Организация и управление на проекта: С тази дейност се полага началото на проекта и нейното ефективното реализиране има важно значение за постигане на всички планирани РЕЗУЛТАТИ и КРАЙНИ ИНДИКАТОРИ. За осъществяването й ще бъдат предприети следните стъпки:
А) СТРУКТУРИРАНЕ НА ЕКИП ЗА УПРАВЛЕНИЕ - Общата задача на екипа е да планира, координира и контролира цялостното изпълнение на дейностите и разходването на бюджета, така че да бъдат изпълнени заложените цели, резултати и индикатори. Ще се следи за законосъобразността, целесъобразността, качественото и в срок изпълнение на дейностите и др.
Планираме изграждане на екип за управление със следната структура:
- Управителен съвет от ръководителите на трите партньора, който ръководи, координира и мониторира изпълнението на планираните дейности общо за проекта. Председател на УС е Ректорът на МУ-Пловдив (водеща организация), който е и ръководител на проекта.
Сформиран е общ екип за управление в който са включени представители на всеки партньор. Общият брой на експертите, включени в екипа за управление е 16, от които 3 външни експерти. Сформирани са работни екипи, които работят общо по изпълнение на задачите в областта на административното, финансово и правно обслужване на проекта, провеждане на процедурите по ЗОП, подпомагане и контрол по строително ремонтните работи и др. Всеки член на екипа има персонални отговорности за изпълнение на определен тип дейности.
В екипа за управление са включени минималния брой задължителни експерти с необходимото образование, опит и квалификация, съгласно изискванията на програмата: (i) 1 член на екипа с висше образование в област „Технически науки“, професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“ и стаж над 5 години; (ii) 1 член на екипа с висше образование в област „Социални, стопански и правни науки“, професионално направление „Икономика“ и над 5 години;(iii) 3 члена на екипа с висше образование в област „Социални, стопански и правни науки“, професионално направление „Право“ и стаж над 5 години;(iv)1 член на екипа с придобити квалификация и опит в областта на управлението и изпълнението на инфраструктурни проекти финансирани със средства от Европейския съюз. Подборът на екипа, предложен на етап кандидатстване е избран прозрачно без да са налагани ограничения по отношение на пол, социална, етническа и религиозна принадлежност. Същите принципи ще бъдат прилагани и при подбора на допълнителни експерти и/или изследователи.
Управлението на проекти предполага използването на структуриран подход и документирана методология, което е сериозна промяна за всяка организация и води до формиране на нова специфична организационна култура, която представлява организационна иновация. Затова ще въведем съвременни технологии за комуникация, обмен на информация, споделяне на бази данни, на документация по междинните и финални отчети, съхраняване на информацията и др.
Б) АДМИНИСТРАТИВНА ПОДГОТОВКА – мобилизиране на ресурси ( финансови, човешки и материални); организиране на счетоводната отчетност; регламентиране воденето на техническата и счетоводна документация по проекта; изготвяне на оперативен план за изпълнение на бюджета и детайлен прогнозен месечен паричен поток; определяне на подробните месечни финансови справки за изпълнение на бюджета - отговорник, процедури на проследяване и мониторинг, правила за документооборот.
В) ОПЕРАТИВНО УПРАВЛЕНИЕ, МОНИТОРИНГ И ОТЧИТАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ПРОЕКТА - подготовка и изпълнение на планираните дейности по проекта, наблюдение и оценка на изпълнението, подготовка на документацията за междинните и финални отчети. Планът за мониторинг, вътрешен контрол, оценка и отчетност при изпълнение на дейностите ще се основава на предварително разработения подробен план график за дейностите, подробно разпределение на финансовите ресурси, обективни и лесно измерими критерии за оценка, разработени длъжностни характеристики на членовете на екипа за управление на проекта, в които подробно ще бъдат разписани правата и отговорностите на всеки. |
971 177.04
|
807 101.12
|
Информиране и публичност: Целта е информиране на широката общественост и на участниците в проекта за финансирането от ЕС и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и съфинансирането от ЕС. Партньорите са отговорни за информирането на широката общественост съгласно Единният наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. Дейността за информиране на широката общественост относно същността и целите на проекта, постигнатите в процеса на неговото изпълнение резултати, ползите за целевата група и ще включва следните действия:
1. След подписването на договор за безвъзмездна финансова помощ ще бъдат проведени 3 пресконференции – начална, междинна и заключителна. Началната пресконференция ще се проведе до края на втория месец, като нейната цел е да се представи екипа за управление на проекта и научния екип, партньорските организации и асоциираните партньори от България и ЕС, предвидените за изпълнение основни дейности, очакваните резултати. Междинната пресконференция ще се проведе след изграждането на инфраструктурата на Центъра и официалното стартиране на научно изследователската дейност. Финалната пресконференция планираме да се проведе при приключването на проекта и на нея ще бъде отчетено неговото изпълнение, постигнатите резултати, добрите практики. На пресконференциите ще бъдат поканени представители на местните медии, местни власти, представители на другите университети от гр. Пловдив, членовете на екипа на управление и научните екипи, представители на академичната общност от гр. Пловдив и др.
2. Стартирането на проекта ще бъде отразено на интернет страниците на партньорите. В статиите ще бъдат описани планираните дейности и очакваните резултати, информация относно ролята на ЕС и ОП НОИР. Периодично ще се публикува текуща информация за изпълнението и напредъка по проекта. Планираме 6 платени публикации в печатните медии и 3 платени телевизионни репортажи. При приключването на проекта ще бъде изработен видеоклип за Центъра, отразяващ хронология в изграждането му и неговите постижения, който ще бъде излъчен по време на заключителната пресконференция и популяризиран сред асоциираните партньори и академичните общности.
3. В съответствие с изискванията на Единния наръчник, след подписването на Договор за безвъзмездна финансова помощ ще бъдат изработени 15 информационни табели, които ще бъдат поставени на офисите на проекта, разположени в сградите на партньорите, на лабораториите и на помещенията, където се извършва научно изследователската дейност. На табелите ще бъде публикувана информация за името на проекта, партньорите, финансовия принос на ЕС и ОП НОИР, размера на финансирането.
4. С проекта се предвижда да бъдат изготвени 2 информационни брошури, всяка по 250 бр. Те ще бъдат разпространени сред участниците в проекта, а също и по време на пресконференциите, научните конференции и други публични събития по проекта. Планираме изготвянето на следните рекламни материали:
- рекламни папки – 970 бр.
- рекламни химикалки – 780 бр.
- рекламни бележници – 390 бр.
- рекламни флашки – 390 бр.
- рекламни чанти – 390 бр.
- стикери за поставяне на закупеното оборудване – 1000 бр.
На всички изработени по проекта материали, на закупената по проекта техника и оборудване, на всички изяви по проекта (конференции и др.) ще бъде поставена изискуемата визуализация съгласно Единния наръчник на бенефициента. На закупената по проекта апаратура ще бъдат поставени стикери за визуализация на финансовия принос на ЕС и ОП НОИР и популяризиране на проекта. Ще изготвим снимков и видео архив за изпълнението на проекта, изграждането и работата на Центъра.
Проектът ще бъде популяризиран чрез научните мрежи, Facebook, Twiter и др. Ще бъде проведена Интернет маркетингова кампания за популяризиране на научните резултати
При популяризирането на дейността на Центъра и постигнатите научни постижения активно ще се включват и асоциираните партньори по проекта от България и ЕС. |
61 216.00
|
0.00
|
Независим външен одит: В рамките на тази дейност ще се извърши задължителна независима външна оценка на допустимостта и правилността на направените разходи по проекта. За тази цел ще бъде сключен договор със сертифициран одитор, който ще извърши удостоверяване на направените разходи и тяхната законосъобразност и коректност.
Дейността ще бъде извършена в пълно съответствие с ЦЕЛИТЕ И ПРИНЦИПИТЕ НА ЗАКОНА за независимия финансов одит. Като резултат ще бъде изготвен одитен доклад на базата на осъществени взаимосвързани процедури, определени от Международния одиторски стандарт. По този начин ще се изрази независимо експертно мнение относно достоверността на финансовите отчети и доклади, изготвени в съответствие с българското счетоводно законодателство при осъществяването на настоящият проект. Дейността допринася за верифициране на заложените и изпълнени дейности, проектни цели, резултати и постигнати крайни Индикатори.
Планираме 2 одитни оценки – първата при междинния отчет, който ще подадем след приключване на дейностите по изграждане на инфраструктурата на Център ПЕРИМЕД - ремонтни дейности и закупуване на планираното оборудване (индикативна дата месец 14 от стартирането на проекта). Вторият одит ще се проведе при приключването на проекта и подаването на финалните финансови и технически отчети. |
72 000.00
|
27 900.00
|
Значително преустройство и модернизиране на съществуващи специализирани научноизследователски инфраструктури, включително подготвителни дейности : Във връзка с изграждането на Център по компетентност ПЕРИМЕД, ПУ „Паисий Хилендарски“ планира да осъществи реконструкция на съществуващата сграда на ул. Костаки Пеев 21. За целите на проекта е необходимо да се изградят наново специализирани лаборатории, които трябва да отговарят на изисквания за последващо акредитиране като експериментална база за получаване на пилотни партиди от продукти с приложение като хранителни добавки и за извършване на специализирани анализи по национални и международни стандарти. Съществуващите помещения са семинарни зали, които трябва да се реконструират в лаборатории, както следва:
1. Лаборатория по молекулярни биомаркери и микробиота, в която ще се извършват НИРД по РП 6
2. Лаборатория по Имунобиомаркери, в която ще се извършват НИРД по РП7
3. Лаборатория по Биокатализа и биологични активни вещества, в която ще се извършват НИРД по РП10
4. Лаборатория по Биополимери и нови материали, в която ще се извършват НИРД по РП11
5. Лаборатория по Биосензори, в която ще се извършват НИРД по РП12
При изграждането на лабораториите ще се изгради нова електрическа инсталация, която да отговаря на изискванията за захранване на апаратурата., ще бъде поставена специализирана настилка за химически и микробиологични лаборатории, фаянсова облицовка, водопровод и въздушна инсталация, инсталиране на химически камини, подмяна на осветление, изграждане на чисти помещения за достъп до стерилни помещения, изграждане на сервизни помещения (бани и тоалетни) съобразени с изискванията за акредитиране на лаборатории за работа с генно модифицирани микроорганизми и за производство на продукти с приложение за човешка употреба.
Сградата ще бъде преустроена като специализирана изследователска база с ограничен достъп на външни лица за провеждане на изследвания в областта метагеномиката, молекулярната ензимология, биосензорите и новите материали за създаване на нови продукти. Идейният проект е разработен от арх. Богданова и арх. А. Богданов.
За целите на създаваната лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина” по Работен пакет 8 се предвижда съществено преустройство на 2 съществуващи помещения, в които ще бъдат разположени основните апарати. Помещенията се намират във Фармацевтичния факултет на МУ-Пловдив. Осъществяването на строителните и монтажни дейности (включително климатизация, подови настилки, замазки и др.), съгласно приложената предварителна количествено стойностна сметка са съобразени с изискванията за Наредбата за принципите, инспекцията и удостоверяването на добрата лабораторна практика.
Предвидено е извършване на преустройство на част от сградата на ИМК-БАН за изграждане на Лаборатория за физико-химичен контрол на лекарствените форми по Работен пакет 9. В момента в посочените помещения са разположени части от три аналитични лаборатории (термичен анализ – ДСК, спектроскопия – ФТИР, и рентгеноструктурен анализ, Рентген1) като части от лаборатория по кристален растеж и две складови помещения. С оглед на съществуващите нужди, апаратите и помещенията се използват при подготовка и анализи на широк спектър от проби от минерални суровини до малки органични молекули. Предвижда се основната част от апаратите необходими за работата на лабораторията за физико-химичен контрол на лекарствените форми да са разположени в близост един до друг. За оптимизиране на изследователските дейности лабораториите по кристален растеж ще бъдат преустроени до лаборатории за пробоподготовка, едно от складовите помещения ще се превърне в поддържаща лаборатория (съхранение на газове, компресори, водно охлаждане, помпи и т.н.) а в другото складово помещение ще се разположи БЕТ апарата. ИТК и ДСК ще се ситуират в съществуващите помещения на термична лаборатория, а рентгеновият апарат ще се разположи в помещението при другият рентгенов апарат (съществуваща лаборатория за работа в среда на йонизиращо лъчение). |
1 548 380.24
|
1 550 378.65
|
Закупуване и модернизиране на оборудване необходимо за реализиране на научноизследователските програми в МУ-Пловдив: В МУ-Пловдив ще бъдат изградени:
1.Уникална за България и региона лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“, където ще се провеждат научноизследователските дейности (НИД) по работен пакет (РП) 8. Планираме закупуване на иновативна апаратура за получаване на микро- и наноразмерни носители на лекарствени вещества, както и високо специализирана техника:
- сканиращ електронен микроскоп (СЕМ) за химичен анализ на микро и наноразмерни частици, морфология,микро включения специфично подбрани за изследване на биологични образци;
- трансмисионен електронен микроскоп (ТЕМ) - за фундаментални изследвания в областта на клетъчната биология и нанотехнологиите на атомно ниво;
- апарат 4 (Eur.Ph.) тип проточна клетка, необходима за извършване на структурно- морфолигично и биофармацевтично охарактеризиране на разработените лекарствени носители;
- Нано разпрашителна сушилня (Nano Spray Dryer) и апаратура за микрокапсулиране с която ще се осигури прецизност, повторяемост и висока производителност на разработваните модели.
Необходимо е и закупуване на лабораторна апаратура като CO2 инкубатор за клетъчно култивиране при in vitro изследванията; хроматографска система за високоефективна течна хроматография; фотометър за имуноензимен анализ (Елайза четец) с компютър; Комплект Лабораторно мебелно обзавеждане и др.
2. Лаборатория за молекулярно-генетичен анализ, в която ще се извършват НИД по РП 1, 2 и 3. Необходимо е закупуването на Платформа за провеждане на дигитален емулсионен PCR с висока чувствителност (Digital droplet PCR ), с компютърна система към апарата и софтуер; Реално-време PCR апарат с компютърна система към апарата и софтуер; високо разделителна капилярна електрофореза за генетичен анализ на нуклеинови киселини (автоматичен секвенатор) и следната лабораторна техника: Настолна високооборотна хладилна центрофуга за изолиране на fcDNA; Ниско-температурен фризер; 18 автоматични пипети, Хоризонтална електрофореза с пълен набор консумативи за визуализация на резултатите от провежданите опити при разработването на мултиплексен PCR и др..
3. За провеждане на НИД по РП 4 е необходимо закупуване на Клетъчен сортер на базата на 4 лазерна мултипараметърна флоуцитрометрия за пълно характеризиране на изходния материал.
4. За осъществяване на НИД по РП 5 е необходимо изграждане на Мултипараметърна мониторна система за наблюдение на 14 критично болни, която се състои от
- а) апаратна компонента (пациентен монитор с мобилен модул, позволяващ съхраняване и/или предаване на данните при транспорт на критично болния - 14 броя; Модул за мониторинг на механиката на дихателна система, вентилация и оксигенация, инкорпориран в респиратор от висок клас - 12 броя; Модул за мониторинг на електрическата активност на диафрагмата, инкорпориран в респиратор от висок клас – 2 броя; Модул за биоимпедансна белодробна томография – 2 броя; Модул за едновременен биоимпедансен мониторинг на поне две области от човешкото тяло – 2 бр; Модули за обезпечаване на свързаност между пациентната мониторираща система и устройствата за приложение на медикаменти и инфузионни разтвори; сървър.
- б) Софтуеърният компонент се състои от софтуера, с който е окомплектована апаратурата изграждаща пациентната мониторираща система и закупуване на специализиран софтуер за интегриране на информационните потоци от различните мониториращи и прилагащи химико-фармакологични средства устройства и резултатите на пациентите от болничната информационна система.
За изградените 6 научни екипи планираме закупуване на 9 лаптопа, 1 компютър, 3 мултифункционални устройства и 2 ултрабука за изграждане на архив на проучванията, подготовка на доклади, анализи, презентации и др.
При изпълнението на дейността ще се използва и наличното оборудване в МУ-Пловдив. Цялото необходимо оборудване с техническа спецификация към всеки апарат е описано в приложение към Финансовата обосновка |
8 056 413.65
|
8 955 988.33
|
Закупуване на оборудване необходимо за реализиране на научноизследователските програми в ПУ "Паисий Хилендарски": За изграждането на научната инфраструктурата на ЦК е необходимо закупуване на следната високо специализирана апаратура за провеждане на научните проучвания:
1. Лаборатория по молекулярни биомаркери и микробиота (РП6)
- Система за симулиране и храносмилането на храни за изследване на метаболитните процеси в изкуствено създадена чревна микробиота
- Система за автоматизирано инкубиране и идентификация на аеробни бактерии, дрожди и плесени за фенотипната идентификация на микроорганизми от чревната микробиота
- Лабораторен биореактор 3 L за култивиране на специфични микробни съобщества и отделни микроорганизми
- Флуориметър ще се използва при анализ на метаболити и ензими при изучаване на метаболитните процеси на микробните съобщества.
2. Лаборатория по Имунобиомаркери (РП7)
- Многомрежови четец на микроплаки за скрининг и анализ на мутантни ензими (гликохидролази и трансферази) от въглехидратния метаболизъм и ензими, отговорни за получаването на биоактивни компоненти
3. Лаборатория по Биокатализа и БАВ (РП10)
- Апарат за real-time PCR анализ с градиентен блок за извършване на мултиплексен PCR, с който ще се извършва мултиплексен PCR за количествено определяне на състава на изолираните от различни екологични ниши микроорганизми.
- Биореактор за култивиране на микроорганизми, с който ще се оптимизират технологичните параметри за получаване на ензими, включително и рекомбинантни такива.
- FPLC (хроматографска система за изолиране и пречистване на протеини) за получаване на необходимото количество пречистени фракции от биоактивни компоненти
- Multi-labeled reader със софтуер (ELISA reader) за скрининг и анализ на ензими от въглехидратния метаболизъм за биохимичен анализ, изследване на цитокини, хуморален отговор, междуклетъчни взаимодействия
- Енкапсулатор за работа в стерилни условия за намалява на размера на капсулите за биоенкапсулиране на природни БАВ и ензими, с които ще се получават прототипи на продукти.
- Течен хроматограф (HPLC) с комплект колони за анализ на различни БАВ, олигозахариди и метаболити
- Автоматизирана система за стерилен подбор на колонии, с която ще се извършва фенотипната идентификация на щам-продуцентите от микроорганизми.
- Инверсионен автоматичен миксер тип "олоид" за провеждане на изследвания на ензимните реакции на свободни и биоенкапсулирани ензими
- Лабораторен биореактор 3 L за култивиране на специфични микробни съобщества и отделни микроорганизми
4. Лаборатория по Биополимери и нови материали (РП11)
- Наноиндентор (нано-механична система за микропроби) за по-прецизно и бързо охарактеризиране на нано-размерни многослойни филми, необходими за провеждане на наномеханични изпитания
- Кварц-кристална микровезна за пълно и точно проследяване на кинетиката на отлагане на полиелектролитните слоеве върху планарна подложка и прецизно определяне на отложената маса от полиелектролита и вискозноеластичните свойства на повърхността
- Установка за повърхностен плазмонен резонанс – за прецизно определяне на кинетика на отлагане на полиелектролитните многослойни структури по метода на повърхностния плазмонен резонанс
- Профиломер за определяне на дебелината на слоевете в полимерните композитни материали с изключително висока точност
- Оптичен поляризационен микроскоп за коректно и прецизно определяне на структурата и морфологията на получените образци, както и подходящото им визуализиране
5. Лаборатория по Биосензори (РП12) - Електрохимична работна станция с компютърно управление за разработване на нови материали с приложение в сензорните и биосензорни технологии
За извършване на планираните НИРД е необходимо закупуване и на друга лабораторна техника и 2 лаптопа за изграждане на архив на проучванията. Цялото необходимо оборудване с техническа спецификация към всеки апарат е описано в приложение към Финансовата обосновка. При провеждане на НИРД ще се използва и наличното оборудване в ПУ. |
6 575 237.00
|
7 292 049.22
|
Закупуване на оборудване необходимо за реализиране на научноизследователската програма в ИМК - БАН: По проекта ще бъде изградена Лаборатория за физико-химичен контрол на лекарствени форми. Характеристиките на лекарственото вещество (твърдо състояние, в разтвор, грубо дисперсни системи- суспензия, гел, и др.) могат да бъдат изменени във функция от времето повлиявани от температурата, промяна на pH, при образуване на соли, комплекси др. Това изисква прецизно проучване на всички характеристики на различните физични състояния: кристални фази, аморфно състояние, полиморфизъм, равновесна разтворимост, константи на свързване/дисоциация, хигроскопичност, физична стабилност на различните кристални модификации и др. Изследванията които ще се повреждат от лабораторията са пряко свързани с: Работни пакети 8 (Лекарствено доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина), 10 (Биокатализатори и природни биологичноактивни вещества) и 11 (Биополимери, нови материали и биосензори).
За осъществяване на планираните научни изследвания предвиденият за закупуване апарат за измерване на специфична повърхност и дистрибуция на порите (BET- Brunauer, Emmett и Teller) при порести и нано-размерни вещества (носители на лекарствени вещества), ще помогне при избора на комбинация от лекарствено вещество-носител/помощно вещество, ензим-лиганд, сензор-повърхност, ще спомогне за определяне на взаимодействието/натоварване на повърхността на носителите, запушване/запълване на порите и т.н.
При определянето на стабилността, фазовите преходи (кристално-аморфно, полиморфни модификации, солватиране-десолватирене, образуване на соли, кристало-хидрати и др.) е необходим Диференциално сканиращ калориметър комбиниран (ДСК) работещ в температурния интервал от -80 до 350 оС, позволяващ определяне на фазови преходи, полиморфни модификации, аморфизация, съдържание на разтворители и т.н. Температурният интервал е съобразен с условията на съхранение на лекарствените форми (замразяване, 4-8 оС или в хладилник, стайна температура, стерилизация).
Изотермичен титрувален калориметър (ИТК) е стандартният метод с който понастоящем се определя константа на свързване/дисоциация в разтвор, при взаимодействия между веществата в разтвор. Методът позволява да се променят параметри като pH, температура, концентрация и др.
Рентгенов дифрактометър с температурна приставка е необходим при определянето на кристални фази, аморфно състояние, големина/размер на частици в разтвор и на кристалите в твърдо състояние, взаимодействие полимер-лиганд, носител-лекарствено вещество, ензим- ДНК, протеин- лиганд и данни за структурата.
Апарат за ултра-чиста вода, обратна осмоза, стерилност на водата, проводимост под 0.2 µSiemens cm-1 (Millipore MilliQ или аналогичен).
В партньорство с МУ-Пловдив ще се използва сканиращия електронен микроскоп (SEM) за химичен анализ на микро- и наноразмерни частици, морфология, включвания и т.н. SEM е специално избран за изследване на биологични проби.
При провеждане на научните изследвания ще се използва и наличната техника на ИМК-БАН. Цялото необходимо оборудване с техническа спецификация към всеки апарат е описано в приложение към Финансовата обосновка |
1 413 128.00
|
1 407 228.00
|
НИРД – Работен пакет 1. Създаване и валидиране на панел гени за мониторинг на туморната хетерогенност, молекулната резистентност, туморно натоварване и минималната резидуална болест при пациенти с доказан карцином на гърдата: Научните изследвания са насочени към създаването на инструмент, чрез който да се осигури комплексност при определяне подхода при всеки отделен пациент, като се започне с поставяне на диагнозата и определяне на молекулярни маркери за мониториране на заболяването, след което определяне и избор на най-подходящата терапия (таргетна, химио-, лъчетерапия) и доза в зависимост от генетичния профил, и се гарантира достъпност и приложимост на тази информация чрез предоставяне на валидни и надеждни био-данни посредством технологични решения.
Проучването ще бъде проведено в Катедра Педиатрия и медицинска генетика, Катедра клинична онкология, секция медицинска онкология на МУ Пловдив. В Катедрата ще се извърши набирането на пациентски материал, както и последващото валидиране на получените генетични резултати в рамките на обсервационно клинично изпитване. В изградената и оборудвана по проекта лаборатория за молекулярно-генетичен анализ, ще се извършва генетичен анализ на изпратените проби на пациенти с карцином на млечна жлеза (директно секвениране по Sanger, digitalen droplet PCR).
Иновативността на планираните проучвания се състои в създаването и прилагането на нов подход в разработването на лечебна стратегия при онкологични заболявания, който осигурява персонализираност, достъпност и оптимизиране на наличните ресурси. Разработването на този пакет ще подпомогне прецизната персонализирана терапия, прогноза и следене на минималната резидуална болест при всеки индивидуален пациент.
Научните изследвания са насочени към създаване и валидиране на панел гени за персонализирана молекулярно-генетична диагностика при рак на гърдата и към създаване и валидиране на панел гени за мониторинг на: туморната хетерогенност; молекулната резистентност;туморно натоварване; минималната резидуална болест; при пациенти с доказан карцином на гърдата.
Планираните научни изследвания са насочени към разработване и въвеждане в медицинската практика на нов продукт - научно обоснован алгоритъм за създаване и валидиране на панел гени за мониторинг (на туморната хетерогенност, молекулната резистентност, туморно натоварване и минималната резидуална болест) при пациенти с доказан карцином на гърдата
Изследванията се базират на трето поколение PCR – дигитален дроплет PCR. Методът позволява измерване на нуклеинови киселини в абсолютна стойност (брой молекули на микролитър). В хода на изпълнение на научноизследователските задачи екипът ще модифицира метода, ще създаде и валидира протоколи за прецизно оценяване и мониториране на ефекта от лечението, което е възможно да доведе до развитие/модифициране на нови технологии на високо международно ниво в областта на
персонализираната медицина, онкологията, геномната медицина и др.
Ръководител на научния екип е проф. Грудева, дм, водещ учен от МУ-Пловдив. Планираме установяване на партньорства, чрез изградените научни мрежи, с водещи научни организации от ЕС и обучение на 1 изследовател в областта на геномиката и персонализираната медицина.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати, и постигнат широк международен отзвук са:
- 2 публикации в списания с импакт фактор
- 1 публикация в списания сред първите 10% в съответната област
- Разработеният и въведен иновативен научно-обоснован алгоритъм за създаване и валидиране на панел гени за мониторинг при пациенти с доказан карцином на гърдата ще бъде заявен/регистриран като полезен модел
- Представяне на научните резултати на 2 научни конференции и/или конгреси в съответната област
Асоциираният партньор УМБАЛ "Св.Георги" гр. Пловдив ще подпомага изпълнението на дейността чрез осигуряване на достъп до пациенти и оборудване, подпомагане внедряването на научните продукти и др. |
99 810.30
|
96 187.84
|
НИРД – Работен пакет 2. Създаване и валидиране на панел гени за прецизна молекулярно-генетична диагностика при пациентите с хронична миелоидна левкемия (ХМЛ) и мониториране на минимална резидуална болест.: Резултатите от научните изследвания ще допринесат за по-ранна и по-точна диагноза при ХМЛ чрез минимално инвазивни подходи, ще доведат до прецизна персонализирана терапия, определяне на индивидуалната прогноза и проследяване на минималната резидуална болест при всеки пациент.
Научноизследователската дейност е насочена към създаването на следните нови продукти:
- Създаден и валидиран протокол за прецизна молекулярно-генетична диагностика при пациентите с ХМЛ и мониториране на туморната хетерогенност; молекулната резистентност; туморния товар; минималната резидуална болест чрез дигитален дроплет PCR
- Разработен протокол за мониториране на терапевтичния отговор чрез количествено измерване на нивото на фузионния транскрипт BCR-ABL1 при пациенти с хронична миелоидна левкемия чрез дигитален дроплет PCR
- Създаден и валидиран панел от прицелни соматични мутации за дигитален дроплет PCR, асоциирани с неуспех към терапия с тирозинкиназни инхибитори от първо и второ поколение, дефиниран като липса или загуба на терапевтичен отговор
- Създаден иновативен и надежден научно-обоснован алгоритъм за поставяне на прецизна молекулярно-генетична диагноза, проучване и оценка на минималната резидуална болест при пациенти с ХМЛ като критерий за персонално адаптиране на лечебната интензификация и прогнозиране на безрецедивна преживяемост с възможност за репродуциране и мултиплициране и в другите университетски центрове в страната, както и в областта на други злокачествени заболявания.
При провеждане на научните изследвания ще бъдат създадени предпоставки за разработване на нови технологии на високо международно ниво в следните области:
- Въвеждане на дигиталния PCR и създаване на протокол за измерване на нивото на BCR-ABL1 в клиничната практика
- Създаване, валидиране и въвеждане на кит за детекция на прицелни мутации в КД на BCR-ABL1 свързани с ТКИ резистентност чрез дигитален дроплет PCR
- Индивидуални терапевтични решения спрямо наличните генетични аномалии
- Своевременно адаптиране на терапията спрямо новопоявили се генетични аномалии в хода на лечението
- Своевременно адаптиране на терапията спрямо нивата на МРБ, чрез количествено проследяване на доказаните към диагнозата генетични мутации и новопоявили се такива
- Създаване на прогностични модели на базата на установените генетични дефекти
- Предоставяне на условия за провеждане на иновативни клинични проучвания на таргетни медикаменти.
Ръководител на научния екип е доц. Горанова, водещ учен от МУ-Пловдив. Основните научноизследователски организации в ЕС в областта на хематологията и конкретно ХМЛ са Европейската Хематологична Асоциация (European Hematology Association) и Европейската Левкемична Мрежа (European Leukemia Net). Планираме взаимодействие с тях за стандартизиране на методиката, повишаване квалификацията на изследователите, популяризиране на данните от получените резултати и утвърждаването на центъра като водещ в генетичните изследвания при малигнени хематологични заболявания. Планираме обучение на 1 изследовател във водеща научно-изследователска организация в ЕС.
Научният екип има изградени партньорства с представителствата в България на международни фармацевтични компании, които ще бъдат наши основни стратегически партньори от бизнеса.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати, и широк международен отзвук са:
- 3 публикации в списания с импакт фактор
- 1 публикации в списания сред първите 10% в съответната област
- Създаденият панел под формата на лабораторен кит за клинична употреба ще бъде заявен/регистриран като полезен модел или патент
- Представяне на научните резултати на 2 научни конференции и/или конгреси в областта на онкохематологията
Асоциираният партньор УМБАЛ "Св.Георги" гр. Пловдив ще подпомага изпълнението на дейността чрез осигуряване на достъп до пациенти и оборудване, подпомагане внедряването на научните продукти и др. |
59 992.10
|
64 211.18
|
НИРД – Работен пакет 3. Молекулярни биомаркери за медицинско приложение: Целта на научните изследвания е създаване и валидиране на панел гени за персонализирана терапия на базата на генни полиморфизми при лечение на пациенти с онкологични заболявания с цел терапевтично дозиране на таргетни лекарства.
Научните изследвания ще бъдат проведени в Катедра Медицинска генетика и Катедра по хематология, МУ-Пловдив. В тях ще бъдат включени пациенти с диагноза хронична миелоидна левкемия и карцином на гърдата, с подписано информирано съгласие за участие в проучването. Изследванията се базират на трето поколение PCR – дигитален дроплет PCR. Методът позволява измерване на нуклеинови киселини в абсолютна стойност (брой молекули на микролитър). В хода на изпълнение на научните задачи екипът ще модифицира метода, ще създаде и валидира протоколи за прецизно оценяване и мониториране на ефекта от лечение, т.е. ще бъде доразвита и модифицирана нова технология на високо международно ниво.
Научните изследвания са насочени към създаване на следните иновативни продукти:
- Създаване и валидиране на панел гени за прецизна молекулярно-генетична диагностика при пациенти с доказан карцином на млечната жлеза и мониториране на минимална резидуална болест, при
- Създаване и валидиране на панел гени за персонализирана терапия на базата на генни полиморфизми при лечение на пациенти с онкологични заболявания с цел терапевтично дозиране на таргетни лекарства.
- Създаване и валидиране на панел гени за прецизна молекулярно-генетична диагностика при пациентите с хронична миелоидна левкемия (ХМЛ) и мониториране на минимална резидуална болест.
- Създаване и валидиране на панел (кит) за детекция на прицелни соматични мутации в BCR-ABL1 гена, които дават доказателство за клоналност на онкологичното заболяване, позволяват мониториране на мутационния статус и имат отношение към прогнозата на болния и избора на лечение.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати, и постигане на широк международен отзвук са:
- Публикации в списания с импакт фактор – 2 бр.
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област – 2 бр.
- Разработените и валидирани протоколи за прецизно оценяване и мониториране на ефекта от лечение и проследяване на минимална резидуална болест, разработените мултиплексни реално време-PCR базирани анализи (китове) ще бъдат заявени/регистрирани като 1 полезен модел или патент
- Представяне на научните резултати на 4 научни конференции и/или конгреси в съответната област
- Осигуряване на обучение на 3 изследователи във водеща научна организация в ЕС (2 от тях за овладяване на метода ddPCR)
Планираните научни изследвания ще доведат до по-ранна и по-точна диагноза при онкологичните заболявания чрез минимално инвазивни подходи, ще допринесат за прецизиране на персонализираната терапия и прогноза, и следене на минималната резидуална болест при всеки индивидуален пациент. Допълнително ще се установи честотата и типа на мутации при онкологичните заболявания в изследваната популация, което ще доведе до по-добро разбиране на механизмите на патогенезата на онкологичните заболявания. Идентифициране на полиморфизмите ще даде възможност да се установят пациенти с висок риск от нежелани реакции, както и да се разграничат пациентите, които биха имали полза от лечението. По този начин дозите и лечението ще могат да се адаптират според индивидуалните генетични характеристики на пациентите.
Научният екип има установени добри партньорства с фирми, производители на лабораторни китове и фармацевтични компании, предоставящи таргетни медикаменти, които ще бъдат основните потребители на разработените иновативни продукти по работния пакет. Асоциираният партньор УМБАЛ "Св.Георги" гр. Пловдив ще подпомага изпълнението на дейността чрез осигуряване на достъп до пациенти и оборудване, подпомагане внедряването на научните продукти и др. |
968 670.93
|
975 216.21
|
НИРД – Работен пакет 4. Прилагане и развиване на метода на флоуцитометрично проследяване на минималната резидуална болест при деца с остра лимфобластна левкемия (ОЛЛ) и осигуряване на клетъчни популации с висока чистота за провеждане на специализирани молекулярно-генетични и фармако-терапевтични изследвания ин витро чрез клетъчно сортиране.: В хода на провеждане на научните изследвания ще се установи честотата и типа на мутации при онкологичните заболявания в изследваната популация, което ще доведе до по-добро разбиране на механизмите на патогенезата на онкологичните заболявания и до научно-обосновано прогнозиране на риска от рецидив при ОЛЛ. Точното прогнозиране на индивидуалния риск при всеки пациент служи като съвременен критерий и основа за стратифициране на терапията.
Планираните приложни научни изследвания са насочени към създаване на следните нови продукти:
- Създаване и валидиране на съвременна методика за изследване на минимална резидуална болест при деца с хематологични и онкологични заболявания
- Изготвяне на работещ модел за клетъчно сортиране и съхранение на пробите като основа за последващи специализирани изследвания.
- Създаване на електронно-базирана база данни с регистър
- Създаване на иновативен научно-обоснован алгоритъм за проучване и оценка на минималната резидуална болест при деца с ОЛЛ с възможност за репродуциране и мултиплициране и в другите университетски центрове в страната, както и в областта на други злокачествени заболявания в детската възраст
- Разработване на модел за мултидисциплинарен подход в научните изследвания в областта на детската онкохематология при проучване на прогностичната значимост на минималната резидуална болест и възможностите за избягване на нежеланата токсичност в хода на индивидуализираната терапия на деца с ОЛЛ
- Въвеждане на нов, съвременен и прецизен подход за оценка на ефекта от лечението при ОЛЛ
- Разработване на методика за научно-обосновано прогнозиране на риска от рецидив при ОЛЛ. Точното прогнозиране на индивидуалния риск при всеки пациент служи като съвременен критерий и основа за стратифициране на терапията.
Тези иновативни продукти решават конкретни предизвикателства и проблеми на детската онкохематология. Те представляват интерес за онкологичните отделения не само в страната, но и в съседните на България страни и ЕС. На базата на разработените нови продукти, методи и подходи могат да бъдат развити научни изследвания, които ще доведат до развитие/модифициране на нови технологии на високо международно ниво. Имунологичната лаборатория, която ще извършва анализите е акредитирана и участва във външна оценка на качеството (ВОК) на флоуцитометрията. Има заявен интерес от страна на детски онкологични клиники от България и ЕС за провеждане на изследвания в лабораторията срещу заплащане.
В научния екип е включена проф. Мурджева - водещ учен от МУ-Пловдив. Планираме привличането на 2 водещи изследователи от Children Cancer Research Institute (CCRI), Vienna, Austria за консултиране и мониториране изпълнението на дейностите и осигуряване на обучение на 2 изследователи във водеща научна организация в ЕС. Ще продължим да развиваме изградените стратегически партньорства с CCRI, Vienna, Austria и I- BFM ALL Flow MRD SG (International BFM Acute lymphoblastic leukemia flowcytometric minimal residual disease study group).
Така ще осигурим високо качество на научните изследвания и изграждане на капацитет за продължаването им след приключването на финансирането по проекта.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати и постигане на широк международен отзвук са:
- Публикации в списания с импакт фактор – 2 бр.
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област – 2 бр.
- От разработените по проекта продукти ще бъде явен/зарегистриран 1 патент или полезен модел
- Представяне на научните резултати на научни конференции и/или конгреси в съответната област – 4 бр.
Асоциираният партньор УМБАЛ "Св.Георги" гр. Пловдив ще подпомага изпълнението на дейността чрез осигуряване на достъп до пациенти и оборудване, подпомагане внедряването на научните продукти и др. |
270 430.58
|
281 395.41
|
НИРД – Работен пакет 5. Създаване и внедряване на иновативен комплексен персонализиран подход при критично болни пациенти, на базата на анализ на клиничната и прогностичната стойност на променливи показатели, определящи основните органни и системни нарушения в интензивната медицина.: Научните изследвания са насочени към разработване на иновативен високотехнологичен подход към конкретните диагностично-терапевтични нужди на критично болните пациенти и са основани на принципите на персонализираната медицина. Критичните състояния рядко възникват и се развиват по стереотипен модел и опитите за шаблонно или унифицирано въздействие върху тях и усложненията им водят до неблагоприятен изход. В настоящия момент са разработени и прилагани множество протоколи за поведение при този тип пациенти, но никой от тях не отчита конкретните им индивидуални различия. За решаване на този проблем ние предлагаме нов модел за диференциран персонален подход, основан на едновременното проследяване и анализ на множество параметри с откриване и обективизиране на техните взаимозависимости . Това ще позволи по-прецизното планиране и провеждане на цялостния диагностично-лечебен процес, ще повиши качеството и безопасността на прилаганите терапевтични методики.
Ще разработим комплексен персонализиран подход, основаващ се на регистриране, интегриране и анализиране в реално време на взаимозависимостите и взаимовръзките в динамичните промени на различни групи показатели – хемодинамични, метаболитни и нутритивни, респираторни, клинико-лабораторни, микробиологични и имунологични, неврологични и данни от образната диагностика. Това ще позволи провеждането на качествен нов ретроспективен и реално временен анализ и изграждането на прогностични модели при определянето на персонализирания диагностично-терапевтичен план при критично болния пациент.
Ще бъдат създадени следните иновативни продукти - стандартизирана база данни от проследяваните групи показатели; нови модели на въздействието на персонализираното прилагане на физични и химико-фармакологични терапевтични методи и нови прогностични модели за оценка и анализ на тенденциите в патологичните процеси при критично болни пациенти; иновативни стратегии за цялостен комплексен индивидуализиран подход при провеждане на диагностично-терапевтичния процес при критично болния пациент, базиран на разработените нови клинични алгоритми за поведение.
Чрез разработените иновативни продукти ще се подобри и ускори анализа на данните за критично болните пациенти, което ще доведе до развитие на нови концепции в развитието и внедряване на персонализиран терапевтичен подход, базиран на индивидуалните и специфични промени в проследяваните в динамика показатели. Тези концепции ще са в основата при развитието на нови мониториращи системи. Научните изследвания са с приложен характер и продуктите представляват потенциален интерес от бизнеса.
В научния екип са включени 2 водещи учени от МУ- Пловдив - проф. д-р Стефанов д.м., д.м.н. и проф. д-р М. Мурджева, дм, мзм. Планираме да подадем документите за планираните проучвания в European Critical Care Research Network. От тази научна мрежа ще търсим изследователи-партньори и възможности за научен обмен. Планираме и обучение на 4 изследователи в научни организации от ЕС.
Обективните критерии за измерване на нивото на планираните научни продукти и постигане на широк международен отзвук са:
- 3 публикации в списания с импакт фактор и 1 публикация в списание сред първите 10% в съответната област.
- Разработените иновативни методологии и алгоритми ще бъдат заявени/регистрирани като 1 патент и 2 полезни модела
- Обучение на 4 изследователи във водещи научноизследователски организации в ЕС
- Участие с материали от научните изследвания в 5 международни научни форуми
- Резултатите от проекта ще бъдат разпространявани по електронен път сред сродни по тематика изследователски колективи от научноизследователски и образователни институции в България и ЕС.
Асоцииран партньор по работния пакет е УМБАЛ "Св. Георги", гр. Пловдив, който ще подпомага дейността чрез осигуряване на достъп до пациенти, осигуряване на свободен и безвъзмезден достъп до пациенти, включени в научните изследвания и др. |
407 893.99
|
237 816.92
|
НИРД – Работен пакет 6. Молекулярни биомаркери на микробиота на гастроинтестиналния тракт : Основна цел на планираните научни изследвания е изследване на корелацията между баланса на човешката интестинална микробиота и някои социално значими заболявания, като диабет, заболявания на черния дроб, рак на дебелото черво и създаване на нова концепция за превенция и лечение на посочените заболявания чрез прилагане на мултидисциплинарен подход при изследванията и принципите на персонализираната медицина. Научните изследвания са насочени към:
- Създаване на иновативен научно-обоснован алгоритъм за проучване и оценка на състава и количеството на микроорганизмите в чревната микробиота при пациенти с метаболитен синдром и диабет с възможност за прилагането му и в другите университетски центрове в страната;
- Разработване на модел за мултидисциплинарен подход в научните изследвания в областта на ранната диагностика и превенция на колоректалния карценом и възможностите за избягване на нежеланата токсичност в хода на индивидуализираната терапия на пациенти;
- Разработване на модел за мултидисциплинарен подход в научните изследвания и доказване на възможностите за корекция на чревната дисбиоза при пациенти с метаболитен синдром, диабет и рак на дебелото черво посредством провеждане на съпътстващо прилагане на пробиотици и преботици;
- Разработване на модел за индивидуален подход при възстановяване на микробиалната дисбиоза при пациенти с метаболитен синдром, диабет и рак на дебелото черво;
- Разработване на нови биомаркери за ранна диагностика на колоректалния карценом с помощта на неинвазивни методи за анализ на фекалната микробиота;
- Разработване на серия синбиотични функционални добавки на базата на метаболитните особености на пробиотичните щамове и функционалните характеристики на пребиотици със специфични структури, които да се прилагат за възстановяване на чревната микробиота при пациенти с метаболитен синдром, диабет и колоректален карцином.
Резултатите от проекта ще предоставят на индустрията иновативни решения в развитието на биофармацевтичните биотехнологии, включително и ензимните технологии и хранителните биотехнологии. Приложните достижения на проекта могат да бъдат използвани като основополагащи при разработване на технологии за създаване на нови биополимерни системи. Ръководител на научния екип е водещ учен от ПУ с Хирш фактор 6. Асоцииран партньор е консорциум „MyNewGut” с ръководител проф. Йоланда Санз. Тя работи по проекти на FP7 и Horizon 2020 за метагеномен анализ на чревната микробиота и ще бъде поканена в ПУ за поставяне на експерименти и техния анализ при изследване на микробиотата при пациенти с рак на дебелото черво. Ще осигурим специализация на 2 изследователи във водещи научни организации в ЕС с цел усвояване на методологията за метагеномен анализ на чревната микробиота при човека.
Обективните критерии за измерване на нивото на научните продукти и резултати, и постигане на широк международен отзвук са:
- Публикации в списания с импакт фактор – 6 бр.
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област – 3 бр.
- Приложните достижения на проекта ще бъдат използвани като основополагащи при разработване на технологии за създаване на нови биополимерни системи, които да бъдат защитени с полезен модел или патент.
- Участие с материали от научните изследвания в международни научни форуми в съответната област - 3 бр.
- Ще осигурим широк международен отзвук и международна разпознаваемост чрез привличане на интерес в международни научни мрежи и колективи. Ще бъдат използвани и възможностите на асоциираните партньори IATA-CSIC от Испания, като водеща интернационална група в Европа при изследване на човешката микробиота и консорциум „MyNewGut” за популяризиране на научните постижения на проекта. |
282 588.00
|
306 132.46
|
НИРД – Работен пакет 7. Имунобиомаркери за туморни и автоимунни заболявания: Работният пакет включва разработване на методи и продукти за персонална имунотерапия на автоимунни и туморни заболявания, което е в унисон с пациент-ориентираните стратегии в здравеопазването, а именно по-добро лечение с минимални странични ефекти и трансфер на основните биологични познания в клиничната практика и общественото здраве. Налице е остра медицинска и биотехнологична нужда от средства за ефективно лечение или имунологични ваксини за редица автоимунни и туморни заболявания. Прилагането на резултатите от основните биомедицински изследвания в клиничната практика е ключов приоритет. Предлаганите изследвания ще доведат до осъществяването на някои ключови цели на експерименталната медицина и приложните изследвания:
- Разработване на специфични маркери за предсказване на заболяването, диагноза, прогноза и предсказване на резултатите от терапевтичните процедури;
- Разработване и предлагане на нови подходи и потенциални средства за ефективна персонална терапия.
Основна цел на този пакет е да се проучи имунологичния и биохимичен профил на пациенти с автоимунни и туморни заболявания с оглед да се установят антигени, които са или биха могли да бъдат имунодоминантни Т- и В-клетъчни епитопи и оценка на възможностите за тяхното използване при разработването на нови средства за лечение чрез имунотерапия. Изследванията ще допринесат за разработване на персонални имуномодулаторни ваксини, базирани на известни антигени и новоустановени биомаркери, съчетани в биологични комплекси със суперантигени, MHC протеини или антитела. В зависимост от получените резултати, подобни комплекси могат да бъдат генерирани и с биосъвместими полимери или наночастици, използвани като преносители на лекарства в антитуморната терапия. Разработването на имуномодулаторни комплекси, базирани на специфични антигени и носители ще допринесе до развитие на нови технологии за генериране на биологично активни молекули на базата на индивидуалните особености на експресираните биомаркери при съответния пациент с цел преодоляване на т. нар. „отхвърляне“ (тъканна несъвместимост) или обща цитотоксичност, които се срещат често при сега прилаганото лечение на този тип заболявания
Сформираният научен екип включва водещи български изследователи в тази област със сравнително висок Индекс на Хирш и голям брой цитирания. Освен това, екипът има дългогодишно партньорство с екипа на Prof. Rikard Holmdahl от Karolinska Institute (Стокхолм, Швеция), в резултат на което са реализирани няколко съвместни публикации и участие в патент. Екипът е водещ в областта на автоимунните заболявания, животински модели за изучаване на техните механизми и валидиране на ваксини върху животински модели от предклинични изследвания (http://www.inflam.mbb.ki.se/).
Планираме обмяна на опит и/или консултации при възникнали затруднения в хода на изпълнението на отделните задачи. Планираме и изпращане на 1 член на екипа в ЧАСТНА биотехнологична компания за обмяна на опит по отношение на процедурите, свързани с патентоване, маркетинг на пазара и бизнес-партньорство, които ще са необходими след валидиране на подходите/продуктите от изследванията.
Нашите очаквания са да се публикуват най-малко 3 статии в списания с импакт фактор, от които 1 в списание сред първите 10% в съответната област. Предвиждаме разработване на един полезен модел до петата година от изпълнението на проекта.
Постигнатите научни резултати ще бъдат представени на 2 международни конгреси и конференции в съответната област. Изследванията, свързани с прилагането на антиген-базиран подход при лечение на автоимунни и туморни заболявания чрез разработване на комплекси от ново поколение между антигени, МНС, TCR и антитела са пазарно ориентирани, тъй като ще доведат до създаване на нови терапевтични средства, прилагани в клиничната практика. |
284 280.00
|
196 516.43
|
НИРД – Работен пакет 8. Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина: Научноизследователските дейности (НИД) ще се извършват в изградена по проекта лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“, оборудвана с високо-специализирана техника за получаване и охарактеризиране на микро- и наноразмерни лекарствени носители, което е предпоставка за реализиране на успешен трансфер на разработените технологии в клиничната практика.
Целта на научната програма е разработване на иновативни лекарство-доставящи технологии с насочено действие в противотуморната терапия. Дейностите са свързани с получаването на наноносители с полимерен и липиден произход, конюгирани с моноклонални антитела (mAb) микро- и наноразмерни носители, както и такива, способни на специфичен отговор към патофизиологични промени в организма (стимули-чувствителни лекарство-доставящи системи). Фокусът ще бъде върху създаване на формули с повишена стабилност на получените комплекси по отношение на разнообразните физични и химични пътища на разграждане. Като следващ приоритет ще залегне постигането на контролирано освобождаване на инкорпорираното в носителя лекарствено вещество. Конкретните задачи за постигане на тази цел са:
- Разработване на мултифункционални полимерни и липидни наноносители с насочено освобождаване в противотуморна терапия и диагностика в обща система за осигуряване на мулти-модален подход в борбата с някои онкологични заболявания.
- Разработване на mAb- конюгирани микро- и наноносители.
- Постигане на оптимален контрол на освобождаването на лекарствените вещества от носителите, повишаване на ефективността на включване и подобрена стабилност при съхранение.
- In vivo изследване на лекарствената токсичност и биопоносимост, постигане на насочено освобождаване на лекарствата при експериментални животни.
- Фармакоикономически анализ на терапията на хронична миелоидна левкемия и карцином на млечната жлеза
НИД ще бъдат фокусирани върху разпознаване на точната мишена за дадено заболяване, откриване на ефективно лекарство за това състояние и намиране на ефективен начин за транспортирането му в стабилно състояние до специфичната таргетна област, като се избягват имуногенни и неспецифични взаимодействия. Като се добави и повишеното органно и клетъчно-специфично акумулиране и контролираното освобождаване в таргетната област, селективното активиране ще предотврати токсичното въздействие на лекарствата върху нормалните тъкани и клетки, като така ще елиминира нежеланите ефекти, които съпътстват конвенционалната терапия на онкологичните заболявания.
Очаква се получените резултати да допринесат за развитието на иновациите в сферата на нанотехнологиите и персонализираната медицина чрез разработване на нови стратегии за доставка на лекарства, създаване на нови подходи за таргетна терапия и подобряване на ефикасността и безопасността на лечението.
За провеждане на НИД на високо ниво ще бъдат включени 3 водещи изследователи от Фармацевтичния факултет на Университета в Сегед, Унгария.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати и постигане на широк международен отзвук са:
- 6 публикации в списания с импакт фактор
- 2 публикации в списания сред първите 10% в съответната област
- Регистриран/заявен 1 патент или полезен модел
- Осигуряване на специализация на 3 изследователи в ЕС
- Представяне на достиженията по проекта в 4 международни научни форуми
- Публикуваните в престижни научни списания резултати и докладваните на международни научни форуми постижения ще бъдат разпространени в научно-изследователски електронни мрежи и платформи.
Съвместно с Неофарм ЕООД – асоцииран партньор по проекта и други бизнeс-партньори ще бъдат експериментирани в промишлени условия някои от разработваните технологични модели и ще бъде регистриран полезен модел и международен патент на иновативен лекарствен носител |
382 893.15
|
133 969.05
|
НИРД – Работен пакет 9. Физико-химичен контрол на иновативни лекарствени форми : Основна цел на този пакет е определянето на стабилността на новите лекарствени форми и предоставяне на „стандартна процедура“ за проверка и контрол на стабилността им.
За реализирането на поставена цел е се предвижда изследването на физикохимични характеристики на веществата и изпълнението на следните задачи:
- Изследване на физикохимични характеристики в твърдо състояние,
- Изследване на физикохимични характеристики на разтвори,
- Определяне стабилност на лекарствени вещества/форми.
- Изготвяне на стандартна процедура за проверка и контрол на стабилността на лекарствени форми
Планираните изследвания и анализи са насочени към разработване на методи и продукти, които могат да бъдат използвани за прилагане на индивидуална терапия на пациенти. Те включват разработване и изготвяне на стандартна процедура за проверка и контрол на стабилността на нови лекарствени форми ориентирани към насочено действие и прилагане на персонализиран подход на лечение на пациента.
Данните от физикохимични характеристики на разработваните нови лекарствено доставящи системи с насочено действие на лекарствата, имобилизирани биокатализатори, природни биологично активни вещества, биополимери, нови материали и биосензори ще допринесат до подобряване на познанията за взаимодействието между различни лекарствени форми – носители – полимери – ензими, с цел подобряване на неспецифичния характер на взаимодействията наблюдаван много често при конвенционалните лекарствени форми. Резултатите могат да са основа за развиване на научни изследвания, които ще доведат до модифициране на съществуващи технологии или развитие на нови технологии в тематична област „Индустрия за здравословен живот и био-технологии“ на ИСИС.
Резултатите от основните изследвания са насочени към разработване на продукти с практическо приложение: нови лекарствено доставящи системи с насочено действие на лекарствата, имобилизирани биокатализатори, природни биологично активни вещества, биополимери, нови материали и биосензори. Резултатите от физикохимични характеристики, освен чисто приложната насоченост имат и научен характер. Те ще бъдат публикувани в реномирани международни научни списания и представени на международни и национални научни конференции и симпозиуми.
В научния екип са включени 2 водещи учени от ИМК-БАН - проф. д-р Б. Шивачев и Доцент д-р Михайл Тарасов. Планираме включване като консултанти и водещи изследователи от ЕС.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати са:
- Публикации в списания с импакт фактор – най-малко 5 бр. през първите пет години на проекта и още допълнителни материали след неговото приключване
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област – 1 бр.
- Планирани права по интелектуална собственост – разработени и валидирани на стабилна комбинация от лекарствени вещества – помощни вещества като полезен модел: след седмата година.
- Международен интерес – представяне на научните резултати на научни конференции и/или конгреси в съответната област – 6. бр.;
- Осигуряване на специализация на двама (2) млади изследователи в European Molecular Biology Laboratory (EMBL) по тематики на проекта
Ще се направи запитване към регулаторните органи при първоначалното поставяне на целите, а резултатите ще послужат на органите провеждащи политики - особено в областта на наноматериалите (Executive Agency for Health and Consummers (EAHC) отговорна за здравната програма на ЕС, Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) и т.н.) .
Потенциалните стратегически ползватели на продуктите и резултатите по РП 9 от гледна точка на индустрията ще бъдат фармацевтичните производители Софарма, Актавис, Биовет (пещера) и т.н. в България, които да внедряват в реален и конкурентен производствен процес получените знания и разбиране относно физико-химичните характеристики свързани с технологията на производство и качествата на лекарствата. |
229 081.20
|
163 144.88
|
НИРД – Работен пакет 10. Биокатализатори и природни биологичноактивни вещества: Основната цел на научните изследвания е да се конструират нови ензими, които да синтезират специфични нови биологично-активни компоненти или да модифицират природни биомолекули, при което да им променят биологичните свойства. Научната програма е свързана с въвеждането и развитието на платформа за модификация на ензими чрез техника, наречена "насочена еволюция", която е основана на създаването на голям брой мутантни гени, кодиращи ензима подбран от природен източник и последваща експресия на на мутантните гени и скрининг за подбор на ензим с търсените от нас свойства.
В научния екип са включени 2 водещи учени от ПУ. Екипът на проф. Николас Търнер от Biocatalysis, Biotransformation and Biocatalytic Manufacture (CoEBio3) към Университета в Манчестер ще бъде асоцииран партньор към проекта по настоящия работен пакет и ще подпомогне внедряването на методологии за получаване на рекомбинантни ензими. Установено е стратегическо партньорство с Biosystems and Process Engineering Laboratory (LISBP), NSA-Toulouse, France( www.insa-toulouse.fr/lbb/). Проф. Ремауд е водещ специалист по глюканзахарази от млечнокисели бактерии и ще бъде консултант при внедряване на методите на „насочената еволюция“. Поканен е проф. Артле от лабораторията по Взаимодействие на биополимери, ИНРа, Нант, Франция, да участва като консултант по ензимен хидролиз на протеини за получаване на биоактивни пептиди като БАВ. Допълнително е поканен като водещ изследовател проф. Том Дезмет от Centre for Industrial Biotechnology and Biocatalysis Faculty of Bioscience Engineering, Ghent University (www.inbio.be), който ще подпомогне работата по изолиране на нови гени за ензими от нови екологични ниши.
Един изследовател от научния екип ще премине специализация във водеща научна организация в ЕС за усвояване на методологията за получаване на мутанти с помощта на „насочена еволюция“, както и разработване на съвместна научна програма в областта на молекулярната ензимология. Във връзка с усвояването на методология за модификация на структурите на био-активни протеини ще бъде изпратен един специалист на специализация в групата на prof Dr Thomas Haertlé, Directeur de Recherches Groupe Fonctions, Interactions des Protéines Biopolymères, Interactions, Assemblages, INRA, BP 71627, Nant, France (http://www6.angers-nantes.inra.fr/bia). Ще бъдат използвани възможностите на асоциирания партньор „Лактина“ ООД от България, като водеща компания при производството на синбиотични хранителни добавки, за пилотни експерименти за производство на създадените по настоящия работен пакет биоактивни компоненти (http://lactina-ltd.com ).
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати са:
- Публикации в списания с импакт фактор - 9 бр. Получените по проекта резултати ще бъдат публикувани в престижни международни списания и представяни на национални и международни форуми, като по този начин ще допринесат за развитието на научното направление в световен мащаб. Те ще издигнат авторитета на участващите в проекта организации и ще съдействат за тяхната разпознаваемост в Европейското научно пространство.
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област - 4 бр.
- Приложните достижения на проекта ще бъдат използвани като основополагащи при разработване на технологии за създаване на нови ензими и ензимно-модифицирани природни био-активни компоненти, които заявени/регистрирани като полезен модел или патент.
- Международен интерес – участие с материали от научните изследвания в международни научни форуми в съответната област - 2 бр.
Ще осигурим широк международен отзвук и международна разпознаваемост чрез привличане на интерес в международни научни мрежи и колективи. Ще бъдат използвани и възможностите на Центъра за Индустриална Биотехнология към Факултета по Биоинженерство в Университета в Гент (www.inbio.be ) и създадения в Европа Център за синтетична биология (http://glycodirect.strikingly.com/). |
337 280.00
|
210 056.58
|
НИРД – Работен пакет 11. Биополимери и нови материали : Разработването на планираните научни изследвания ще доведе до създаването на нови иновативни нано-структурирани полимерни материали, които приложени като носители на лекарствени вещества ще притежават потенциала да ограничат страничните ефекти от лекарствата, да предотвратят предозирането и да облекчат лекарствения прием. Конструирането на нови функционални полиелектролитни биополимерни структури с контролирани свойства в микро- и наномащабния диапазон, способни да имобилизират биологично активни вещества и да ги освобождават удължено, представлява съществен интерес както от научна, така и от приложна гледна точка поради приложенията им в биотехнологиите, тъканното инженерство, фармацията и хранителните технологии.
Получаването на планираните планарни полиелектролитни многослойни филми върху биоразградими полимерни подложки включва използвана на високо международно ниво технология за послойно отлагане на противоположно заредени полиелектролити, като технологията ще бъде модифицирана (доразвита) посредством предварително електротретиране на полимерните подложки в коронен разряд. При разработването на натоварените с лекарствени вещества планарни многослойни филми ще се приложи иновативен подход на предварително имобилизиране на лекарственото вещество в наноразмерни полиелектролитни комплекси, като по този начин се очаква значително увеличаване на капацитета на натоварване на планарните многослойни филми. Ще се използва иновативен подход на предварително електротретиране на полимерните подложки, като по този начин се очаква увеличаване на стабилността на получените структури.
Разработените полимерни структури, натоварени с подходящи лекарствени вещества, са директно ориентирани към фармацевтичните компании. Използването на иновативни подходи при разработването на натоварените с лекарствени вещества планарни многослойни филми ще доведе до увеличаване на конкурентоспособността на получените крайни продукти и подобряване на техните функционални свойства, което ще подпомогне развиването ни като лидери в конкурентните международни и национални иновационни системи.
В рамките на проекта ще се осъществи стратегическо партньорство за подпомагане дейностите по работния пакет, осъществяване на съвместни научни изследвания, разработване и кандидатстване със съвместни научни проекти с Фармацевтичния факултет на Семелвейс университет, Будапеща, Унгария. Осигурена е необходимата апаратура и човешки ресурс за извършване на планираните научноизследователски дейности. Новозакупената по проекта апаратура ще бъде използвана в обучението на докторанти, магистри и при провеждане на специализирани курсове в бакалавърска степен.
В научния екип са включени 2 водещи учени - проф. Т. Йовчева и доц. М. Марудова, които са с индекс на Хирш по-голям от 6. Всеки от членовете на екипа има поне 10 публикации през последните 5 години в реферирани и индексирани научни списания, отразени в базите данни по SCOPUS, WEB of SCIENCE, Harzing’s Publish or Perish (Google Scholar). Планирали сме и специализация на 2 изследователи във водещи изследователски организации в ЕС.
Обективните критерии за измерване на очакваното ниво на планираните научни продукти и резултати и широк международен интерес са:
- Публикации в списания с импакт фактор - 5 бр.
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област - 1 бр.
- Разработените полимерни композитни материали, съдържащи наноразмерни полиелектролитни комплекси с включени лекарствени вещества ще бъдат регистрирани като патент или полезен модел
- Участие с материали от научните изследвания в международни научни форуми в съответната област – 2 бр. |
279 280.00
|
245 776.93
|
НИРД – Работен пакет 12. Биосензори: Биосензорните устройства предоставят възможности за бърз и селективен мониторинг на редица аналити – активни съставки на лекарствени форми, метаболити, патогени. Те имат потенциала значително да съкратят времето за лабораторния анализ на редица клинични индикатори, като по тази начин допринасят за съкращаване на времето за поставяне на диагноза и избор на подходящо лечение, и следователно водят до по-рационално изразходване на средствата за лечение на пациентите. От друга страна, биосензорните устройства могат да бъдат интегрирани в поточните линии на фармацевтични производства за мониторинг на активни съставки на произвежданите лекарства, което на свой ред свежда до минимум вероятността за производство на некачествена или опасна продукция.
Иновативният приложен характер на научната програма е свързан с намиране на принципно нови подходи при анализа на активни компоненти във фармацевтични продукти, определяне на клинични показатели в телесни течности и миниатюризация на биосензорните устройства . Изследванията са ориентирани към създаване на краен продукт - прототипи на биосензори, осигуряващи надежден контрол на концентрацията на целевия аналит (лекарство или метаболит), т.е. стремим се да създадем устройство и алгоритъм за използването му в сложни реални разтвори, като се опитваме да го направим максимално селективно и чувствително по отношение на целевия аналит.
Привлечени са водещи учени от ПУ със следния индекс на Хирш (по данни на Scopus) - доц. Нина Димчева h=12; доц. Мария Стоянова h=11; проф. дхн Васил Делчев h=9.
Ще осигурим обмен на един член от научния екип в Рурски Университет, Бохум, Германия, които са лидери в областта на биосензорните технологии и миниатюризиране на електрохимичните устройства и на 1 член от научния екип в Университет Малмьо, Швеция, които са водещи в областта на биомедицинските устройства.
Ще приложим следните иновации: 1) обучение в интер-дисциплинарни научни изследвания (досега обучението в докторантски програми е било стриктно диференцирано в едно единствено направление, обозначено с шифър, аналогична е ситуацията с пост-докторските специализации); 2) работа със съвременно високо-технологично оборудване, което позволява последователно или дори едновременно прилагане на две експериментални техники при научните изследвания. В национален мащаб, екипът на РП 12 е с най-продължителен и най-многостранен опит при разработване на електрохимични биосензори и в областта на разработването на нови материали за сензорните технологии.
Обективните критерии, които ще приложим за измерване на очакваното ниво на продуктите и резултатите, и постигане на широк международен интерес са:
- Статии в списания с висок импакт фактор – 4 бр.
- Публикации в списания сред първите 10% в съответната област – до 2
- Приложните разработки (прототипи на електрохимични биосензорни системи, разработени методологии или алгоритми за биосензорен анализ на антиоксиданти, на невромедиатори, на метаболити и др.) ще бъдат защитени с полезен модел или патент за изобретение.
- Участие с материали от научните изследвания в международни научни форуми (конгреси и международни конференции по физикохимия, електрохимия и биолекрохимия) - 2 бр.
- Резултатите и постиженията по проекта ще бъдат разпространени по електронен път сред сродни по тематика изследователски колективи и научни мрежи от научно-изследователски и образователни институции от Европейския съюз
Планираме партньорство с българския бизнес при разработване на общи проекти и/или изпълняване на научно-изследователска дейност в полза на бизнеса срещу заплащане. Потенциални партньори са акредитирани лаборатории за био-медицински изследвания или учреждения, занимаващи се с мониторинг на фактори на средата. |
222 280.00
|
194 807.34
|
Развиване като лидери в конкурентните международни и национални иновационни системи.: Предпоставките за изграждането на Центъра като лидер в конкурентните международни и национални иновационни системи в областта на персонализираната медицина на европейско ниво са:
- Изграждане на съвременна инфраструктура чрез модернизация на съществуващ сграден фонд и закупуване на иновативна, високо специализирана апаратура за провеждане на научните изследвания на най-високо европейско ниво;
- Осигуряване достъп до актуална научна информация, включително ресурси, основани на знанието, като е-колекции, е-архиви или структурирана научна информация, е-списания. Свободен достъп до тях ще имат всички преподаватели и изследователи от трите партньора. Информацията ще бъде използвана и за разработване на нови методи за преподаване.
- Включване в научните изследвания на 15 водещи български и 10 европейски изследователи, 1 представител на бизнеса. Сформирани са 12 научни екипа, в които са включени 41 доктори на науката, от които 10 са професори и 18 – доценти. Сред тях има известни в ЕС учени с научни постижения и резултати на европейско ниво, което е видно от приложените автобиографии и документация към тях.
- Подпомагане укрепването и развитието на съществуващи партньорства, стимулиране и подпомагане установяването на нови стратегически партньорства на научните екипи с изследователски организации от ЕС с цел разработване на иновативни научни програми и проекти в приоритетните научни области на Центъра като Children Cancer Research Institute, Виена, Австрия; Факултетът по фармация на Университета в Сегед, Унгария; Рурски Университет, Бохум, Германия; Университета Малмьо, Швеция; консорциум „MyNewGut”; Biosystems and Process Engineering Laboratory (LISBP), NSA-Toulouse, France; лабораторията по Взаимодействие на биополимери, ИНРа, Нант, Франция; Фармацевтичния факултет на Семелвейс университет, Будапеща, Унгария; Biocatalysis, Biotransformation and Biocatalytic Manufacture (CoEBio3) към Университета в Манчестер, Англия; Centre for Industrial Biotechnology and Biocatalysis Faculty of Bioscience Engineering, Ghent University и др.
- Включване в научните екипи на 8 млади учени и 25 докторанти, чрез което ще осигурим приемственост и надграждане на постигнатите резултати;
- По проекта осигуряваме обучение и/или специализация на 25 изследователи във водещи научни организации в ЕС с цел повишаване на тяхната квалификация и овладяване на нови компетенции. Осигуряваме и участие на изследователите на 39 научни форуми (конгреси и конференции) с цел представяне на научните постижения на Центъра пред научните общности в ЕС, установяване на лични контакти с водещи изследователи от ЕС, запознаване на изследователите с най-новите постижения в областта на персонализираната медицина в ЕС
- Популяризиране на получените научни резултати и постижения чрез публикуването им в 50 списания с импакт фактор и 21 публикации в списания сред първите 10% в съответната област списания сред първите 10 в съответната област.
- Планираме провеждане на 4 научни конференции в България, на които ще поканим водещи изследователи и партньори от ЕС, ще популяризираме научните постижения постигнати при реализирането на работните програми в съответните научни области на конференциите
С постигането на планираните иновативни продукти и резултати от проведените научни изследвания по работните пакети ЦК "ПЕРИМЕД" ще се утвърди като национално значим инфраструктурен научен комплекс, който успешно ще се интегрира в пан-европейските инфраструктурни мрежи в областта на персонализираната медицина. Научните изследвания са с приложен характер и допринасят за повишаване конкурентоспособността на интердисциплинарните изследвания в областта на персонализираната медицина, с акцент върху онкологията, онкохематологията, интензивната медицина, иновативни лекарствени носители за прицелна терапия, биоинженерни технологии и биозензори чрез въвеждането на нови изследователски методи и реализирането на иновативна, конкурентоспособна научна продукция с пазарен потенциал. |
1 277 604.49
|
347 967.80
|
Експлоатация, комерсиализация и популяризиране на продуктите и резултатите от научните изследвания
: Към ПУ "Паисий Хилендарски" има изграден офис за технологичен трансфер, който ще се използва и като офис за технологичен трансфер на Центъра. Целта е той да защитава създаваната интелектуална собственост, да установява връзки с потенциалните потребители на иновативните продукти и услуги и др. Офисът за технологичен трансфер ще оказва технологични, правни, маркетингови и финансови услуги; ще популяризира иновациите, научните продукти и резултати от дейността на Центъра. Планирали сме осигуряване на специализирани научноизследователски услуги при решаване на реални проблеми на бизнеса в краткосрочен и дългосрочен план (подобряване ефективността на определен етап от технологична схема; предлагане на нова по-ефективна технологична схема за производство; създаване на нови продукти по новаторски технологични решения). Предлаганата научна експертиза от изследователите ще бъде до 20% от съответния общ годишен капацитет на инфраструктурата.
Планираме създаване на минимум 3 spin-off дружества за улесняване комерсиализацията на резултатите от научноизследователската дейност.
Планираме разработване на собствено портфолио на Центъра с права върху интелектуалната собственост, което включва регистрирането/заявяването до 10 патента или полезни модела и 1 международен патент. Ще акредитираме на Лабораторията за „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина“ (РП 8) с цел подобряване възможностите за извършване на услуги на фармацевтични компании и други потребители не само на национално, но и на международно ниво, акредитация на Лаборатория по биокатализа и биологично-активни вещества за получаване на експериментални партиди биоактивни компоненти, които биха могли да се регистрират като хранителни добавки, както и сертифициране на Лаборатория по молекулярна ензимология и биотехнология за създаване и работа с рекомбинантни (генно модифицирани) микроорганизми за технологични цели.
Доказателство, че Центърът притежава капацитет за самоиздръжка и развитие и след приключване на финансирането по проекта е фактът, че към продуктите от научните изследвания има заявен интерес от търговски дружества, болници и университети от България, Балканите и Източна Европа. От страна на бизнеса, болнични заведения и клиники има заявен интерес за провеждане на изследвания в лабораториите срещу заплащане. Интерес към проучванията, свързани с онкологията и онкохематолията, проявяват фармацевтични компании, които са основните ползватели на получените данни – Новартис България, НАТСТИМ ЕООД, СЕВЕКС ФАРМА, АМГЕН, РОШ България и др.
Фирми като НЕОФАРМ, София, ПРОГЕН ООД (Биосистеми) и др. са заявили интерес към научните продукти и резултати по проекта Фирмите от консорциума на асоциирания партньор Center of Exellence for Biocatalysis (CoEBio3) към Университета в Манчестер проявяват интерес към нови ензими със специфични реакции и свойства и с потенциал за индустриални приложение. Писма за интерес има от 10 болници, 10 представители на бизнеса. Сдружение "Българска асоциация по клинични проучвания" БАКП - София и др.
В контекста на променените икономически условия и тенденцията за достигане на 40% дял на био-икономиката до 2030 година академичните ръководства на МУ-Пловдив, ПУ и ИМК-БАН ще преформулират своите стратегии за развитие на научноизследователска дейност с цел осигуряване на устойчиво публично финансиране.
С цел провокиране интереса на бизнеса, включително болници и клиники планираме широко разпространение на резултатите и продуктите от научните изследвания чрез представяне на национални и международни бизнес форуми, организиране на демонстрационни дни, публични лекции, разработване на бази данни със свободен достъп, открити публикации и др. при неизключителни и недискриминационни условия, включително и за асоциираните партньори.
Всички печалби, реализирани от стопанската дейност на Центъра ще бъдат реинвестирани в основните му (нестопански) дейности. |
199 571.20
|
14 768.70
|