Проектното предложение се фокусира върху първоначална инвестиция за ускоряване на прехода към кръгова икономика на кандидата "БАЛКАНКАР-ЗАРЯ" АД - средно предприятие, специализирано в производство на стоманени колела и джанти.
Инвестицията ще се реализира в съществуващия обект на дружеството в гр. Павликени и се състои в доставка, монтаж и пуск в експлоатация на:
- Вертикален струг с ЦПУ - 1 бр.,
- CNC машина за лазерно рязане на листа - 1 бр.;
- Роботизирана система за заваряване на стоманени колела – 1 бр.
Предвиденитет по проекта активи представляват инвестиция в кръгово решение за намаляване на ресурсния отпечатък чрез прилагане на технология за намаляване образуването на отпадъци от производството.
Изпълнението на инвестицията ще осигури създаването на стойност въз основа на кръгов модел за производство на стоманени колела и джанти, ще допринесе за увеличаване на капацитета на съществуващ стопански обект и ще спомогне за подобряване на конкурентоспособността на кандидата "БАЛКАНКАР-ЗАРЯ" АД.
Предложението за инвестиция ще бъде съобразено с изискванията на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ върху околната среда във всичките му аспекти, допринасяйки за екологичния преход в дейността на предприятието.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията (част 1): 1./ Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на “Вертикален струг с ЦПУ” - 1 бр.
Произведените продукти за 2022 г. в основната икономическа дейност на дружеството с КИД 29.32 „Производство на други части и принадлежности за автомобили“ са общо 2429.6 тона. Генерирани са метални отпадъци от тази дейност с код 12 01 01 "Стърготини, стружки и изрезки от черни метали" (531.7 тона) и с код 12 01 02 "Прах и частици от черни метали" (173.46 тона).
Инвестицията по проекта е насочена към дейността на дружеството в производството на стоманени колела и джанти и по-специално адресира идентифицираните недостатъци:
- при изпълнение на технологичните операции при струговане на външния диаметър на дискове преди асемблирането им с гривни;
- при дейностите в производствен участък за машинна обработка на стоманени колела без пръстени, чрез стружко-отделяне на - „контактна повърхнина“ и „централен отвор“.
Универсалните стругове които се използват на цитираните участъци, са поколение 1981 ÷1984 г. и генерират брак на стоманени колела и отпадък от стружки поради амортизираната техника и голямото влияние на човешкия фактор в процеса на работа.
През последните години "БАЛКАНКАР-ЗАРЯ" АД се стреми да увеличава обема и качеството на производството си, като оптимизира вложените ресурси, но наличното оборудване е с недостатъчен производствен капацитет, скорост, технологичност и не осигурява необходимата ресурсна ефективност и качество при обработката. Към момента дружеството фокусира усилията си към намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността по производство на стоманени колела и джанти, което се явява сериозен недостатък в прилаганата технология на работа, тъй като генерираните отпадъци не подлежат на повторно влагане като суровина в производството. Конкретно, нуждите на кандидата са свързани с оптимизиране на производствения процес при изпълнение на технологичните операции при струговане.
Предвидената по настоящото предложение за изпълнение на инвестиции “Вертикален струг с ЦПУ” - 1 бр. ще извършва изключително прецизна обработка при обработката на металните заготовки и ще допринесе за въвеждането на следните модели на кръговата икономика:
1. Намаляване образуването на метални отпадъци при производството на единица продукт. Новият актив е с висока ефективност на обработка, което е предпоставка за постигане на по-ефективно използване на влаганите суровините, като по този начин се намалява и генерирането на отпадъци.
Автоматизираното задаване на размерите за различните фази на обработка на обработваните заготовки и повишената прецизност водят до значително намаляване на производствения брак и отпадък (стърготини, стружки и изрезки от черни метали), като с това се подобрява ефективността при обработката на суровините и обработваните детайли, а оттам и на използването на материалите.
215 000.00
215 000.00
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията (част 2): 1./ Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на “CNC машина за лазерно рязане на листа” - 1 бр.
Произведените продукти за 2022 г. в основната икономическа дейност на дружеството с КИД 29.32 „Производство на други части и принадлежности за автомобили“ са общо 2429.6 тона. Генерирани са метални отпадъци от тази дейност с код 12 01 01 "Стърготини, стружки и изрезки от черни метали" (531.7 тона) и с код 12 01 02 "Прах и частици от черни метали" (173.46 тона).
Нуждите на фирмата към настоящият момент са свързани с оптимизиране на производствения процес в етапа на рязане и намаляване на количеството генерирани отпадъци. В момента фирмата разполага с остаряло и амортизирано оборудване за рязане. Произвеждат се разнообразна гама от заготовки за дискове и гривни. За изработката им се налага да се работи със заготовки (ламаринени листа) от различен тип. Често, поради непрецизните инструменти на старото оборудване, се генерират значително количество метални отпадъци, които се изхвърлят по съответния ред, тъй като не могат да бъдат влагани в други продукти и така се генерира значително количество отпадъци от производството и загуба на влаганата суровина.
Новият актив е с висока ефективност на рязане, което е предпоставка за постигане на ниско ниво на отпадъчни суровини, като по този начин се намалява и генерирането на отпадъци. Автоматизираното задаване на размерите и дебелината на рязане и повишената прецизност водят до значително намаляване на производствения брак и отпадък (метални парчета и остатъци), като с това се подобрява ефективността при рязането на металните листа, а оттам и на използването на материалите. Поради по-голямата прецизност на рязане, металните листа могат да бъдат нарязани в различни форми и дебелина, с минимална загуба. По този начин се получава по-голямо количество заготовка за последващите етапи на производство, а оттам и спестяване на суровината.
Лазерът е снабден с функция за автоматично подреждане на детайлите за разкрой с цел свеждане на отпадъка до минимални количества. Притежава система, което намалява пръските от шлака върху горната страна на металния лист, което подобрява качеството на крайния продукт и съответно намалява бракуваните елементи (напръскани с шлака).
С новият лазер ще може да се обработват част от отпадъчните заготовки чрез превръщането им в нови изделия - малогабаритни елементи или заготовки за други части. По този начин, ще се постигне повторно използване и рециклиране за преработка на отпадъците от производствената дейност, като впоследствие те ще бъдат влагани като суровина в други производствени процеси и от тях ще се произведат други продукти.
Предвидената по настоящото предложение за изпълнение на инвестиции “CNC машина за лазерно рязане на листа” - 1 бр. ще допринесе за въвеждането на следните модели на кръговата икономика:
1. Намаляване образуването на отпадъци чрез внедряване на технологии за намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт от дейността и намаляване на използваните суровини за производството на единица продукт, с което се постига намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт.
Автоматизираното задаване на размерите за различните фази на обработка и повишената прецизност водят до значително намаляване на производствения брак и отпадък (стърготини, стружки и изрезки от черни метали), като с това се подобрява ефективността при обработката на суровините и обработваните детайли, а оттам и на използването на материалите.
360 000.00
359 900.00
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията (част 3): 1./ Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на “Роботизирана система за заваряване на стоманени колела” - 1 бр.
Произведените продукти за 2022 г. в основната икономическа дейност на дружеството с КИД 29.32 „Производство на други части и принадлежности за автомобили“ са общо 2429.6 тона. Генерирани са метални отпадъци от тази дейност с код 12 01 01 "Стърготини, стружки и изрезки от черни метали" (531.7 тона) и с код 12 01 02 "Прах и частици от черни метали" (173.46 тона).
Инвестицията по проекта е насочена към дейността на дружеството в производството на стоманени колела и джанти и по-специално адресира идентифицираните недостатъци в процесите на заваряване.
Преди придобиването на “Роботизирана система за заваряване на стоманени колела” предприятието използва заваръчни апарати за заваряване със защитен газ, манипулатор за бренер (горелка) и маса за кръгови заварки, които генерират непоправим брак в размер на 7% от използваната листова стоманена ламарина и отпадък от заваръчна тел в размер на 2.5% от общото количество заваръчна тел, поради следните причини:
- Позиционирането на заваръчната тел в началната точка на заваръчният шев е пряко свързана с опита на човека-оператор. Ако няма точно позициониране целият заваръчен шев ще бъде разположен не там, където е предписано;
- Почистването на газовата дюза и излаза на заваръчната тел преди началото на заварката са изключително зависими от човека-оператор. Ако това условие не е изпълнено съгласно предписанието, то началото на заваръчният шев ще се нуждае от ремонт (ръчно дозаваряване), което е свързано с преразход на труд и енергия;
- Контролът по време на заваряване е визуален през предпазна маска и е строго индивидуален в пряка зависимост от професионалният опит на човека-оператор;
- След края на заваряването може само да се констатира дали всички изисквания на конструктивната документация за разположението на детайлите които са асемблирани са изпълнени.
- След края на заваряването може само да се констатира след визуален контрол на заваръчния шев дали той отговаря на предписаното в технологията по заваряване.
Ако има отклонения при обработваното колело, има три възможности:
1. Има отклонения, но колелото може да стане годно като се подложи на последвща лека коригираща операция.
2. Колелото е с поправим дефект, но трябва да се ремонтира чрез допълнителни операции (струговане на заваръчния шев и отново заваряване).
3. Колелото е с неотстраним дефект и се бракува.
При последващите операции по т.2 заваръчната тел използвана за тази заварка се преобразува в стружки. Изразходва се труд и енергия за струговане на заваръчния шев. Влага се определено количество нова заваръчна тел за повторното заваряване.
При констатация по т.3 листовата стоманена ламарина за производство на гривна и диск, както и заваръчната тел са непоправим брак.
Предвидената по настоящото предложение за изпълнение на инвестиции “Роботизирана система за заваряване на стоманени колела” - 1 бр. ще извършва прецизни заварки и ще допринесе за въвеждането на следните модели на кръговата икономика:
1. Намаляване образуването на метални отпадъци при производството на единица продукт. Новият актив е с висока ефективност на обработка, което е предпоставка за постигане на по-ефективно използване на влаганите суровините, като по този начин се намалява и генерирането на отпадъци.
Автоматизираното задаване и контролиране на параметрите на технологичния процес и прецизното позициониране водят до значително намаляване на производствения брак и отпадък, като с това се подобрява ефективността при обработката на суровините и обработваните детайли, а оттам и на използването на материалите.
956 000.00
955 300.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN