Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 279 дървета
English

Програма: Околна среда

Район за планиране: Всички

Описание

Проектът цели развитието на Русенски университет (РУ) като  международно признат изследователски университет със значим принос за Европейското изследователско пространство, чрез стимулираща иновациите среда за провеждане на интердисциплинарни научни изследвания с потенциал за технологичен трансфер, интернационализация и комерсиализация на научните продукти в подкрепа на щадящо ресурсите, балансираното и отговорно социално-икономическо развитие на глобално свързани общности. Той се базира на 3 водещи направления в СНИИПР: Изследване и разработване на ИКТ-базирани решения за дигитална трансформация и сигурност на процеси и системи; Фундаментални и научно-приложни изследвания в мехатроника и нови технологии; Изследвания на системи, обекти, процеси, явления, технологии и иновации за справедливо и устойчиво зелено общество.
Те инкорпорират традиционните и новите области  в профила на РУ, като предпоставя функционирането на интердисциплинарни научни групи в рамките на обособен научноизследователски комплекс: Дигитални системи и технологии за устойчиво интелигентно земеделие; Устойчива транспортна мобилност; Интелигентни киберфизични системи и технологии за генериране и визуализация на пространствени обекти и процеси; Цифрови, послойни, енергийно асистирани иновативни технологии и модели; Цифрови енергийни системи 4.0; Математическо моделиране, иновативни бизнес модели и социални иновации; Интегрирани интелигентни управленски системи за сигурност. Те ще се фокусират върху фундаментални и научно-приложни изследвания като споделят постигнатите резултати за постигане на комплексни решения и стимулиране на иновационния потенциал и креативността на изследователите.
Чрез реализацията на настоящия проект ще се подкрепят научни изследвания в ключови области на висшето образование, развивани в РУ. Предвижда се формиране на 7 научни групи в интегрирани направления, които ще работят по реализиране на СНИИПР. Подробните научни програми на  групите са представени като приложения.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Управление на проекта: За изпълнението на проекта Русенски университет ще създаде управленска и административна структура, чието функциониране ще бъде регулирано със самостоятелен правилник за дейността на изследователския университет. В структурата са предвидени две управленски нива – Управителен комитет, отговорен за цялостното управление на програмата и Съвещателен борд, осъществяващ мониторингови и съветнически функции, които да гарантират съответствието на научните резултати с изследователските цели. Управителният комитет се конституира от: • Ръководител на УК – акад. дтн Христо Белоев • Зам.-ръководител на УК по трансфер на технологии – проф. д-р инж. Пламен Кангалов • Зам.-ръководител на УК по оперативно управление на Стратегическата програма – доц. д-р инж. Десислава Атанасова • Мениджър „Проектни дейности, мониторинг и комуникации“ - гл. ас. д-р Наталия Венелинова • Финансов мениджър на Стратегическата програма – Добринка Добрева С оглед на прозрачното управление на Стратегическата програма ще бъде конституиран Съвещателен борд (СБ) от изявени експерти/ изследователи в различни области с международен опит, с които вече има изградени партньорски взаимоотношения. 1 200 000.00 0.00
Изпълнение на стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на Русенски университет: Стратегическата научноизследователска и иновационна програма за развитие на Русенски университет формулира три водещи направления (ВН), а именно: • ВН1 - Изследване и разработване на ИКТ-базирани решения за дигитална трансформация и сигурност на процеси и системи • ВН2 - Фундаментални и научно-приложни изследвания в мехатроника и нови технологии • ВН3 - Изследвания на системи, обекти, процеси, явления, технологии и иновации за справедливо и устойчиво зелено общество Обхватът на научните изследвания в тези направления е подробно представен в програмите на научните групи, дадени като приложения. Разпределението на научните групи по обособените тематични направления е, както следва: ВН1: НГ 3.1.1.Дигитални системи и технологии за устойчиво интелигентно земеделие НГ 3.1.3 .Интелигентни киберфизични системи и технологии за генериране и визуализация на пространствени обекти и процеси НГ 3.2.1. Интегрирани интелигентни управленски системи за сигурност ВН2: НГ 3.1.5. Цифрови енергийни системи 4.0 НГ 3.1.6. Математическо моделиране, иновативни бизнес модели и социални иновации ВН3: НГ 3.1.2. Устойчива транспортна мобилност НГ 3.1.4. Цифрови, послойни, енергийно асистирани иновативни технологии и модели Всяка от научните групи ще се фокусира върху специфична и актуална тематика за фундаментални и научно-приложни изследвания в обхвата на описаните направления като споделя постигнатите резултати с други научни групи с оглед достигането до комплексни решения и стимулиране на иновационния потенциал и креативността на изследователите. Една от формираните научни групи е в ново за Русенски университет направление ПН 9.1. Сигурност и отбрана, развивано целенасочено през последните 5 години, което има потенциал да постигне значими научни резултати, тъй като сигурността по характера си е хоризонтален приоритет на всяка система независимо от нейното ниво. Предвижда се НГ 3.2.1.Интегрирани интелигентни управленски системи за сигурност да бъде с водещ чуждестранен учен – проф. Antonios Gasteratos с над 290 публикации по темата в WoS и 13 патента 10 800 000.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.