на проекта. Екипът за управление ще се състои от следните лица, с които са сключени договори съгласно Кодекса на труда: Ръководител на проекта и Експерт мониторинг (т.е. вътрешни експерти).
Ще се покрият основните функции, свързани с организация и управление на проекта: подготовка на документите, необходими за извършване на плащания и за верификация на разходите, мониторинг и докладване, съхранение на документите по проекта, както и функции по координация на дейностите по проекта. В рамките на дейността ще се изготвят Техническите спецификации и изисквания към изпълнители, както и цялата документация за обявяване на поръчки/ възлагане по реда на ПМС 160/ 2016 г.
Разходите за дейностите по организация и управление и информация и комуникация на проекта ще се възстановяват по чл. 55, ал. 1, т. 4 от ЗУСЕСИФ (финансиране с единна ставка, определено чрез прилагане на процент към една или няколко определени категории разходи), дейностите за подготовка на документация за възлагане и провеждане на обществени поръчки се включват в Дейност 3 „Организация и управление на проекта“.
Дейността ще обхваща всички допустими мерки, съгласно утвърдена от Ръководителя на УО на ОПОС 2014-2020 г. Актуализирана методология за определяне на размерите на единна ставка за финансиране на дейности за организация и управление на проекти по ОПОС 2014 - 2020 г., съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
В рамките на тази дейност ще се покрият всички задължителни изисквания във връзка с изпълнение на мерки за информация и комуникация по проекта. Дейностите по информация и комуникация ще отговарят на условията и изискванията по Приложение № 2 „Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.“ към Националната комуникационна стратегия (http://www.eufunds.bg/archive/documents/1423147813.pdf), вкл.:
- При всички мерки за информация и комуникация, предприети от бенефициента, изрично ще се указва съфинансирането от фондовете на ЕС на проекта, чрез поставяне на: емблемата на ЕС, упоменаване на фонда, по който се оказва подкрепа на проекта, общото лого за програмен период 2014-2020 г.;
- По време на осъществяването на проекта обществеността ще бъде информирана за получената от фондовете подкрепа, чрез поставяне на входа на сградата на бенефициента на плакат с информация за проекта;
- Участниците в проекта ще бъдат информирани за финансирането от ЕС;
- Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, ще се посочва, че ОПОС се осъществява с помощта на ЕФРР и КФ;
- По проекта са предвидени предварителни анонси за събитията. в които също ще бъде упоменат приносът на програмата и ЕС.
Всички описани по-горе дейности ще отговарят на всички технически правила и изисквания.
Дейностите по организация и управление и информация и комуникация са остойностени и разходите съобразяват указанията и изискванията на Раздел 14 „Категории разходи, допустими за финансиране“ от условията за кандидатстване.
8 400.00
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN