ДЕЙНОСТ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ /Част 1/: Дейността по проекта представлява първоначална инвестиция в ДМА и ДНА, свързани с разширяване капацитета на съществуващ стопански обект.
Инвестициите по проекта представляват цялостно ново решение за подобряване на производствените процеси и повишаване на производствения ни капацитет.
Дейността предвижда да бъдат закупени и пуснати в експлоатация 7 бр. активи:
ДМА
- ВЕРТИКАЛЕН ПРОБИВЕН ЦЕНТЪР - 1 бр.
- ПЛАЗМЕНО-НИТРИРАНА ЗАВАРЪЧНА МАСА С КРАКА, С РАЗМЕРИ 3000Х1500Х200 мм. И РЕШЕТКА 100Х100 мм - 2 бр.
- ПЛАЗМЕНО-НИТРИРАНА ЗАВАРЪЧНА МАСА С КРАКА, С РАЗМЕРИ 1500Х1500Х200 мм. И РЕШЕТКА 100Х100 мм - 2 бр.
ДНА
- СОФТУЕР ЗА ИНЖЕНЕРНО ПРОЕКТИРАНЕ - 1 бр.
- СОФТУЕР ЗА ИНЖЕНЕРНО СИМУЛИРАНЕ - 1 бр.
Основни етапи на производствения процес - Конструиране, Заготовки, Пробиване, Заваряване, Боядисване, Сглобяване и Монтиране.
Основните групи продукти, които произвеждаме - Хидравлични ножични платформи, Хидравлични платформи, Мобилни рампи и др.
Изпитваме ограничения в етапи Конструиране, Пробиване и Заваряване:
1. ЛИПСА НА ПОДХОДЯЩ СОФТУЕР ЗА ИНЖЕНЕРНО ПРОЕКТИРАНЕ
За етап Конструиране разполагаме с квалифицирани, опитни специалисти, но използваме безплатен Софтуер за инженерно проектиране с ограничени функционалности, които не могат да задоволят нуждите ни. Инженерната работа да се извършва на части - една част с този софтуер, друга част с приложни програми, трета - ръчно /например чертане на скици/. Процесът е бавен и разпокъсан, отделните етапи на конструиране и планиране трудно се стиковат, липсва единен подход и има опасност от сериозни грешки. Бавната конструкторска работа спъва производителността на предприятието още на стартовия етап и влияе негативно върху сроковете за изпълнение, а това пречи да изпълним в кратък срок поръчките и да отговорим на нарастващото търсене. Клиентите изискват бързина, качество и прецизност на изпълнение, които ние вече не можем да осигурим.
2. ЛИПСА НА СОФТУЕР ЗА ИНЖЕНЕРНО СИМУЛИРАНЕ
Липсата на Софтуер за инженерно симулиране, чрез който да се определи как би се държало оборудването и да се тества виртуално при различни екстремни натоварвания, налага инженерната работа да се извършва разпокъсано. Изчисления на нужните якости материали и необходимите количества суровини се прави със софтуер. Поведението на оборудването при различни сценарии за екстремални условия и натоварвания се извършват постфактум, с вече изработените поръчки на терен. Правят се различни механични натоварвания, но не могат да се проиграят всички възможни варианти на извънредни ситуации,затова се презастраховаме при изчисление на материалите и ползваме по-големи количества, с по-голяма якост от нужното. Себестойността на продукцията и ни прави неконкурентоспособни. Анализът на поведението на оборудването при натоварвания се прави с обикновен оглед и не дава точни резултати. Процесът е разпокъсан, липсва единен подход и има риск от сериозни грешки. Бавната конструкторска работа спъва производителността още на стартовия етап и пречи да изпълним в кратък срок поетите поръчки и да отговорим на нарастващото търсене.
3. НИСКА АВТОМАТИЗАЦИЯ И УПОТРЕБА НА РЪЧЕН ТРУД.
ПРОБИВАНЕ
Основните материали за производството са заготовки от метални профили /правоъгълни тръби, винкели, обли стомани/. Върху тях се извършват металообработващи операции, в това число Пробиване, а качеството на отворите по изделията е важна операция. Обработката се извършва на машина с малки капацитет и работна площ, с ръчна замяна на свредла до постигане на нужния размер отвор. Налага се многократно пребазиране на детайлите за цялостната им обработка.
ЗАВАРЯВАНЕ
Етап Заваряване е на изключително ниско, почти примитивно технологично ниво. За сглобяване на дадено изделие, на съществуващия бетонен под се поставят метални ребра, нивелират се и върху тях започва да се изгражда изделието, като заваряването под прав ъгъл или в определена конфигурация се извършва от заварчика с помощта и поддръжка на детайлите от другите работници.
/Следва/ |
478 348.00
|
478 332.00
|
ДЕЙНОСТ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ /Част 2/: /Продължение/
СЪПОСТАВКА МЕЖДУ ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА СТАРО И НОВО ОБОРУДВАНЕ
СОФТУЕРИТЕ ЗА ИНЖЕНЕРНО ПЛАНИРАНЕ и ИНЖЕНЕРНО СИМУЛИРАНЕ създават възможност производствените процеси в етап "Конструиране" да протичат плавно, бързо и с висока степен на прецизност и сигурност на направените изчисления и прогнози, автоматично ще се генерират производствените чертежи, ще се унифицира работата и двата типа софтуер ще работят в неразривна връзка и в симбиоза. Това ще даде възможност на последващите етапи от производствения процес да протичат гладко и да генерират минимални количества технологичен брак, поради незначителни отклонения от заданието на клиента. Софтуер за инженерно проектиране ще скъси времето за проектиране, ще се избегнат технологични грешки при производството на детайли и сглобени възли, породени от проектирането, софтуерът за симулиране ще подобри процесът на симулиране и виртуално тестване при екстремни натоварвания.
Ефектите от внедряването им:
- Увеличаване на капацитета в етап проектиране с 50%;
- Предварителните изчисления и симулации редуцират евентуалните грешки при проектирането с 99 %
- Увеличаване надеждността и качеството на готовите изделия с 50%
- Намаляване на производствените разходи с 15%
ВЕРТИКАЛЕН ПРОБИВАЩ ЦЕНТЪР
Най-трудоемко е пробиването на детайлите, изработени от правоъгълни тръби. Пробиват се по 3 отвора в тръба, които трябва да са много точни. Средногодишно пробиваме
12 000 отвора. С наличното оборудване 1 отвор се пробива за 15 мин., вкл. времето за разчертаване на мястото за пробиване и позиционирането на детайла. Качеството на отвора е лошо, разстоянието между отворите и самите отвори не са точни. Това води до грешки в сглобяването на машините и технологичен брак. С Вертикалния обработващ център времето за пробиване на отвор ще се съкрати на 5 минути. При старата технология в процеса участват по 2 работника /заради позиционирането и разчертаването/, а при новата 1 работник.
Детайли "Метални уши" - порбиваме 10 000 отвора год., а времето за пробиване от 20 мин. пада на 7 мин.
Винкели - пробиваме 50 000 отвора - стара технология 4 мин. срещу 1 мин. при новата.
С новото оборудване времето за обработка в етап Пробиване ще се съкрати близо 3 пъти, което води до повишаване на производителността на предприятието, себестойността на продукцията ни ще намалее, а конкурентоспособността ни ще се увеличи и е предпоставка за разширяване на дейността ни.
ЗАВАРЪЧНИ МАСИ
В момента, "технологията", която ползваме е следната - Слагат се две метални греди на земята в производственото помещение и се нивелират се във всички посоки. На тях се поставят металните заготовки, измерват се многократно, и когато се позиционират правилно се заваряват метални шипове по краищата им, които не позволяват изкривяване при заваряването им.
Заваръчната маса служи на заварчика за основа /база/, на която да започне сглобяването на машините, които произвеждаме. Първо сглобява предварително заготвените детайли бързо и точно, после заварява. Покритието на масата не позволява да залепват пръски от заваряването като времето за почистване на пръските отпада. След като завари всички съставни части на машината, започва същественото цялостно сглобяване и заваряване на всички елементи в едно. По този начин няма отклонения в пространството на заваряваните елементи. Чрез фиксаторите всички елементи се пристягат здраво от момента на заваряване до тяхното изстиване .
Постига се серийност на производството в този етап, тъй като чрез фиксаторите се прави шаблон, по който се залагат детайлите по местата си за заваряване. Така се увеличава бързината и качеството.
Заваряваните детайли са около 70 000 бр.годишно. При позиционирането на детайлите участват по 2-3 работника, но при новия начин 1 работник е достатъчен. Времето за заваряване варира според детайла, но с новите маси, предвид елемента на серийно производство, който може да бъде постигнат, операциите се извършват 2 пъти по-бързо, по-точно и по-качествено. /Следва/ |
478 348.00
|
0.00
|
ДЕЙНОСТ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ /Част 3/: /Продължение/
С внедряване в производството на новото оборудване - Вертикален пробиващ център и Плазмено-нитрирани заваръчни маси с крака ще допринесем за оптимизиране на времето за обработка на детайлите на нашите машини в етап "Пробиване" и в етап "Заваряване" от производствения процес. Обработката на детайлите ще става по-бързо, поради съкратеното време за обработка на 1-ца детайл. В допълнение, смяната на инструментите на Вертикалният обработващ център ще става лесно и бързо. Ще се увеличи капацитета на производството и ще може да покрием темповете на поръчките и изпълнението им в срок. Успоредно с тези ефекти новото оборудване ще окаже положително въздействие върху ефективността от използването на човешките ресурси и върху намаляване енергоемкостта на производството, ще намалее себестойността на продукцията ни, а конкурентоспособността ни ще се повиши.
Изпълнението на настоящото проектно предложение ще доведе до подобряване на конкурентоспособността ни, повишаване на производствения ни капацитет и засилване на експортния ни потенциал, което ще способства за постигане на целите на настоящата процедура. |
478 348.00
|
0.00
|