Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 225 дървета
English

Програма: Иновации и конкурентоспособност

Район за планиране: Всички

Описание

Кандидатът е предприятие, което се занимава с производство на кухненски мебели.
Предложението за изпълнение на инвестиция предвижда въвеждане в експлоатация на 1 бр. автоматична едностранна кантираща машина и 1 бр.вертикален обработващ център с ЦПУ. Инвестицията по мярката е съобразена с изискванията на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ върху околната среда, допринасяйки за екологичния преход в дейността на предприятието.
Целта на предложението за изпълнение на инвестиция е да допринесе за ускоряване на прехода към кръгова икономика, чрез предоставянето на безвъзмездни средства на предприятие от производствения сектор за въвеждане на кръгови модели за използване на ресурсите и внедряване на неутрални по отношение на климата методи и технологии за производство и потребление на продуктите от дейността му.
Очакваният ефект e чрез подкрепата по процедурата предприятие от сектор С „Преработваща промишленост“ да трансформира производствените си процеси, чрез преминаване към кръгови модели за повишаване на ресурсната ефективност и ограничаване
на емисиите на парникови газове.
Проектното предложение е в съответствие с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.
Избран е режим „регионална инвестиционна помощ“, като изпълняваните от страна на кандидата дейности в рамките на предложението имат за свой основен предмет осъществяването на увеличаване на капацитета на съществуващ стопански обект.	
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията, посредством въвеждане в експлоатация на 1 бр. автоматична едностранна кантираща машина.: Дейността предвижда доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на 1 бр. автоматична едностранна кантираща машина, което ще осигури въвеждането на следните кръгови модели: 1. Намаляване на образуването на отпадъци за производство на единица подукт. При изпълнение на операция кантиране са образува технологичен отпадък в двата края на обработвания детайл. Налично в предприятието оборудване изисква допуск от 2,5 см от двете страни на детайла. Предвидената за въвеждане в експлоатация кантираща машина изисква допуск от не повече от 1 см в двете страни. Като се има предвид, че на ден се обработват около 1000 детайла, спестяването на основна суровина, която се превръща в технологичен отпадък - кант е около 50 л.м./ден. Втората основна използвана суровина при изпълнение на операцията е лепило, което е опаковано в хартиени чували. Тъй като новата машина е автоматична, тя прецизно дозира количеството лепило, което е необходимо за залепването на канта. По този начин се намалява разхода на лепило за единица продукт, което респективно води до намаляване на отпадъците от опаковки - хартиени чували. 2.Ограничаване на използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, чрез намаляване на употребата на пластмаса под формата на опаковки. При изпълнение на операцията, технологията изисква пръскане през дюзите на машината на специална течност преди и след полагане на канта. Течността са доставя в пластмасови туби. Поради прецизното впръскване на новата машина, в сравнение с наличната, са очаква намаляване на използваното количество течност и респективно - намаляване на количеството пластмасови опаковки - туби. Допълнително, за технологично обслужване на машината се използва масло, необходимо за смазване на веригата на машината, което също се доставя в пласмасови опаковки. В момента, старата машина изисква доливане/смяна на маслото на всеки два месеца с минимум 200 гр. За сравнение, новата машина използва по около 250 грама масло на година, което представлява икономия както на суровината, така и на опаковката и. Кантът, който се използва като суровина и е подробно описан в т.1 е изработен от PVC. Намаляването на технологичния отпадък от кант ще ограничи и използването на PVC основна суровина. 3. Използване на ресурси с биологичен произход чрез внедряване на технологии за влагане на ресурси с биологичен произход. Масово използваните в момента кантове са на PVC основа, защото наличните машини могат да ползват само такива. На пазара са налични кантове от естествен фурнир или масивна дървесина, които не се прилагат масово, поради липса на подходящо технологично оборудване. Предвидената за закупуване кантираща машина разполага с иглена ролка за олепиляване, която предоставя възможност за работа с кантове от естествена дървесина. 747 900.00 0.00
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията, посредством въвеждане в експлоатация на 1 бр.вертикален обработващ център с ЦПУ.: Дейността предвижда и доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на 1 бр.вертикален обработващ център с ЦПУ, което ще осигури въвеждането на следните кръгови модели: 1.Намаляване на образуването на отпадъци за производство на единица подукт. В момента операция пробиване често води до получаване на несъответстващи продукти, като основната причина е, че позиционирането на деталйлите се извършва ръчно - хоризонтално. Новият център е снабден с вертикален позиционер, който позиционира детайлите прецизно. Въвеждането му в експлоатация ще елиминира несъответстващите детайли в звено "Пробиване". В допълнение, настоящото оборудване използва за поддръжката си три вида грес и масла, докато новото изисква само един вид грес и масло в по-малки количества от настоящите. 2. Ограничаване на използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, чрез намаляване на употребата на пластмаса под формата на опаковки. Ще се постигне посредством ограничаване на използваните грес и масла за технологична поддръжка на машината, които се доставят в пластмасови опаковки. 3. Използване на ресурси с биологичен произход чрез внедряване на технологии за влагане на ресурси с биологичен произход. Новият обработващ център позволява сглобката на отделните компоненти на кухненската мебел да се извършва само с дибли ( изцяло от дърво) като се елиминира необходимостта от използване на евро разглобка, която е съвкупност от метални и пластмасови елементи. 4.Подобряване на енергийната ефективност на продуктите чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им в сравнение с енергийната ефективност на същия продукт преди изпълнението на ПИИ. Новият обработващ център е снабден с агрегати, които позволяват изработването на специални нут-канали, където може да се вгради енергоспестяващо лед осветление в различни части на шкафа. Това осигурява на бъдещия потребител допълнителна ефективна осветеност, посредством енергоефективно осветление в помещението, където се монтират мебелите. 352 100.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.